Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Studyjne modele up! na IAA 2011 
2011-09-13
Studyjne modele up! na IAA 201

Volkswagen pokazuje jak może rozwinąć się rodzina samochodów New Small Family na bazie małego up! w ciągu kolejnych lat. We Frankfurcie prezentowanych jest 6 modeli studyjnych z serii up!: buggy up!, up! azzurra sailing team, cross up!, GT up!, eco up! oraz e-up!.


Buggy up!

Buggy to coś więcej, niż samochód, to zmotoryzowany styl życia. Powstał w Kalifornii w latach 60-tych na bazie Garbusa, który oddał mu silnik i układ jezdny. Resztę stworzyli pionierzy buggy. Samochód przez te wszystkie lata jest nadal trendy, a to wystarczający powód, aby Volkswagen pokazał na bazie nowego up! studyjnego buggy dwudziestego pierwszego wieku, czyli buggy up!, wykonany z bezpiecznej, nowoczesnej i lekkiej stali.

Płyta podłogowa, zawieszenie i napęd pozostały prawie niezmienione, natomiast pozbawione dachu nadwozie zostało zaprojektowane całkowicie od nowa, a płytę podłogową obniżono o 20 milimetrów. Maska silnika jest o wiele bardziej płaska, zderzaki charakterystyczne, a dach nie tylko został odcięty, lecz również nawiązuje do idei małego, otwartego samochodu sportowego. Zupełnie nowy jest tył nadwozia, co jest logiczne, bo buggy up! nie ma tylnej klapy jak seryjny up! i nie ma słupków C. Jednak dzięki tylnym światłom, wyglądającym jak lustrzane odbicie reflektorów, natychmiast jest rozpoznawalny jako członek rodziny up!. Buggy up! naturalnie nie ma drzwi, posiada za to masywne wzmocnienia nadwozia i wytrzymały pałąk za siedzeniami, chroniący w przypadku dachowania. Uwagę przyciągają otwarte progi. Dzięki nim wrażenie jazdy samochodem z otwartym nadwoziem jest o wiele bardziej intensywne, niż w przypadku tradycyjnego kabrioletu.

Jak przystoi pojazdowi plażowemu, zaprojektowane od nowa wnętrze jest całkowicie wodoodporne. Odpływy w podłodze i otwarte progi zapobiegają zbieraniu się wody, również pokryte neoprenem kubełkowe fotele mają odpowiednie odprowadzenia wody. Jeżeli jednak zanosiłoby się na dłuższy deszcz, można rozciągnąć osłonę przeciwdeszczową między ramą okna a pałąkami ochronnymi.

Up! azzurra sailing team

Up! azzurra sailing team został zaprojektowany przez włoskich stylistów Giorgetto Giurgiaro i Waltera de Silva. Obaj dorastali w pobliżu morza, nic więc dziwnego, że tworząc up! azzurra sailing team stworzyli prototyp otwartego, małego i przyjaznego dla środowiska auta w morskim klimacie. Nazwa auta pochodzi od nazwy klubu jachtowego z Costa Smeralda.

W up! azzurra sailing team zachowany został pierwotny charakter up! z jego precyzyjnymi i sympatycznymi liniami, ale model studyjny jest całkowicie otwarty – nie ma drzwi i dachu. Kierowca i pasażerowie mogą cieszyć się morską bryzą, jakby byli na pokładzie łodzi.
We wnętrzu samochodu zastosowano nowoczesne pod względem technicznym i stylistycznym materiały, wszystkie odporne na działanie wody i świadomie nawiązujące do wyposażenia luksusowych jachtów. Na przykład cztery siedzenia obszyte są biało-niebieską skórą, tablica przyrządów pokryta jest drewnem mahoniowym z klonowymi intarsjami, wiele elementów wykonano z chromu. Wierzchnia warstwa powierzchni wykonana jest ze sztucznej żywicy.

Cross up!

Kolejnym prototypem jest cross up!, choć jest to tylko model studyjny. Volkswagen rozbuduje cieszącą się zainteresowaniem ofertę cross o coraz to nowe modele. Aktualnie dostępny jest CrossPolo, CrossGolf i CrossTouran.

Typowe dla modelu cross są elementy poszerzające progi i nadkola w ciemnopopielatym kolorze (z satynowym połyskiem) oraz czarne listwy ochronne nad progami z napisem „cross up!”. Nowy kształt otrzymały masywne zderzaki, z przodu od razu można zauważyć srebrną poprzeczkę w zderzaku z wbudowanymi reflektorami przeciwmgielnymi i przede wszystkim znacznie większe otwory wlotowe powietrza z osłoną w formie plastra miodu. Również osłona podwozia utrzymana jest w srebrnym kolorze. Odpowiednik osłony podwozia i srebrną listwę na zderzaku znajdziemy także z tyłu. Kolejnym elementem, który nieomylnie świadczy o przynależności do rodziny cross jest podwyższone o 15 mm zawieszenie.

GT up!

Volkswagen będzie oferował nowego up! z silnikami o mocy do 75 KM. To słuszne rozwiązanie, ponieważ up! będzie poruszał się głównie po zurbanizowanych okolicach. Ale sam samochód jest tak zaprojektowany, że poradzi sobie ze znacznie większą mocą. Demonstruje to niezwykle dynamiczny GT up!, którego moc mogłaby wynosić nawet 100 KM. „GT” to skrót od Gran Turismo. Po dodaniu „I” od Injection otrzymamy nazwę kultowego Volkswagena. I w tych okolicach plasuje się także GT up!.

Po bokach znajdują się dwa wloty powietrza do chłodzenia hamulców. W otworach tych umieszczone zostały diodowe światła do jazdy w dzień w formie skrzydeł. Patrząc z boku zauważa się progi w kolorze nadwozia (perłowy), czarne lusterka zewnętrzne i 17-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich. O odpowiedni docisk tylnej osi dba spojler na krawędzi dachu, a o brzmienie dopasowane do mocnego silnika – podwójny układ wydechowy z chromowanymi końcówkami rur z prawej i lewej strony.

Eco up!
 
Volkswagen prezentuje podczas IAA 2011 model up!, który dzięki napędowi na gaz ziemny (EcoFuel) i BlueMotion Technology (system Start-Stop i rekuperacja) emituje tylko 79 g/km CO2. Tym ekonomicznym samochodem jest eco up!. Nikt jeszcze nie wyprodukował podobnego małego samochodu z napędem na gaz CNG, pomimo że takie paliwo ma wiele zalet. Silniki zasilane gazem ziemnym są bardzo ekologiczne i na przykład w Niemczech objęte są ulgą podatkową. W przypadku najmniejszej klasy samochodów auta z napędem na gaz ziemny są znacznie tańsze, niż system hybrydowy, w zasadzie niemożliwy do zrealizowania w tym segmencie. Dlatego też, nawet jeżeli na tegorocznej wystawie IAA eco up! na CNG z BlueMotion Technology jest jeszcze tylko modelem studyjnym, za rok z pewnością będzie już jeździł po drogach jako auto seryjne.

Volkswagen zastosował w eco up! nowy, 1-litrowy silnik trzycylindrowy o mocy 68 KM. Jako wersja EcoFuel bez BlueMotion Technology samochód ten pojawi się na rynku już w przyszłym roku. Średnie zużycie gazu ziemnego wynosi 3,2 kg/100 km. Takie zużycie odpowiada wartości CO2 na ekstremalnie niskim poziomie 86 g/km. Wersja eco up! z BlueMotion Technology będzie spalać 2,5 kg/100 km, a emisje CO2 obniżą się aż do 79 g/km. Równie interesująca jak aspekt ekologiczny jest kwestia kosztów. Przejechanie 100 kilometrów będzie kosztować około 8 zł.

Gaz jest magazynowany w 2 zbiornikach podpodłogowych w okolicy tylnej osi, których łączna pojemność wynosi 72 litry/11 kg CNG. Pierwszy zbiornik razem z 10-litrowym rezerwowym zbiornikiem benzyny umieszczony jest przed osią. Zbiornik drugi wykorzystuje przestrzeń wnęki koła zapasowego. Zbiornik gazu ziemnego i rezerwowy zbiornik benzyny umożliwiają przejechanie ponad 550 kilometrów. Ponieważ system EcoFuel został włączony w strukturę samochodu, poza brakiem wnęki na koło zapasowe kierowcy nie odczują żadnego ograniczenia wartości użytkowej.

E-up!

Volkswagen postanowił, że e-up! pojawi się na rynku w wersji seryjnej w 2013 roku, dlatego podczas IAA 2011 VW prezentuje zbliżony do seryjnego model studyjny tego samochodu, który nie emituje szkodliwych substancji. Znakami rozpoznawczymi z przodu są światła diodowe w zderzaku w formie łuku. Pas między reflektorami a logo VW, służący normalnie jako górny wlot powietrza do silnika, jest w e-up! całkowicie zamknięty chromowaną listwą. Układowi napędowemu e-up! wystarczają wąskie szczeliny powyżej i poniżej tablicy rejestracyjnej.

Za napęd rozwijającego prędkość 135 km/h modelu studyjnego odpowiedzialny jest silnik elektryczny o maksymalnej mocy 60 kW. Jak wszystkie silniki elektryczne, ta prawie bezgłośna jednostka rozwija natychmiast maksymalny moment obrotowy 210 Nm. Bieg do przodu lub bieg wsteczny kierowca wybiera pokrętłem na konsoli środkowej. Z pojemnością akumulatora 18 kWh można przejechać nawet 130 km, w zależności od sposobu jazdy. To wystarczający dystans na jazdę po mieście lub dojazd do pracy. Akumulatory wbudowane są w podłogę e-up!, natomiast wszystkie istotne agregaty napędowe i dodatkowe umieszczono z przodu, w komorze silnika.



Źródło: Volkswagen, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.