Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Technologie high-tech w nowym Touaregu - część 4: Asystent jazdy w korku 
2018-08-08
Technologie high-tech w nowym

Funkcje umożliwiające częściowo automatyczną jazdę w ogromnym stopniu zwiększają komfort podróży. Przykładem może być SUV wyższej klasy – nowy Touareg. Jeśli kierowca wyrazi takie życzenie, podczas kierowania autem, przyspieszania i hamowania mogą go wesprzeć systemy asystujące.


Dzięki ich współdziałaniu Touareg, korzystając z asystenta jazdy w korku, może częściowo automatycznie poruszać się w uciążliwej dla kierowcy sytuacji, jaką jest ciągłe podjeżdżanie w kolumnie aut w zatorze drogowym. 

 

Na system wspomagający jazdę w korku składają się działający w oparciu o kamerę asystent utrzymania pasa ruchu „Lane Assist” oraz korzystający z radaru aktywny tempomat „ACC”. System umożliwia częściowo automatyczną jazdę z prędkością do 55 km/h, również w miejscach robót drogowych.

 

Żeby kierowca mógł skorzystać z zalet częściowo automatycznej jazdy, obydwa systemy muszą być włączone. Kierowca może włączać i wyłączać asystenta jazdy w korku aktywując funkcję „adaptacyjne prowadzenie po pasie ruchu”. Ten ostatni jest dodatkową funkcją systemu „Lane Assist”, dzięki której pojazd utrzymuje się na środku pasa ułatwiając w ten sposób kierowcy kierowanie. 
 

W korku oraz w miejscach robót drogowych Touareg, utrzymując obrany tor jazdy, może podążać za znajdującymi się przed nim samochodami. Zależnie od sytuacji na drodze SUV Volkswagena może się automatycznie zatrzymać i  (w określonym czasie) – automatycznie ruszyć z miejsca, żeby kontynuować jazdę. 
 

ACC, Lane Assist, adaptacyjny system utrzymywania toru jazdy oraz asystent jazdy w korku są funkcjami asystującymi, które wspierają kierowcę podczas jazdy w ramach możliwości swojego działania. Także gdy auto porusza się w trybie półautomatycznym kierowca ponosi odpowiedzialność za kierowanie nim i jest zobowiązany czuwać nad działaniem systemów asystujących, a także trzymać ręce na kierownicy. Ponadto musi być w każdej chwili gotowy do zaingerowania w działanie systemów wspomagających i przejęcia nad nimi kontroli.Źródło: Volkswagen

Zaloguj się aby skomentować