Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Account

Please wait, authorizing ...
×
Tu omawiamy sprawy organizacyjne forum
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Dział "MOTOCYKLE" na forum

Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/06 01:34 #3396

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Długo już przymierzaliśmy się do tego aby stworzyć dział dla jednośladów, ale ciągle brakowało czasu :)
Teraz wiemy że taki dział jest potrzebny, ale pytanie do zainteresowanych tematem co by chcieli widzieć w takim dziale - jak podzielić na marki, itd.
Postaramy się też przygotować specjalną wersję VIN Checkera dla motocyki co na pewno też się przyda :)
Swoje uwagi, sugestie, propozycje piszcie już w tym temacie, a my będziemy w miarę możliwości i sukcesywnie rozwijać temat jednośladów na stronie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/06 02:33 #3397

  • Sleeve
  • Sleeve Avatar
moja sugestia, żeby za bardzo nie mieszać na forum i żeby każdy zobaczył to co go interesuje, najlepiej by było, żeby niebieski pasek z zakładkami na górze strony wyglądał następująco:
1 - "Home"
2 - "Artykuły"
3 - "Recenzje i oceny - samochody"
4 - "Recenzje i oceny - motocykle"
5 - "Forum dyskusyjne" - po najechaniu pod spodem na zakładce wybieramy samochody lub motocykle (tak jak jest obecnie przy recenzjach i ocenach)
6 - "VIN Checker" - tu tak samo jak w punkcie wyżej
7 - "Sprawdź auto"

Jeśli chodzi od strony wewnętrznej to zarówno recenzje jak i forum dyskusyjne mogą być tak skonstruowane jak w przypadku samochodów, i uważam że będzie ok.
Tyle ode mnie, z chęcią poczytam o innych pomysłach więc forumowicze do dzieła :)
Trzymam kciuki za powodzenie całej operacji!B)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/06 09:06 #3401

  • Krzysztof
  • Krzysztof Avatar
  • Offline
Może jest ktoś na forum kto jest obeznany w motorach i chciał by pomóc w prowadzeniu i moderowaniu tego działu ??
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/06 21:47 #3446

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Dokończymy uzupełnianie danych w samochodach i zabierzemy się za motocykle.
Mam prośbę do osób zainteresowanych tematem o naświetlenie co można ocenić w motocyklu (chodzi o oceną taka jak jest dziale 'recenzje i oceny'/samochody) wiadomo że nie będzie oceny 'widoczność' czy 'Wentylacja i ogrzewanie' :) ale coś musi być i na pewno są ważne rzeczy na które się zwraca uwagę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 11:07 #3454

  • emils
  • emils Avatar
Witam
Otóż kazdy motocykl ma swoje "znaczniki".
Ale ogólnie rzecz biorąc jest tak, że sprawdzamy zaczynając od przodu:
-ułożenie przedniej owiewki względem reszty (czy nie jest krzywa)
-lagi (przednie zawieszenie). czasem jest widać spawane lub pogięte rury. Za nic nie kupować a tymbardziej nie wsiadać
-felgi-czy nie były spawane, malowane
-ogranicznik kierownicy-po przekręceniu maksymalnie kierownicy w lewo i prawo powinna się ona zatrzymać o konkretną odległośc ob baku (trudno określić, bo każdy motocykl może mieć inaczej, ale nie może dotykać baku-to pewne)
-siadamy na motocyklu, zaciskamy przedni hamulec i ruszamy motocyklem w tył i przód-zawieszenie przednie powinno chodzić ładnie, bez stuków i dobijania i oczywiście bez "sikania" płynem
-Czasem warto otworzyć bak i zoabczyć, czy nie ma tam śladów korozji
-Patrzymy na ramę motocykla-czy nie jest spawana i pogięta (czasem to trudno zobaczyć, wtedy trzeba wsiąść na motocykl, wrzucić jedynkę, rozpędzić się do tych 30-50km/h wrzucić luz i puścić kierownicę-motocykl powinien jechać prosto, inaczej lagi albo rama krzywa)
-Oczywiście sprawdzamy malowanie motocykla-naklejki, kolor itp
-W niektórych modelach (przykładowo cb500) nalezy sprawdzić tylną lampę. Czasami po dzwonach jest ona mocowania 'na sprzedaż", wtedy lata
-Stan ogumienia-mam na myśli opony i gumy na podnóżkach-po nich widać przebiegi motocykla
-Warto też sprawdzić grubość tarczy hamulcowej-to ważne, bo czasem ludzie przetłaczają takie tarcze i z powiedzmy 4mm robi się 1,5mm-wtedy tarcza bardzo łatwo się nagrzewa i nie trudno o ciężkie konsekwencje...
-Ogólny stan wizualny-czyli czy coś nie jest pordzewiałe, niepodokręcane, powymieniane itp
-Sety-czyli "stelaże", które trzymają podnóżki dla pasażera i/lub różne dźwignie (hamulec, biegi)

Kazde przeróbki traktujemy sceptycznie-czyli wypytujemy się dlaczego coś zostało zmienione, czy ma na to jakąś fakturkę lub stare części.
I to chyba tyle.

