Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Jak przygotować auto do wakacji? 
2012-06-14
Jak przygotować auto do wakac

Szybkość, wygoda i relatywnie niskie koszty - samochód jest jednym z najpopularniejszych środków transportu w czasie wakacyjnych wojaży. W ferworze przedurlopowych przygotowań nie można zapominać o przeglądzie. Kontrola przeprowadzona w serwisie pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wyjazdu.


Wielu kierowców jest przekonanych, że w zaciszu wÅ‚asnego garażu lub na podwórku sÄ… w stanie sprawdzić i naprawić samochód. Po części jest to prawda, bez wizyty  u specjalisty można wymienić zużyte żarówki, czy też skontrolować stan opon i poziom niektórych pÅ‚ynów eksploatacyjnych. Jednak domorosÅ‚y mechanik nie jest w stanie wykryć wielu usterek i naprawić skomplikowanych mechanizmów, którymi wspóÅ‚czesne samochody sÄ… wrÄ™cz naszpikowane. Dlatego pojazd najlepiej powierzyć kompetentnym serwisantom, którzy dokonajÄ… fachowego przeglÄ…du, usunÄ… awarie i udzielÄ… rad dotyczÄ…cych eksploatacji.

Statystyki dotyczÄ…ce wypadków nie nastrajajÄ… optymistycznie. Badania pokazujÄ…, że wiele kolizji spowodowanych jest zÅ‚ym stanem technicznym pojazdu. Eksperci zalecajÄ…, by umówić siÄ™ na kontrole w serwisie najpóźniej dwa tygodnie przed wyjazdem – w tym czasie nawet najpoważniejsze usterki mogÄ… być usuniÄ™te.

Zawieszenie – kilka sÅ‚ów nie tylko o komforcie podróżowania
Polskie drogi sÄ… prawdziwym torem przeszkód, tym samym zawieszenie samochodu to jedna z pierwszych rzeczy na którÄ… warto zwrócić uwagÄ™. Jest ono odpowiedzialne nie tylko za komfort jazdy, ale również za stabilność nadwozia i dÅ‚ugość drogi hamowania. Luzy punktów mocujÄ…cych, czy też skrzywione wahacze mogÄ… doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem (również na prostej drodze), a wybite amortyzatory wydÅ‚użajÄ… drogÄ™ hamowania nawet o 30%.  

„Klienci bardzo czÄ™sto ignorujÄ… drobne luzy w ukÅ‚adzie zawieszenia odkÅ‚adajÄ…c naprawÄ™ „na później”. Tymczasem luz jednego elementu, może spowodować szybsze zniszczenie pozostaÅ‚ych części zawieszenia, W ten sposób pozorna oszczÄ™dność, doprowadza do szybkiego zużycia caÅ‚ego zawieszenia – a to już poważna i relatywnie droga naprawa” – mówi  Jerzy Brzozowski szef serwisu Autotraper Alfa Romeo i Lancia.

Na zdrowie!
W samochodzie unosi siÄ™ nieprzyjemny zapach a pasażerowie bez przerwy kichajÄ…? Prawdopodobnie winna jest niesprawna wentylacja – zużyty filtr kabinowy nie zatrzymuje zanieczyszczeÅ„ pochodzÄ…cych z zewnÄ…trz, a pleÅ›nie i grzyby zadomowiÅ‚y siÄ™ w kanaÅ‚ach doprowadzajÄ…cych powietrze do kabiny. Dlatego system wentylacji, szczególnie pojazdu wyposażonego w klimatyzacjÄ™, raz w roku należy oczyÅ›cić. Serwis ukÅ‚adu wentylacji zakÅ‚ada wymianÄ™ filtra kabinowego, dezynfekcjÄ™ parownika i kanaÅ‚ów wentylacyjnych, a także uzupeÅ‚nienie czynnika, czyli gazu chÅ‚odzÄ…cego. Tak odÅ›wieżona „klima” pozwoli stworzyć w samochodzie przyjaznÄ… atmosferÄ™.

Silnik – źródÅ‚o mocy i energii
Jednostka napÄ™dowa nie tylko wprawia samochód w ruch, ale również dostarcza energii, która Å‚aduje akumulator i umożliwia korzystanie z wyposażenia elektrycznego, a także napÄ™dza szereg mechanizmów potrzebnych do prawidÅ‚owego dziaÅ‚ania samochodu – np. kompresor klimatyzacji, czy też alternator. Dlatego przed wyjazdem w dÅ‚uższÄ… trasÄ™, warto skontrolować jakość i napiÄ™cie pasków napÄ™dzajÄ…cych wspomniane mechanizmy, uszczelnienie bloku silnika i gÅ‚owicy, stan ukÅ‚adu wydechowego i przepustowość filtrów paliwa i powietrza.

„WspóÅ‚czesne silniki to niezwykle odporne i przemyÅ›lane konstrukcje, wymagajÄ…ce jednak odpowiedniego traktowania. Niezależnie od opinii krążących wÅ›ród użytkowników, nie ma samochodu bezobsÅ‚ugowego. JeÅ›li ktoÅ› nie dba o stan techniczny auta, to prÄ™dzej czy później stanie na drodze. Z drugiej strony regularny serwis, części o odpowiedniej jakoÅ›ci i naprawy wykonane zgodnie z technologiÄ… zapewniajÄ… bezproblemowe użytkowanie i wydÅ‚użajÄ… okres eksploatacyjny” - mówi Piotr Pacholczyk z Serwisu Pogwarancyjnego Autotraper.

Życiodajne płyny
Być może nie wszyscy o tym wiedzÄ…, ale w samochodzie istnieje przynajmniej kilka zamkniÄ™tych „krwiobiegów”, w których krąży olej, pÅ‚yn hamulcowy, czy też pÅ‚yn chÅ‚odniczy. Każdy z nich ma okreÅ›lonÄ… rolÄ™. Wbrew wielu obiegowym opiniom pÅ‚yn pÅ‚ynowi nie jest równy. Każda z substancji posiada okreÅ›lone parametry fizyko-chemiczne, charakterystyczne dla danego ukÅ‚adu. Należy zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™, aby serwisanci stosowali odpowiednie Å›rodki smarujÄ…ce, dedykowane konkretnym mechanizmom. W trakcie przeglÄ…du serwisant sprawdzi również jakość pÅ‚ynu hamulcowego – jeÅ›li zawiera on zbyt dużą ilość wody, to wymieni go na nowy. Na koniec warto zajrzeć do ukÅ‚adu chÅ‚odzÄ…cego silnik – uzupeÅ‚nienie poziomu pÅ‚ynu chÅ‚odniczego i sprawdzenie szczelnoÅ›ci poÅ‚Ä…czeÅ„, wyeliminuje możliwość przegrzania siÄ™ jednostki napÄ™dowej.  

Ostatnie przygotowania
Po wizycie w serwisie, kierowca musi jedynie skontrolować ważność obowiÄ…zkowych dokumentów. Przedwakacyjna profilaktyka daje gwarancjÄ™, że okres wypoczynku bÄ™dzie wolny od motoryzacyjnych trosk.



Źródło: Autotraper, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.