Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Honda odświeża gamę motocykli off-roadowych 
2019-05-10
Honda odświeża gamę motocyk

Potężna czterystapięćdziesiątka Hondy CRF450R jest teraz wyposażona w system kontroli momentu obrotowego (HSTC), w zoptymalizowane mapy systemu wtryskowego PGM-FI i sytemu kontroli startu HRC Launch Control. Zawieszenie otrzymało nowe ustawienia, wprowadzono też usprawnienia tylnego hamulca i nowe akcenty graficzne.


2020 HONDA CRF450R

 

 

Oprócz zoptymalizowanych map wtrysku PGM-FI i kontroli startu HRC, w modelu roku 2020 CRF450R wprowadzono nowy system HSTC (Honda Selectable Torque Control) z 3 trybami jazdy, aby pomóc każdemu kierowcy, od początkującego po profesjonalistę, w zarządzaniu przyczepnością tylnego koła.

 

Rama i wahacz pozostały niezmienione, ale pojawiły się nowe ustawienia tłumienia dobicia w zawieszeniu Showa. W tylnym hamulcu zmieniono materiał klocków na trwalszy, zmieniono też położenie skrzynki akumulatora. Nowa grafika osłony chłodnicy uzupełnia zmiany.

 

 • Regulowany system kontroli momentu obrotowego Hondy (HSTC) z trzema trybami jazdy i z możliwością dezaktywacji

 • Trzy tryby kontroli startu HRC

 • Przycisk wyboru trybu pracy silnika (EMSB) daje możliwość przełączania pomiędzy trzema mapami wtrysku pozwalającymi na wybór charakterystyki mocy

 

System HSTC instalowany w modelu 2020 CRF450R działa tak, by zminimalizować uślizg tylnego koła (powodujący spadek siły napędowej), pozwalając na maksymalne wykorzystanie dostępnej przyczepności. System nie korzysta z czujnika prędkości koła i utrzymuje krytyczne wyczucie przepustnicy podczas sterowania mocą. Czas zapłonu jest opóźniany przez PGM-FI, gdy szybkość zmiany obrotów przekracza ustaloną wartość.

 

Trzy dostępne tryby działania różnią się poziomami ingerencji odpowiednimi dla różnych warunków jazdy:

 

W trybie 1 system interweniuje najmniej wyczuwalnie i po najdłuższym czasie, co jest przydatne do zmniejszenia poślizgu kół i utrzymania kontroli w ciasnych zakrętach.

 

Tryb 3 zapewnia szybszą i bardziej zdecydowaną interwencję systemu, skuteczniejszą przy jeździe po śliskich i błotnistych nawierzchniach.

 

Tryb 2 pozwala uzyskać stan pośredni między trybami 1 i 3 pod względem szybkości i siły interwencji.

 

Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku HSTC przez 0,5 sekundy spowoduje przełączenie systemu w kolejny tryb pracy, a zielony wskaźnik LED - 1 mignięcie dla trybu 1, 2 dla trybu 2 i 3 dla trybu 3 potwierdza dokonanie wyboru.

 

System HSTC może zostać całkowicie wyłączony. Po włączeniu silnika system używa ostatnio wybranego ustawienia.

 

System kontroli startu HRC, daje każdemu kierowcy możliwość najszybszego ruszania ze startu zatrzymanego, oferując do wyboru 3 poziomy działania:

 

Poziom 3 – 8250 obr/min, odpowiedni dla warunków startu w błotnistym terenie i dla początkujących adeptów wyścigów terenowych.

Poziom 2 – 8500 obr/min, sucha nawierzchnia gruntowa, ustawienie podstawowe.

Poziom 1 – 9500 obr/min, sucha nawierzchnia gruntowa, dla kierowcy z dużym doświadczeniem.

 

Przycisk wyboru trybu pracy silnika (EMSB) zmienia charakterystykę silnika, a dostępne są trzy mapy pracy jednostki napędowej odpowiadające różnym warunkom jazdy lub preferencjom kierowcy:

 

Tryb 1 – standardowy.

Tryb 2 – płynny.

Tryb 3 – agresywny.

 

Elementy sterowania i wskaźniki, jak kontrola startu HRC, ostrzeżenie EFI, przycisk trybu EMSB i wskaźniki LED, zostały umieszczone po lewej stronie kierownicy, w oddzielnej jednostce kontroli przeznaczonej dla nowego systemu regulacji momentu obrotowego HSTC.

