Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Toyota Hilux - zrozumieć legendę 
2018-04-09
Toyota Hilux - zrozumieć lege

Ma zdolność radzenia sobie w praktycznie każdym terenie – sprawdziÅ‚a siÄ™ na Biegunie Północnym i PoÅ‚udniowym, a także w Rajdzie Dakar. Jej reputacjÄ™ niezniszczalnej terenówki przez 50 lat budowaÅ‚o osiem kolejnych generacji. Aby zrozumieć legendÄ™ Toyoty Hilux, należy wrócić do miejsca, w którym wszystko siÄ™ zaczęło.


Historia Toyoty Hilux rozpoczęła siÄ™ poza budynkiem Toyota Motor Corporation. Korzenie najbardziej znanego na Å›wiecie pickupa siÄ™gajÄ… firmy Hino Motors, która w 1967 roku doÅ‚Ä…czyÅ‚a do Toyota Goup. Hino byÅ‚o w swoim czasie jednym z najbardziej zasÅ‚użonych japoÅ„skich producentów samochodów. W jego ofercie znajdowaÅ‚a siÄ™ miÄ™dzy innymi chÄ™tnie kupowana póÅ‚ciężarówka o nazwie Briska. Na bazie wÅ‚aÅ›nie tego modelu, a także maÅ‚ego pickupa Toyota Stout Light, Toyota postanowiÅ‚a stworzyć nowe auto ze skrzyniÄ… Å‚adunkowÄ….

 

 

Pierwsza generacja – poczÄ…tek (1968–1972) 

 

Owocem wspóÅ‚pracy Toyoty i Hino staÅ‚a siÄ™ zaprezentowana w 1968 roku nowa póÅ‚ciężarówka o nazwie Hilux. Model ten otrzymaÅ‚ kod nadwozia N10. Projekt byÅ‚ opracowany przez inżynierów Toyoty, ale produkcja odbywaÅ‚a siÄ™ w fabryce Hamasu Hino Motors. 

 

Hilux powiÄ™kszyÅ‚ ówczesny asortyment pickupów oferowanych przez ToyotÄ™ do czterech różnych modeli. Do tej pory w salonach można byÅ‚o znaleźć użytkowÄ… wersjÄ™ modelu Corona oraz model Masterline (Crown). Ich konstrukcja byÅ‚a jednak oparta na wersjach osobowych i Toyota szybko wycofaÅ‚a je ze swojej oferty. GamÄ™ pickupów zamykaÅ‚a prosta, surowa Toyota Stout Light, produkowana do 1989 roku.

 

Konstrukcja nowego modelu Toyoty zostaÅ‚a osadzona na ramie. Samochód miaÅ‚ tylny sztywny most na resorach piórowych, niezależne przednie zawieszenie i pojedynczÄ… kabinÄ™. Pod maskÄ… znalazÅ‚ siÄ™ czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemnoÅ›ci 1,5 litra, a napÄ™d przekazywany byÅ‚ na tylne koÅ‚a za pomocÄ… czterobiegowej rÄ™cznej przekÅ‚adni. 

 

NiecaÅ‚y rok po premierze samochodu producent wprowadziÅ‚ na rynek Hiluxa z dÅ‚uższym rozstawem osi. W 1971 roku pojawiÅ‚a siÄ™ jednostka 1,6 litra, która zastÄ…piÅ‚a podstawowy silnik. Na rynku póÅ‚nocnoamerykaÅ„skim Hilux byÅ‚ wyposażony w wiÄ™ksze jednostki napÄ™dowe o pojemnoÅ›ci 1,9 lub 2,0 litra, a nadwozie wystÄ™powaÅ‚o tylko w wersji krótkiej.

 

 

Druga generacja – w kierunku wygody (1972–1978)

 

Toyota Hilux drugiej generacji zostaÅ‚a wprowadzona na rynek w maju 1972 roku. OdÅ›wieżona wersja użytkowego JapoÅ„czyka otrzymaÅ‚a zmodyfikowane nadwozie z powiÄ™kszonym rozstawem osi, bardziej komfortowe wnÄ™trze i nowe silniki. Samochód zostaÅ‚ ponadto wyposażony we wspomagany ukÅ‚ad hamulcowy, a oferta powiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ o możliwość zamówienia samochodu z pojedynczymi fotelami zamiast trzyosobowej kanapy.