A co do samego działu ja bym go podzielił na dwa główne poddziały:
-motocykle (honda, suzuki, yamaha, kawasaki oraz wszystkie motocykle dostepne dla zwyłych śmiertelników)
-motocykle ekskluzywne (ducati, bmw, aprillia oraz inne dziwadełka ;) )

Mam nadzieję, że pomogłem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 13:58 #3460

  • fuzer
  • fuzer Avatar
Ja bym chyba nie rozdzielał na poddziały
poniżej takie chyba główne i popularne u nas marki:
Aprilia
BMW
Cagiva
Ducati
Harley-Davidson
Honda
Jawa
Kawasaki
KTM
MZ
Suzuki
Triumph
Yamaha
Pozostałe modele

Może ktoś jeszcze rozwinie i doda coś co mogłem pominac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 14:23 #3461

  • emils
  • emils Avatar
fuzer napisał:
Ja bym chyba nie rozdzielał na poddziały
poniżej takie chyba główne i popularne u nas marki:
Aprilia
BMW
Cagiva
Ducati
Harley-Davidson
Honda
Jawa
Kawasaki
KTM
MZ
Suzuki
Triumph
Yamaha
Pozostałe modele

Może ktoś jeszcze rozwinie i doda coś co mogłem pominac

Faktycznie chyba lepszym i napewno bardziej przejrzystym pomysłem będzie coś takiego.

Poza tym w dziale motocyklowym moznaby przykleić temat na co zwracać uwagę przy kupnie. Warto byłoby też w tym samym temacie umieścić wzory malowań poszczególnych modeli. Ja mogę zrobić coś takiego do cb/cbf 500 (posiadam w pdf'ie z opisem każde malowanie), ew moznaby poszukać, bo w internecie gdzies to pewnie siedzi. Wtedy pisząc post mamy coś takiego:
model i link do pdf'a z malowaniami. Tak chyba będzie najbardziej przejrzyście.
Ogółem byłoby to chyba tyle w temacie.
Ostatnio zmieniany: 2010/11/07 14:25 przez emils.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 15:59 #3466

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Kategorie i strukturę forum mamy gotową do uruchomienia, ale początkowy będziemy zamieszczali informacje w jednym dziale (podobnie było z samochodami). Jak tylko temat nam się rozwinie to posortujemy to ładnie w kategorie :)
Próbne dwa raporty poniżej
www.bezwypadkowy.net/forum/144-uwaga-na-...d2-jh2rc44721m450070
www.bezwypadkowy.net/forum/144-uwaga-na-...50-km1mj527581602687

Niestety na fotkach często niewiele widać i dodaliśmy tylko te na których jest coś widoczne. Wyszukaliśmy też kilka motocykli po np. powodzi czy z Salvage Certyficate, ale na zdjęciach totalnie nie widać uszkodzeń. Nie wiem na ile sama informacja Salvage Certyficate jest istotna w przypadku motocykli :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 16:14 #3468

  • emils
  • emils Avatar
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale spróbuję odpowiedzieć.
Motocykle tak samo jak samochody mają nr. ramy, silnika, nr VIN. Jeżeli takowy pojazd znajdziecie i wkleicie jego dane to już jest dużo. Nr VIn mamy w papierach, nr ramy jest zwykle z przodu na ramie (od strony baku) a nr silnika również jest dobrze widoczny (nie wiem jak to się ma w samochodach), więc jeżeli któryś nr będzie się zgadzał z tym co znaleźliście to mamy złoma.
Na fotkach nie musi być dużo widać, chodzi o same nr. Oczywiście pozostaje opcja przebicia numerów, ale to w motocyklach raczej nalezy do rzadkości, gdyż nie ma o nich takiej bazy danych jak o samochodach. Zresztą numery przebijanie na ramie będzie widać, a na silniku tymbardziej. Tak mi się przynajmniej wydaje...
A co do tych numerów-jest kilka portali zajmujących się skradzionymi motocyklami i tam własnie podawany jest numer VIN. To głównie powinno wystarczyć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 16:30 #3469

