Newsy

Toyota poczwórnym mistrzem Nascar
2017-11-22
Toyota poczwórnym mistrzem Na

Toyota zdobyła w tym sezonie poczwórne mistrzostwo NASCAR. Japońska marka zwyciężyła w klasyfikacji producentów w serii Monster Energy NASCAR Cup oraz NASCAR Camping World Truck Series. Tytuł mistrza zdobyli także Martin Truex Jr. prowadzący Toyotę Camry oraz kierowca Toyoty Tundry, Christopher Bell.

Mistrzowska Toyota Camry

Kierowca Toyoty Camry, Martin Truex Jr., został mistrzem Monster Energy NASCAR Cup Series 2017. Truex zakończył sezon zwycięstwem w finałowej rundzie na torze Homestead-Miami. Jest to pierwszy tytuł mistrzowski w serii NASCAR Cup tego zawodnika.

Toyota zajęła w tym roku pierwsze miejsce w klasyfikacji kierowców NASCAR Cup Series już po raz drugi. W 2015 roku tytuł mistrza zapewnił marce Kyle Busch. W tym roku Busch zajął w tabeli drugie miejsce.

Toyota zdobyła tytuł mistrza producentów po raz drugi z rzędu. Czterej kierowcy Toyoty Camry, którzy awansowali do fazy play-off, wygrali w tym sezonie łącznie 16 wyścigów. Wszystkie cztery samochody w wyścigowej specyfikacji zostały zbudowane na Camry nowej generacji, która zadebiutowała na amerykańskim rynku w tym roku. Samochód jest zbudowany na nowej, modułowej platformie TNGA, na której powstały już także Toyota Prius, Prius Plug-in Hybrid oraz Toyota C-HR. Kyle Busch jest członkiem zespołu Joe Gibbs Racing, legendy NASCAR. Martin Truex Jr. reprezentuje swoją matowoczarną Camry team Furniture Row Racing.

Toyota Tundra – najszybszy pick-up

Christopher Bell, kierowca wyścigowej wersji Toyoty Tundry, zdobył tytuł mistrza kierowców w serii NASCAR Camping World Truck Series. W finałowej rundzie na torze w Miami zajął drugie miejsce. W 23 wyścigach sezonu 22-letni kierowca wygrał 12 rund.

„Christopher ma ogromny talent, a po wejściu do NASCAR Truck Series zrobił niesamowite postępy” – powiedział David Wilson, prezydent Toyota Racing Development (TRD) USA. – „Przyjemnie było patrzeć, jak się uczy i rozwija, by po dwóch sezonach zostać mistrzem NASCAR. Uważam, że najciekawsze rzeczy w NASCAR dzieją się właśnie w Truck Series. Tytuł mistrzowski w wieku 22 lat pokazuje, jak wielki potencjał ma ten kierowca. Już nie mogę się doczekać, by zobaczyć, jaki będzie kolejny rozdział w jego karierze”.

Toyota zdobyła w tym sezonie tytuł mistrza producentów w serii NASCAR Truck Series już po raz piąty z rzędu. W ciągu 14 sezonów obecności marki w tych zawodach 10 razy Toyotę reprezentowała Tundra.

Prawie 60 lat tradycji

National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) został założony w 1948 roku przez Billa France’a Sr., którego rodzina do dzisiaj zarządza stowarzyszeniem. Rok później zorganizowano pierwszy wyścig w serii Strictly Stock, której kontynuację stanowi Monster Energy NASCAR Cup Series. Zawody zostały rozegrane na torze Charlotte Motor Speedway w Karolinie Północnej. Do dziś większość czołowych zespołów ma swoje siedziby w okolicy Charlotte. Team Furniture Row mieszczący się w Denver jest jednym z nielicznych wyjątków.

Źródło: informacja Mototarget.pl