Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Premiery Volkswagena - IAA Frankfurt 2011 
2011-09-13
Premiery Volkswagena - IAA Fra

Podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej we Frankfurcie, Volkswagen prezentuje całą gamę interesujących modeli.


Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie swoją światową premierę mają samochody Beetle R Concept, Beetle Fender, Polo R-Line, Tiguan R-Line, Golf Cabriolet Exclusive i Phaeton Exclusive Concept. Po raz pierwszy prezentowany jest jednoosobowy elektryczny NILS – samochód przyszłości, natomiast możliwości Volkswagena w dziedzinie sportu motorowego reprezentuje Polo R WRC.


Ogólne zestawienie nowości Volkswagena:

NILS – prototyp jednoosobowego samochodu elektrycznego z odsłoniętymi kołami, zaprojektowanego dla osób dojeżdżających do pracy.

Beetle R Concept – studyjny, najbardziej sportowy Beetle w historii.

Beetle Fender – ukłon w stronę gitar Fendera. Studyjny model łączy świat samochodów ze światem muzyki.

Polo R-Line –Volkswagen będzie oferował pod koniec roku kompaktowe i dynamiczne Polo w wersji R-Line.

Tiguan R-Line – pierwsza generacja Tiguana R-Line stała się bestsellerem. Na początku 2012 roku w salonach pojawi się nowa edycja tego SUVa w wersji R-Line.

Golf Cabriolet Exclusive – od 2012 roku wersja Exclusive będzie oferowana jako najwyższy wariant wyposażenia dla Golfa Cabriolet.

Phaeton Exclusive Concept – z okazji setnych urodzin (w 2012 roku) manufaktury Poltrona Frau powstał jeden z najszlachetniejszych Phaetonów wszechczasów.

Polo R WRC – w tym rozwijającym moc 300 KM Polo, Volkswagen chce w 2013 roku zdobyć tytuł rajdowego mistrza świata.



W skrócie…

NILS


Volkswagen przedstawia na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej samochód dla zurbanizowanego świata przyszłości: NILS. To jednoosobowe, elektryczne auto prezentuje nową, fascynującą formę indywidualnej mobilności. Nowoczesna koncepcja aluminiowego nadwozia Space-Frame, otwierane w górę drzwi i odsłonięte koła auta świadczą o jego dynamice, jednocześnie jednak pojazd ten będzie poruszał się absolutnie bez emisji substancji szkodliwych i hałasu.

NILS z zasięgiem 65 kilometrów i prędkością maksymalną 130 km/h będzie idealnym autem dla większości osób dojeżdżających do pracy z przedmieść. Według niemieckiego Urzędu Statystycznego 73,9 procent osób mieszkających z dala od swoich miejsc pracy pokonuje trasy poniżej 25 kilometrów. NILS ma zatem wszelkie predyspozycje, by stać się samochodem przyszłości.

Węższy, niższy, krótszy, inny. Model studyjny jest bardzo kompaktowym autem, który zajmuje niezwykle mało miejsca na drodze. Jego długość wynosi 3,04 m, czyli jest o całe 50 centymetrów krótszy, niż nowy Volkswagen up!. Szerokość NILSa od koła do koła to 1,39 m, sama karoseria ma szerokość tylko 0,86 m. Na wysokość prototyp mierzy 1,2 m. Jest zatem niższy od Porsche 911, który ma 1,31 m wysokości.

Ważniejszy niż wymiary jest kształt nadwozia. Jego podstawowy zarys nawiązuje do bolidów Formuły 1: kierowca na środku, silnik z tyłu, koła na zewnątrz. Czysta, niepowtarzalna stylistyka NILSa powstała w Volkswagen Design Center w Poczdamie.

Mimo, a może właśnie dlatego, że NILS jest tak kompaktowy i lekki (460 kg), sprawia wiele przyjemności. To dynamiczne auto rozpędza się do 100 km/h w czasie poniżej 11 sekund. Na uzyskanie takich osiągów wystarcza 15 kW mocy nominalnej silnika elektrycznego względnie 25 kW krótkotrwałej mocy maksymalnej. Silnik zasilany jest energią z akumulatora litowo-jonowego. Zależnie od sposobu jazdy pojemność akumulatora (5,3 kWh) wystarcza na przejechanie nawet 65 kilometrów. Akumulator tej wielkości jest stosunkowo niedrogi, a jego pojemność jest wystarczająca dla tego rodzaju auta. Prototyp może być ładowany z gniazdka 230 V (maksymalny czas ładowania 2 godziny) lub na stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Gniazdo do podłączania znajduje się pod modułem tylnych świateł.

Ważnym elektronicznym asystentem w NILSie jest funkcja awaryjnego hamowania w mieście. System przy użyciu czujnika laserowego (w przednim znaczku VW) obserwuje przez cały czas, czy nie występuje zagrożenie kolizją i w przypadku jego stwierdzenia automatycznie przyhamowuje auto. Zależnie od prędkości jazdy i sytuacji funkcja awaryjnego hamowania pozwoli zredukować prędkość minimalizując skutki w momencie zderzenia, a w niektórych przypadkach nawet uniknąć wypadku.

Funkcja awaryjnego hamowania w mieście stanowi rozszerzenie oprogramowania automatycznej regulacji odległości (ACC). Zatem NILS jest wyposażony także w ACC. System ten mierzy czujnikiem laserowym odległość i prędkość względną jadącego z przodu pojazdu i automatycznie dostosowuje prędkość NILSa. Kierowca może wcześniej wybrać (jak w tradycyjnym tempomacie) żądaną odległość i prędkość. ACC jest obsługiwane przyciskami wielofunkcyjnymi na kierownicy. Dwa przyciski ze strzałkami służą do zmiany prędkości i odległości od jadącego z przodu pojazdu. Między tymi dwoma przyciskami znajduje się kolejny przycisk aktywujący lub dezaktywujący ACC. System może działać w całym zakresie prędkości. W zależności od sytuacji do hamowania wykorzystywany jest także silnik elektryczny i system rekuperacji. Z ACC połączony jest również Front Assist. Ten aktywny przez cały czas układ ostrzega kierowcę przed ewentualną kolizją, a przy prędkości do 30 km/h pomaga również uniknąć kolizji przez automatyczne zahamowanie auta.

Beetle R Concept

Garbus jest jednym z trzech najpopularniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek powstały, sprzedano już 22,5 mln egzemplarzy. To legenda z najbardziej znanym motoryzacyjnym designem na całej kuli ziemskiej. W sierpniu do sprzedaży trafiła w Polsce trzecia generacja, zaprojektowana całkowicie od nowa. Jest ona bardziej zuchwała, bardziej sportowa i męska niż kiedykolwiek wcześniej. Cena wyjściowa to 68.990 zł. To o 2.000 zł mniej od jego poprzednika z porównywalnym silnikiem, ponadto nowy garbus jest seryjnie bardzo dobrze wyposażony (ESP, tempomat, klimatyzację czy radio z ośmioma głośnikami).

Nowy model, dostępny jest w wersjach Beetle, Design i Sport, początkowo będzie oferowany z dwoma mocnymi i efektywnymi silnikami 1.2 TSI o mocy 105 KM i 2.0 TSI o mocy 200 KM. Sukcesywnie oferowane będą kolejne silniki – benzynowy TSI o mocy 160 KM oraz dwa wysokoprężne z turbodoładowaniem TDI o mocy 105 KM i 140 KM.

Podczas IAA we Frankfurcie Volkswagen prezentuje po raz pierwszy Beetle R Concept. Tak jak Golf R i Scirocco R, także wersja „R” Beetle powstała poza bramami zakładów w Wolfsburgu, mianowicie w halach należącej do Volkswagena spółki Volkswagen R GmbH. Beetle R Concept jest jeszcze modelem studyjnym. Jednak kto zna Beetla 2.0 TSI (147 kW/200 KM) wie, jakie możliwości tkwią w tym nowym modelu. Beetle R mógłby śmiało konkurować pod względem potencjału mocy z Golfem R i Scirocco R.

Beetle Fender

Beetle jest pierwszym samochodem w Europie, który można zamówić z systemem nagłośnieniowym producenta gitar i wzmacniaczy Fender. Podczas IAA we Frankfurcie Volkswagen prezentuje model studyjny – ekskluzywny Beetle Fender – ze zindywidualizowanym wyglądem oraz takimi rozwiązaniami, jak wejście gitarowe do systemu nagłośnieniowego, pozwalające na podłączenie gitary elektrycznej.

Na zewnątrz Beetle Fender pokryty jest czarnym lakierem o wysokim połysku. Delikatna czerwona linia okala boczne szyby. Linię w podobnym stylu znajdziemy także na elektrycznej gitarze Fender Telecaster uszlachetnionej przez Volkswagen Design.

W wyglądzie Beetle Fender dominuje chrom i aluminium. Chromowane są osłony lusterek zewnętrznych, klamki w drzwiach, listwa poniżej bocznych okien, aplikacje w progach, znaczek VW i końcówki rur wydechowych, rozmieszczone tak samo, jak kiedyś w Garbusie. Kołpaki i pierścienie 19-calowych obręczy ze stopu metali lekkich Circle wykonane są z toczonego na połysk aluminium. Podstawowa konstrukcja obręczy ma kolor czerwony. Felgi są wysunięte o 10 mm na zewnątrz. W porównaniu z wersją seryjną nadwozie Beetle Fender jest obniżone o około 30 mm, w związku z czym koła mocniej wypełniają nadkola. Dwa kolejne małe, lecz eleganckie detale to plakietka w kształcie kostki gitarowej na masce silnika i oryginalne, chromowane logo Fender na tylnej klapie poniżej logo VW.

Niezwykle efektownie prezentuje się wnętrze. W oczy rzuca się Dash Pad w wersji Sunburst - dwukolorowego drewna znanego z wielu gitar marki Fender. Poziomy element tablicy rozdzielczej rozpościerającej się między kierowcą a pasażerem, stanowi wizualny pomost do świata muzyki rockowej.

Samochód wyposażony jest w najwyższej jakości system audio. Jest to system nagłośnieniowy firmy Fender z dodatkowym wzmacniaczem lampowym, umieszczonym w doskonale widocznym miejscu – na górze tablicy rozdzielczej. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest złącze w bagażniku, do którego można podłączyć gitarę elektryczną, której dźwięk będzie emitowany przez subwoofer wbudowany w bagażniku.

Jak na razie Beetle Fender jest tylko modelem studyjnym, jednak model Beetle z systemem nagłaśniającym Fender można zamawiać już teraz.

Polo R-Line

Volkswagen Polo jest najlepiej sprzedającym się samochodem w swojej klasie w Niemczech w roku 2011. W ogólnym rankingu nowo zarejestrowanych samochodów w Niemczech zajmuje on trzecie miejsce po Golfie (1) i Passacie (2). Także w Europie Polo znajduje się na 3. miejscu wśród nowych aut.

Teraz Volkswagen prezentuje, jako światową premierę, Polo R-Line – nowego członka rodziny R-Line, do której należy już Golf, Scirocco, Passat CC i Touareg. Taką wersję wyposażenia Volkswagen oferuje dla Polo po raz pierwszy, ale pasuje ona idealnie do dynamicznego charakteru nowej generacji tego modelu.

Nowe Polo R-Line można zamawiać z prawie każdym wariantem silnika. Na rynku model ten z nowym pakietem wyposażenia pojawi się pod koniec roku.

Tiguan R-Line

Od momentu wprowadzenia na rynek Tiguan jest w Niemczech nieprzerwanie liderem w swoim segmencie. Ponadto od dawna cieszy się popularnością na całym świecie, ponieważ łączy w sobie zalety kompaktowego samochodu terenowego (wysoka pozycja siedząca, wytrzymała konstrukcja, niepowtarzalny wygląd, przestronne wnętrze) z cechami nowoczesnego samochodu osobowego, czyli z bezpieczeństwem i efektywnymi silnikami TDI i TSI.

Cały ten pakiet zalet, teraz w najnowszej generacji Tiguana, będzie dostępny znów w wersji R-Line. Wprowadzenie na rynek tego sportowego SUVa jest przewidziane na początek przyszłego roku. Wyposażenie Tiguana R-Line opiera się na wersji Sport & Style.

Golf Cabriolet Exclusive

Tego lata na rynku pojawił się Golf Cabriolet - czteroosobowe auto z otwartym nadwoziem, dużym bagażnikiem i wszystkimi praktycznymi i technicznymi zaletami, które uczyniły Golfa najpopularniejszym samochodem na świecie. Teraz Volkswagen prezentuje Golfa Cabriolet Exclusive jako nową, najbogatszą wersję tego modelu. Po modelach Golf Variant, Eos, Passat CC i Touareg, Golf Cabriolet jest piątym Volkswagenem oferowanym w tej szlachetnej, ekskluzywnej wersji (zaprojektowanej przez Volkswagen R GmbH).

Golf Cabriolet Exclusive wyposażony jest 17-calowe obręcze ze stopu metali lekkich Salamanca, opcjonalnie oferowane są 18-calowe koła Charleston. Cechą charakterystyczną wersji Exclusive są sportowe skórzane siedzenia pokryte innowacyjną Nappa Cool Leather w wersji dwukolorowej – beżowy Pepper/czarny Titan. Tapicerka Cool Leather jest idealna dla kabrioletów, ponieważ latem nie nagrzewa się zbyt mocno od słońca.

W takiej samej kombinacji kolorystycznej wykonane jest poszycie drzwi oraz środkowy podłokietnik. Także na kierownicy, dźwigni zmiany biegów i uchwycie hamulca ręcznego (z ozdobnymi szwami w kontrastowym kolorze) zastosowano Cool Leather. Pozostałymi elementami wyposażenia Exclusive są specjalne listwy progowe (Volkswagen Exclusive) i dywaniki, których kolor (czarny Titan) i obszycie (beżowy Pepper) są dopasowane do kolorystyki siedzeń.

Phaeton Exclusive Concept

Manufaktura Poltrona Frau, która w 2012 roku będzie obchodzić setną rocznicę założenia, należy do najbardziej znanych firm na świecie zajmujących się obróbką skóry. Poltrona Frau jest producentem mebli, ale skóry z etykietą tej firmy można spotkać nie tylko na najbardziej ekskluzywnych kanapach czy fotelach, lecz także w samochodach, samolotach i na jachtach. W związku ze 100-leciem istnienia włoskiej firmy Volkswagen uszlachetnił swój okręt flagowy skórą pochodzącą z Poltrona Frau i tak powstał Phaeton Exclusive Concept.

Pełna skórzana tapicerka Poltrona Frau, należy do najszlachetniejszych skór, jakie kiedykolwiek zastosowano w samochodzie. Fotele, aplikacje w drzwiach, tylna półka i środkowy przedni podłokietnik pokryte są beżową skórą, której kolor nosi nazwę Silkway. Jako kontrast w kolorze Anthrazit utrzymane są skórzane powierzchnie deski rozdzielczej, konsoli środkowej, krawędzi drzwi pod oknami, ramy drzwi oraz obszycia dywaników. Doskonale pasuje do tych kolorów podsufitka z Alcantary w odcieniu białym Alabaster i beżowym Silkway. Również bagażnik jest wyłożony tą kombinacją kolorów i materiałów. Białym lakierem Alabaster pokryte są wszystkie ważne elementy zamocowane do nadwozia.

We wnętrzu Volkswagen R GmbH zastosował ekskluzywny czarny lakier fortepianowy na aplikacje z drewna. Lakierem tym pokryty jest także zespół obsługowy klimatyzacji w tylnej części kabiny.
Prezentowany we Frankfurcie Phaeton Exclusive Concept 3.0 V6 TDI pokryty jest perłowym, niebieskim lakierem Luna. Tylne światła są przyciemnione. Auto wyposażone jest w 20-calowe koła ze stopu metali lekkich.

Polo WRC

Znak „R” łączy w Volkswagenie takie cechy, jak doskonałe prowadzenie, bezkompromisową dynamikę i maksymalny poziom bezpieczeństwa. „R” oznacza także transfer technologii z produkcji seryjnej do sportu motorowego. Przykładem jest prezentowane Polo R WRC, które w 2013 roku będzie reprezentować Volkswagena w rajdowych mistrzostwach świata.

Znowelizowany w 2011 roku regulamin rajdowych MŚ tworzy doskonałe warunki dla startu Polo. Regulamin zaleca 1,6-litrowe silniki z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem i jest wyrazem tendencji do downsizingu – dyscypliny, w której Volkswagen z małymi, doładowywanymi i efektywnymi silnikami od dawna jest liderem. W połączeniu z wytycznymi, które przemawiają za efektywnością również po stronie kosztów, rajdowe mistrzostwa świata stanowią bardzo atrakcyjną scenę dla występów Volkswagena.

Sercem Volkswagena Polo R WRC jest 1,6-litrowy silnik TSI, który z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem rozwija moc około 300 KM i maksymalny moment obrotowy 350 Nm. Zgodnie z regulaminem, przy wysokich prędkościach obrotowych 33-milimetrowy ogranicznik ilości powietrza będzie odcinał dopływ powietrza do czterocylindrowej jednostki napędowej. Wprowadzony w 2011 roku regulamin dotyczący silników doskonale pasuje zatem do filozofii Volkswagena, mającej na celu zmniejszenie pojemności skokowej w celu podwyższenia efektywności i przy zachowaniu sportowych możliwości.



Źródło: Volkswagen, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.