Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

5G: Ericsson, Audi i Sick prezentują interakcję pomiędzy robotem a człowiekiem w czasie rzeczywistym 
2019-03-29
5G: Ericsson, Audi i Sick prez

Podczas Targów Hanowerskich 2019, zobaczyć można ekscytujący pokaz bliskiej współpracy ludzi i maszyn. Szwedzka firma Ericsson wyposażyła swe stoisko w sieć 5G i wraz ze swoimi partnerami technologicznymi, firmami Audi i Sick, prezentuje interakcję pomiędzy człowiekiem a robotem w czasie rzeczywistym. Poruszający się po ekspozycji bezprzewodowy robot wchodzi w interakcję z gośćmi wystawy.


  • Stoisko Ericssona na Targach w Hanowerze wyposażone w sieć 5G
    i ukazujące interakcję pomiędzy człowiekiem a robotem w czasie rzeczywistym
  • Wspólny projekt badawczy firm Ericsson, Audi i Sick
  • Bezpieczna współpraca ludzi i maszyn zapewniona dzięki niskim opóźnieniom końcowym

 

 

Podczas Targów Hanowerskich 2019, zobaczyć można ekscytujący pokaz bliskiej współpracy ludzi i maszyn. Szwedzka firma Ericsson wyposażyła swe stoisko w sieć 5G i wraz ze swoimi partnerami technologicznymi, firmami Audi i Sick, prezentuje interakcję pomiędzy człowiekiem a robotem w czasie rzeczywistym. Poruszający się po ekspozycji bezprzewodowy robot wchodzi w interakcję z gośćmi wystawy.

 

W przyszłości bezprzewodowe roboty będą pracowały ręka w rękę z ludźmi. Kluczową dla bezproblemowej ich współpracy, jest kwestia współdziałania w czasie rzeczywistym. Rozwiązaniem jest tu zastosowanie technologii 5G o bardzo niskich opóźnieniach końcowych, wynoszących poniżej dziesięciu milisekund oraz o wysokim poziomie stabilności sieciowej. 5G czyni współpracę ludzi i maszyn jeszcze bezpieczniejszą. Pokaz na stoisku Ericssona na Targach Hanowerskich jest przykładem, jak wyglądać będzie takie współdziałanie w fabryce. Robot wyposażony jest w czujniki połączone z siecią 5G. W momencie, gdy człowiek wyciąga rękę

 

w kierunku robota, ruch ten jest wykrywany przez czujniki. Na wyciągnięcie ręki robot reaguje podając człowiekowi paczkę miętowych cukierków. „W przyszłości 5G będzie miało zasadnicze znaczenie dla umożliwienia takim bezprzewodowym robotom elastycznej, niezawodnej i bezpiecznej interakcji z ludźmi w środowiskach produkcyjnych” – wyjaśnia Jan-Peter Meyer-Kahlen, szef ICT Development Center Eurolab Aachen. „Bowiem tylko 5G daje robotom możliwość reakcji w czasie rzeczywistym i z bardzo niskim opóźnieniem końcowym.”

 

„Interakcja pomiędzy człowiekiem a robotem, jaką zobaczyć możemy na Targach Hanowerskich, to dopiero początek. Wprowadzając standard 5G do produkcji samochodów zyskujemy zupełnie nowe możliwości łączenia maszyn z wykorzystaniem fal radiowych” – mówi dr Henning Löser, szef laboratorium produkcyjnego Audi, w którym już od roku 2018 cztery pierścienie wraz z Ericssonem testują możliwości lokalnej sieci 5G na potrzeby produkcji samochodów. „Jesteśmy absolutnie przekonani co do potencjału nowej technologii. Dlatego chcemy zbudować własną sieć 5G, która w przyszłości ułatwi sprawną i elastyczną produkcję.”

 

Sebastian Heidepriem, szef wydziału technologii bezprzewodowych w firmie SICK AG dodaje: „W połączeniu z bezprzewodową komunikacją przemysłową, technologia 5G ma kluczowe zalety dla wykorzystania jej w naszych rozwiązaniach czujników. Ten rodzaj komunikacji pozwala na fundamentalne zmiany w architekturze oprogramowania, co w konsekwencji umożliwia wdrożenie elastycznej automatyzacji. Dlatego też ciągle oceniamy przydatność technologii 5G dla zastosowań przemysłowych. Jej zaletą jest na przykład to, że pojazdy przemysłowe mogą korzystać z 5G nie tylko w halach produkcyjnych, ale również na zewnątrz i na drogach publicznych. Przykład zastosowania robotyki pokazany na Targach Hanowerskich pokazuje, w jaki sposób, dzięki niezawodnej komunikacji z niskim opóźnieniem, ludzie i roboty będą mogli w przyszłości lepiej współpracować".



Źródło: Audi

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.