Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Samochody elektryczne czy wodorowe? Analiza badań i kluczowe wnioski 
2019-11-13
Samochody elektryczne czy wodo

Rozpoczęcie produkcji modelu ID.3 sprawia, że pytanie o to, który rodzaj napędu ma przed sobą większą przyszłość staje się znowu aktualne. Wyjaśniamy na czym, według dzisiejszego stanu wiedzy, polegają najważniejsze zalety napędu elektrycznego w porównaniu z ogniwem paliwowym wykorzystującym wodór. I dlaczego decyzja Volkswagena, aby inwestować w rozwój elektrycznej mobilności jest słuszna.


 

OdkÄ…d Volkswagen rozpoczÄ…Å‚ w Zwickau produkcjÄ™ modelu ID.3 wkraczajÄ…c w epokÄ™ elektrycznych samochodów, politycy oraz eksperci dyskutujÄ… w mediach i na forach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych o tym, czy decyzja Volkswagena o konsekwentnym rozwijaniu elektrycznej mobilnoÅ›ci jest sÅ‚uszna. A może najwiÄ™kszy producent aut w Europie powinien postawić mocniej na alternatywne źródÅ‚a napÄ™du, zwÅ‚aszcza na rozwój ogniw paliwowych wykorzystujÄ…cych wodór?

 

 

Decyzja koncernu Volkswagen jest jednoznaczna: produkujÄ…c auta na masowÄ… skalÄ™ Volkswagen zamierza oferować elektryczne pojazdy szerokiej grupie klientów – i to mimo że dziaÅ‚ badaÅ„ koncernu nadal prowadzi prace nad ogniwem paliwowym. Przesiadka do aut elektrycznych musi jednak – już choćby po to, by chronić klimat i dotrzymać postanowieÅ„ Porozumienia Paryskiego – dokonać siÄ™ na dużą skalÄ™. Już za kilka lat Volkswagen zamierza sprzedawać ponad milion takich aut rocznie.

 

 

Fakty potwierdzajÄ…, że Volkswagen ma racjÄ™. Profesor Maximilian Fichtner – zastÄ™pca dyrektora Instytutu Helmholtz w Ulm ds. pozyskiwania energii w wyniku procesów elektrochemicznych oraz wybitny ekspert w dziedzinie badaÅ„ nad wodorem – powiedziaÅ‚ gazecie „Wirtschaftswoche”: „Bardzo niska efektywność well-to-wheel (od źródÅ‚a do koÅ‚a)” ogniw paliwowych stosowanych w samochodach osobowych sprawia, że auta czysto elektryczne „sÄ… wielokrotnie bardziej ekonomiczne”. Profesor zauważyÅ‚ także: „Absolutnie nie mam nic przeciwko wodorowi jako substancji pozwalajÄ…cej magazynować energiÄ™. Tyle, że trzeba go stosować tam, gdzie ma to sens, czyli raczej nie w samochodach osobowych, lecz w zastosowaniach stacjonarnych”.

 

Ten poglÄ…d podziela również profesor Volker Quaschning z Wyższej SzkoÅ‚y Technicznej i Gospodarczej (HTW) w Berlinie specjalizujÄ…cy siÄ™ w badaniach nad odnawialnymi systemami energetycznymi w Wyższej Szkole Technicznej i Gospodarczej (HTW) w Berlinie. Å»eby masowo produkować samochody napÄ™dzane wodorem, wiele krajów musiaÅ‚oby importować wodór pochodzÄ…cy ze źródeÅ‚ odnawialnych, co w najbliższym czasie nie jest możliwe. Poza tym z powodu wysokich strat energii stosowanie wodoru „w sumie i tak byÅ‚oby droższe niż korzystanie z aut elektrycznych”. Dlatego pod wzglÄ™dem obciążeÅ„ dla klimatu obydwa źródÅ‚a napÄ™du „prawie siÄ™ nie różniÄ…”. Profesor Quaschning podsumowuje: najprawdopodobniej wodór bÄ™dzie wykorzystywany „przede wszystkim w samochodach pokonujÄ…cych dziennie duże odlegÅ‚oÅ›ci”. „Do zwykÅ‚ego użytku z dużym prawdopodobieÅ„stwem stosowane bÄ™dÄ… auta elektryczne wyposażone w akumulator. Dla Å›rodowiska nie wyniknÄ… z tego żadne negatywne skutki”.

