Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

48 kolizji dziennie z winy kierowców obcokrajowców w Polsce w 2018 roku. Co zrobić po stłuczce z cudzoziemcem? Jak się dogadać i skutecznie zgłosić szkodę?

17 591 kolizji spowodowali obcokrajowcy jako kierowcy w Polsce w 2018 roku, w tym najwięcej Ukraińcy (11 858), Niemcy (3108), Białorusini (2439). W 730 wypadkach spowodowanych przez cudzoziemców zginęło 108 osób, a 1034 zostały ranne. Główne przyczyny tych zdarzeń to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. 

 

Nie dość, że z powodu kraksy Twoje auto może być wyłączone z użytku na co najmniej kilka dni, to na dodatek kolizja z kierowcą, który nie mówi po polsku, utrudnia dogadanie się w stresie i spisanie informacji dla ubezpieczyciela. Co zrobić po kolizji z obcokrajowcem w Polsce, kiedy to on jest sprawcą? 

Po pierwsze - ustalcie winę

Teoretycznie po kolizji, kiedy nie ma osób rannych, nie trzeba wzywać policji na miejsce zdarzenia. Jeśli sprawca próbuje wymigać się od winy, jest kłótliwy, odmawia spisania z Tobą wspólnego oświadczenia, drąc formularz, wezwij policję, która sporządzi notatkę z miejsca stłuczki. 

 

Wrocławska prawniczka Agnieszka Nowak napisała w artykule https://mubi.pl/poradniki/wypadek-a-kolizja/, że ubezpieczyciele uznają notatki policyjne, zwłaszcza kiedy nie sposób inaczej uzgodnić przebiegu zdarzenia.

 

Jeśli sprawca usiłuje uciec przed przyjazdem policji, nie próbuj go zatrzymywać siłą, aby nie doszło do bójki. Spisz numer rejestracyjny pojazdu lub zrób zdjęcie tablic, aby było możliwe późniejsze zidentyfikowanie właściciela auta. 

Po drugie - wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym ułatwi zebranie informacji

Ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych możesz pobrać wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ze względu na ryzyko kolizji z obcokrajowcem możesz ściągnąć od razu wersję dwujęzyczną (polsko-angielską). Wydrukuj ją kilka razy i miej w samochodowym schowku. 

 

Dzięki formularzowi nie zapomnisz spisać ważnych informacji. Najważniejsze są dane sprawcy i jego samochodu, numer polisy winnego i nazwa jego ubezpieczyciela plus ewentualnie dane z Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Oświadczenie ma wykropkowane pole na szkic zdarzenia, ale zrób zdjęcia auta i wyślij je ubezpieczycielowi. Będą pomocne w likwidacji szkody.

Po trzecie - zgłoś szkodę właściwemu korespondentowi lub zakładowi ubezpieczeń

Sprawcą kolizji, w której został uszkodzony Twój samochód, jest obcokrajowiec kierujący pojazdem zarejestrowanym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Szwajcarii, Andorze, Chorwacji lub Serbii? Takiej szkody nie zgłasza się bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej, której klientem jest cudzoziemiec. Istnieją specjalni reprezentanci.

 

Większość zagranicznych zakładów ubezpieczeń ma w Polsce polskojęzycznych korespondentów, czyli przedstawicieli, którzy przyjmują zgłoszenia szkód. Ich listę znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W formularzu podajesz kraj ubezpieczyciela i jego nazwę. W wyniku wyszukiwania otrzymujesz nazwę korespondenta z danymi kontaktowymi. 

 

 

Zrzut ekranu z https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow, 16.10.2019Może się okazać, że dany ubezpieczyciel nie ma korespondenta w Polsce. 

 

Zrzut ekranu z https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow, 16.10.2019

 

W takiej sytuacji zgłoś szkodę do PZU albo Warty, które pełnią funkcję agentów Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się likwidacją szkody. 

 

Jeśli nie znasz nazwy zakładu, w którym jest ubezpieczony sprawca kolizji, ale masz numer rejestracyjny samochodu i wiesz, gdzie auto jest zarejestrowane, skontaktuj się z PBUK, aby ustalić ubezpieczyciela, a szkodę zgłoś do PZU lub Warty. Ustalanie zagranicznego ubezpieczyciela pojazdu może trwać do 42 dni.

Co z odszkodowaniem za uszkodzone auto, jeśli obcokrajowiec nie ma ubezpieczenia OC?

