Newsy

Audi Sport TT Cup: pierwszy triumf debiutanta i przetasowania w czołówce
2017-09-25
Audi Sport TT Cup: pierwszy tr

Zmiana na podium i przetasowania w czołówce – szósta runda sezonu 2017 Audi Sport TT Cup przyniosła kolejne niespodzianki. Po raz pierwszy w tym sezonie zwycięskiego szampana pił debiutant, Keagan Masters z Republiki Południowej Afryki. Prowadzenie w tabeli objął z kolei Brytyjczyk Philip Ellis, wyprzedzając w niej Mikela Azconę, który wypadł z sobotniego wyścigu, a w niedzielnym zajął zaledwie siódme miejsce.

- Keagan Masters pierwszym debiutantem zwyciężającym wyścig w sezonie 2017
- Philip Ellis na czele tabeli z 24-punktową przewagą
- Gosia Rdest nie ukończyła wyścigu sobotniego, a w niedzielnym zajęła miejsce dziesiąte

Hymn Republiki Południowej Afryki wybrzmiał w Styrii aż dwa razy. Keagan Masters jest pierwszym debiutantem, który w tym roku wygrał rundę – na dodatek zwyciężając w obu wyścigach. W sobotę ten siedemnastolatek triumfował startując z drugiego miejsca startowego, natomiast w niedzielę objął już pole position. W ten sposób przełamał dominację dwóch kierowców: Philipa Ellisa i Mikela Azcony, którzy dotychczas rozdzielali zwycięstwa między sobą.

Mikel Azcona przyjechał do Austrii jako lider tabeli, jednak na miejscu słono zapłacił za dwa elementarne błędy. W sobotę, podczas pojedynku ze swym czołowym rywalem Philipem Ellisem uszkodził chłodnicę, co zmusiło go do wycofania się z dalszej rywalizacji. Tym samym Ellis zajął drugie miejsce w sobotnim wyścigu, a jednocześnie ponownie objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej, której liderował już wcześniej, aż do ostatniej rundy na Nürburgring. W niedzielę z kolei, Azcona otrzymał karę za zbyt gwałtowny start. Spadł na koniec stawki i stamtąd musiał się przebijać do przodu, zajmując ostatecznie siódme miejsce. Tuż przed finałem sezonu plasuje się na drugim miejscu klasyfikacji, tracąc do Ellisa 24 punkty. W ostatnim wyścigu w Hockenheim można tych punktów zdobyć jeszcze pięćdziesiąt.

Milan Dontje świętował swój najlepszy w tym roku weekend. 22-letni Holender w sobotę uplasował się na miejscu trzecim, a w niedzielę na drugim. Niczym cień „trzymał się ogona” Keagana Mastersa, w efekcie czego stracił do niego zaledwie 0,64 sekundy. Tommaso Mosca z Włoch na Red Bull Ring potwierdził swą czołową pozycję w klasyfikacji debiutantów. Umocnił się na pierwszym miejscu tabeli nowicjuszy, a po zajęciu dwa razy czwartego miejsca w wyścigu, na trzecim miejscu klasyfikacji łącznej. Za nim w rankingu debiutantów są Keagan Masters i Yannik Brandt – obaj mają po 130 punktów.

Polska zawodniczka Gosia Rdest w tej rundzie znów nie miała szczęścia. W sobotę nie ukończyła wyścigu z powodu kłopotów z instalacją elektryczną samochodu. Natomiast w niedzielę, startując z pozycji dziewiątej, metę minęła jako dziesiąta. Nie obyło się bez kłopotów: „Wyścig z przygodami. Skręcona kierownica od samego startu pozwalała tylko na obronę, nie pogoń za czołówką. Zawodnik wjechał w tył mojego auta, w wyniku czego zatkało wydech i buchnęło mi spalinami do środka, musiałam otworzyć szybę.” – powiedziała po wyścigu Gosia. W klasyfikacji generalnej zajmuje po tym wyścigu miejsce siódme.

„Runda rozegrana na Nürburgring elektryzowała, ale ta na Red Bull Ring również przyniosła wiele niespodzianek” – powiedział Philipp Mondelaers, Project Manager Audi Sport TT Cup. „Dwa świetne wyścigi w wykonaniu Keagana Mastersa i wspaniały występ Milana Dontje, a ponadto przetasowanie na szczycie tabeli. Przed nami ekscytujący finał sezonu na torze w Hockenheim.”

Wielki finał tegorocznej odsłony Audi Sport TT Cup rozegrany zostanie już za trzy tygodnie, od 13 do 15 października na torze Hockenheim. Walka o puchar będzie jednocześnie ostatnim wyścigiem w trzyletniej historii tej serii wyścigów. By to pożegnanie godnie ukoronować, na starcie specjalnego wyścigu „Race of Legends” staną gwiazdy historii sportów motorowych spod znaku czterech pierścieni. Frank Biela, Dindo Capello, Marcel Fässler, Emanuele Pirro, Tom Kristensen, Stéphane Ortelli, Hans-Joachim Stuck i wielu innych znanych kierowców, zdobyło razem 41 międzynarodowych tytułów mistrzowskich i 80 razy wygrywało wyścigi długodystansowe, w tym aż 31 najsłynniejszy z nich – 24 godziny w Le Mans.

Źródło: Audi, informacja Mototarget.pl