 

 • Widelec z kolumną Showa otrzymał nowe zawory, celem większego tłumienia w stronę dobicia przy niskich prędkościach i przy silnym hamowaniu lub przyspieszaniu

 • Skrzynka akumulatora zmieniła położenie, by poprawić opływ powietrza i charakterystykę motocykla

 • Nowy materiał tylnych klocków hamulcowych zwiększa siłę hamowania i wydłuża żywotność klocków

 

Nowa aluminiowa podwójna rama kołyskowa siódmej generacji CRF450R została poddana szczegółowym modyfikacjom w modelu roku 2019 i pozostała bez zmian w modelu 2020. Rama zapewnia sztywność poprzeczną i skrętną optymalną dla zdolności skręcania i utrzymywania przyczepności, ze zwiększoną sztywnością kąta znoszenia w celu zwiększenia stabilności i precyzji prowadzenia od wejścia w zakręt, po wyjście z zakrętu.

 

Aluminiowy wahacz ma większą sztywność, lepiej dopasowaną do charakterystyki ramy. Skrzynka akumulatora jest teraz umieszczona o 28,5 mm niżej, aby poprawić centralizację masy i charakterystykę motocykla. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 27,4°/116 mm, przy rozstawie osi 1482 mm.Masa sucha motocykla to 108 kg, masa z płynami wynosi 112 kg.

 

W pełni regulowany widelec Showa USD 49 mm, to wersja „fabrycznego” widelca Showa, dostarczanego zespołom wyścigowym startującym w mistrzostwach MX w Japonii. W modelu 2020, w celu poprawy reakcji w strefie ostrego hamowania, średnica kanału „B” po stronie tłoczyskowej została zmniejszona z 2,4 do 1,6 mm, zwiększając tłumienie przy niskiej prędkości ruchu koła w górę.

 

Analogicznie, główne zawory tłokowe tylnego amortyzatora Showa zostały zmienione, co zapewnia większe tłumienie przy niskich prędkościach ściskania (i mniejsze tłumienie przy dużej prędkości ściskania) i skutkuje lepszą kontrolą przy intensywnym przyspieszaniu.

 

Będąca standardem lekka kierownica Renthal Fatbar zapewnia elastyczność wymaganą dla uzyskania optymalnego komfortu prowadzenia maszyny. Górne mocowanie kierownicy posiada dwa położenia umożliwiające jej przemieszczanie do tyłu i do przodu o 26 mm. Gdy mocowanie zostanie obrócone o 180 stopni, kierownica może zostać przesunięta o dodatkowe 10 mm od pozycji podstawowej, co daje cztery różne pozycje kierownicy.

 

Dwutłoczkowy przedni zacisk hamulcowy dysponuje tłoczkami o średnicy 30 i 27 mm. Wraz z przewodami hamulcowymi o niskim współczynniku rozszerzalności zapewnia zarówno znakomite wyczucie, jak i zwiększoną siłę hamowania. Zacisk współpracuje z tarczą typu „wave” o średnicy 260 mm. W modelu roku 2020 nowy materiał tylnych klocków hamulcowych dla jednotłoczkowego zacisku zwiększa siłę hamowania i trwałość klocków w błotnistych warunkach, eliminując potrzebę stosowania osłony tarczy “wave” o średnicy 240 mm.

 

Lekkie aluminiowe obręcze kół DID z bezpośrednim łączeniem szprych są wykończone na czarno, obręcz z przodu ma rozmiar 21x1,6 cala, a obręcz tylna ma rozmiar 19x2,15 cala. Wyposażeniem standardowym są opony Dunlop MX3SF oraz MX3S przeznaczone do miękkiego terenu.

 

CRF450R korzysta z lekkiego, wykonanego z tytanu zbiornika paliwa o pojemności 6,3 litra. Gładkie linie zewnętrzne osłon z tworzywa sztucznego ułatwiają jazdę, podczas gdy wąska powierzchnia przednia i przedni błotnik pozwalają na kierowanie dużego strumienia powietrza do chłodnicy. W osłonie chłodnicy wykorzystano trwałą, odporną na zarysowania grafikę – zmienioną dla rocznika modelowego 2020 – pokrywającą spory obszar motocykla.

 

 • Po dokonanym przez HRC podniesieniu mocy i momentu w silniku modelu na rok 2019, jednostkę napędową przejęto bez zmian mechanicznych

 • Zoptymalizowano mapy wtrysku PGM-FI oraz mapy systemu kontroli startu HRC

 

Zwiększenie mocy maksymalnej i momentu obrotowego w czterozaworowym silniku Unicam o pojemności 449,7 cm3 motocykla CRF450R 2019 było znaczące: o 1,8 kW większa moc przy 9500 obr/min i o 2 Nm większy moment obrotowy przy 7500 obr/min. Nie osiągnięto tego kosztem obniżenia osiągów przy niskich obrotach od 3000 obr/min w górę, a wręcz przeciwnie, osiągi przy niskich obrotach również podwyższono.

 

Dział HRC wykonał kawał solidnej pracy. Poprawiono zawirowanie w komorze spalania osiągane w okolicy górnego zwrotnego położenia tłoka, zmieniono również profil płaszcza tłoka, pierścień tłokowy i korbowód. Zarówno prawą, jak i lewą stronę bloku silnika zoptymalizowano pod kątem wytrzymałości w stosunku do masy.

 

W modelu 2020 silnik pozostał niezmieniony mechanicznie, co pozwoliło konstruktorom skoncentrować się na udoskonaleniach i optymalizacji mapowania PGM-FI, kontroli startu HRC i implementacji systemu HSTC.

 

Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą 96 mm x 62,1 mm, ze stopniem sprężania 13,5:1. Czujnik załączonego biegu umożliwia wykorzystanie trzech różnych map zapłonu, jednej dla biegów 1 i 2, drugiej dla biegów 3 i 4 oraz trzeciej dla biegu 5 a system PGM-FI wstrzykuje dwie dawki paliwa na każdy suw pracy - nowa podstawa filtra powietrza ma ponad dwukrotnie większą powierzchnię, co umożliwia przepływ znacznie większego strumienia. Wydech ma kanały o większych, różniących się średnicach, od miejsca podziału w prawo poprowadzono kanał o średnicy 35 mm, a w lewo kanał o średnicy 42 mm, który jest o 89 mm dłuższy od prawego.

 

Bezkonkurencyjna niezawodność zawsze była ważnym składnikiem sukcesu CRF450R. Przyczynia się do niej 5-otworkowa dysza olejowa chłodząca denko tłoka i pompa olejowa o dużej wydajności z dwoma bębnami o średnicy 12 mm.

 

Dane techniczne


 

SILNIK

 

Typ

Chłodzony cieczą 4-suwowy, jednocylindrowy uni-cam

Pojemność skokowa

449,7 cm3

Średnica cylindra x skok tłoka

96,0 mm x 62,1 mm

Stopień sprężania

13,5 : 1

SYSTEM PALIWOWY

 

Zasilanie

Wtrysk paliwa

Zbiornik paliwa

6,3 litra

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

 

Zapłon

Elektroniczny CDI

Rozrusznik

Elektryczny

UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

 

Typ sprzęgła

Mokre wielopłytkowe

Typ skrzyni biegów

O stałym zazębieniu

Przełożenie główne

Łańcuchowa

RAMA

 

Typ

Aluminiowa podwójna kołyskowa

PODWOZIE

 

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

2183 mm x 827 mm x 1260 mm

Rozstaw osi

1482 mm

Kąt pochylenia kolumny

27,4°

Wyprzedzenie

116 mm

Wysokość siedziska

960 mm

Prześwit

328 mm

Masa własna

112 kg

ZAWIESZENIE

 

Przednie

Widelec Showa 49 mm USD

Tył

Zespolone Showa typu Honda Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem

KOŁA

 

Przednie

Aluminiowe szprychowe

Tył

Aluminiowe szprychowe

Opona przednia

80/100-21-51M Dunlop MX3SF

Opona tylna

120/80-19-63M Dunlop MX3S

HAMULCE

 

Przednie

Hydrauliczne, z pojedynczą tarczą 260 mm

Tylne

Hydrauliczne, z pojedynczą tarczą 240 mm

 

2020 HONDA CRF450RX

 

 

Oprócz zoptymalizowanych map wtrysku PGM-FI i kontroli startu HRC, w modelu roku 2020 CRF450RX wprowadzono nowy system HSTC (Honda Selectable Torque Control) z 3 trybami jazdy, aby pomóc każdemu kierowcy, od początkującego po profesjonalistę, w zarządzaniu trakcją i przyczepnością tylnego koła.

 

Rama i wahacz pozostały niezmienione, ale pojawiły się nowe ustawienia tłumienia dobicia w zawieszeniu Showa. W tylnym hamulcu zmieniono materiał klocków na trwalszy, zmieniono też położenie skrzynki akumulatora.

 

Nowa grafika osłony chłodnicy uzupełnia zmiany.

 

 • Regulowany system kontroli momentu obrotowego Hondy (HSTC) z trzema trybami jazdy i z możliwością dezaktywacji

 • Trzy tryby kontroli startu HRC

 • Przycisk wyboru trybu pracy silnika (EMSB) daje możliwość przełączania pomiędzy trzema mapami wtrysku pozwalającymi na wybór charakterystyki mocy

 

System HSTC instalowany w modelu 2020 CRF450RX działa tak, by zminimalizować uślizg tylnego koła (powodujący spadek siły napędowej), pozwalając na maksymalne wykorzystanie dostępnej przyczepności. System nie korzysta z czujnika prędkości koła i utrzymuje krytyczne wyczucie przepustnicy podczas sterowania mocą. Czas zapłonu jest opóźniany przez PGM-FI, gdy szybkość zmiany obrotów przekracza ustaloną wartość.

