Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

17 591 kolizji spowodowali obcokrajowcy jako kierowcy w Polsce w 2018 roku, w tym najwięcej Ukraińcy (11 858), Niemcy (3108), Białorusini (2439). W 730 wypadkach spowodowanych przez cudzoziemców zginęło 108 osób, a 1034 zostały ranne. Główne przyczyny tych zdarzeń to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. 

 

Nie dość, że z powodu kraksy Twoje auto może być wyłączone z użytku na co najmniej kilka dni, to na dodatek kolizja z kierowcą, który nie mówi po polsku, utrudnia dogadanie się w stresie i spisanie informacji dla ubezpieczyciela. Co zrobić po kolizji z obcokrajowcem w Polsce, kiedy to on jest sprawcą? 

Po pierwsze - ustalcie winę

Teoretycznie po kolizji, kiedy nie ma osób rannych, nie trzeba wzywać policji na miejsce zdarzenia. Jeśli sprawca próbuje wymigać się od winy, jest kłótliwy, odmawia spisania z Tobą wspólnego oświadczenia, drąc formularz, wezwij policję, która sporządzi notatkę z miejsca stłuczki. 

 

Wrocławska prawniczka Agnieszka Nowak napisała w artykule https://mubi.pl/poradniki/wypadek-a-kolizja/, że ubezpieczyciele uznają notatki policyjne, zwłaszcza kiedy nie sposób inaczej uzgodnić przebiegu zdarzenia.

 

Jeśli sprawca usiłuje uciec przed przyjazdem policji, nie próbuj go zatrzymywać siłą, aby nie doszło do bójki. Spisz numer rejestracyjny pojazdu lub zrób zdjęcie tablic, aby było możliwe późniejsze zidentyfikowanie właściciela auta. 

Po drugie - wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym ułatwi zebranie informacji

Ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych możesz pobrać wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ze względu na ryzyko kolizji z obcokrajowcem możesz ściągnąć od razu wersję dwujęzyczną (polsko-angielską). Wydrukuj ją kilka razy i miej w samochodowym schowku. 

 

Dzięki formularzowi nie zapomnisz spisać ważnych informacji. Najważniejsze są dane sprawcy i jego samochodu, numer polisy winnego i nazwa jego ubezpieczyciela plus ewentualnie dane z Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Oświadczenie ma wykropkowane pole na szkic zdarzenia, ale zrób zdjęcia auta i wyślij je ubezpieczycielowi. Będą pomocne w likwidacji szkody.

Po trzecie - zgłoś szkodę właściwemu korespondentowi lub zakładowi ubezpieczeń

Sprawcą kolizji, w której został uszkodzony Twój samochód, jest obcokrajowiec kierujący pojazdem zarejestrowanym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Szwajcarii, Andorze, Chorwacji lub Serbii? Takiej szkody nie zgłasza się bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej, której klientem jest cudzoziemiec. Istnieją specjalni reprezentanci.

 

Większość zagranicznych zakładów ubezpieczeń ma w Polsce polskojęzycznych korespondentów, czyli przedstawicieli, którzy przyjmują zgłoszenia szkód. Ich listę znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W formularzu podajesz kraj ubezpieczyciela i jego nazwę. W wyniku wyszukiwania otrzymujesz nazwę korespondenta z danymi kontaktowymi. 

 

 

Zrzut ekranu z https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow, 16.10.2019



Może się okazać, że dany ubezpieczyciel nie ma korespondenta w Polsce. 

 

Zrzut ekranu z https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow, 16.10.2019

 

W takiej sytuacji zgłoś szkodę do PZU albo Warty, które pełnią funkcję agentów Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się likwidacją szkody. 

 

Jeśli nie znasz nazwy zakładu, w którym jest ubezpieczony sprawca kolizji, ale masz numer rejestracyjny samochodu i wiesz, gdzie auto jest zarejestrowane, skontaktuj się z PBUK, aby ustalić ubezpieczyciela, a szkodę zgłoś do PZU lub Warty. Ustalanie zagranicznego ubezpieczyciela pojazdu może trwać do 42 dni.

Co z odszkodowaniem za uszkodzone auto, jeśli obcokrajowiec nie ma ubezpieczenia OC?

Jeśli samochód obcokrajowca jest nieubezpieczony, możesz uzyskać odszkodowanie od UFG. Zgłoś szkodę dowolnemu zakładowi ubezpieczeń, chociażby temu, w którym masz OC. Firma zajmie się likwidacją szkody i przekaże dokumenty Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

 

Jeżeli okazałoby się, że tablice rejestracyjne auta obcokrajowca są fałszywe, pojazd nie jest zarejestrowany itp., również zgłoś szkodę dowolnemu zakładowi ubezpieczeń, który przekaże sprawę UFG.

Jakie ubezpieczenie przyda Ci się po kolizji z obcokrajowcem? 

Autocasco i assistance. Dzięki ubezpieczeniu AC firma ubezpieczeniowa pokryje koszt naprawy Twojego auta, a wszechstronne ubezpieczenie assistance zapewni Ci sporą gamę usług (w zależności od zakresu ochrony w wybranej ofercie). Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/) możesz obliczyć cenę AC i assistance u wielu ubezpieczycieli jednocześnie oraz porównać zakres ochrony. 

 

W przypadku assistance obowiązującego wyłącznie w Polsce najistotniejsze usługi to:

  • próba usprawnienia pojazdu na miejscu kolizji,

  • holowanie samochodu do warsztatu,

  • wynajem samochodu zastępczego na kilka dni. 


W kontekście kolizji z obcokrajowcem może Cię zainteresować usługa tłumacza, który zdalnie (telefonicznie) ułatwia dogadanie się obu stron kolizji. Ta usługa jest dostępna raczej w ubezpieczeniach assistance z zakresem ochrony obejmującym kraje europejskie. Po zderzeniu z obcokrajowcem przydatna może być też ochrona prawna. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, np. Axa, udzielają swoim klientom w trudniejszych sytuacjach pożyczek w wysokości kilku tysięcy euro.

 

Artykuł partnera

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.