Jeśli samochód obcokrajowca jest nieubezpieczony, możesz uzyskać odszkodowanie od UFG. Zgłoś szkodę dowolnemu zakładowi ubezpieczeń, chociażby temu, w którym masz OC. Firma zajmie się likwidacją szkody i przekaże dokumenty Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

 

Jeżeli okazałoby się, że tablice rejestracyjne auta obcokrajowca są fałszywe, pojazd nie jest zarejestrowany itp., również zgłoś szkodę dowolnemu zakładowi ubezpieczeń, który przekaże sprawę UFG.

Jakie ubezpieczenie przyda Ci się po kolizji z obcokrajowcem? 

Autocasco i assistance. Dzięki ubezpieczeniu AC firma ubezpieczeniowa pokryje koszt naprawy Twojego auta, a wszechstronne ubezpieczenie assistance zapewni Ci sporą gamę usług (w zależności od zakresu ochrony w wybranej ofercie). Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/) możesz obliczyć cenę AC i assistance u wielu ubezpieczycieli jednocześnie oraz porównać zakres ochrony. 

 

W przypadku assistance obowiązującego wyłącznie w Polsce najistotniejsze usługi to:

  • próba usprawnienia pojazdu na miejscu kolizji,

  • holowanie samochodu do warsztatu,

  • wynajem samochodu zastępczego na kilka dni. 


W kontekście kolizji z obcokrajowcem może Cię zainteresować usługa tłumacza, który zdalnie (telefonicznie) ułatwia dogadanie się obu stron kolizji. Ta usługa jest dostępna raczej w ubezpieczeniach assistance z zakresem ochrony obejmującym kraje europejskie. Po zderzeniu z obcokrajowcem przydatna może być też ochrona prawna. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, np. Axa, udzielają swoim klientom w trudniejszych sytuacjach pożyczek w wysokości kilku tysięcy euro.

 

Artykuł partnera

Projekt wnętrza ID.3 to efekt odwagi i swobody twórczej – mówi projektant Alex Gebel

Projekt wnętrza ID.3 to efekt odwagi i swobody twórczej – mówi projektant Alex Gebel 
2019-11-14
Projekt wnętrza ID.3 to efekt

Realizacja nowych pomysłów stylistycznych wymaga odwagi i swobody twórczej. O tym, dlaczego kabina nowego ID.3 nie jest typowym wnętrzem samochodowym, lecz przypomina nowoczesny, zdolny do przemieszczania się pokój mówi Alex Gebel – projektant wnętrz, który brał udział w projektowaniu kabiny Volkswagena ID.3.

Czytaj więcej...

Poczta Polska stawia na elektromobilność. Do floty dołączają pierwsze elektryczne samochody dostawcze

Poczta Polska stawia na elektromobilność. Do floty dołączają pierwsze elektryczne samochody dostawcze 
2019-11-14
Poczta Polska stawia na elektr

Pracownicy Poczty Polskiej od połowy listopada br. będą doręczać paczki przy pomocy elektrycznych Nissanów e-NV200, które w usłudze wynajmu długoterminowego dostarczy firma Arval Service Lease Polska. Poczta posiada obecnie największą flotę użytkowych aut elektrycznych w Polsce.

Czytaj więcej...

Mazda CX-30 zdobywa 5 gwiazdek w testach Euro NCAP

Mazda CX-30 zdobywa 5 gwiazdek w testach Euro NCAP 
2019-11-14
Mazda CX-30 zdobywa 5 gwiazdek

Nowa Mazda CX-30 otrzymała maksymalną liczbę pięciu gwiazdek w najnowszej serii testów zderzeniowych Euro NCAP. Po ubiegłorocznym rezultacie Mazdy 6 oraz tegorocznym wyniku Mazdy 3, jest to już trzeci model Mazdy, który oceniony został na pięć gwiazdek zgodnie z nowymi, zaostrzonymi kryteriami klasyfikacji Euro NCAP 2018.

Czytaj więcej...

Hybrydowy DS 7 CROSSBACK E-TENSE zużywa tylko 1,3 litra benzyny na 100 km

Hybrydowy DS 7 CROSSBACK E-TENSE zużywa tylko 1,3 litra benzyny na 100 km 
2019-11-14
Hybrydowy DS 7 CROSSBACK E-TEN

Hybrydowy napęd spalinowo-elektryczny, w który został wyposażony samochód, toruje drogę dla technologii nowej generacji. DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4x4, w którym z połączenia turbodoładowanego silnika benzynowego i dwóch silników elektrycznych udało się uzyskać łączną moc 300 KM sprawia, że francuski przemysł motoryzacyjny znajduje się w awangardzie pod względem rozwiązań łączących wyrafinowany styl z najnowocześniejszymi technologiami.

Czytaj więcej...