 

System HSTC może zostać całkowicie wyłączony. Po włączeniu silnika system używa ostatnio wybranego ustawienia.

 

Elementy sterowania i wskaźniki, jak kontrola startu HRC, ostrzeżenie EFI, przycisk trybu EMSB i wskaźniki LED, zostały umieszczone po lewej stronie kierownicy, w oddzielnej jednostce kontroli przeznaczonej dla nowego systemu regulacji momentu obrotowego HSTC.

 

 • Widelec z kolumną Showa otrzymał nowe zawory, celem większego tłumienia w stronę dobicia przy niskich prędkościach i przy silnym hamowaniu lub przyspieszaniu

 • Skrzynka akumulatora zmieniła położenie, by poprawić opływ powietrza i charakterystykę motocykla

 • Nowy materiał tylnych klocków hamulcowych zwiększa siłę hamowania i wydłuża żywotność klocków

 

Nowa aluminiowa podwójna rama kołyskowa siódmej generacji CRF450RX została poddana szczegółowym modyfikacjom w modelu roku 2019 i pozostała bez zmian w modelu 2020. Rama zapewnia sztywność poprzeczną i skrętną optymalną dla zdolności skręcania i utrzymywania przyczepności, ze zwiększoną sztywnością kąta znoszenia w celu zwiększenia stabilności i precyzji prowadzenia od wejścia w zakręt, po wyjście z zakrętu.

 

Aluminiowy wahacz ma większą sztywność, lepiej dopasowaną do charakterystyki ramy. Skrzynka akumulatora jest teraz umieszczona o 28,5 mm niżej, aby poprawić centralizację masy i charakterystykę motocykla. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 27,4°/116 mm, przy rozstawie osi 1477 mm. Masa sucha motocykla to 116 kg.

 

W pełni regulowany widelec Showa USD 49 mm, to wersja „fabrycznego” widelca Showa, dostarczanego zespołom wyścigowym startującym w mistrzostwach MX w Japonii. W modelu 2020, w celu poprawy reakcji w strefie ostrego hamowania, średnica kanału „B” po stronie tłoczyskowej została zmniejszona z 2,4 do 1,6 mm, zwiększając tłumienie przy niskiej prędkości ruchu koła w górę.

 

Analogicznie, główne zawory tłokowe tylnego amortyzatora Showa zostały zmienione, co zapewnia większe tłumienie przy niskich prędkościach ściskania (i mniejsze tłumienie przy dużej prędkości ściskania) i skutkuje lepszą kontrolą przy intensywnym przyspieszaniu.

 

Będąca standardem lekka kierownica Renthal Fatbar zapewnia elastyczność wymaganą dla uzyskania optymalnego komfortu prowadzenia maszyny. Górne mocowanie kierownicy posiada dwa położenia, umożliwiające jej przemieszczanie do tyłu i do przodu o 26 mm. Gdy mocowanie zostanie obrócone o 180 stopni, kierownica może zostać przesunięta o dodatkowe 10 mm od pozycji podstawowej, co daje cztery różne pozycje kierownicy.

 

Dwutłoczkowy przedni zacisk hamulcowy dysponuje tłoczkami o średnicy 30 i 27 mm. Wraz z przewodami hamulcowymi o niskim współczynniku rozszerzalności zapewnia zarówno znakomite wyczucie, jak i zwiększoną siłę hamowania. Zacisk współpracuje z tarczą typu „wave” o średnicy 260 mm. W modelu roku 2020 nowy materiał tylnych klocków hamulcowych dla jednotłoczkowego zacisku zwiększa siłę hamowania i trwałość klocków w błotnistych warunkach, eliminując potrzebę stosowania osłony tarczy “wave” o średnicy 240 mm.

 

Lekkie aluminiowe obręcze kół DID z bezpośrednim łączeniem szprych są wykończone na czarno, obręcz z przodu ma rozmiar 21 x 1,6 cala, a obręcz tylna ma rozmiar 18 x 2,15 cala. Wyposażeniem standardowym są opony Dunlop enduro Geomax AT81 90/90-21 z przodu i 120/90-18 z tyłu.

 

Po zastosowaniu plastikowego zbiornika paliwa o pojemności 8,5 litra, potencjalny zasięg jazdy wynosi 65 km. Kuta aluminiowa stopka boczna chowa się bezkolizyjnie na czas jazdy. Gładkie linie zewnętrzne osłon z tworzywa sztucznego ułatwiają jazdę, podczas gdy wąska powierzchnia przednia i przedni błotnik pozwalają na kierowanie dużego strumienia powietrza do chłodnicy.

