Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford zawiązuje spółkę Latitude AI mającą opracować przyszłe systemy jazdy zautomatyzowanej 
2023-03-06
Ford zawiązuje spółkę Lati

Ford Motor Company powołał spółkę zależną Latitude AI, w całości należącą do Forda, skoncentrowaną na opracowaniu systemów zautomatyzowanej jazdy, które w milionach pojazdów przejmą od kierowców funkcje kontroli manualnej i wzrokowej.


Dzięki Latitude AI, Ford zyskuje zespół utalentowanych pracowników, liderów branży w zakresie uczenia maszynowego, robotyki, software, sensorów, inżynierii systemów i obsługi. Dzieje się to w chwili, kiedy producent samochodów rozszerza działalność badawczo-rozwojową nad systemami zautomatyzowanej jazdy osiągając znaczne postępy projektu Ford BlueCruise, który ma na koncie ponad 50 milionów mil jazdy bez udziału kierowcy.
 
Latitude dokonuje zmiany wyobrażeń na temat odczuć i doświadczeń klientów, którzy będą korzystać z systemów zautomatyzowanej jazdy w sytuacjach, które w normalnym prowadzeniu samochodu bywają obecnie uciążliwe, stresujące i nieprzyjemne, np. jazda w korku lub na długich odcinkach autostrady. Według danych firmy INRIX, przeciętny kierowca w USA spędza w korkach prawie 100 godzin rocznie.
 
„Postrzegamy technologię zautomatyzowanej jazdy jako okazję do ponownego zdefiniowania relacji między ludźmi a ich pojazdami” – powiedział Doug Field, główny specjalista ds. zaawansowanego rozwoju produktów i technologii w Ford Motor Company. „Klienci korzystający z BlueCruise już doświadczają korzyści płynących z jazdy bez użycia rąk. Bogate doświadczenia utalentowanego zespołu Latitude pomogą nam przyspieszyć rozwój najnowszego systemu zautomatyzowanej jazdy, którego zadaniem będzie nie tylko uczynienie podróży bezpieczniejszą, mniej stresującą i przyjemniejszą, ale także z czasem przywrócenie naszym klientom części ich dnia”.
 
Utworzenie Latitude stanowi uzupełnienie zeszłorocznej strategicznej decyzji Forda o skupieniu się na technologiach zautomatyzowanej jazdy w samochodach prywatnych. Ford zatrudnił obecnie około 550 pracowników nie istniejącej już spółki Argo AI – specjalistów w dziedzinach uczenia maszynowego i robotyki, platform opartych na chmurze, mapowania, sensorów i systemów obliczeniowych, działalności testowej, inżynierii systemów i bezpieczeństwa. Zespół Latitude wykorzystuje większość doświadczenia zgromadzonego w takich dziedzinach jak zautomatyzowana jazda, korzysta też z opracowanych wcześniej narzędzi do tworzenia oprogramowania i infrastruktury, niezbędnych w pracy nad zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy (ADAS).
 
Sammy Omari, dyrektor wykonawczy ADAS Technologies w Fordzie, będzie jednocześnie pełnił funkcję dyrektora generalnego Latitude. Dyrektorem ds. technologii, nadzorującym produkty i rozwój techniczny Latitude, został Peter Carr, a stanowisko prezesa odpowiedzialnego za działalność ekonomiczną objął David Gollob.
 
 „Wierzymy, że systemy zautomatyzowanej jazdy pomogą poprawić bezpieczeństwo, wyzwalając jednocześnie zupełnie nowe odczucia klientów, zmniejszając stres, a w przyszłości będą oszczędzać czas kierowcy, aby mógł skupić się na tym, co dla niego istotne – powiedział Omari.
 
 „Doświadczenia zespołu Latitude umocnią i uzupełnią działania globalnego zespołu ADAS firmy Ford zajmującego się opracowywaniem przyszłych systemów wspomagających kierowcę, co ostatecznie wiąże się z wieloma korzyściami, jakie niesie ze sobą automatyzacja.”
 
Siedziba firmy Latitude znajduje się w Pittsburghu, a dodatkowe centra inżynierii w Dearborn, w stanie Michigan i Palo Alto, w Kalifornii. Firma będzie również prowadzić obiekt testowy do prób jazd autostradowych w Greenville, w Południowej Karolinie.


Źródło: Ford, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.