Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Mondeo Hybrid na Fleet Electric Day 
2019-04-23
Mondeo Hybrid na Fleet Electri

W dniu 11 kwietnia w Warszawie odbyła się druga edycja Fleet Electric Day. Uczestnicy mogli przetestować dostępne na polskim rynku samochody z napędami hybrydowym oraz elektrycznym oraz posłuchać jak będzie się rozwijała elektromobilność w Polsce. Ford również miał swój udział w tym wydarzeniu.


 

Ogólnopolski test samochodów elektrycznych i hybrydowych o nazwie Fleet Electric Day to unikalny, autorski projekt zrealizowany przez niezależną redakcję magazynu Fleet. Jego głównym celem była popularyzacja i demokratyzacja samochodów z napędami alternatywnymi. Test jest doskonałą okazją do tego, żeby sprawdzić jak wygląda eksploatacja tego typu pojazdów zarówno w ruchu miejskim jak i podmiejskim. FED daje też uczestnikom możliwość nawiązania kontaktów oraz rozmów z przedstawicielami koncernów motoryzacyjnych.

 

Do udziału we Fleet Electric Day zaproszeni zostali praktycy z zakresu zarządzania flotami, managerowie dużych firm, którzy już posiadają w swoich parkach samochodowych pojazdy z napędami alternatywnymi lub w najbliższej przyszłości planują ich zakup, przedstawiciele spółek skarbu państwa, administracji publicznej oraz organów samorządowych i służb mundurowych. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 uczestników, którzy mieli do dyspozycji 35 samochodów testowych i przejechali nimi blisko 4 tys. km! Sześć aut znalazło się na ekspozycji.

 

Ford zaprezentował model, który od jakiegoś czasu jest oferowany na polskim rynku – Mondeo z napędem hybrydowym. Pod jego maską pracują w tandemie dwa silniki. Pierwszy z nich to 2-litrowy motor benzynowy, który rozwija moc 140 KM i moment obrotowy 173 Nm (przy 4000 obr./min). Drugi jest elektryczny, rozwija moc 120 KM i moment obrotowy 240 Nm. Zespół napędowy wytwarza łącznie moc 187 KM i maksymalny moment obrotowy 175 Nm. Silnik jest sprzężony w bezstopniową skrzynią eCVT. Mondeo może się pochwalić dużą skutecznością odzyskiwania energii podczas hamowania, zwłaszcza po przełączeniu dźwigni zmiany biegów w pozycję L. Samochód przyspiesza do setki w 9,2 sekundy. Wrażenie rozpędzania od 0 do 50 km/h jest znakomite za sprawą ruszania głównie przy użyciu jednostki elektrycznej, której maksymalny moment obrotowy jest dostępny natychmiast po naciśnięciu pedału gazu. Niestety dynamiczna jazda wiąże się z wyciem silnika, ponieważ taką charakterystykę pracy mają przekładnie bezstopniowe. Podczas niespiesznej podróży obroty silnika nie są przesadnie wysokie, częściej też samochód porusza się korzystając z silnika elektrycznego. Mimo umieszczenia w bagażniku akumulatorów trakcyjnych, jego bagażnik nadal jest całkiem obszerny i ma pojemność niemal 400 litrów. Hybrydowy Ford wzorowo spisuje się w zakresie precyzji prowadzenia i właściwości jezdnych. Inne jego zalety to niskie zużycie paliwa, które według danych fabrycznych wynosi 4,2 l/100 km oraz potężny zasięg wynoszący 1500 km.

 

 

Bagażnik w hybrydowej odmianie Mondeo kombi ma bagażnik o regularnych kształtach, a jego pojemność wynosi 403 l. Nowe oprogramowanie sterujące układem napędowym sprawia, że lepiej reaguje on na pedał przyspieszenia. Priorytetem staje się przy tym utrzymanie jak najniższych obrotów silnika i wykorzystanie możliwie najwyższych wartości momentu obrotowego. Podczas hamowania będzie można odzyskać nawet do 90 procent energii traconej w innych autach bezpowrotnie, po to by skuteczniej doładować akumulator.

 

Podczas testu dwa dostarczone przez Ford Polska egzemplarze Mondeo pokonały łącznie ponad 250 km. Do jazd testowych tym modelem cały czas ustawiały siękolejki, co dobrze zwiastuje na przyszłość, która według Forda zmierza właśnie ku zelektryfikowanym układom napędowym. Trzeci egzemplarz – ekspozycyjny – również, niczym magnes przyciągał uczestników spotkania.

 

 

Testowi towarzyszył niezwykle ciekawy panel konferencyjny, który poprowadzili prawnicy oraz eksperci z zakresu elektromobilności. Mówili oni m.in. o przywilejach i obowiązkach wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, uwarunkowaniach dotyczących wybudowaniu ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, rządowym programie udzielania wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, europejskich doświadczeniach w zakresie eko- i elektromobilności oraz o efektywnym zarządzaniu flotą w dobie nowych technologii. Następne takie spotkanie na pewno odbędzie się za rok. Ford będzie miał wówczas do zaprezentowania znacznie szerszą niż teraz gamę modeli niskoemisyjnych.



Źródło: Ford, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.