 

W osłonie chłodnicy wykorzystano trwałą, odporną na zarysowania grafikę – zmienioną dla rocznika modelowego 2020 – pokrywającą spory obszar motocykla.

 

 • Po dokonanym przez HRC podniesieniu mocy i momentu w silniku modelu na rok 2019, jednostkę napędową przejęto bez zmian mechanicznych

 • Zoptymalizowano mapy wtrysku PGM-FI oraz mapy systemu kontroli startu HRC

 

Zwiększenie mocy maksymalnej i momentu obrotowego w czterozaworowym silniku Unicam o pojemności 449,7 motocykla CRF450RX 2019 było znaczące: o 1,8 kW większa moc przy 9500 obr/min i o 2 Nm większy moment obrotowy przy 7500 obr/min. Nie osiągnięto tego kosztem obniżenia osiągów przy niskich obrotach od 3000 obr/min w górę, a wręcz przeciwnie, osiągi przy niskich obrotach również podwyższono.

 

Dział HRC wykonał kawał solidnej pracy. Poprawiono zawirowanie w komorze spalania osiągane w okolicy górnego zwrotnego położenia tłoka, zmieniono również profil płaszcza tłoka, pierścień tłokowy i korbowód. Zarówno prawą, jak i lewą stronę bloku silnika zoptymalizowano pod kątem wytrzymałości w stosunku do masy.

 

W modelu 2020 silnik pozostał niezmieniony mechanicznie, co pozwoliło konstruktorom skoncentrować się na udoskonaleniach i optymalizacji mapowania PGM-FI, kontroli startu HRC i implementacji systemu HSTC.

 

Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą 96 mm x 62,1 mm, ze stopniem sprężania 13,5:1. Czujnik załączonego biegu umożliwia wykorzystanie trzech różnych map zapłonu, jednej dla biegów 1 i 2, drugiej dla biegów 3 i 4 oraz trzeciej dla biegu 5, a system PGM-FI  wstrzykuje dwie dawki paliwa na każdy suw pracy – nowa podstawa filtra powietrza ma ponad dwukrotnie większą powierzchnię, co umożliwia przepływ znacznie większego strumienia.Wydech ma kanały o większych, różniących się średnicach, od miejsca podziału w prawo poprowadzono kanał o średnicy 35 mm, a w lewo kanał o średnicy 42 mm, który jest o 89 mm dłuższy od prawego.

 

Bezkonkurencyjna niezawodność zawsze była ważnym składnikiem sukcesu CRF450RX. Przyczynia się do niej 5-otworkowa dysza olejowa chłodząca denko tłoka i pompa olejowa o dużej wydajności z dwoma bębnami o średnicy 12 mm.

 

Dane techniczne

 

SILNIK

 

Typ

Chłodzony cieczą 4-suwowy, jednocylindrowy uni-cam

Pojemność skokowa

449,7 cm3

Średnica cylindra x skok tłoka

96,0 mm x 62,1 mm

Stopień sprężania

13,5 : 1

SYSTEM PALIWOWY

 

Zasilanie

Wtrysk paliwa

Zbiornik paliwa

8,5 litra

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

 

Zapłon

Elektroniczny CDI

Rozrusznik

Elektryczny

UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

 

Typ sprzęgła

Mokre wielopłytkowe

Typ skrzyni biegów

O stałym zazębieniu

Przełożenie główne

Łańcuchowa

RAMA

 

Typ

Aluminiowa podwójna kołyskowa

PODWOZIE

 

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

2175 mm x 827 mm x 1260 mm

Rozstaw osi

1477 mm

Kąt pochylenia kolumny

27,4°

Wyprzedzenie

116 mm

Wysokość siedziska

960 mm

Prześwit

328 mm

Masa własna

116 kg

ZAWIESZENIE

 

Przednie

Widelec Showa USD 49 mm ze sprężynami

Tył

Zespolone Showa typu Honda Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem

KOŁA

 

Przednie

Aluminiowe szprychowe

Tył

Aluminiowe szprychowe

Opona przednia

90/90-21 54M Dunlop MX3SF

Opona tylna

120/90-18 65M Dunlop MX3S

HAMULCE

 

Przednie

Hydrauliczne, z pojedynczą tarczą 260 mm

Tylne

Hydrauliczne, z pojedynczą tarczą 240 mm

 

2020 HONDA CRF250R

 

 

Kierowcy uwielbiają CRF250R za sposób, w jaki motocykl osiąga moc maksymalną. Po wzmocnieniu momentu obrotowego w dolnym zakresie prędkości silnika w modelu roku 2019, przyszedł czas na zwiększenie mocy i momentu przy średnich obrotach. Wprowadzając zmiany w komorze spalania inżynierowie Hondy osiągnęli dokładnie taki efekt, przy okazji uzyskując przyrost mocy maksymalnej.

