Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Zima bez niespodzianek?  
2011-10-11
Zima bez niespodzianek?

Zima to dla kierowców i ich pojazdów czas próby. Szybko zmieniająca się aura, duże amplitudy temperatur, wysoka wilgotność, sól na jezdniach i pryzmy zmrożonego śniegu mogą przysporzyć wielu problemów.


Wszyscy doskonale znamy ten obrazek - mroźny poranek, wielokrotnie ponawiana próba uruchomienia silnika i ostateczna porażka. Tak dla wielu kierowców zaczyna się zima.  Dlatego, aby uniknąć przykrej niespodzianki, przed okresem zimowym warto odwiedzić sprawdzonego mechanika lub autoryzowany serwis.

Opony rzecz święta
Zmiana opon, to dla wielu jedyny istotny element przygotowania samochodu do zimy. Niestety nadal w społeczeństwie można trafić na kierowców, którzy uważają sezonową wymianę ogumienia za zbędny wydatek. Tymczasem mieszanka gumowa zastosowana do produkcji opon letnich pod wpływem  niskiej temperatury twardnieje, co zmniejsza przyczepność opony i zdolność odprowadzania wody. W rezultacie samochód może mieć problemy z zachowaniem toru jazdy, zwiększa się również droga hamowania. Zmiany opon powinniśmy dokonać w momencie, w którym temperatura powietrza zbliża się do 6-7oC. Warto ją zlecić odpowiednio przygotowanej firmie, która prawidłowo osadzi na felgach nowe opony, a także wyważy je i wypełni powietrzem lub gazem pod odpowiednim ciśnieniem.

Zawieszenie, hamulce i płyny eksploatacyjne
Jednym z punktów harmonogramu przedzimowego przeglądu  powinno być sprawdzenie stanu zawieszenia, a w szczególności amortyzatorów. Większość kierowców uważa, że rolą amortyzatora jest tłumieniem wstrząsów i łączy jego niesprawność wyłącznie z brakiem komfortu.  „Nieprawidłowo działający, zużyty amortyzator wpływa również na wydłużenie drogi hamowania. Przy prędkości 50 km/h, nawet o dwa metry. Co więcej, możemy stracić panowanie nad samochodem czy wpaść w poślizg nawet przy stosunkowo niskiej prędkości”  ostrzega Jerzy Brzozowski, szef pięciomarkowego serwisu Autotrapera. Przy sprawdzeniu amortyzatorów warto również przyjrzeć się innym elementom zawieszenia i sprawdzić, czy nie są niebezpiecznie wyeksploatowane.

Od zawieszenia już niedaleko do układu hamulcowego. „Zimą częściej niż latem operujemy pedałem hamulca, licząc na jego skuteczność. Nie należy więc bagatelizować zużycia takich elementów jak tarcze i klocki hamulcowe. Istotne jest również to, by serwisant zmierzył zawartość wody w płynie hamulcowym i w razie przekroczenia norm, koniecznie wymienił go na nowy” – uprzedza Tomasz Dąbrowski szef serwisu Suzuki i Isuzu w Autotraperze.

Poza płynem hamulcowym warto również sprawdzić jakość i rodzaj płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy. Ten pierwszy często na okres letni zastępowany jest zwykłą wodą. Woda w temperaturze ujemnej, zamieniając się w lód zwiększa swoją objętość, a to grozi rozsadzeniem elementów układu chłodniczego. Zimowy, niezamarzający płyn do szyb z pewnością pomoże utrzymać ich czystość, poprawiając bezpieczeństwo i widoczność z kabiny.

Nadwozie i uszczelki
„W polskich warunkach, gdzie na drogi wysypuje się duże ilości soli, powinno się zabezpieczyć dokładnie wszystkie ogniska korozji, które już po jednym sezonie mogą znacznie się powiększyć” przestrzega Łukasz Kuberski, szef serwisu blacharskiego Autotrapera. Stanem naszego lakieru, elementów metalowych narażonych na kontakt z błotem pośniegowym powinien więc zainteresować się wykwalifikowany pracownik. Zabiegiem, z którym poradzi sobie każdy kierowca we własnym zakresie, jest zabezpieczenie uszczelek specjalnym silikonowym preparatem, który zapobiegnie ich kruszeniu się, czy przymarzaniu.

Ważne drobnostki
W naszej szerokości geograficznej, nadejście zimy oznacza również skrócenie się dnia. Dlatego warto sprawdzić stan oświetlenia samochodu, wymienić niedziałające żarówki i ustawić odpowiednio reflektory, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego. Dobrym pomysłem może być też wymiana filtra wentylacji kabiny. Zapchany filtr często staje się jednym z powodów nadmiernego parowania szyb.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Okres zimowy to sprawdzian zarówno dla kierowców jak i ich samochodów. Drobne, bagatelizowane miesiącami usterki, mogą w znaczny sposób obniżyć sprawność pojazdu, wpływając na  komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania. Warto więc poświęcić chwilę na przygotowanie samochodu do tej niełatwej dla kierowców i ich pojazdów pory roku.



Źródło: Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.