Samochody elektryczne czy wodorowe? Analiza badań i kluczowe wnioski

Samochody elektryczne czy wodorowe? Analiza badań i kluczowe wnioski 
2019-11-13
Samochody elektryczne czy wodo

Rozpoczęcie produkcji modelu ID.3 sprawia, że pytanie o to, który rodzaj napędu ma przed sobą większą przyszłość staje się znowu aktualne. Wyjaśniamy na czym, według dzisiejszego stanu wiedzy, polegają najważniejsze zalety napędu elektrycznego w porównaniu z ogniwem paliwowym wykorzystującym wodór. I dlaczego decyzja Volkswagena, aby inwestować w rozwój elektrycznej mobilności jest słuszna.

Czytaj więcej...

Mazda CX-30 zdobywa cenną nagrodę

Mazda CX-30 zdobywa cenną nagrodę 
2019-11-13
Mazda CX-30 zdobywa cenną nag

Mazda CX-30 zdobyła nagrodę Złota Kierownica 2019, triumfując w bardzo konkurencyjnej kategorii SUV/crossover o długości do 4,4 m. Całkowicie nowy, kompaktowy SUV zdobywa tym samym swoją pierwszą nagrodę w historii, w jednym z najważniejszych w branży konkursów dla czytelników.

Czytaj więcej...

Dwa modele Audi: A1 i e-tron, zdobywają Złotą Kierownicę w swoich klasach

Dwa modele Audi: A1 i e-tron, zdobywają Złotą Kierownicę w swoich klasach 
2019-11-13
Dwa modele Audi: A1 i e-tron,

Podwójne zwycięstwo Audi w konkursie „Złota Kierownica 2019”. Audi A1 Sportback wygrało w kategorii „Samochody małe”, a w pełni elektryczne Audi e-tron w kategorii „Duże SUV’y”. Czytelnicy niemieckiego magazynu motoryzacyjnego Auto Bild, jego europejskich edycji oraz dziennika Bild am Sonntag wskazali finalistów, a międzynarodowy panel ekspertów spośród nominacji wybrał zwycięzców. Nagrody wręczono wczoraj wieczorem podczas gali zorganizowanej w Berlinie.

Czytaj więcej...

Ford inauguruje erę bezpiecznych, 5-gwiazdkowych modeli, napędzanych silnikami elektrycznymi

Ford inauguruje erę bezpiecznych, 5-gwiazdkowych modeli, napędzanych silnikami elektrycznymi 
2019-11-13
Ford inauguruje erę bezpieczn

Ford zapewnia pięciogwiazdkowe bezpieczeństwo swoich zelektryfikowanych samochodów, czego dowodem jest całkowicie nowy Ford Explorer Plug-In Hybrid, który otrzymał dzisiaj maksymalną ocenę bezpieczeństwa wydaną przez niezależny organ prowadzący testy zderzeniowe Euro NCAP.

Czytaj więcej...

Pierwsza taka podróż Aleksandry Popławskiej i Roberta Karasia

Pierwsza taka podróż Aleksandry Popławskiej i Roberta Karasia 
2019-11-13
Pierwsza taka podróż Aleksan

Każda pasja prowadzi inną, wyjątkową drogą. Niezwykłe osoby, które zdecydowały poświęć życie spełnianiu własnych pasji, stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowego albumu fotograficznego. To pierwszy na świecie projekt artystyczny samochodowej marki CUPRA, który łączy sztukę i motoryzację. Bohaterami tej odsłony są Aleksandra Popławska i Robert Karaś, którzy dzielą się swoimi podróżami. Za wizję i realizację albumu odpowiadają Bart Pogoda oraz David Racchi.

Czytaj więcej...

Debiut elektrycznego ID. SPACE VIZZION podczas Los Angeles Auto Show

Debiut elektrycznego ID. SPACE VIZZION podczas Los Angeles Auto Show 
2019-11-12
Debiut elektrycznego ID. SPACE

Światowy debiut studyjnego modelu ID. SPACE VIZZION będzie miał miejsce w Los Angeles 19 listopada, w przeddzień otwarcia Salonu Samochodowego. Nowy model z rodziny ID. to kolejny samochód stworzony z myślą o nowej erze w motoryzacji i odzwierciedlający nowy sposób myślenia o mobilności. ID. SPACE VIZZION to nowatorskie kombi, które aerodynamiczną sylwetkę typową dla aut klasy Gran Turismo łączy z przestronnością SUV-a. Design ID. SPACE VIZZION nawiązuje do stylistyki pozostałych modeli z rodziny ID., auto ma jednak własny charakter.

Czytaj więcej...

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.