 

Przełożenia drugiego i trzeciego biegu zbliżono do siebie, aby zmniejszyć naturalny spadek prędkości obrotowej silnika podczas dokonywania kluczowej zmiany biegu na wyższy, poprawiono także działanie sprzęgła. Precyzyjne doskonalenie wydajności układów dolotu i wydechu, a także zmiany w mapowaniu silnika, wraz z innymi modyfikacjami pozwoliły osiągnąć ogólny cel, jakim była poprawa jakości jazdy.

 

Aby w pełni wykorzystać potencjał zmodernizowanego silnika, nowa rama i wahacz CRF250R są identyczne z ramą CRF450R model roku 2019. Oba te elementy są dosłownie o gramy lżejsze, ale przede wszystkim mają starannie dostrojone proporcje sztywności, co w połączeniu z nowymi ustawieniami tłumienia w stronę dobicia zarówno dla przedniego, jak i tylnego zawieszenia Showa, pozwoliło na uzyskanie lepszej stabilności, wyczucia i precyzji kierowania podczas przejeżdżania przez szybkie, wyboiste zakręty.

 

 • Znacznie zwiększony moment obrotowy w średnim zakresie obrotów oraz większa moc maksymalna

 • Zmodyfikowane profile krzywek, zmienione czasy zaworowe po stronie wydechu

 • Nowy kształt komory spalania skuteczniej przeciwdziała spalaniu detonacyjnemu

 • Zoptymalizowane czasy zapłonu i zindywidualizowane mapy dla różnych biegów

 • Zmienione przełożenie drugiego biegu redukujące spadek obrotów przy zmianie na trzeci bieg

 

Wyższy moment obrotowy i większa moc w zakresie 6000-10000 obr/min były celem prac przy CRF250R na 2020 rok, a charakterystyki uzyskane na hamowni pokazują wyraźne wzrosty mocy i momentu w porównaniu z poprzednim modelem. Równolegle ze zwiększeniem mocy nastąpiło zmniejszenie tendencji do spalania stukowego (detonacyjnego) przy większych otwarciach przepustnicy w średnim zakresie obrotów.

 

Moc maksymalna wzrosła o 4% i jest osiągana przy 12000 obr/min, maksymalny moment obrotowy jest większy o 8% i pojawia się przy 10000 obr/min. Mimo, że moc maksymalna osiągana jest teraz o 1000 obr/min wcześniej, maksymalna dopuszczalna prędkość obrotowa spadła zaledwie o 100 obr/min do 14300 obr/min, pozwalając na jazdę między zakrętami z prędkościami obrotowymi powyżej mocy maksymalnej.

 

Jeszcze bardziej imponuje znacząca poprawa przebiegu charakterystyki zewnętrznej w ważnym zakresie średnich prędkości obrotowych. Moment obrotowy przy 8000 obr/min wzrósł o 10%, dzięki czemu CRF250R łączy teraz swój mocny moment obrotowy na niskich obrotach i dużą moc maksymalną wyraźnie dynamiczniejszą jazdą w całym pozostałym zakresie prędkości obrotowych.

 

Tak znaczącą poprawę osiągnięto dzięki nowemu profilowi krzywek zaworowych oraz zmienionemu ukształtowaniu kanałów dolotowych i wylotowych, nowej geometrii tłoka i komory spalania oraz dłuższemu otwarciu zaworów wydechowych, ale przy mniejszym przekryciu z zaworami wlotowymi. Pojemność kanałów wylotowych wzrosła z 12 cm3 do 12,7 cm3, a nowy przekrój korony tłoka pozwolił zwiększyć jej pojemność z 21,7 cm3 do 22,2 cm3. Aby poradzić sobie z dodatkową energią cieplną wytwarzaną przez silnik o wyższej mocy, zwiększono pojemność chłodnicy.

 

Wprowadzono też wiele innych, mniejszych zmian, na przykład o 10% zwiększono powierzchnię filtra powietrza, zmniejszając opory przepływu, a układ wydechowy pozbawiono stosowanego wcześniej rezonatora. Aby ograniczyć spadek prędkości obrotowej silnika przy zmianie biegu z drugiego na trzeci, zmniejszono rozpiętość przełożeń między tymi biegami. Bieg drugi posiada teraz koła zębate o ilości zębów 16/28, co daje przełożenie 1,75 (poprzednio 15/27, 1,8), podczas gdy trzeci bieg zachował koła o ilości zębów 17/25 i przełożenie 1,47.

