Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford przedstawia osiągnięcia polityki proekologicznej 
2017-09-18
Ford przedstawia osiągnięcia

WARSZAWA, 18 września 2017 roku – Ford Motor Company opublikował 18. roczny Raport Zrównoważonego Rozwoju uzupełniony krótkim filmem, w którym przedstawiono szczegóły postępu w ochronie środowiska na całym świecie oraz zaangażowanie w kontynuację działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w przyszłości.


  • Jako uzupełnienie swojego 18. Raportu Zrównoważonego Rozwoju, Ford Motor Company prezentuje film przedstawiający najważniejsze osiągnięcia swojej drogi do równowagi środowiskowej w ciągu ostatnich dwóch dekad. 
  • Coroczny Raport Zrównoważonego Rozwoju Forda kładzie nacisk na postęp poczyniony przez firmę w rozwiązywaniu problemów zrównoważonego rozwoju na wszystkich poziomach, poczynając od zmian klimatycznych, a kończąc na etyce praktyk biznesowych w swoim łańcuchu dostaw. 
  • Jako część niekończących się wysiłków w ograniczaniu zużycia wody, Ford, jako pierwszy producent samochodów przyłączył się do inicjatywy poprawy bezpieczeństwa gospodarki wodnej utworzonej przez Business Alliance for Water and Climate, której celem jest analizowanie ryzyk i wprowadzanie rozwiązań dotyczących zasobów wodnych na całym świecie.
  • Wszystkie zakłady produkcyjne Forda w Europie działają bez wytwarzania odpadów wywożonych na wysypiska. W brytyjskich zakładach Forda w Dagenham roczne zużycie wody ograniczono o 17,5 miliona litrów, a w niemieckich zakładach w Saarlouis roczną emisję CO2 zmniejszono o 28.000 ton.
  • Procedury wspierania złomowania starszych samochodów w Niemczech i Wielkiej Brytanii mają na celu poprawę jakości powietrza. Projekty realizowane w Niemczech wspólnie z Deutsche Post DHL Group oraz StreetScooter, doprowadzą do powstania największego wytwórcy elektrycznych samochodów dostawczych w Europie.

 

 

Poczynając od roku 2000 Ford publikuje roczne Raporty Zrównoważonego Rozwoju, przedstawiając w nich kompleksowe podejście do zarządzania kwestiami związanymi ze zmianami klimatu, jakością powietrza i ochroną środowiska oraz identyfikowaniem pojawiających się możliwości, których wykorzystanie ma znaczący wpływ na działalność firmy, od zarządzania gospodarką wodną, po programy szkoleniowe i edukacyjne dla swoich dostawców.

 

 

„Wiemy, że zmiana klimatu jest realnym i krytycznym zagrożeniem, więc będziemy nadal współpracowali z liderami na całym świecie, wspierając ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.” – powiedział prezes wykonawczy firmy, Bill Ford. „Jednocześnie mamy szansę na osiągnięcie rzeczywistego postępu w ochronie środowiska, gdy wchodzimy w świat inteligentnych pojazdów i inteligentnych rozwiązań środowiskowych, włącznie z współdzieleniem samochodów, wieloma modelami transportu i transportem publicznym od drzwi do drzwi.”

 

 

Ford od lat współpracuje z wieloma wiodącymi organizacjami w celu zwiększenia przejrzystości swoich działań i wagi inicjatyw dotyczących ochrony środowiska. Dobrym przykładem takich działań jest przystąpienie Forda w czerwcu tego roku do inicjatywy poprawy bezpieczeństwa gospodarki wodnej utworzonej przez Business Alliance for Water and Climate. Ford jest pierwszym producentem samochodów biorącym udział w tym przedsięwzięciu.

 

 

Business Alliance for Water and Climate, to partnerstwo zawarte przez Prezesa ds. Gospodarki Wodnej inicjatywy Global Compact ONZ, organizację Carbon Disclosure Project, Grupę SUEZ i Światową Radę Biznesu Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Koalicja ta stworzyła program działań dla firm, które chcą wykazać się odpowiedzialnością w gospodarce zasobami wodnymi. 

 

 

Pomiędzy 27 sierpnia a 1 września Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny organizował Światowy Tydzień Wody. Temat wiodący brzmiał: "Woda i odpady: zmniejszenie zużycia i ponowne użycie". Światowy Tydzień Wody, to corocznie najważniejsze miejsce dyskusji związanych z zasobami wodnymi na świecie.

 

 

„Każdego dnia zajmujemy się tym, by robić właściwe rzeczy w interesie naszych klientów, dla społeczności i planety.” – powiedział Kim Pittel, wiceprezes grupy ds. zrównoważonego rozwoju, środowiska i bezpieczeństwa. „Poprzez nasze zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju, włączamy praktyki zrównoważonego rozwoju w działalność całej naszej firmy i naszego łańcucha dostaw, by pomóc w czynieniu ludzkiego życia lepszym.”

 

 

Najważniejsze tematy Raportu

 

Raport Zrównoważonego Rozwoju 2016-17 przytacza kluczowe wskaźniki środowiskowe i bieżące działania firmy dotyczące rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi.

 

 

Gospodarka zasobami wodnymi

 

Uważając, że dostęp do czystej wody jest prawem każdego człowieka, firma Ford zdecydowała się na przystąpienie do inicjatywy "Poprawy bezpieczeństwa gospodarki wodnej" utworzonej przez Business Alliance for Water and Climate, co pomaga Fordowi w analizowaniu zagrożeń związanych z wodą, wdrażaniu wspólnych strategii reagowania oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na dostępność wody i jej jakość, zarówno w operacjach bezpośrednich, jak i w całym łańcuchu wartości. Od 2000 roku Ford zmniejszył zużycie wody o ponad 61 procent, z celem ostatecznym zerowego zużycia wody pitnej w produkcji. Ponadto, dostawcy Forda biorący udział w dobrowolnym Partnerstwie Na Rzecz Programu Czystszego Środowiska podjęli działania, by zaoszczędzić około 2 miliardy litrów wody w ciągu najbliższych pięciu lat - taka ilość wody wystarczy do napełnienia 837 basenów olimpijskich.

 

 

Najnowocześniejsza linia produkcyjna silnika wysokoprężnego Ford EcoBlue 2,0 litra w Dagenham Diesel Center w Wielkiej Brytanii zmniejszyła zużycie wody i energii przypadających na każdy wyprodukowany silnik o ponad 50 procent. Wykorzystanie wody w przeliczeniu na każdy wyprodukowany silnik jest jednym z najniższych w zakładach produkcyjnych Forda na całym świecie, co pozwoliło zaoszczędzić w 2015 roku 17,5 miliona litrów wody – a to wystarczyłoby do napełnienia siedmiu basenów olimpijskich.

 

 

Materiały przyjazne środowisku

 

Ford rozwijał prace badawcze w zakresie materiałów przyjaznych środowisku, na przykład przy współpracy z Jose Cuervo badano możliwość wykorzystanie agawy do opracowania ekologicznego materiału bioplastycznego w celu użycia w pojazdach, co pozwoliłoby wykorzystać ponownie włókna agawy będące produktem ubocznym. Prawie 300 części samochodowych pochodzi ze źródeł odnawialnych, takich jak soja, bawełna, drewno, len, juta i kauczuk naturalny.

 

 

Produkcja przyjazna środowisku

 

W ramach zaangażowania firmy Ford w ograniczanie ilości odpadów powstających w zakładach produkcyjnych, rozwinięto i zastosowano w trzech fabrykach system recyklingu aluminium w pętli zamkniętej. Obecnie jest on w użyciu w tłoczni mieszczącej się w Dearborn, w zakładach Kentucky Truck oraz w tłoczni w Buffalo. W procesach recyklingu Ford produkuje miesięcznie 9000 ton stopu aluminium o jakości spełniającej normy militarne, co wystarczy do zbudowania ponad 37 000 aluminiowych nadwozi pickupów serii F. W roku 2015 Ford poddawał recyklingowi aluminium, z którego można by zbudować 30 000 nadwozi pickupów F-150 miesięcznie.

 

 

W fabrykach Forda w Europie, inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju obejmują kosztujący 600 milionów euro nowy system wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z gazu ziemnego w fabryce Forda w Saarlouis w Niemczech. System wdrożony we współpracy z firmą STEAG New Energies, pozwolił na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Pięć generatorów zainstalowanych na początku 2017 roku zapewnia elastyczną produkcję energii według aktualnego zapotrzebowania dla całego zakładu.

 

 

10-letnia współpraca ma przynieść wiele korzyści, w tym zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 28 168 ton - co z kolei odpowiada rocznej emisji CO2 pochodzącej z około 20 000 samochodów*, a wytwarzana moc byłaby wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną około 31 000 typowych niemieckich domów*.

 

 

Przyjazny środowisku łańcuch dostaw

 

Oprócz ograniczenia własnego śladu środowiskowego, Ford redukuje ślad środowiskowy swojego łańcucha dostaw poprzez poszerzanie programu partnerstwa na rzecz czystszego środowiska. Program ten rozwinął się obejmując ponad 40 dostawców w 40 krajach, podczas gdy w 2015 roku obejmował tylko 25 dostawców. Partnerstwo dla czystszego środowiska naturalnego, które pierwotnie koncentrowało się na oszczędzaniu wody i energii, obecnie oferuje najlepsze praktyki w zakresie redukcji ilości odpadów, emisji dwutlenku węgla i emisji zanieczyszczeń powietrza. W ciągu najbliższych pięciu lat emisja CO2 w wyniku tych działań może zostać ograniczona o prawie 500 000 ton na całym świecie.

 

 

Redukcja ilości odpadów

 

Ford rozszerzył swój program działania bez wytwarzania odpadów wywożonych na wysypiska na 82 zakłady Forda na całym świecie - 49 zakładów produkcyjnych i 33 zakłady nieprodukcyjne, z których dosłownie żadne odpady produkcyjne nie trafiają na wysypiska.

 

 

Każdy zakład produkcyjny Forda w Europie osiągnął status działania bez wywożenia odpadów na składowiska. Centrum produkcyjne Forda w Craiova w Rumunii, w ubiegłym roku stało się ostatnim zakładem Forda w Europie, który osiągnął zerową ilość odpadów wywożonych na wysypiska, eliminując 6 000 ton odpadów wytwarzanych przed wdrożeniem programu. W ciągu ostatnich pięciu lat firma zredukowała ilość odpadów trafiających na wysypiska w przeliczeniu na wyprodukowany samochód o więcej niż 65 procent, a jeszcze w 2015 roku redukcja ta sięgała 54 procent.

 

 

W raporcie przedstawiono również dokonane postępy w stosunku rok do roku oraz przyjęte wartości docelowe w zakresie poprawy bezpieczeństwa, oszczędności paliwa, redukcji emisji dwutlenku węgla w procesach produkcyjnych, globalną strategię dotyczącą elektryfikacji samochodów, a także wiele innych szczegółowych zagadnień środowiskowych.

 

 

Odpowiedzialność biznesowa

 

Przez osiem lat z rzędu Ford był nominowany do tytułu “Najbardziej etycznej firmy świata” przyznawanego przez Ethisphere Institute – Ford jest jedynym producentem samochodów, którego spotkał taki zaszczyt.

 

 

W Europie Ford zamierza polepszyć jakość powietrza poprzez udział w programach złomowania starszych, „brudniejszych” pojazdów, niezależnie od ich marki. W Niemczech firma ogłosiła niedawno program złomowania dostępny dla właścicieli pojazdów spełniających normy emisji spalin Euro 3 i niższe, zarejestrowanych przed rokiem 2006, oferując do 8 000 euro tym, którzy złomują starsze samochody i zamawiają nowe Fordy w tym roku.

 

 

W Wielkiej Brytanii nowy samochód osobowy lub dostawczy Forda najnowszej generacji z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym spełniającym normę Euro 6 oferowany jest klientom z upustami o łącznej wartości do 7 000 funtów przy zostawieniu w rozliczeniu pojazdu zarejestrowanego do 31 grudnia 2009 roku (przed implementacją normy Euro 5). Obecnie pojazdy marki Ford są najczystsze w historii firmy. Wielokrotnie nagradzany 1,0-litrowy silnik benzynowy EcoBoost w całkowicie nowym Fordzie Fiesta emituje zaledwie 97 gramów CO2 na kilometr.

 

 

Ford już wcześniej w tym roku zapowiedział 4,5 miliarda dolarów inwestycji w rozwój pojazdów elektrycznych do roku 2020 i 13 nowych globalnych modeli takich samochodów na rynku w ciągu najbliższych pięciu lat. Obejmuje to całkowicie nowy, w pełni elektryczny mały SUV, zaprojektowany tak, aby zapewnić szacowany zasięg co najmniej 480 km; samochód przeznaczony będzie na rynki Europy i innych regionów świata.

 

 

Ford uruchomił również wart wiele milionów funtów projekt, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Londynie, a w ramach którego 20 ładowanych z zewnętrznego źródła hybrydowych spalinowo- elektrycznych (PHEV) samochodów Ford Transit zostanie przekazanych do wielu komercyjnych flot pojazdów w całym mieście, aby zbadać, jak skutecznie takie pojazdy mogą przyczynić się do uzyskania założonych celów poprawy jakości powietrza, a jednocześnie pomóc w zwiększeniu wydajność operatorów w warunkach miejskich.

 

 

Nowy wspólny projekt realizowany we współpracy z Deutsche Post DHL Group oraz firmą StreetScooter w Niemczech ma zaowocować wypuszczeniem na drogi 2 500 całkowicie elektrycznych samochodów dostawczych do końca roku 2018, czyniąc z partnerów tego programu największego producenta elektrycznych samochodów użytkowych w Europie.

 

 

Ford jest dumny ze wszystkich osiągnięć uzyskanych na drodze do zrównoważonego rozwoju w ciągu ostatnich dwudziestu lat, ale to nie koniec - nadal pozostaje jeszcze dużo do zrobienia.

 

 

„Przeszliśmy już naprawdę długą drogę, ale nadal mamy wiele do zrobienia - podsumował Bill Ford w filmie dołączonym do Raportu. Jesteśmy przekonani, że mamy obowiązek opuścić ten świat zostawiając go w lepszym stanie, niż sami go zastaliśmy.”

 

 

Pełny tekst Raportu dostępny jest pod adresem: sustainability.ford.com

 

 

* Przy założeniu przebiegu 12.000 kilometrów rocznie i przy emisji CO2 wynoszącej 118 g/km. https://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars_en

 

** https://www.bdew.de/internet.nsf/id/6FE5E98B43647E00C1257C0F003314E5/$file/708-2_Beiblatt_zu%20BDEW-Charts%20Stromverbrauch%20im%20Haushalt_2013-10-23.pdf

 

 



Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.