Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Wyścig ku przyszłości: jak Ford stworzył Supersamochód, by testować technologie jutra 
2017-05-18
Wyścig ku przyszłości: jak

Podczas tworzenia zupełnie nowego, wyczynowego Forda GT, konstruktorzy stojący za supercarem zaprojektowali go nie tylko do rywalizacji w wyścigach, ale także by testować nowe technologie i pomysły, jakie mogą zostać wykorzystane w nowych generacjach pojazdów Forda


  • Nowy, wyścigowy Ford GT to supersamochód, będący też platformą testową dla nowych technologii i zaawansowanych, lekkich materiałów, które przyniosą korzyści kolejnym generacjom samochodów Forda - ciężarówkom, SUV-om i pojazdom elektrycznym.
  • Opatentowany tylny spoiler poprawia osiągi torowe, dzięki możliwości zmiany kształtu, podobnie jak to robi skrzydło samolotu. Zwiększa docisk aerodynamiczny, przy minimalnym podniesieniu oporów, gwarantując odpowiednie przyspieszenie i stabilność podczas pokonywania zakrętów oraz hamowania. 

  • Pakiet aerodynamiczny GT dostarcza odpowiedniej siły docisku w każdych warunkach, zapewniając stabilność i przyczepność podczas jazdy torowej i ulicznej.

 

„Kiedy w 2013 r. zaczęliśmy pracować nad nowym Fordem GT, zespół miał trzy cele”, opowiadał Raj Nair, wiceprezes ds. rozwoju produktu, Ford Motor Company. „Pierwszym było użycie go jako podstawy szkoleniowej dla naszych inżynierów podczas opracowywania nowych technologii silnikowych, a także poszerzenia naszego pojmowania aerodynamiki. Kolejnym było przekroczenie dotychczasowych granic dotyczących wykorzystania zaawansowanych materiałów, takich jak lekkie włókna węglowe. Ostatecznym sprawdzianem było wzięcie udziału w długodystansowym wyścigu 24h Le Mans, będącego ostatecznym testem wytrzymałości i sprawności”.

 

W czasie gdy zespół rozwijał GT, Ford połączył kilka kolejnych zespołów - Ford SVT, Team RS, Ford Racing, części samochodowe i licencjonowanie produktów - w jedną grupę o nazwie Ford Performance.

 

„Bez tego rodzaju zintegrowanej pracy zespołowej i połączonej organizacji niemożliwe byłoby stworzenie zupełnie nowego Forda GT w obecnej formie” - powiedział Dave Pericak, dyrektor generalny Ford Performance. „Tego rodzaju współpraca miała kluczowe znaczenie nie tylko w związku z powrotem Forda GT, ale do eksperymentowania z tego rodzaju innowacjami, jakie są niezbędne by zbudować perfekcyjny supersamochód”.

 

GT udowodnił już swoją siłę inspiracji.  Ford GT z 2005 r. na przykład wykorzystywał lekką karoserię ze stopu aluminium, który pomógł zmniejszyć masę, aby poprawić osiągi. Lekcja wyciągnięta z tego projektu doprowadziła do innowacyjnego zastosowania stopu aluminium o wysokiej wytrzymałości w dzisiejszych pickupach serii Ford F. Ubyły setki kilogramów masy, a jednocześnie poprawiły się wydajność i efektywność zużycia paliwa.

 

Wprowadzenie dynamicznej aerodynamiki

 

GT wygląda dynamicznie, nawet gdy stoi nieruchomo.  Zespół odpowiedzialny za aerodynamikę zoptymalizował każdy z elementów na tyle, na ile było to wykonalne. 

Kluczowym celem było zmniejszenie oporu i zoptymalizowanie docisku - to pomaga zapewnić stabilność samochodu i przyczepność na torze podczas przyspieszania, pokonywania zakrętów i hamowania.