 

Celem podwyższenia trwałości przekładni, koła trzeciego i czwartego biegu otrzymały nową obróbkę powierzchni. Podobnie jak w modelu CRF450R na rok 2019, dodano czujnik załączonego biegu, co pozwala na użycie trzech specyficznych map zapłonu: jednej dla biegów 1 i 2, następnej dla biegów 3 i 4 oraz kolejnej mapy dla 5 biegu. Zwiększono również sztywność sprężyn sprzęgła, by zwiększyć przenoszony przez nie moment o 18%.

 

Średnica cylindra i skok tłoka pozostają bez zmian: 79 x 50,9 mm, z przesunięciem osi cylindra względem osi wału korbowego o 4,5 mm, aby zmniejszyć tarcie tłoka o ścianki cylindra. Stopień sprężania wynosi 13,9:1. Zawory są wykonane z tytanu, średnice grzybków, to 33 mm po stronie dolotu powietrza i 26 mm po stronie wylotu spalin. Wznios zaworów ssących wynosi 10,5 mm, dla zaworów wydechowych wznios wynosi 9,5 mm kąt odchylenia zaworów, to 20,5°. Same sprężyny zaworowe są owalne w przekroju, zawory wlotowe zasilane są przez symetryczne kanały wlotu powietrza.

 

Tłok jest konstrukcją skrzynkową (Bridged Box). Jego sztywność pozwala na skuteczniejszą zamianę ciśnienia w komorze spalania w wysoką moc silnika, a pięciootworkowa dysza oleju natryskiwanego na tłok poprawia chłodzenie tłoka i pozwala na zastosowanie bardziej bezkompromisowej mapy czasów zapłonu. System z drenującą pompą olejową zmniejsza tarcie i straty "pompowania" przy wysokich obrotach, odprowadzając olej i powietrze ze skrzyni korbowej i utrzymując podciśnienie. Olej smaruje również sprzęgło i skrzynię biegów, a całkowita pojemność układu olejowego wynosi 1,25 l.

 

Połączony układ pompy oleju, napędu i filtra oleju wraz z jego rozprowadzeniem znajduje się po prawej stronie silnika, a droga obiegu oleju wokół silnika jest krótka i prosta. Smarowanie rozrządu zostało poprowadzone przez głowicę cylindra do wnętrza krzywek zaworów ssących i wydechowych, bezpośrednio doprowadzając olej na powierzchnię krzywek i dźwigienek rozrządu.

 

 • Trzy tryby kontroli startu HRC

 • Przycisk wyboru trybu pracy silnika (EMSB) daje możliwość przełączania pomiędzy trzema mapami wtrysku pozwalającymi na wybór charakterystyki mocy

 

System kontroli startu HRC daje każdemu kierowcy możliwość najszybszego ruszania ze startu zatrzymanego, oferując do wyboru 3 poziomy działania, o których wspominaliśmy wcześniej.

 

 • Nowa rama i wahacz zostały bez zmian przeniesione z modelu CRF450R na rok 2019

 • Zwiększono stabilność i precyzję prowadzenia na zakrętach

 • Widelec i amortyzator tylny Showa otrzymały nowe zawory, celem zwiększenia tłumienia przy niskich prędkościach ruchu koła w górę występujących przy silnym hamowaniu lub przyspieszaniu

 • Nowy materiał tylnych klocków hamulcowych zwiększa siłę hamowania i wydłuża żywotność klocków

 

CRF250R otrzymał aluminiową podwójną ramę kołyskową siódmej generacji zapożyczoną z modelu CRF450RX, w którym została ona istotnie zmodyfikowana w modelu roku 2019. Nowa rama ma nieco mniejszą masę (190 g) dzięki lżejszej budowie wokół punktów mocowania wahacza, a jej konstrukcja zapewnia sztywność poprzeczną i skrętną optymalną dla zdolności skręcania i utrzymywania przyczepności, ze zwiększoną sztywnością kąta znoszenia w celu zwiększenia stabilności i precyzji prowadzenia od wejścia w zakręt, po wyjście z zakrętu.

 

Aluminiowy wahacz jest również identyczny z wahaczem modelu CRF450R, oszczędzając 160 gramów masy, a jego sztywność jest precyzyjnie dobrana do sztywności ramy. Lżejsze są także podnóżki, które teraz wykorzystują 4 karby (zamiast 6) do usuwania błota. Skrzynka akumulatora jest teraz umieszczona o 28 mm niżej, poprawiając centralizację masy

 

Kąt główki ramy i wyprzedzenie wynoszą odpowiednio 27,5° 29’/116 mm, z rozstawem osi wydłużanym w zakresie 4 mm, który wynosi 1486 mm. Masa pojazdu z płynami wynosi 108 kg. W pełni regulowany widelec Showa USD ze sprężynami walcowymi i goleniami o średnicy 49 mm, to wersja fabrycznego widelca Showa dostarczanego zespołom wyścigowym MX w mistrzostwach Japonii. Cylinder ma średnicę 25 mm, tłoczysko 14 mm, a tłok 39 mm.