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Głownie chodzi o zamieszczanie informacji o motocyklach z aukcji z US i Kanady bo do tego mamy dostęp i możemy sprawdzać. Problem jest tylko taki że na zdjęciach bardzo często nie widać uszkodzeń a opis mówi tylko np.
PRIMARY DAMAGE: ALL OVER (czyli poobijany, po kolizji, itd. z wielu stron) tak jest w samochodach i zapewne ten opis tak samo tyczy się motocyki
dalej są tytuły szkody z ubezpieczalni np.
TITLE: SALVAGE CERTYFICATE (co w przypadku samochodów oznacza uszkodzenia powyżej 75% wartości - nie wiem jak to się ma do motocykli, ale pewnie tak samo jak DAMAGE mówi o wielkości szkody)
Przykłady które załączyłem na górze to właśnie takie przypadki, gdzie mało widać, a z opisu wynika że motocykl trafił na aukcje z Certyfikatem szkody i że coś z nim było nie ta (mimo tego że na fotkach nie widać tych szkód)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 17:52 #3473

  • emils
  • emils Avatar
W takich przypadkach trzeba zaznaczyć, że motocykl jest powypadkowy. Ktoś sprawdzi numery i po prostu przed zakupem odda go do mechanika na sprawdzenie.
Głównie, moim zdaniem, chodzi o to, żeby zaznaczyć motocykle, które mogą być uszkodzone.
Nie oszukujmy się-ktoś kto ma wydać na maszynę przykładowo 20tys chyba nie będzie tak skąpy, żeby dać te 500zł za sprawdzenie maszyny. A robienie poważnych rzeczy przy maszynach za 5-7tys jest nieopłacalne. A jeśli się ktoś uprze (widziałem taką maszynę na allegro, zgroza) to zrobi spaw lagi lub coś podobnego, co wykluczy go po obejrzeniu aukcji przez kogokolwiek.

Ogółem trzeba zaznaczyć w jakimś info o dziale lub każdym temacie, że moto może wyglądac super, ale wymaga sprawdzenia przez dobrego mechanika (geomatria ramy tutaj jest podstawą, ale również silnik-czyli stopień sprężania czy coś podobnego itd).


edit:
Poza tym zrobienie motocykla na oryginał po jakimś dzwonie czasami jest nie do przejścia. Przykładowo w cb500 naklejki na baku są tak zrobione, że nawet dobry mechanik będzie miał kłopoty, żeby to odwzorować. Dlatego głównie malowanie pokazuje wady, ale tak jak pisałem-chodzi o podawanie podejrzanych sztuk.
Ostatnio zmieniany: 2010/11/07 18:04 przez emils.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 19:33 #3480

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Jest to chyba dobry tor myślenia i będziemy oznaczali znalezione motocykle na forum. Motocykl na pewno ma mniej elementów, które można naprostować, wyklepać, naprostować i pomalować (co ma miejsce przy samochodach) - tu raczej się wymienia no nowe elementy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 19:36 #3481

  • emils
  • emils Avatar
noozy napisał:
Jest to chyba dobry tor myślenia i będziemy oznaczali znalezione motocykle na forum. Motocykl na pewno ma mniej elementów, które można naprostować, wyklepać, naprostować i pomalować (co ma miejsce przy samochodach) - tu raczej się wymienia no nowe elementy.


To też jest tak, jak to u nas. Pan Zdzisiek zrobi wszystko. Lagi są prostowane (do tego stopnia, że nie widać nic gołym okiem, trzeba mierzyć), ramy spawane i przykrywane plastikami itp itd. Nie ma rzeczy niemozliwych, ale wiadomo-dużo trudniej jest coś ukryć niż w samochodzie.

p.s.
Dobrze byłoby porozsyłać link forum na różne fora motocyklowe. Tak jak mówię-każdy zna swoje cacko. Ja mogę pomagać przy cb500, a na innych motocyklach mogę tylko powiedzieć bardzo ogólne rzeczy. Dlatego dobrze jest mieć grono ludzi na różnych maszynach, wtedy będzie to sprawnie szło.
Ostatnio zmieniany: 2010/11/07 19:38 przez emils.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 19:49 #3484