 

Opinie profesorów Fichtnera i Quaschninga pokrywajÄ… siÄ™ z wynikami badania „PrzemysÅ‚ Samochodowy 2035 – Prognozy na PrzyszÅ‚ość” przygotowanego przez firmÄ™ doradczÄ… Horváth&Partners, w którym szczegóÅ‚owo jest rozważana kwestia, czy w przyszÅ‚oÅ›ci wiÄ™kszÄ… popularność zyskajÄ… samochody elektryczne wyposażone w akumulator, czy zasilane wodorem. Raport przez ponad sześć miesiÄ™cy przygotowywaÅ‚o 80 ekspertów/ankieterów, byÅ‚ on finansowany przez samÄ… firmÄ™ Horváth&Partners. „GÅ‚ównym powodem naszych badaÅ„ byÅ‚ fakt, że Horváth&Partners ma wielu klientów bÄ™dÄ…cych dostawcami dla branży motoryzacyjnej. OczywiÅ›cie chcÄ… oni wiedzieć, czego w ciÄ…gu kolejnych 10-15 lat majÄ… siÄ™ spodziewać” – wyjaÅ›nia szef badania Dietmar Voggenreiter.

 

Dokonano analizy przyczyn zakupowych. Dlaczego kierowcy mieliby siÄ™ przesiąść do samochodów elektrycznych? Najbardziej prawdopodobne jest, że bÄ™dzie to proces dwuetapowy: tzw. faza „Push” i nastÄ™pujÄ…ca po niej faza „Pull”.

 

 

W fazie „Push” trwajÄ…cej od dzisiaj do lat 2023/2025 producenci bÄ™dÄ…  promowali samochody elektryczne. Powodem bÄ™dzie przede wszystkim konieczność speÅ‚nienia ostrych norm dotyczÄ…cych emisji dwutlenku wÄ™gla. Do tego dojdÄ… wysokie poczÄ…tkowe koszty inwestycji. Obydwa czynniki spowodujÄ…, że trzeba bÄ™dzie stworzyć jakieÅ› formy wspierania zakupu samochodów elektrycznych. W kolejnej fazie, „Pull” – do 2030 roku, a prawdopodobnie do 2035 – samochody elektryczne stanÄ… siÄ™ dla klientów interesujÄ…cÄ… propozycjÄ… także z powodów finansowych.

 

BÄ™dzie tak dlatego, że po wprowadzeniu normy Euro 7 auta z silnikami spalinowymi stanÄ… siÄ™ droższe i zmniejszy siÄ™ różnica cenowa w stosunku do pojazdów elektrycznych. Zjawisko to zwiÄ™kszy jeszcze podatek od emisji CO2 (w jakiejkolwiek postaci), który spowoduje dalszy wzrost cen paliw kopalnych.

 

JednoczeÅ›nie wielu klientów skorzysta na tym, że koszty użytkowania elektrycznego auta okażą siÄ™ mniejsze niż samochodu z silnikiem benzynowym lub Diesla. Niższe bÄ™dÄ… również koszty serwisowania – ponieważ samochód elektryczny jest pozbawiony elementów podlegajÄ…cych okresowej wymianie, jak filtry oleju czy paliwa, przeprowadza siÄ™ mniej przeglÄ…dów serwisowych i mniej napraw.

 

Z badania wynika, że – zależnie od modelu – koszty „paliwa” do samochodu elektrycznego bÄ™dÄ… rocznie od 400 do 600 euro niższe, a koszty serwisowania – od 200 do 400 euro. OszczÄ™dnoÅ›ci rzÄ™du od 600 do 1000 euro w ciÄ…gu 12 miesiÄ™cy okażą siÄ™ bardzo atrakcyjne dla każdego użytkownika. Dietmar Voggenreiter twierdzi: „Nadejdzie czas, i to wkrótce, gdy racjonalne powody spowodujÄ… masowe korzystanie z samochodów elektrycznych”.

 

 

Do tego dochodzÄ… również sprawy emocjonalne, czyli istniejÄ…ca jeszcze dzisiaj obawa przed zbyt maÅ‚ym zasiÄ™giem elektrycznego samochodu oraz fakt, że zasilanie ich akumulatorów trwa zbyt dÅ‚ugo. Obydwa zagadnienia, przekonani sÄ… autorzy badania, zostanÄ… rozwiÄ…zane i przestanÄ… hamować masowÄ… przesiadkÄ™ do aut elektrycznych w fazie „Pull” od roku 2023/2025. ZasiÄ™g auta korzystajÄ…cego z energii elektrycznej bÄ™dzie rosnąć, a wiÄ™ksza liczba stacji Å‚adowania i punktów zasilania prÄ…dem o dużej mocy zmniejszy obawy przed utkniÄ™ciem w trasie. I w koÅ„cu dyskusja o rzeczywistym ograniczeniu emisji CO2: ponieważ prÄ…d wykorzystywany przy produkcji elektrycznych samochodów nie zawsze i nie wszÄ™dzie pochodzi ze źródeÅ‚ odnawialnych, takie auta już na starcie niosÄ… ze sobÄ… pewne obciążenie dla Å›rodowiska. Z wyliczeÅ„ wynika, że dopiero po przejechaniu ponad 100.000 km elektryczne auto wyemituje w sumie mniej CO2 (Å‚Ä…cznie podczas produkcji i eksploatacji) niż samochód z jednostkÄ… spalinowÄ…. Także to zmieni siÄ™ w ciÄ…gu najbliższych lat na korzyść samochodów elektrycznych. Z badania wynika, że dziÄ™ki coraz wiÄ™kszej iloÅ›ci energii elektrycznej ze źródeÅ‚ odnawialnych stosowanej przy produkcji aut elektrycznych oraz akumulatorów do nich to poczÄ…tkowe obciążenie stopniowo bÄ™dzie siÄ™ zmniejszać tak, że pojazdy elektryczne szybciej stanÄ… siÄ™ „czystsze” pod wzglÄ™dem dwutlenku wÄ™gla.

 

Horváth&Partners zajÄ™li siÄ™ też zagadnieniem tzw. fazy ciemnej w korzystaniu z aut elektrycznych – jest ono czÄ™sto podnoszone przez zwolenników wodoru. Mianem fazy ciemnej okreÅ›la siÄ™ czas, w którym produkcja prÄ…du ze źródeÅ‚ odnawialnych nie jest możliwa z powodu ciemnoÅ›ci i/lub braku wiatru. Å»eby to zrównoważyć do podstawowego zapotrzebowania akumulatora na energiÄ™ doliczono pewnÄ… pulÄ™ dodatkowÄ….

 

Pozostaje jeszcze najbardziej interesujÄ…ca część badania: który rodzaj energii okaże siÄ™ najbardziej efektywny i korzystniejszy finansowo, by stać siÄ™ źródÅ‚em napÄ™du aut elektrycznych – energia elektryczna z akumulatora czy wodór?

 

W wypadku samochodów wyposażonych w akumulator straty energii wynoszÄ… 8 procent – tyle traci siÄ™ jej podczas transportu zanim prÄ…d trafi do samochodowego akumulatora. Podczas przemiany prÄ…du potrzebnego do napÄ™du elektrycznego silnika traci siÄ™ kolejne 18 procent. Oznacza to, że efektywność auta z akumulatorem wynosi od 70 do 80 procent, zależnie od modelu.

 

W samochodach napędzanych wodorem straty są znacznie większe: 45 procent energii pochłania samo pozyskiwanie wodoru w procesie elektrolizy. Z pozostałych 55 procent pierwotnej ilości energii kolejne 55 procent znika w czasie zamiany wodoru na prąd elektryczny w samochodzie. Efektywność układu napędowego w pojeździe zasilanym wodorem wynosi więc, w zależności od modelu, od 25 do 35 procent. Żeby jednak oddać sprawiedliwość dodajmy, że efektywność paliw alternatywnych jest jeszcze niższa i wynosi tylko od 10 do 20 procent.

 

„Niezależnie od tego, że wodór ze źródeÅ‚ odnawialnych ma naprawdÄ™ duży potencjaÅ‚, to jednak dyskusja o nim staÅ‚a siÄ™ w niezdrowy sposób emocjonalna” – przestrzegajÄ… również eksperci z firmy doradczo-konsultingowej Boston Consulting Group (BCG) w raporcie cytowanym przez „Handelsblatt”. Horváth&Partners także dochodzÄ… do takich wniosków.

 

Zamiast wydawać miliardy na realizacjÄ™ wizji spoÅ‚eczeÅ„stwa korzystajÄ…cego z energii wodorowej należaÅ‚oby skoncentrować wydatki na technologiach, które sÄ… opÅ‚acalne ekonomicznie – podsumowujÄ… autorzy.

 

„Uważamy, że wodór ze źródeÅ‚ odnawialnych ma wielki potencjaÅ‚ tam, gdzie może odnieść rzeczywisty sukces. Przede wszystkim w przemyÅ›le, poza tym w transporcie ciężkim, lotniczym i morskim” – twierdzi Frank Klose, jeden z autorów badania.

 

Wnioski sÄ… jednoznaczne

 

Ogniwo paliwowe ma wiele zalet (zasiÄ™g, szybkie tankowanie, brak ciężkich akumulatorów w samochodzie), ale ma jednÄ… zasadniczÄ… wadÄ™ – jest stosunkowo maÅ‚o wydajny, zarówno pod wzglÄ™dem efektywnoÅ›ci energetycznej, jak i kosztów. „Å»adna gospodarka dziaÅ‚ajÄ…ca zgodnie z wymogami zrównoważonego rozwoju nie może sobie pozwolić na to, by wykorzystywać podwójnÄ… ilość odnawialnej energii do napÄ™du aut wodorowych, zamiast zużyć jÄ… do zasilania akumulatorów aut elektrycznych” – stwierdza dyrektor badaÅ„ Dietmar Voggenreiter. Tylko w zastosowaniach niszowych, w wypadku aut ciężarowych i autobusów, na dalekich dystansach, można by wykorzystywać wodór. Bo w tych zastosowaniach decydujÄ…cÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… masa akumulatora, zasiÄ™g i czas potrzebny do tankowania – a wraz ze wzrostem wydajnoÅ›ci akumulatora bardzo zwiÄ™kszajÄ… siÄ™ jego masa i czas Å‚adowania. Ponadto stacji tankowania samochodów ciężarowych nie ma tak dużo, dlatego ich przeksztaÅ‚cenie w taki sposób, żeby zasilaÅ‚y ciężarówki w wodór nie byÅ‚oby aż tak kosztowne.

 

Co będzie miał z tego użytkownik?

 

Jasne jest, ze samochody elektryczne zasilane wodorem, w porównaniu z tymi czerpiÄ…cymi energiÄ™ z akumulatorów, bÄ™dÄ… nie tylko droższe w zakupie, ale też podczas eksploatacji. Podwójna ilość energii poczÄ…tkowej aut wodorowych w porównaniu z tymi z akumulatorem znajdzie odbicie w cenach dla klienta. Już dzisiaj kierowcy pÅ‚acÄ… za przejechanie 100 km 11 euro w wypadku samochodów zasilanych wodorem, i tylko dwa do siedmiu euro za 100 km (zależnie od cen prÄ…du w poszczególnych krajach) w wypadku elektrycznych aut wyposażonych w akumulator. 

 

To pokazuje, z jakich samochodów bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci korzystać wiÄ™kszość kierowców. O samochodach wodorowych i elektrycznych pisaliÅ›my też tutaj.



Źródło: Volkswagen, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.