Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford usprawnia produkcję samochodów za pomocą technologii Body Tracking 
2018-08-20
Ford usprawnia produkcjÄ™ samo

Pracownicy montowni silników Forda w hiszpańskiej Walencji używają specjalnego kombinezonu, wykorzystującego zaawansowany system śledzenia ruchów ciała. W system pilotażowy, stworzony przez Forda i Instituto Biomecánica de Valencia, zaangażowanych zostało 70 pracowników w 21 strefach pracy.


Ford stosuje na linii montażowej technologiÄ™ Å›ledzenia ruchów ciaÅ‚a – tzw. body tracking, dziÄ™ki której gwiazdy sportu doskonalÄ… technikÄ™. Technologia Body Tracking wykorzystywana jest także w branży gier wideo (dziÄ™ki niej - uzyskuje siÄ™ powtarzalność ruchów, która uÅ‚atwia identyfikacjÄ™ postaci/bohaterów).

 

 

  • Pracownicy zakÅ‚adu montażowego silników Forda w Walencji noszÄ… specjalne kombinezony z czujnikami, które pomagajÄ… osiÄ…gnąć prawidÅ‚owÄ… postawÄ™

 

  • Firma rozważa wdrożenie tego rozwiÄ…zania w innych europejskich zakÅ‚adach produkcyjnych

 

  • Technologia zwykle używana przez Å›wiatowe gwiazdy sportu do podnoszenia profesjonalnych umiejÄ™tnoÅ›ci, zapewniajÄ…ca również idealne odwzorowanie ich ruchów w najlepszych grach wideo, jest obecnie wykorzystywana na linii montażu silników Forda

 

 

Technologia player motion zazwyczaj rejestruje sposób, w jak sportowcy biegnÄ…, wykonujÄ… skrÄ™ty, umożliwiajÄ…c trenerom uwolnienie potencjaÅ‚u gwiazd w realnym Å›wiecie, a twórcom gier odwzorowanie ich ruchów na ekranie. Ford wykorzystuje jÄ… do projektowania mniej obciążajÄ…cych stanowisk pracy i poprawy jakoÅ›ci produkcji.

„Efekty badaÅ„ pokazaÅ‚y, że dziÄ™ki technologii Å›ledzenia ruchu, niewielkie zmiany w sposobie poruszania siÄ™ mogÄ… przynieść ogromne korzyÅ›ci” - powiedziaÅ‚ Javier Gisbert, kierownik dziaÅ‚u produkcji w fabryce silników Ford Valencia. „Zmiany wprowadzone z użyciem nowej technologii na stanowiskach pracy mogÄ… ostatecznie wpÅ‚ynąć na komfort pracowników, nawet w najdÅ‚uższym dniu roboczym.”

 

 

Inżynierowie czerpali inspiracjÄ™ z kostiumu pokazanego na targach, dziÄ™ki któremu roboty mogÅ‚y odtworzyć ruch czÅ‚owieka, a nastÄ™pnie zastosowali go w miejscu pracy, w którym w tym miesiÄ…cu rozpoczęła siÄ™ produkcja nowego Forda Transita Connect.

 

ObcisÅ‚y kombinezonposiada 15 maÅ‚ych czujników Å›ledzÄ…cych ruch Å›wiatÅ‚a poÅ‚Ä…czonych z bezprzewodowym odbiornikiem. System Å›ledzi ruchy osoby w pracy, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem ruchów gÅ‚owy, szyi, ramion i koÅ„czyn. Ruch rejestrowany jest przez cztery wyspecjalizowane kamery Å›ledzÄ…ce- podobne do tych zazwyczaj poÅ‚Ä…czonych z konsolami do gier komputerowych- umieszczane w pobliżu pracownika i przechwytujÄ…ce obraz w postaci trójwymiarowej, szkieletowej animacji sylwetki.

 

SpecjaliÅ›ci ergonomii wykorzystujÄ… później te dane, aby pomóc pracownikom w zachowaniu prawidÅ‚owej postawy. Pomiary przechwytywane przez system, takie jak wysokość pracownika, czy dÅ‚ugość rÄ™ki, sÄ… używane do projektowania warsztatów pracy, dziÄ™ki czemu mogÄ… one być lepiej dopasowane do ich postury.

 

Ford rozważa wdrożenie systemu w innych europejskich zakÅ‚adach produkcyjnych. Jest to część trwajÄ…cych od 2003 r.dziaÅ‚aÅ„ Forda, których celem jest zmniejszenie liczby wypadków w miejscu pracy, uzyskiwanych dziÄ™ki wprowadzeniu technologii poprawiajÄ…cych ergonomiÄ™ oraz wykorzystaniu danych do zmian w procesach produkcyjnych.

 

 



Źródło: Ford

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.