Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

FCA rezygnuje z fuzji z Renault 
2019-06-06
FCA rezygnuje z fuzji z Renaul

Włosko-amerykański koncern wycofał złożoną Francuzom pod koniec maja propozycję połączenia obu firm. Winne mogą być twarde warunki stawiane przez Paryż, a także brak porozumienia z Nissanem.


Niewiele brakowało by powstał trzeci pod względem wielkości (obok Volkswagena i Toyoty) globalny producent samochodów. Jego potencjalną siłą miała być obecność na wielu strategicznych rynkach światowych oraz szeroka oferta modeli we wszystkich segmentach. Według szacunków koncernu FCA, gdyby doszło do połączenia kapitałowego z Renault, nowa grupa sprzedawałaby około 8,7 miliona pojazdów rocznie. Alians FCA-Renault miałby być światowym liderem w dziedzinie elektromobilności oraz w produkcji aut segmentów: premium, SUV-ów, pickupów oraz lekkich pojazdów użytkowych. Sojusz mógłby przynieść korzyści finansowe rzędu 1 mld euro rocznie.  

 

 

Tak się jednak nie stanie. 6 czerwca koncern FCA poinformował bowiem o wycofaniu złożonej Grupie Renault oferty dotyczącej połączenia obu grup motoryzacyjnych. Jak podkreślono w komunikacie, włosko-amerykański koncern nadal jest przekonany, że złożona propozycja fuzji została dobrze przygotowana i przyniosłaby korzyści obu stronom. - Jednak stało się jasne, że we Francji nie ma obecnie klimatu politycznego by takie połączenie mogło się udać - możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie. Koncern nie sprecyzował, co dokładnie ma na myśli. Media jednak wskazują, że rząd francuski nie był na przykład zadowolony ze zbyt dużych udziałów jakie miałaby otrzymać w nowym koncernie, kontrolująca FCA, rodzina Agnellich, a zbyt małych, które trafiłyby do rządu francuskiego. Władze Francji stawiały ponadto szereg warunków: chciały utrzymania przez kilka lat zatrudnienia we francuskich fabrykach Renault, miały się domagać dla siebie miejsca w zarządzie nowej spółki czy ustanowienia jej siedziby głównej w Paryżu. Powodem wycofania oferty przez FCA miałby być ponadto brak porozumienia z Nissanem, którego udziałowcem jest Renault.

   

Warto przypomnieć, że Grupa Renault wchodzi w skład aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi i ma rozwiniętą sprzedaż i produkcję w Europie, Rosji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Renault ma także wieloletnie doświadczenie w rozwoju elektromobilności. W skład Groupe Renault wchodzi również południowokoreańska firma Renault Samsung Motors. Z kolei FCA skupia takie marki, jak: Fiat, Abarth, Alfa Romeo, Maserati, Lancia, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram Trucks, Iveco i Irisbus. Ma silną pozycję w segmentach wysokomarżowych w Ameryce Północnej, jest liderem na rynkach Ameryki Łacińskiej i pracuje nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z firmami: Waymo, BMW i Aptiv.Źródło: Samar, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować