Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford GT: najszybszy Ford w historii 
2017-01-26
Ford GT: najszybszy Ford w his

Napędzany silnikiem EcoBoost o największej mocy z dotychczas wyprodukowanych, nowy Ford GT łączy tę ogromną moc z wyjątkową doskonałością aerodynamiczną, dzięki czemu jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 347 km/h, co na torze wyścigowym czyni go najszybszym produkcyjnym modelem Forda w historii firmy.


Zaprojektowany od czystej kartki papieru najnowszy supersamochód Forda zdolny do rozwijania niezwykłych prędkości został skonstruowany i zoptymalizowany pod kątem osiągów na torze wyścigowym, stając się godnym swojego imienia dziedzicem wyścigowej tradycji Fordów GT. W czasie testów prototypu w 2016 roku, wraz z konkurencyjnymi samochodami przygotowanymi do jazdy na torze, z nowymi płynami, oponami i optymalnymi ustawieniami zawieszeń, w identycznych warunkach i z tym samym kierowcą, Ford GT na torze Calabogie Motorsports Park w Kanadzie uzyskiwał lepsze czasy okrążenia, niż McLaren 675LT i Ferrari 458 Speciale:

Ford GT: 2:09.8
McLaren 675LT: 2:10.8
Ferrari 458 Speciale: 2:12.9

„Duszą Forda GT są osiągi.” - mówi Raj Nair, wiceprezes odpowiedzialny za globalny rozwój produktów i szef techniczny, Ford Motor Company. „Uzyskaliśmy znaczące obniżenie masy używając struktury wykonanej z włókien węglowych. Następnie część z tych oszczędności zainwestowaliśmy tam, gdzie spodziewaliśmy się największych zysków w osiągach, szczególnie w systemy aktywnej dynamiki jazdy. W rezultacie samochód stał się jeszcze szybszy.”

Zgodnie z normą SAE silnik osiąga maksymalną moc 647 KM i maksymalny moment obrotowy 746 Nm w specyfikacji na rynek amerykański. Jednostka V6 o pojemności skokowej 3,5 litra jest najmocniejszym silnikiem EcoBoost, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, czyniąc z najnowszego Forda GT najszybszy w historii produkcyjny samochód ozdobiony błękitnym owalem. Silnik nowego Forda GT jest przy tym bardzo elastyczny, wytwarzając 90% maksymalnego momentu obrotowego już od 3500 obr/min. „Od początku zakładaliśmy, że silnik EcoBoost V6 będzie świetnym źródłem napędu dla Forda GT, zarówno jeśli chodzi o moc, jak i o aerodynamikę samochodu.” – mówi Dave Pericak, dyrektor Ford Performance. „Testowaliśmy i doskonaliliśmy silnik w samochodzie wyścigowym zbudowanym zgodnie ze specyfikacjami Daytona Prototype. Przez dwa sezony samochód brał udział w wyścigach serii IMSA, a w ostatnim sezonie silnik sprawdzaliśmy w wyścigach już w samochodzie Ford GT. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak opracowany w ten sposób silnik sprawuje się na torze wyścigowym i na publicznych drogach.”

Masa suchego Forda GT wynosi nieco poniżej 1400 kg, co stawia nasz supersamochód pomiędzy dwoma najważniejszymi konkurentami, którymi są McLaren 675LT i Ferrari 488. W specyfikacji na rynek amerykański Ford GT uzyskuje współczynnik masy do mocy wynoszący 2,14 kilograma na jednego konia mechanicznego.

Systemy aktywnej dynamiki, zarówno sterujące zawieszeniem, jak i aerodynamiką, zaprojektowano tak, by uzyskać jak najlepsze proporcje siły docisku do nawierzchni i współczynnika oporu powietrza przy dowolnej szybkości, dzięki czemu samochód stał się szybszy w rękach każdego kierowcy, niezależnie od poziomu umiejętności.

Nowy Ford GT, bez szukania jakichkolwiek wymówek, został tradycyjnie wystawiony do wyścigu w Le Mans i zgodnie z tradycją, wygrał ten wyścig w swojej klasie. W ostatnim sezonie samochód wygrał też wiele innych wyścigów, zarówno serii IMSA, jak i WEC. Produkcyjna wersja Forda GT dzieli wiele elementów z wersją wyścigową samochodu, łącznie z zaawansowanymi rozwiązaniami z zakresu aerodynamiki i zawieszenia kół, dzięki czemu ustanawia nowe standardy osiągów dla samochodów mogących poruszać się po drogach publicznych.



Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.