 

Premiera nowej generacji spowodowaÅ‚a również zmiany w ofercie przeznaczonej dla amerykaÅ„skich klientów. W tamtejszych salonach pojawiÅ‚a siÄ™ bowiem – do tej pory niedostÄ™pna – Toyota Hilux z dÅ‚uższym rozstawem osi. NowoÅ›ciÄ… byÅ‚ również wariant Highway wyposażony w silnik o mocy 105 KM oraz automatycznÄ… skrzyniÄ™ biegów o trzech przeÅ‚ożeniach. W 1973 roku Toyota zastÄ…piÅ‚a w Ameryce PóÅ‚nocnej logo Hilux nazwÄ… Truck.

 

W 1974 roku na niektórych rynkach gama silników zostaÅ‚a wzbogacona o 2-litrowy motor sprzężony z automatem o 3 przeÅ‚ożeniach. W 1975 roku w salonach na terenie USA pojawiÅ‚a siÄ™ Toyota Hilux z silnikiem 2,2 litra, z możliwoÅ›ciÄ… wyposażenia w rÄ™czÄ… skrzyniÄ™ o 5 biegach.

 

 

Trzecia generacja – czas na wszechstronność (1978–1983)

 

JapoÅ„czycy zdawali sobie sprawÄ™, jak ważny dla Hiluxa jest amerykaÅ„ski rynek, dlatego postanowili zmienić strategiÄ™ sprzedaży tego modelu. Wszechstronność staÅ‚a siÄ™ przewodniÄ… myÅ›lÄ…, która przyÅ›wiecaÅ‚a twórcom trzeciej generacji pickupa. Co wiÄ™cej, auto nie miaÅ‚o już sÅ‚użyć wyÅ‚Ä…cznie do transportu i zastosowaÅ„ użytkowych, ale przeznaczone byÅ‚o także dla osób prywatnych.

 

Rekreacyjne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci samochodu podkreÅ›laÅ‚o hasÅ‚o reklamowe „Urodzony w Japonii. Wychowany w USA”. Model zostaÅ‚ jeszcze mocniej dopasowany do potrzeb amerykaÅ„skiego kierowcy. ZyskaÅ‚ lepsze i bardziej komfortowe zawieszenie, tarczowy ukÅ‚ad hamulcowy, a także – co byÅ‚o najwiÄ™kszÄ… nowoÅ›ciÄ… – napÄ™d na cztery koÅ‚a.

 

W ofercie znalazÅ‚y siÄ™ trzy odmiany z krótkim oraz cztery z dÅ‚ugim rozstawem osi. Warta uwagi byÅ‚a specyfikacja Super Deluxe z wydÅ‚użonÄ… o 90 mm kabinÄ… – oferowaÅ‚a ona znacznie wiÄ™cej miejsca od standardowej konstrukcji. W październiku 1979 roku samochód zostaÅ‚ wyposażony w skrzyniÄ™ biegów pochodzÄ…cÄ… z Land Cruisera 40.

 

To nie koniec zmian, które pojawiÅ‚y siÄ™ w trzeciej generacji. Toyota wraz z producentami nadwozi samochodowych stworzyÅ‚a dla Hiluxa zabudowÄ™ z tworzywa z wÅ‚óknem szklanym. DziÄ™ki nim i dodaniu drugiego rzÄ™du siedzeÅ„ pickup staÅ‚ siÄ™ peÅ‚nowymiarowym autem rekreacyjnym, którym mogÅ‚a podróżować caÅ‚a rodzina. Popularność takiej zabudowy sprawiÅ‚a, że Toyota zdecydowaÅ‚a siÄ™ na produkcjÄ™ modelu 4Runner.

 

 

Czwarta generacja – gwiazda programu Top Gear (1983–1988)

 

Nowy model byÅ‚ oferowany poczÄ…tkowo równolegle z trzeciÄ… generacjÄ…, która w cenniku figurowaÅ‚a jako wersja podstawowa i wystÄ™powaÅ‚a tylko z napÄ™dem na tylnÄ… oÅ›.

 

Nowa generacja przyniosÅ‚a nieznacznie odÅ›wieżony design. Nadwozie zyskaÅ‚o delikatniejsze linie i odnowione wnÄ™trze. Od momentu wejÅ›cia na rynek w cenniku wystÄ™powaÅ‚a zarówno wersja z pojedynczÄ…, jak i podwójnÄ… kabinÄ…. Nabywca mógÅ‚ również wybrać odmianÄ™ z podwyższonym zawieszeniem. W sumie na rynku dostÄ™pnych byÅ‚o wtedy 20 różnych specyfikacji Toyoty Hilux.

 

Pod maskÄ… samochodu mógÅ‚ znaleźć siÄ™ jeden z czterech silników – producent oferowaÅ‚ dwa benzyniaki o pojemnoÅ›ci 1,6 lub 1,8 litra oraz dwa silniki Diesla o pojemnoÅ›ci 2,2 oraz 2,4 litra. W wersjach z napÄ™dem 4x4 stosowano natomiast benzynÄ™ o pojemnoÅ›ci 2 litrów i Diesla o pojemnoÅ›ci 2,4 litra.

 

Z czasem rynek samochodów rekreacyjnych zaczÄ…Å‚ bardzo dynamicznie siÄ™ rozwijać. Toyota szybko zareagowaÅ‚a na zmiany i oczekiwania klientów, wprowadzajÄ…c kilka kolejnych modyfikacji modelu. Stalowa przegroda tylnej kabiny zostaÅ‚a usuniÄ™ta, dodano zabudowÄ™ z wÅ‚ókna szklanego, tylnÄ… kanapÄ™ i bardziej komfortowe zawieszenie. Tak powstaÅ‚a Toyota 4Runner – charakterystyczne 3- drzwiowe kombi z możliwoÅ›ciami terenowymi godnymi Land Cruisera.

 

Czwarta generacja Toyoty Hilux jest niewÄ…tpliwie jednym z najbardziej znanych samochodów w historii brytyjskiego programu Top Gear. Jeremy Clarkson poddaÅ‚ czerwonego pickupa serii prób – od drobnych stÅ‚uczek, po utopienie go w morzu, podpalenie, zrzucenie na niego przyczepy kempingowej czy wysadzenie wielopiÄ™trowego budynku, na którego dachu staÅ‚ Hilux. Po każdej kolejnej próbie zniszczenia samochodu silnik odpalaÅ‚. W momencie krÄ™cenia odcinków poÅ›wiÄ™conych pickupowi Toyoty samochód miaÅ‚ 13 lat.

 

 

PiÄ…ta generacja – Toyota dopracowuje koncepcjÄ™ (1988–1998)

 

Wprowadzenie na rynek piÄ…tej generacji Toyoty Hilux zbiegÅ‚o siÄ™ ze znacznym umocnieniem na rynku walutowym jena oraz spadkiem opÅ‚acalnoÅ›ci eksportu produktów wytworzonych w Japonii. Toyota zdecydowaÅ‚a siÄ™ wiÄ™c na produkcjÄ™ nowej generacji popularnego pickupa w fabrykach umiejscowionych na caÅ‚ym Å›wiecie – co ciekawe nie miaÅ‚y to być zakÅ‚ady wyÅ‚Ä…cznie należące do Toyoty. DecyzjÄ… zarzÄ…du nowa generacja Hiluxa byÅ‚a produkowana w Japonii, Argentynie, Kolumbii, Filipinach, Nowej Zelandii oraz w USA. 

 

Nowa Toyota Hilux oferowaÅ‚a cztery rozstawy osi i można jÄ… byÅ‚o nabyć z pojedynczÄ… lub podwójnÄ… kabinÄ…. Wersje z napÄ™dem na cztery koÅ‚a – w odróżnieniu od modeli z napÄ™dem na tylnÄ… oÅ› – zyskaÅ‚y charakterystyczne nadkola, które poszerzaÅ‚y nadwozie o 40 mm. AmerykaÅ„ska wersja samochodu zyskaÅ‚a dodatkowo niezależne przednie zawieszenie.

 

Wachlarz silników zależny byÅ‚ od tego, czy wybierze siÄ™ wersjÄ™ z napÄ™dem na dwa czy cztery koÅ‚a. W przypadku pierwszej opcji do wyboru byÅ‚a jednostka benzynowa o pojemnoÅ›ci 1,8 litra oraz 2,4-litrowy diesel. Hilux z napÄ™dem 4x4 mógÅ‚ być napÄ™dzany benzyniakiem o pojemnoÅ›ci 2 litrów lub motorem 2,8 l zasilanym olejem napÄ™dowym. W cenniku znalazÅ‚ siÄ™ również benzynowy silnik V6 o pojemnoÅ›ci 3 litrów. Ten zarezerwowany byÅ‚ dla modeli z podwójnymi kabinami i drugiej generacji modelu 4Runner.

 

 

Szósta generacja – najważniejsze kryje siÄ™ wewnÄ…trz (1997–2005)

 

Stylistyka szóstej generacji Toyoty Hilux bardzo mocno nawiÄ…zywaÅ‚a do swojego poprzednika – dotyczy to bryÅ‚y nadwozia, proporcji czy ukÅ‚adu Å›wiateÅ‚. O wiele wiÄ™cej zmian kryÅ‚o siÄ™ pod karoseriÄ…. WnÄ™trze kabiny zyskaÅ‚o na jakoÅ›ci materiaÅ‚ów i stylistyce, zadbano o lepsze spasowanie elementów i wiÄ™kszÄ… przestrzeÅ„ dla kierowcy i pasażerów.

 

Jednak najbardziej rewolucyjne zmiany dotyczyÅ‚y podwozia. Po raz pierwszy wszystkie dostÄ™pne na różnych rynkach wersje zostaÅ‚y wyposażone w niezależne przednie zawieszenie. SkÄ…d taka decyzja? Po pierwsze rozwiÄ…zanie to zastosowano już wczeÅ›niej z powodzeniem w modelu Land Cruiser, po drugie wiÄ™kszość kupowanych na Å›wiecie Hiluxów byÅ‚o odmianami tylnonapÄ™dowymi, gdzie oprócz wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci transportowych liczyÅ‚ siÄ™ komfort podróżowania. 

 

Samochód nadal oferowany byÅ‚ w peÅ‚nej gamie skÅ‚adajÄ…cej siÄ™ z różnych dÅ‚ugoÅ›ci nadwozia, wersji napÄ™dowych i silnikowych. W ofercie pojawiÅ‚a siÄ™ również nowa odmiana – przedÅ‚użana dwudrzwiowa kabina. Szósta generacja umożliwiaÅ‚a praktycznie (z maÅ‚ymi wyjÄ…tkami na niektórych rynkach) niczym nieograniczonÄ… personalizacjÄ™ – dowolny rodzaj nadwozia wystÄ™pujÄ…cy w ofercie producenta można byÅ‚o poÅ‚Ä…czyć z każdym dostÄ™pnym w cenniku Hiluxa silnikiem. 

 

W 2002 roku producent zdecydowaÅ‚ siÄ™ na modernizacjÄ™ szóstej generacji. Nadwozie zostaÅ‚o odÅ›wieżone – pojawiÅ‚y siÄ™ nowe lampy, inny ksztaÅ‚t maski oraz nowy grill.

 

 

Siódma generacja – zupeÅ‚nie nowe auto (2005–2016)

 

Podczas gdy pierwsze sześć generacji Toyoty Hilux stanowiÅ‚o rozwiniÄ™cie jednej koncepcji, dostosowywanej z roku na rok do oczekiwaÅ„ rynku, siódma odsÅ‚ona staÅ‚a siÄ™ krokiem milowym dla tego modelu. Samochód zwiÄ™kszyÅ‚ swoje rozmiary, zyskaÅ‚ masywnÄ… liniÄ™ nadwozia i oferowaÅ‚ znacznie wiÄ™cej miejsca wewnÄ…trz kabiny. Nie można byÅ‚o przejść obojÄ™tnie obok jego potężnych reflektorów i nawiÄ…zujÄ…cej do amerykaÅ„skiego stylu chromowanej atrapy. 

 

Oprócz nowego stylu nowy Hilux oferowaÅ‚ o wiele wiÄ™cej przestrzeni użytkowej i mógÅ‚ przewozić cięższe Å‚adunki – wszystkie ulepszenia wprowadzono na wyraźne życzenie klientów, na podstawie badaÅ„ i raportów. Producent nie spoczÄ…Å‚ na laurach w dniu premiery – przez caÅ‚y okres trwania produkcji samochód byÅ‚ stale ulepszany – inżynierowie na bieżąco reagowali na zgÅ‚oszenia użytkowników. Na przykÅ‚ad wkrótce po premierze nowego Hiluxa na rynku brytyjskim wprowadzono trzeciÄ… wersjÄ™ nadwozia, której zdaniem nabywców zabrakÅ‚o w ofercie. ByÅ‚a to odmiana czteromiejscowa z dwudrzwiowÄ… kabinÄ….

 

Hilux przeznaczony na europejski rynek byÅ‚ poczÄ…tkowo oferowany z jednym silnikiem Diesla o pojemnoÅ›ci 2,5 litra z turbodoÅ‚adowaniem o mocy 102 lub 122 KM. Później pojawiÅ‚a siÄ™ mocniejsza odmiana 144-konna oraz trzylitrowy diesel o mocy 171 KM. Silniki benzynowe byÅ‚y dostÄ™pne na innych rynkach – w ofercie znalazÅ‚y siÄ™ jednostki o pojemnoÅ›ci 2 lub 2,7 litra. NapÄ™d przekazywany mógÅ‚ być za poÅ›rednictwem 4- lub 5-biegowego automatu oraz 5-biegowej skrzyni manualnej.

 

W 2008 roku samochód przeszedÅ‚ delikatny facelifting. Zmieniono atrapÄ™ grilla, a w cenniku znalazÅ‚a siÄ™ bogato wyposażona odmiana z klimatyzacjÄ…, komputerem pokÅ‚adowym i wygodniejszymi fotelami. Kolejna modernizacja pojawiÅ‚a siÄ™ w 2011 – dodano nowe Å›wiatÅ‚a, grill oraz bogatsze wyposażenie.

 

 

Ósma generacja – ósmy cud Å›wiata (od 2015)

 

Najnowsza odsÅ‚ona Hiluxa zostaÅ‚a zbudowana caÅ‚kowicie od podstaw. Zdaniem japoÅ„skich inżynierów legenda zasÅ‚użyÅ‚a na takie podejÅ›cie. Nadwozie ósmej generacji Hiluxa wpisuje siÄ™ w standardy stylistyczne ustalone przez najnowsze modele tego producenta. Również we wnÄ™trzu kabiny można znaleźć cechy charakterystyczne dla osobowych modeli. 

 

Samochód zostaÅ‚ lepiej przygotowany do jazdy w terenie. Rama zostaÅ‚a wzmocniona, podobnie jak konstrukcja skrzyni bagażowej. Model wyposażono w doÅ‚Ä…czany napÄ™d na wszystkie koÅ‚a oraz przekÅ‚adniÄ™ umożliwiajÄ…cÄ… wybór przeÅ‚ożeÅ„ szosowych lub terenowych. Tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poÅ›lizgu zostaÅ‚ natomiast przystosowany do przenoszenia wiÄ™kszego momentu obrotowego. Przeprojektowano także tylne zawieszenie z resorami piórowymi.

 

Model zyskaÅ‚ nowÄ… gamÄ™ systemów wspomagajÄ…cych bezpieczeÅ„stwo i jazdÄ™ w terenie – system aktywnej kontroli trakcji (Active Traction Control, A-TRC), który uÅ‚atwia jazdÄ™ po Å›liskim i kamienistym podÅ‚ożu, funkcjÄ™ wspomagania zjazdu ze wzniesienia (Downhill Assist Control, DAC), która dziaÅ‚a podczas jazdy do przodu i do tyÅ‚u, oraz funkcjÄ™ wspomagania ruszania pod górÄ™ (Hill-start Assist Control, HAC). System elektronicznego rozdziaÅ‚u siÅ‚ hamowania (Electronic Brakeforce Distribution, EBD) automatycznie rozkÅ‚ada siÅ‚y hamowania miÄ™dzy koÅ‚a przednie i tylne, w zależnoÅ›ci od parametrów pojazdu i warunków na drodze.

 

Hilux jest teraz dostÄ™pny z trzema rodzajami nadwozia: z pojedynczÄ… kabinÄ… (Single Cab), z 4-miejscowÄ… przedÅ‚użonÄ… kabinÄ… (Extra Cab) i z 5-miejscowÄ… podwójnÄ… kabinÄ… (Double Cab). NapÄ™dza go silnik Diesla nowej generacji z serii GD o pojemnoÅ›ci 2,4 l, dziÄ™ki któremu Hilux jest jednym z niewielu pickupów na rynku speÅ‚niajÄ…cym normÄ™ emisji spalin Euro 6.



Źródło: Toyota, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.