Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Volkswagen przyspiesza cyfrową transformację 
2018-08-26
Volkswagen przyspiesza cyfrow


 
   
 

przyspieszenie rozbudowy wspólnej platformy dla marek koncernu oraz rozszerzenie zakresu usług cyfrowych ekosystemu „Volkswagen We”

cyfrowa ofensywa z planowanymi wydatkami w kwocie 3,5 miliarda euro do 2025 roku

współpraca i zakupy w celu zwiększenia kompetencji w dziedzinie oprogramowania

cel: transformacja od producenta samochodów do dostawcy usług z zakresu mobilności oraz aut komunikujących się z otoczeniem

   
 

 

„Mamy jasną wizję – nadal będziemy producentem najnowocześniejszych samochodów. W przyszłości jednak modele Volkswagena coraz bardziej będą ewoluować stając się cyfrowymi „Devices” na kołach” – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej w Berlinie Jürgen Stackmann, Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. Sprzedaży. „Nasi klienci staną się częścią ekosystemu, który nazywamy „Volkswagen We”. Pozwala on jeszcze wszechstronniej korzystać z samochodu, integruje go z cyfrowym otoczeniem, w którym funkcjonują nasi klienci” – kontynuował Stackmann. Ponadto, za pośrednictwem otwartych interfejsów Volkswagen zamierza zachęcić firmy zewnętrzne, by poprzez własny software przyłączyły się do budowy szerokiego kręgu odbiorców. 
 

Oprogramowanie w samochodzie coraz ważniejsze 
 

Software i związane z nim usługi przyczynią się w przyszłości do większego zróżnicowania samochodów, podkreślił Michael Jost, szef Działu Strategii Marki Volkswagen oraz Działu Strategii Produktu Koncernu. Jost: „Żeby sprostać tym zmianom, w pewnym stopniu musimy wymyślić samochód na nowo”. 
 

Chodzi m.in. o zmodyfikowaną, znacznie prostszą architekturę samochodowego systemu IT. Zadebiutuje on w elektrycznych modelach rodziny I.D., które będą się pojawiać na rynku od 2020 roku. W nowym systemie IT nie będzie rozproszonych sterowników z oprogramowaniem typowym dla danego producenta – dzisiaj w samochodach jest ich nawet 70. Zamiast tego „inteligencja” nowych aut skoncentruje się w kilku centralnych komputerach z ujednoliconym oprogramowaniem. W przyszłości software będzie pochodzić z jednego źródła – użytkownik będzie korzystał z usług na bazie nowego systemu „vw.OS”. Michael Jost dodaje: „To rozdzielenie hard- i software’u pozwoli na stałą aktualizację i upgrade”. Poza tym będzie to oznaczać pokonanie kolejnego stopnia na drodze do jazdy autonomicznej. 
 

Rok 2020 będzie przełomowy dla marki Volkswagen 
 

Rok 2020 okaże się dla marki Volkswagen punktem zwrotnym. O ile dotąd już w ponad 1,5 milionach aut zamontowano urządzenie „Volkswagen Connect” , dzięki któremu zostały one podłączone do Internetu, o tyle od 2020 roku Volkswagen będzie podłączał do sieci każdy nowy model. Każdego roku ponad pięć milionów Volkswagenów będzie się stawało elementem Internetu. 
 

Budowa platformy koncernowej 
 

Trzonem tego ekosystemu będzie służąca całemu koncernowi „One Digital Platform” (ODP). Bazuje ona w dużym stopniu na technologii chmury danych łącząc w jeden system samochód, klientów i usługi. Poprzez ODP realizowane będzie połączenie z nową architekturą IT pojazdu oferującego usługi Volkswagena oraz zewnętrznych partnerów, którzy zostaną włączeni w ten ekosystem. 
 

„Volkswagen tworzy ODP dla wszystkich marek koncernu. Liczymy też na wsparcie z zewnątrz. W najbliższym czasie poinformujemy o podjęciu współpracy z nowymi firmami” – powiedział Christoph Hartung, szef Działu Digital & New Business/Mobility Services marki Volkswagen. 
 

Ofensywa w dziedzinie cyfryzacji z nakładami 3,5 mld euro do 2025 roku 
 

Wraz z wprowadzeniem strategii „Transform 2025+” marka Volkswagen zainicjowała największy proces przemian w swojej historii. Do 2025 roku chce odgrywać kluczową rolę w nowym przemyśle samochodowym, stworzyć nowe rozwiązania z dziedziny mobilności i objąć wiodącą pozycję na świecie w dziedzinie pojazdów z napędem elektrycznym. Głównym zadaniem jest przemiana od producenta samochodów po dostawcę wszelkich rozwiązań z dziedziny mobilności, oferującego auta współdziałające w ramach sieci. 
 

W tym czasie na przedsięwzięcia związane z cyfrową ofensywą, marka Volkswagen zamierza wydać 3,5 miliarda euro i zwiększać dzięki cyfrowym ofertom i usługom przychody.Źródło: Volkswagen

Zaloguj się aby skomentować