 

Modyfikacja aerodynamiki GT „na żądanie”, pozwala nadążać za zmieniającymi się warunkami jazdy. Jest to możliwe dzięki ruchomym elementom karoserii, specjalnym kanałom z przodu, a także dużemu spoilerowi, który można regulować. Otwarcie i zamknięcie klap zależy od tego, czy skrzydło GT jest w górnym czy w dolnym położeniu. Dzięki takiemu zabiegowi samochód pozostaje aerodynamicznie wyważony z przodu i z tyłu we wszystkich zakresach prędkości. Gdy spoiler jest podniesiony, kanały zamykając się zwiększają siłę docisku; Gdy skrzydło jest opuszczone, dzięki otwarciu kanałów zmniejsza się docisk.

 

Spoiler tego supersamochodu jest efektem wykorzystania przez inżynierów Forda najnowszych technologii – opatentowane skrzydło, skonstruowane na wzór samolotowego płatu, jest regulowane, zapewniając maksymalną wydajność aerodynamiczną. W tym unikatowym rozwiązaniu wykorzystano także niewielką klapę aerodynamiczną, która w połączeniu z możliwością zmiany kształtu skrzydła, powoduje 14-procentową poprawę wydajności tego elementu.

 

Nawet silnik samochodu ma czynny udział w poprawie aerodynamiki GT. Kompaktowa, sześciocylindrowa konstrukcja EcoBoost pozwoliła zespołowi narysować karoserię w bardziej efektywnych wymiarach, niż pozwoliłyby na to większe silniki V8. Ponadto, nisko umieszczona turbosprężarka silnika i zewnętrzne umieszczenie intercoolerów przed tylnymi kołami, pomaga ograniczyć wymiary nadwozia wokół silnika.

 

Aerodynamika GT generuje docisk w każdych warunkach. Przy jeździe z większym prześwitem, siła docisku jest wyważona na 30% z przodu. Przy zmniejszeniu prześwitu, docisk na przedniej osi to 29%.

 

Odchudzanie

Włókno węglowe jest ważnym nowym elementem, który zapewnia w przypadku GT redukcję masy, oraz smukłe wyprofilowanie karoserii w sposób, jaki nie byłby możliwy przy wykorzystaniu stali lub aluminium.

 

Współpracując z takimi partnerami, jak Multimatic czy DowAksa, Ford opracowuje nowe metody umożliwiające w przyszłości szybszą produkcję części z włókien węglowych. Na przykład charakterystyczne dla GT „wsporniki”, które rozciągają się od dachu do tylnych nadkoli, nie byłyby możliwe do wykonania ze stali lub aluminium z powodu ograniczeń konwencjonalnego tłoczenia metali. Jednak włókno karbonowe można profilować w złożone figury geometryczne, ponieważ jest cięte do określonego kształtu jako tkanina i dopiero później wzmacniane przez utwardzanie w wysokiej temperaturze.

 

Zasilanie silnika GT 

Silnik EcoBoost o pojemności 3,5 litra, montowany w Fordzie GT, to najmocniejsza jednostka napędowa koncernu, generująca moc 647 KM. Został opracowany równolegle z silnikiem wyścigowym GT i silnikiem EcoBoost 3,5 l., wykorzystywanym w modelu F-150 Raptor. Silniki GT i Raptora współdzielą ze sobą prawie 60 procent części.

 

Wał korbowy silnika w wyścigowej Daytonie Forda, pękał w ciężkich warunkach. Ekipa miała niewiele czasu na przygotowanie samochodu do kolejnych zawodów serii, odbywających się w Sebring. Zdecydowano się zatem zastąpić wał korbowy stosowany dotychczas w tym prototypie przedprodukcyjnym wałem korbowym F-150 Raptor. Zespół wygrał wówczas swój pierwszy wyścig długodystansowy w Sebring.

 

„Przesunęliśmy limity silnika poza to, o czym możemy myśleć w tradycyjnych programach rozwojowych. To istotne, ponieważ kontynuujemy tym samym prace nad technologią EcoBoost będącą kluczowym programem w globalnej strukturze firmy” - powiedział Bob Fascetti, wiceprezes Forda ds. Inżynierii układów mechanicznych.

