Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Account

Please wait, authorizing ...
×

TEMAT: Komis chce opłacić akcyzę po zakupie

Komis chce opłacić akcyzę po zakupie 2021/07/20 06:32 #91810

 • Tomek
 • Tomek Avatar
Witam,

Planuje zakup auta - już się dogadałem co do jednego (ściągnięte z Francji) i wtedy Pan z komisu powiedział mi, że oni opłacają akcyzę dopiero jak klient kupi i wyjedzie autem.

Robią to żeby uniknąć sytuacji, że auto będzie stało 30 dni i potem będą je musieli rejestrować.

Wiecie może czy to jest normalna praktyka u handlarzy czy lepiej się w to nie pchać?

Pozdrawiam,
Jacek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Komis chce opłacić akcyzę po zakupie 2021/07/20 12:36 #91812

 • Krzysztof
 • Krzysztof Avatar
 • Offline
Zapłata akcyzy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Nie są one bardzo skomplikowane, zwłaszcza że można ich dokonać online, ale nie wolno o nich zapomnieć, bo w przeciwnym razie zafundujesz sobie dodatkowe i kosztowne problemy.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pobieraniem podatku akcyzowego już od pewnego czasu nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub wygodnie online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: puesc.gov.pl/.

Jak wygląda cały proces? Wszystko zawiera się w trzech krokach.

Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer nadwozia). Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kliku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie Ci potrzebne przy rejestracji samochodu.

Do rejestracji samochodu, oprócz dokumentu potwierdzającego zapłacenie akcyzy za sprowadzony do Polski samochód, nabywca pojazdu będzie potrzebował wszystkich dokumentów dotyczących tego auta, ale w wersji polskojęzycznej. Trzeba będzie zatem przetłumaczyć je na język polski przed udaniem się do urzędu. Trzeba mieć ze sobą także dowód tożsamości, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC, które powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji. Nie należy także zapominać o wniosku o rejestrację pojazdu. Blankiet można otrzymać w wydziale komunikacji lub pobrać na stronie właściwego urzędu.

Jakich terminów powinieneś przy tym dochować? Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli w tym przypadku przekroczenia granicy), ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Z kolei na zapłatę akcyzy masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Niezapłacona akcyza za samochód – jakie są konsekwencje?
Jeśli nie zapłacisz akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy w terminie, musisz liczyć się z tym, że za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziesz w stanie zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.

Uważaj, jeśli kupujesz auto z zagranicy nie na własną rękę, lecz np. za pośrednictwem komisu. W takich sytuacjach obowiązek zapłaty akcyzy leży po stronie pośrednika, jednak zawsze lepiej samodzielnie skontrolować, czy został on dopełniony. Aby to zrobić, najlepiej jest skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie wystarczy podać numer VIN samochodu – jeśli podatek został zapłacony, będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłaty.

źródło: mubi.pl/poradniki/akcyza-za-samochod/#ja...c-akcyze-za-samochod
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Komis chce opłacić akcyzę po zakupie 2021/07/20 12:38 #91813

 • Krzysztof
 • Krzysztof Avatar
 • Offline
Skoro to auto z Francji to warto je wcześniej sprawdzić np. na autobaza albo w swoim znajomym warsztacie bo 99% aut z Francji jest sprowadzanych po kolizjach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Komis chce opłacić akcyzę po zakupie 2021/07/20 12:47 #91814

 • Krzysztof
 • Krzysztof Avatar
 • Offline
4) pośrednik odsprzedaje nam samochód na terytorium Polski ale nie dokonuje żadnych czynności w urzędzie celnym.

Przypadek czwarty jest najgorszy i nie życzę go nikomu – pośrednik przywozi samochód, nie dokonuje zapłaty akcyzy i nam go odsprzedaje.

W tym przypadku, w myśl art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o podatku akcyzowym, pośrednik jest podatnikiem akcyzy z tytułu sprzedaży samochodu w kraju i to on musi złożyć do urzędu celnego deklarację podatkową (tym razem AKC-4) i zapłacić należny podatek.

Wynika to z faktu, że od 2 lat uproszczono przepisy akcyzowe i w takim przypadku nie płaci się podwójnie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego i z tytułu sprzedaży, ale tylko z tytułu tej drugiej czynności.

Niezależnie od tego uproszczenia, skoro pojazd ten nie był dotychczas zarejestrowany w kraju i został mimo wszystko przywieziony z innego kraju UE, to sprzedawca powinien nam przekazać ww. dokument potwierdzający zapłacenie akcyzy – ponieważ jednak jej nie zapłacił to nam nie da takowego dokumentu, a więc nie zarejestrujemy samochodu. Dodatkowo urząd celny zacznie się nami interesować, dlaczego jesteśmy w posiadaniu pojazdu, od którego nie zapłacono należnej akcyzy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AutoRaport