Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Polska na 4 miejscu w UE pod względem liczby ofiar wypadków... Szwedzkie rozwiązania mogą pomóc! 
2018-11-29
Polska na 4 miejscu w UE pod w

Tylko w październiku 2018 r. w Polsce w wypadkach drogowych zginęło 298 osób – to więcej niż w Szwecji w ciągu całego roku (253 osoby). Szwecja w 2017 r. odnotowała najmniej wypadków i ofiar śmiertelnych spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Jak Polska może korzystać z doświadczenia szwedzkiego?


Polska jest na 4. miejscu w Unii pod względem liczby ofiar wypadków na 1 mln mieszkańców, a liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w obszarach miejskich w naszym kraju nadal przewyższa średnią odnotowywaną w Unii Europejskiej.

 

– Szwecja przez ostatnie dekady pracowała nad rozwiązaniami, z których korzysta cały świat. Z radością podzielimy się wypracowanymi przez nas dobrymi praktykami, aby również przyjęły się w Polsce, ponieważ wierzymy, że pomogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na drogach – powiedział Erik Friberg, Radca Handlowy Ambasady Szwecji w Polsce, podczas seminarium na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

 

Cel: zero ofiar. Pierwszy krok: regulacje państwa

 

Jednym z najważniejszych projektów wpływających na poprawę bezpieczeństwa na drodze w Szwecji jest inicjatywa „Wizja zero”, która ma za zadanie sukcesywnie zmniejszać liczbę ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Spośród zaproponowanych w niej rozwiązań i regulacji poprawiających bezpieczeństwo na drodze szczególnie trzy warto wdrożyć w Polsce:

 

  • Wprowadzanie w miastach specjalnych stref z dopuszczalną maksymalną prędkością 30 km/h. Zderzenie pieszego lub rowerzysty z pojazdem jadącym 30 km/h daje 90% szans na przeżycie, przy prędkości 70 km/h już tylko 5%.
  • Tworzenie zwartych systemów transportowych, które odseparowują pieszych i rowerzystów od samochodów. Chodniki i ścieżki rowerowe są oddzielone od jezdni np. stalowymi linami.
  • Montowanie stalowych lin zawieszonych na słupkach, które zastępują tradycyjne bariery energochłonne. Liny te są znacznie bezpieczniejsze – skuteczniej pochłaniają energię kinetyczną. Co kilka kilometrów droga rozwidla się i umożliwia bezpieczne wyprzedzenie wolniejszego pojazdu. Dzięki temu eliminowane są kolizje czołowe, ale jednocześnie nie powstają problemy związane z płynnością ruchu.

 

Wprowadzenie takich rozwiązań w Polsce realnie może zmniejszyć odsetek ofiar wypadków drogowych. W 2017 roku w Polsce w wyniku wypadków typu „najechanie na pieszego” zginęło aż 861 osób, a w zderzeniach czołowych życie straciło 507 osób, co łącznie stanowi prawie 50% wszystkich zabitych na polskich drogach.

 

Drugi krok: bezpieczne rozwiązania w mieście

 

W utrzymaniu bezpieczeństwa miejskiego pomogą również sprzęty szwedzkiej firmy Sensys Gatso, służące egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego. Pomocne są również technologie ruchu drogowego do śledzenia prędkości, objętości i zanieczyszczenia pojazdów czy programy zapewniające rozwiązania w czasie rzeczywistym dotyczące zatorów, dostosowywania ograniczeń prędkości czy sugerowania alternatywnych tras. Swoje rozwiązania dotyczące bezpiecznego transportu miejskiego zaprezentowała podczas seminarium także firma Volvo Polska.

 

–– Jako producent taboru autobusowego szczególną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa komentuje Marek Gawroński, Wiceprezes ds. Relacji Publicznych i Rządowych Volvo Polska – W autobusach produkowanych przez Volvo Buses istnieje możliwość zastosowania tzw. strefy bezpieczeństwa, która pozwala na automatyczne ograniczenie maksymalnej prędkości pojazdu po wjeździe do wcześniej ustalonej strefy, dzięki czemu mamy pewność, że autobus zawsze jeździ zgodnie z obowiązującymi w danej strefie ograniczeniami prędkości. Kierowca jest informowany o wjechaniu do strefy, a pojazd dostosowuje prędkość do wymaganego limitu. Ta funkcja sprawdza się doskonale, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa w wrażliwych obszarach, na przykład w okolicy szkół, dużych przystanków autobusowych i w centrach miast.

 

Trzeci krok: nowoczesne rozwiązania w samochodach

 

Volvo Cars, w którego salonie odbyło się seminarium, opracowało z kolei koncepcję IntelliSafe, ukierunkowaną na bezpieczeństwo eksploatacji samochodu. O określonych funkcjach aktywnie lub biernie wspierających kierowcę w różnych sytuacjach drogowych opowiedział Marcus Rothoff Autonomous Drive Solution Architect, Director w Volvo Car Group. Rozwiązania te mogą przykładowo pomagać utrzymać określony odstęp czasowy od poprzedzającego pojazdu, zapobiegać kolizjom poprzez ostrzeganie oraz zahamowanie samochodu, jak również ułatwiać parkowanie. Wśród najciekawszych możemy wyróżnić:

 

  • Funkcję City Safety, która zapobiega lub łagodzi skutki kolizji z pieszym, rowerzystą, dużym zwierzęciem czy pojazdem.
  • Funkcja Wspomaganie unikania kolizji, czyli aktywne skierowanie samochodu z powrotem na pas i/lub wykonaniu uniku, która pomaga kierowcy w unikaniu niezamierzonego opuszczania pasa ruchu i/lub kolizji z innymi pojazdami czy przeszkodami.
  • Funkcja Pedestrian Protection System, która w przypadku niektórych kolizji czołowych przyczynia się do zmniejszenia siły zderzenia samochodu z pieszym – zamontowane z przodu samochodu czujniki reagują na niektóre kolizje czołowe z pieszym i powodują uniesienie tylnej części maski pojazdu.

 

Jeśli podróżujemy z dziećmi to poza doborem samochodu z odpowiednimi zabezpieczeniami, ważny będzie wybór odpowiednich fotelików dla dzieci. Dzięki montowanym tyłem fotelikom firmy Axkid, ryzyko urazu zredukowane jest nawet o 90%. Znaczenie tego rozwiązania pokazują międzynarodowe statystyki – Szwecja ma najniższy odsetek zabitych dzieci w ruchu drogowym. Z kolei w Polsce w 2017 roku w wypadkach poniosło śmierć aż 56 dzieci w wieku 14 roku życia, a kolejne 3 116 doznało ciężkich obrażeń.

 

Bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce i Szwecji było tematem seminarium zorganizowanego przez Ambasadę Szwecji oraz Biuro Radcy Handlowego Ambasady Szwecji w dniu 22 listopada br. w Warszawie. 



Źródło: CluePR

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.