 

By w pełni wykorzystać możliwości ramy motocykla, w celu poprawy reakcji w strefie ostrego hamowania, średnica kanału „B” widelca Showa po stronie tłoczyskowej została zmniejszona z 2,4 do 1,6 mm, zwiększając tłumienie przy niskiej prędkości ruchu koła w górę.

 

Analogicznie, główne zawory tłokowe tylnego amortyzatora Showa zostały zmienione zapewniając większe tłumienie przy niskich prędkościach ściskania (i mniejsze tłumienie przy dużej prędkości ściskania), aby zapewnić lepszą kontrolę przy intensywnym przyspieszaniu.

 

Dwutłoczkowy przedni zacisk hamulcowy dysponuje tłoczkami o średnicy 30 i 27 mm. Wraz z przewodami hamulcowymi o niskim współczynniku rozszerzalności zapewnia zarówno znakomite wyczucie, jak i zwiększoną siłę hamowania. Zacisk współpracuje z tarczą typu „wave” o średnicy 260 mm. W modelu roku 2020 nowy materiał tylnych klocków hamulcowych dla jednotłoczkowego zacisku zwiększa siłę hamowania i trwałość klocków w błotnistych warunkach, eliminując potrzebę stosowania osłony tarczy “wave” o średnicy 240 mm.

 

Lekkie aluminiowe obręcze kół DID z bezpośrednim łączeniem szprych są wykończone na czarno, obręcz z przodu ma rozmiar 21x1,6 cala, a obręcz tylna ma rozmiar 19x1,85 cala. Wyposażeniem standardowym są opony Dunlop GEOMAX MX3S 80/100-21 z przodu i 100/90-19 z tyłu.

 

Będąca standardem lekka kierownica Renthal Fatbar zapewnia elastyczność wymaganą dla uzyskania optymalnego komfortu prowadzenia maszyny. Górne mocowanie kierownicy posiada dwa położenia umożliwiające jej przemieszczanie do tyłu i do przodu o 26 mm. Gdy mocowanie zostanie obrócone o 180 stopni, kierownica może zostać przesunięta o dodatkowe 10 mm od pozycji podstawowej, co daje cztery różne pozycje kierownicy.

 

CRF250R korzysta z lekkiego, wykonanego z tytanu zbiornika paliwa o pojemności 6,3 litra. Gładkie linie zewnętrzne osłon z tworzywa sztucznego ułatwiają jazdę, a wąska powierzchnia przednia i przedni błotnik pozwalają na kierowanie dużego strumienia powietrza do chłodnicy. Na osłonach chłodnicy naniesiono trwałą grafikę, która jest identyczna z grafiką CRF450R modelu 2020 roku.

 

Dane techniczne

 

SILNIK

 

Typ

Chłodzony cieczą 4-suwowy, jednocylindrowy DOHC

Pojemność skokowa

249,4 cm3

Średnica cylindra x skok tłoka

79 mm x 50,9 mm

Stopień sprężania

13,9:1

Pojemność układu smarowania

1,3 litra

SYSTEM PALIWOWY

 

Zasilanie

Wtrysk paliwa

Zbiornik paliwa

6,3 litra

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

 

Zapłon

Elektroniczny

Rozrusznik

Elektryczny

UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

 

Typ sprzęgła

Mokre wielopłytkowe

Typ skrzyni biegów

O stałym zazębieniu

Przełożenie główne

Łańcuchowa

RAMA

 

Typ

Aluminiowa podwójna kołyskowa

PODWOZIE

 

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

2181 mm x 827 mm x 1260 mm

Rozstaw osi

1486 mm

Kąt pochylenia kolumny

27,5 stopnia

Wyprzedzenie

116 mm

Wysokość siedziska

957 mm

Prześwit

327 mm

Masa własna

107,8 kg

ZAWIESZENIE

 

Przednie

Widelec Showa 49 mm ze sprężynami walcowymi

Tył

Zespolone Showa typu Honda Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem

KOŁA

 

Przednie

Aluminiowe szprychowe

Tył

Aluminiowe szprychowe

Opona przednia

80/100-21 Dunlop MX3S

Opona tylna

100/90-19 Dunlop MX3S

HAMULCE

 

Przednie

Hydrauliczne, tarcza „wave” 260 mm

Tylne

Hydrauliczne, tarcza „wave” 240 mm

 

* Wszystkie dane techniczne mogą ulec zmianie bez powiadomienia.Źródło: Honda, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować