Posiadasz już konto?

Zaloguj

Artykuły

Projekt wnÄ™trza ID.3 to efekt odwagi i swobody twórczej – mówi projektant Alex Gebel 
2019-11-14
Projekt wnętrza ID.3 to efekt

Realizacja nowych pomysłów stylistycznych wymaga odwagi i swobody twórczej. O tym, dlaczego kabina nowego ID.3 nie jest typowym wnÄ™trzem samochodowym, lecz przypomina nowoczesny, zdolny do przemieszczania siÄ™ pokój mówi Alex Gebel – projektant wnÄ™trz, który braÅ‚ udziaÅ‚ w projektowaniu kabiny Volkswagena ID.3.


  • NowoczeÅ›nie urzÄ…dzony, wygodny pokój na koÅ‚ach – tak wnÄ™trze przeÅ‚omowego Volkswagena ID.3 opisuje Alex Gebel, jeden z jego twórców
  • FascynujÄ…cy byÅ‚ sam pomysÅ‚ stworzenia inteligentnego i emocjonalnego produktu, który zdaje siÄ™ mieć niemal wÅ‚asny charakter i osobowość – mówi Gebel
  • ID. Light jako Å‚Ä…cznik miÄ™dzy Å›wiatem zewnÄ™trznym, czÅ‚owiekiem i samochodem – ta technologia podnosi koncepcjÄ™ wnÄ™trza na nowy poziom – uważa stylista

 

 

Czy w trakcie prac byÅ‚ moment w którym zorientowaÅ‚ siÄ™ Pan, że pracuje nad przeÅ‚omowym samochodem?

 

Zaraz na poczÄ…tku prac nad projektem powiedziano nam: żeby realizować nowe pomysÅ‚y stylistyczne potrzebna odwagi i swobody twórczej – pokażcie wiÄ™c caÅ‚Ä… waszÄ… kreatywność! Nie bójcie siÄ™ myÅ›leć o formie przed treÅ›ciÄ…. Samochód może być w Å›rodku jak elegancki pokój albo jak sala kinowa – wÅ‚aÅ›nie z takiego podejÅ›cia narodziÅ‚a siÄ™ koncepcja open-space, czyli bardzo przestronnego wnÄ™trza. W dziedzinie techniki także podążyliÅ›my nowÄ… drogÄ…. Nie tyle dopracowywaliÅ›my to, co znane, ile stworzyliÅ›my coÅ› kompletnie nowego. Bo jak inaczej wyÅ›wietlacz head-up wykorzystujÄ…cy technologiÄ™ rozszerzonej rzeczywistoÅ›ci mógÅ‚by stać siÄ™ jednym z gÅ‚ównych elementów wyposażenia? Ale i tutaj kierowaliÅ›my siÄ™ zasadÄ…, żeby nie komplikować, nie przesadzać, lecz stosować inteligentne, proste rozwiÄ…zania.

 

 

PatrzÄ…c z perspektywy caÅ‚ego projektu, jakie byÅ‚o najwiÄ™ksze wyzwanie, przed którym Pan stanÄ…Å‚?

 

W wypadku ID.3 najwiÄ™ksze wyzwanie polegaÅ‚o na tym, żeby to, co wymyÅ›liliÅ›my jako element designu daÅ‚o siÄ™ wyprodukować i żeby daÅ‚o siÄ™ z tego korzystać, by mogÅ‚o naprawdÄ™ pojawić siÄ™ w aucie, które niedÅ‚ugo bÄ™dzie poruszać siÄ™ po naszych ulicach. Prawdziwym wyzwaniem byÅ‚o umieszczenie tych wszystkich emocji, które towarzyszyÅ‚y projektowi w spójnym projekcie, znalezienie nowego jÄ™zyka stylistycznego dla elektrycznych aut, który caÅ‚kowicie różni siÄ™ od tego, jaki znaliÅ›my dotychczas. MieliÅ›my stworzyć coÅ›, co znajdzie siÄ™ w samochodach przyszÅ‚oÅ›ci, ale co mimo wszystko okaże siÄ™ bliskie dzisiejszym ludziom.

 

 

I chociaż pierwsze projekty powstawaÅ‚y oczywiÅ›cie na komputerze, bardzo pomogÅ‚o nam fizycznie istniejÄ…ce próbne wnÄ™trze. MogliÅ›my doÅ›wiadczalnie sprawdzić, jak odnajduje siÄ™ w nim czÅ‚owiek, jak siÄ™ w takim aucie siedzi, jak obsÅ‚uguje różne urzÄ…dzenia, jeszcze zanim powstaÅ‚y pierwsze przedseryjne egzemplarze.

 

Jakie rozwiÄ…zania w ID.3 uważa Pan za najbardziej fascynujÄ…ce?

 

FascynujÄ…cy byÅ‚ sam pomysÅ‚ stworzenia inteligentnego i emocjonalnego produktu, który zdaje siÄ™ mieć niemal wÅ‚asny charakter i osobowość. ID. Light jako Å‚Ä…cznik miÄ™dzy Å›wiatem zewnÄ™trznym, czÅ‚owiekiem i samochodem to dla mnie osobiÅ›cie technologia, która podnosi koncepcjÄ™ wnÄ™trza na nowy poziom. ID. Light ciÄ…gnie siÄ™ w poprzek caÅ‚ego kokpitu i… wspiera kierowcÄ™. Na przykÅ‚ad Å›wiatÅ‚a zapalajÄ… siÄ™ w odpowiedni sposób witajÄ…c kierowcÄ™, gdy wsiada do samochodu i odprowadzajÄ…c go po zakoÅ„czeniu jazdy poprzez doÅ›wietlenie wiÄ…zkÄ… Å›wiatÅ‚a kierunku, w którym zmierza. Bardzo ciekawe sÄ… też liczne przydatne funkcje jakie w tym aucie speÅ‚nia Å›wiatÅ‚o. Jest ono tutaj nie tylko elementem designu, który wzmacnia i tworzy emocjonalny charakter ID.3, lecz peÅ‚ni też funkcje wspierajÄ…ce kierowcÄ™ i pasażerów w czasie jazdy.

 

Z czego był Pan najbardziej zadowolony podczas prac nad autami z rodziny ID.?

 

Podoba mi siÄ™ to, w jaki sposób udaÅ‚o nam siÄ™ uzyskać równowagÄ™ miÄ™dzy tym, co abstrakcyjne, a tym, co praktyczne; to co widać i to, co czuć jest tu w peÅ‚nej harmonii. I jeszcze to, że na każdym etapie prac nad projektem pozostaliÅ›my w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. OkazaÅ‚o siÄ™ to możliwe dziÄ™ki moduÅ‚owej platformie MEB przeznaczonej do konstrukcji samochodów elektrycznych.

 

Co osobiście dała Panu praca nad tym projektem?

 

Podoba mi siÄ™ nowy sposób myÅ›lenia Volkswagena. WedÅ‚ug mnie ogólne cele koncernu oraz wymagania dotyczÄ…ce tego produktu zawsze byÅ‚y ze sobÄ… zgodne. Jasno wspieramy cele okreÅ›lone w Porozumieniu Paryskim i chcemy do 2050 roku być przedsiÄ™biorstwem neutralnym pod wzglÄ™dem emisji dwutlenku wÄ™gla. WÅ‚aÅ›nie dlatego ID.3 trafia do klientów, jako model neutralny pod wzglÄ™dem CO2. To pierwszy samochód na Å›wiecie, przy którego produkcji i doborze materiaÅ‚ów caÅ‚oÅ›ciowo uwzglÄ™dniono potrzeby Å›rodowiska naturalnego.

 

 

Co szczególnie wyróżnia wnÄ™trze ID.3?

 

Jest bardzo ascetyczne i proste w formie. Można powiedzieć, że jest „niesamochodowe”, wyglÄ…da raczej jak mobilne domowe wnÄ™trze. Każdy obiekt w kabinie zaprojektowano tak, jakby byÅ‚ samodzielnym meblem. Dobrze sprawdza siÄ™ jako element caÅ‚oÅ›ci, ale także z osobna.



Źródło: Ford, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować