Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Account

Please wait, authorizing ...
×

TEMAT: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :)

Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/28 20:44 #3065

  • donkrywulto
  • donkrywulto Avatar
W tym temacie opiszę najczęściej popełniane wykroczenia i najgłupsze tłumaczenia kierowców, a zwłaszcza te wykroczenia, które popełniamy kilka razy dziennie, a o których nie mamy pojęcia, że są wykroczeniami (często BAAARDZO wysoko punktowanymi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/28 21:03 #3069

  • Chariotti
  • Chariotti Avatar
Mi już się zdarzyło ze dwa razy zapomnieć o przeglądzie i akurat wtedy musiałam mieć kontrolę na szczęście nigdy nie było to dłużej niż 2 tygodnie ale i tak gapa ze mnie. Na szczęście piękne oczy działają i na drugi dzień już autko cieszy się nowym przeglądem :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/29 11:11 #3081

  • Jantys
  • Jantys Avatar
No a jak jest z pasam? Mnie kiedyś zatrzymała policja i pasażer nie miał zapiętych pasów (było to kłopotliwe bo duży gościu siedział z tyłu, a samochód to coupeta :) )
Skończyło się na ostrzeżeniu, ale miałem dostać 50zł mandatu i 1pkt. karny, a pasażer 50zł mandatu. Kiedyś było taż tylko pasażer dostawał mandat, a teraz jest chyba tak że kierowca dostaje "za niedopilnowanie pasażera"????
Ostatnio zmieniany: 2010/10/29 11:12 przez Jantys.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/29 12:33 #3084

  • donkrywulto
  • donkrywulto Avatar
Co do braku przeglądu w pojeździe, to gdy takowego nie ma, Policja ma prawo zatrzymac DR pojazdu za pokwitowaniem ważnym OD 1 DO 7 dni. Jest to wykroczeniem, ale mandat można nałożyc TYLKO NA WŁAŚCICIELA POJAZDU, a nie użytkownika który w chwile kontroli kieruje pojazdem.

Odnośnie pasów bezpieczeństwa to za kierowanie pojazdem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi MKK 100 zł i 2 pkt.karne.
Za przewożenie osoby nie zapiętej pasami na kierującego można nałożyc MKK 100 zł i 1 pkt karny (za każdą osobę)
Pasażer który nie zapina pasów karany jest MKK 100 zł bez pkt karnych.

Więc w sytuacji gdy w pojeździe znajdują się np. 4 osoby i wszystkie nie są zapięte pasami to na kierującego można łącznie nałożyc MKK 400 zł i 5 pkt karnych(100 za siebie i 300 za każdego pasażera/2 pkt za siebie i po jednym za pasażera), a każdy z pasażerów dostaje Mandat na 100 zł :)czyli jedna kontrola i 5 mandatów! Ale zdarza się to raczej rzadko (bądźmy ludźmi:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/29 14:01 #3087

  • Jantys
  • Jantys Avatar
Zapytałem o te pasy bo nie byłem pewny jak to jest. Nas w efekcie końcowym puścili bez mandatu i skończyło się na upomnieniu. Pamiętam jak było kiedyś że pasażer dostawał tylko 50zł i po sprawie.
Dzięki za wyjaśnienie :D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/30 11:27 #3122

  • knurosław
  • knurosław Avatar
sprawa z karaniem pasażerów za niezapięte pasy była i jest dyskusyjna..ponieważ pasażer nie ma obowiązku znać kodeksu drogowego-tym samym-może nie zdawać sobie sprawy z takiego obowiązku...karany pasażer musi posiadać prawo jazdy,jeśli nie posiada-mandat nakładany jest na kierowcę....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/30 16:01 #3128

  • donkrywulto
  • donkrywulto Avatar
pieszy też nie musi znac przepisów ruchu drogowego, ale jednak się ich karze za np. znak B41 "zakaz ruchu pieszych"...i co , powie mi, że nie musi się znac na znakach i może łazic gdzie mu się podoba? no nie:)?
pasażer NIE MUSI miec prawa jazdy ,a za brak pasów jest nakładany MKK NA PASAŻERA 100 zł.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa wynika z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Art 39.1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy z zastrzeżeniem ust. 3.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

* osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
* kobiety w widocznej ciąży,
* kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,
* instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
* policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej , żołnierza Sił Zbrojnych podczas przewożenia osoby/osób/zatrzymanej,
* funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych,
* zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
* konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
* osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej w noszach lub w wózku inwalidzkim.

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu , przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Przepis art. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Ponadto w art. 45 ust 2 ustawodawca, określił zasady przewożenia dzieci w pojeździe kategorycznie zabraniając:
przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera,
przewożenia poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego

Za jazdę bez zapiętych pasów grozi mandat karny w wysokości 100 zł. Jeżeli dotyczy, to dzieci przewożonych bez fotelika lub innego urządzenia do ich przewożenia 150 zł. Mandatem zostaną ukarani zarówno kierowca, jak i pasażerowie, którzy nie podporządkują się temu obowiązkowi.
Ostatnio zmieniany: 2010/10/30 16:08 przez donkrywulto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/30 18:49 #3137

  • donkrywulto
  • donkrywulto Avatar
W prawie każdym większym mieście, główne ulice są dwupasmowe w każdym kierunku. Czy kiedykolwiek ktoś z was pomyślał, że jadąc lewym pasem ruchu popełnia wykroczenie?
Albo że dojeżdżając do przejścia dla pieszych, będąc na lewym pasie ruchu wyprzedzając inny pojazd jadący prawym pasem popełnia jedno z najwyżej punktowanych wykroczeń?
Pewnie nie :) a warto wiedziec :
"Art. 16.

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.


Co do wyprzedzania :
ART 26.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Za wyprzedzania pojazdu na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych grozi MKK 200 i 9 pkt karnych! Za omijanie pojazdu który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu : 500 zł i 10 pkt karnych !!!

Parę dni temu w moim powiecie obsługiwaliśmy wypadek ze skutkiem śmiertelnym : młoda dziewczyna, niedawno brała ślub...przechodziła przez przejście dla pieszych widocznośc bardzo dobra, oznakowanie poziome i pionowe prawidłowe - widoczne). Pojazd dojeżdżający do przejścia zatrzymał się, więc dziewczyna weszła na przejście...nagle zza samochodu wyskoczyło AUDI kierowane przez młodego powiem wprost "mordercę"...Synek ominął pojazd, który stał przed przejściem i trafił dziewczynę...zmierzyliśmy - po uderzeniu przeleciała jeszcze 15 metrów, zginęła na miejscu...

Piszę to dlatego, że nie ma dnia, żebym kogoś nie zatrzymywał za właśnie nieprawidłowe wyprzedzanie. Gdy rozmawiam potem z kierującym, pytam, czy zna powód kontroli - nigdy nie znają...no to mówię co i jak...i zawsze to samo..zdziwienie, ale jak to wyprzedzałem? przecież jechałem lewym pasem a tamten prawym? no to mówię, że wyprzedzanie jest to przechodzenie, przejeżdżanie obok innego uczestnika ruchu, poruszającego się w tym samym kierunku! mało kto to rozumie, dla większości osób wyprzedzanie "to tylko wtedy kiedy jedzie za kimś, ma miejsce, włącza kierunkowskaz, zjeżdża na pas przeznaczony dla ruchu przeciwnym kierunku, a gdy ma już go za sobą to zjeżdża z powrotem na swój pas"... zawsze wtedy jest 200 i 9 pkt. I powodzenia w życiu!

Pamiętajcie o tym, bo nigdy nie wiecie, czy samochód z waszej prawej strony nagle się nie zatrzyma by przepuścic pieszych!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/30 19:02 #3139

  • knurosław
  • knurosław Avatar
donkrywulto napisał:
pieszy też nie musi znac przepisów ruchu drogowego, ale jednak się ich karze za np. znak B41 "zakaz ruchu pieszych"...i co , powie mi, że nie musi się znac na znakach i może łazic gdzie mu się podoba? no nie:)?
pasażer NIE MUSI miec prawa jazdy ,a za brak pasów jest nakładany MKK NA PASAŻERA 100 zł.

moim zdaniem bezsensu jest przytaczanie ogólnodostępnych przepisów...zajmuje to od cholery miejsca a i tak nikt tego nie czyta,a tym bardziej respektuje...moje posty są wyłącznie poparte doświadczeniem,a nie cytatami z ustaw...
mój ojciec pracował 22 lata w WRD w Grudziądzu i nigdy nie wystawił pasażerowi ani jednego mandatu za nie stosowanie się do w/w przepisu(Policja uznaje to za martwy przepise-na podstawie- czyt. mój post wyżej)...
osobiście jako pasażer bym takiego mandatu nie przyjął,jeśli bym nie miał prawa jazdy-w Sądzie zostałbym uniewinniony...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Grzechy i grzeszki na drodze czyli ile za co :) 2010/10/30 19:22 #3140

  • donkrywulto
  • donkrywulto Avatar
Nie pracuje w Sądzie więc nie powiem, czy został byś pouczony czy nie...kierowca ma obowiązek nakazac pasażerom zapięcie pasów, nie zapinają? to dlaczego on ma ponosic konsekwencje?

Nie wiem też dlaczego tak uparcie twierdzisz, że jak nie masz prawa jazdy to zwalnia Cie to z obowiązku przestrzegania przepisów...Równie dobrze mogę wyskoczyc do banku z siekierą, zarządac pieniędzy a potem dziwic się, że jak to jestem oskarżony skoro nie znam przepisów prawa karnego?

Prawo mówi tak, a to czy Ty przyjmiesz mandat, czy wolisz Sąd to dla mnie, jako Policjanta nie robi większej różnicy (no może kilka świstków więcej do wypisania:)

A przepis czasem warto przytoczyc :)
Ostatnio zmieniany: 2010/10/30 19:23 przez donkrywulto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AutoRaport