  • AutoRaport
  • AutoRaport Avatar
  • Offline
Staramy się ogarnąć cały temat motocykli w miarę szybko (od dzisiaj monitorujemy też i jednoślady :) ) więc informacje będą się pojawiały. Póki co mamy sporo artykułów i dzisiaj dopiero powstała zajawka działu na forum, następnie zabierzemy się za dział motocykli w Recenzje i Oceny.
Nadal oczekujemy na sugestie co powinno się znaleźć w formularzu oceny - w samochodach wygląda to tak:
(Ocena gwiazdkowa w skali 1 do 10)
Niezawodność* - Jak oceniasz awaryjność samochodu?
Przestrzeń* - Jak oceniasz przestrzeń dla kierowcy i pasażerów?
Skrzynia biegów* - Jak oceniasz elastyczność skrzyni biegów?
Silnik* - Jak oceniasz kluturę pracy i elastyczność silnika?
Spalanie* - Jak oceniasz wysokość spalania?
Układ jezdny* - Jak oceniasz układ jezdny?
Widoczność* - Jak oceniasz widoczność?
Wentylacja i ogrzewanie* - Jak oceniasz wentylację i ogrzewanie?
Opłacalność* - Jak oceniasz stosunek jakości do ceny?

(krótki formularz do wypełnienia)
Model
Rocznik
Rodzaj paliwa
Minimalne spalanie
Maksymalne spalanie
Twoje naprawy
Komentarz

No i to tyle jeśli chodzi o samochody, teraz coś w tym stylu trzeba do ocen zrobić dla motocykli :) a to że nie chcemy walnąć jakieś głupoty to czekamy na Wasze sugestie :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 19:56 #3485

  • emils
  • emils Avatar
Niezawodność* - Jak oceniasz awaryjność motocykla?
Siedzenie*-jak oceniasz pozycję za kierownicą?
Skrzynia biegów* - Jak oceniasz pracę skrzyni?
Silnik* - Jak oceniasz kluturę pracy i elastyczność silnika?
Spalanie* - Jak oceniasz wysokość spalania?
Prowadzenie*-jak oceniasz łatwość prowadzenia?
Opłacalność* - Jak oceniasz stosunek jakości do ceny?

(krótki formularz do wypełnienia)
Model
Rocznik
Napęd (łańcuch, wał kardana, pasek)
Minimalne spalanie
Maksymalne spalanie
Twoje naprawy
Komentarz

I właściwie chyba tyle.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/07 20:22 #3486

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Pozostaje stworzenie i uzupełnienie katalogu :) przy samochodach zajęło to ostatnie 3 miesiące i jeszcze 2ch marek brakuje w bazie - ale postaram się zabrać za to w najbliższym czasie żeby był już komplet.
Jeszcze też przebudujemy trochę forum, aby powstały dwa kąciki: samochodowy i motocyklowy do luźnej dyskusji, wymiany poglądów, opinii, itd.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/08 20:49 #3513

  • Sleeve
  • Sleeve Avatar
Ja bym dorzucił jeszcze pod ocenę "Koszty utrzymania" i może coś np. dotyczącego funkcjonalności. Wiadomo, że nie każdym motocyklem dobrze jeździ się w mieście i nie każdym w trasie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/08 20:58 #3514

  • emils
  • emils Avatar
Myślę, że koszty utrzymania są zawarte w awaryjności i spalaniu. Cenę części które wymienia się co roku lub naprawy typu regulacja gaźników są podane na odpowiednich stronach, więc myślę, że to raczej zbędne. A funkcjonalność-to chyba mieści się w elastyczności silnika i łątwości prowadzenia. Jeżeli silnik mamy elastyczny, to nie ma potrzeby ciągłej zmiany biegów, a jeżeli łatwo się prowadzi to wtedy nadaje się wszędzie. Ważna jest też pozycja za kierownicą (czyli sama pozycja, przeniesienie ciężaru jak i wygodne siedzenie).
Moim zdaniem nie ma potrzeby dodawania czegoś nowego, a raczej dopisania przy tych punktach co nalezy oceniać.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/08 22:04 #3518

  • Sleeve
  • Sleeve Avatar
no i przekonałeś mnie :) im więcej dyskusji w temacie tym lepszy efekt końcowy :evil:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dział "MOTOCYKLE" na forum 2010/11/10 19:25 #3579

  • NoozyMan
  • NoozyMan Avatar
Jak jest z klasami motocykli ?
Czy podział na klasy:
- Chopper, Cruiser
- Cross, Enduro
- Sportowy
- Szosowo-Turystyczny
będzie dobry ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AutoRaport