Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Święto w Szwecji: kierowca Audi Andreas Bakkerud odzyskuje drugą pozycję w klasyfikacji World RX  
2018-07-02
Święto w Szwecji: kierowca A

Zapewniając sobie drugie miejsce podczas „magicznego weekendu” w szwedzkim Höljes, kierowca Audi Andreas Bakkerud powrócił z czwartej na drugą pozycję klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Świata FIA w Rallycrossie (World RX). Jednocześnie team EKS Audi Sport strącił zespół fabryczny Peugeota z miejsca drugiego w klasyfikacji zespołowej.


To był niesamowity weekend w ostępach szwedzkich lasów! Frekwencja podczas najważniejszej imprezy sezonu World RX była rekordowa – ponad 51 600 widzów, a atmosfera iście festiwalowa. Szczególnie aktywni byli kibice Andreasa Bakkeruda, którzy tłumnie przybyli do Höljes i rozpalali tłum swymi przyśpiewkami. Wiwaty na cześć norweskiego kierowcy były szczególnie głośne, gdy ich bohater za kierownicą 580-konnego Audi S1 EKS RX quattro na ostatnim okrążeniu wyścigu zapewnił sobie drugie miejsce. Druga pozycja w Höljes oznaczała dla Bakkeruda piąte z rzędu podium serii Supercar.

 

„Wspaniałe dni! Porywające wyścigi i fantastyczny finał na oczach moich oddanych kibiców” – cieszył się po wyścigu Bakkerud. „Dziękuję EKS Audi Sport, że wyposażyli mnie w tak dobry samochód. Jestem bardzo dumny z wywalczonego tu wyniku.”

 

Po serii kwalifikacyjnej Bakkerud plasował się na pozycji czwartej. Zwycięstwo
w półfinale zapewniło mu start w finale z pierwszego rzędu. Już od samego początku, kierowca Audi był tuż za Johanem Kristoffersonem w Volkswagenie. Jego pozycja na krótko była zagrożona, kiedy to Bakkerud, na ostatnim okrążeniu zrobił „Jokera” i na chwilę spadł na miejsce trzecie, za jadącego Peugeotem Timmy Hansena, jednak Norweg szybko nadrobił stratę i wrócił na utraconą pozycję.

 

Pojedynek pomiędzy Bakkerudem, a Hansenem pośrednio sprowadził kłopoty na Mattiasa Ekströma, który był tuż za walczącą dwójką i krótko przed metą również wyprzedził Peugeota. Jednak podczas tego manewru doszło do stłuczki między samochodami Hansena i Ekströma, co dla tego pierwszego oznaczało koniec wyścigu. W jej konsekwencji sędziowie orzekli winę Ekströma i nałożyli na niego karę skutkującą spadkiem Szweda z miejsca trzeciego na szóste.

 

„W serii kwalifikacyjnej nie mieliśmy szczęścia w walce o pozycje” – powiedział po wyścigu Ekström. „To nas nieco w ten weekend spowolniło. Nie byliśmy też wystarczająco szybcy. Owszem, w finale to mój samochód był najszybszy, ale ciężko jest się przebić do przodu z pozycji piątej. Ostatnie okrążenie było największym wyzwaniem. Bezpośrednio przede mną był Andreas, gdy okazało się, że Timmy ma problem. Próbowałem go wyprzedzić, koła naszych samochodów zetknęły się ze sobą, ale udało mi się pozostać na torze. Generalnie, ten weekend był bardzo udany. Andreas zrobił kawał dobrej roboty, wywalczył drugie miejsce, a nasz team będzie kontynuował walkę.”

 

Impreza w Höljes wyznaczyła połowę sezonu World RX. Po krótkiej przerwie wyścigi rozpoczną się ponownie 4 i 5 sierpnia w kanadyjskim Trois-Rivières.

 

FIA World RX sezon 2018: runda 6 – Höljes; wyniki finałowe

 

 1. Johan Kristoffersson (S) Volkswagen 4 min. 14,969 sek.

 2. Andreas Bakkerud (S) Audi + 2,977 sek.

 3. Jerome Grosset-Janet (F) Renault + 5,956 sek.

 4. Timmy Hansen (S) Peugeot - 1 okrążenie

 5. Kevin Hansen (S) Peugeot - 5 okrążeń

 6. Mattias Ekström (S) Audi + 4,269 sek. (degradacja)

 

FIA World RX sezon 2018 – klasyfikacja kierowców (po 6 z 12 rund)

 

 1. Johan Kristoffersson (S) Volkswagen 165 punktów

 2. Andreas Bakkerud (N) Audi 125 punktów

 3. Petter Solberg (N) Volkswagen 119 punktów

 4. Sébastien Loeb (F) Peugeot 117 punktów

 5. Timmy Hansen (S) Peugeot 116 punktów

 6. Mattias Ekström (S) Audi 114 punktów

 

FIA World RX sezon 2018 – klasyfikacja zespołowa (po 6 z 12 rund)

 

 1. PSRX Volkswagen Sweden 284 punkty

 2. EKS Audi Sport 239 punktów

 3. Team Peugeot Total 233 punkty

 

 


 

Zdjęcia
Wyniki i punktacja
Informacje o zaangażowaniu Audi w sezonie 2018 serii World RX

 
Źródło: Audi

Zaloguj się aby skomentować