 

Zespół stworzył także innowacyjne technologie, zapobiegające w silnikach turbo zjawisku „lagowania” (opóźnienia), które mogą pomóc zmaksymalizować zdolność GT do szybkiego wychodzenia z zakrętów. Technologia ta działa na zasadzie zachowania otwarcia przepustnicy wówczas, gdy kierowca jeszcze nie naciska pedału przyspieszenia. Wtryskiwacze paliwa są wyłączone, ale prędkość i podtrzymanie turbo działa w celu skrócenia reakcji silnika i przyspieszenia, gdy tylko kierowca wciśnie pedał gazu.

 

Aby jeszcze bardziej poprawić osiągi silnika, GT oferuje całkowicie nowy system z podwójnym, bezpośrednim wtryskiem paliwa, poprawiającym jego reakcję. Jednostka jest sprzęgnięta z 7-przełożeniową, dwusprzęgłową skrzynią biegów, która umożliwia niemal bezstopniowe zmiany biegów i maksymalną kontrolę kierowcy.

 

Bliżej ziemi

„Wszystkie oszczędności w masie i postępy w rozwoju silnika miały konkretny cel - stworzenie najszybszego, najbardziej wydajnego Forda GT w historii”, powiedział Pericak. „Gdy już udało się to osiągnąć, ponownie zaimplementowaliśmy niektóre z tych rozwiązań związanych ze zmniejszeniem wagi w naprawdę innowacyjne technologie. Te zaś sprawiły, że samochód jest jeszcze szybszy i daje większą frajdę z jazdy”.

 

Pośród tych technologii jest także zawieszenie hydrauliczne GT, w którym można regulować wielkość prześwitu za pomocą pokrętła i dostosować do trybu jazdy. Zawieszenie pozwala na obniżenie supersamochodu z trybu Normal do trybu Track - o 50 milimetrów, co kierowca doskonale odczuje. Tryb torowy podnosi skrzydło i zamyka przednie kanały splittera, zapewniając optymalną siłę docisku podczas jazdy wyczynowej.

 

Kiedy GT zmienia tryb jazdy na torową, modyfikacje dotyczą nastawów sprężyn i amortyzatorów, ustawień przepustnicy i aktywnej aerodynamiki. To dwa unikatowe samochody w jednym. Jedną z funkcji zawieszenia hydraulicznego jest tryb front-lift - pomaga w sprawnym pokonywaniu spowalniaczy (tzw. leżących policjantów) i podjazdów. Kierowca może podnieść przód samochodu podczas jazdy z prędkością poniżej 40 km /h. System automatycznie powraca do normalnej, dolnej wysokości jazdy, gdy auto przekracza 40 km /h.

 

Technologia dla każdego 

Rola GT jako „poligonu doświadczalnego” dla nowych technologii, jest widoczna w całej konstrukcji tego supersamochodu. Innowacje takie jak wykorzystanie włókien węglowych w celu obniżania masy i zwiększenia żywotności, są obecnie opracowywane pod kątem przyszłych konstrukcji seryjnych, inne rozwiązania już wkrótce znajdą się w autach czekających na swych właścicieli w salonach.

 

Dodatkowo, koncern kładzie nacisk na personalizowanie aut, pozwalając klientom na jak najlepsze dopasowanie modelu do swych potrzeb, np. za pomocą systemu Drive Modes. Pozwala on kierowcy dopasować pojazd do konkretnych warunków drogowych. Tryb torowy Forda GT, także oferowany jest w wielokrotnie nagradzanym Fordzie Focusie RS, a po raz pierwszy w nowej generacji Fiesty ST. Podczas gdy pierwsze Fordy GT systematycznie trafiają do swoich nowych właścicieli, użytkownicy aut Forda mogą liczyć na to, że w każdym z kolejnych modeli marki znajdzie odrobinę tego supersamochodu.

 

 

# # #

 

 

* Dane amerykańskie, dane europejskie oczekujące na certyfikację.



Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.