Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Fiat świętuje 100 lat obecności w Polsce 
2020-02-05
Fiat świętuje 100 lat obecno

2020 to jubileuszowy rok dla marki Fiat. 100 lat temu, dokładnie 2 lutego 1920 roku, została podpisana umowa, na mocy której w Warszawie powstała spółka akcyjna Polski Fiat jako krajowy oddział zajmujący się sprzedażą, obsługą i naprawą samochodów turyńskiej marki.


Pierwsze samochody turyÅ„skiego producenta pojawiÅ‚y siÄ™ na polskich drogach już w 1906 roku dziÄ™ki firmie Herman Meyer - warszawskiemu przedstawicielowi Fiata, a pierwszy salon sprzedaży samochodów marki Fiat zostaÅ‚ otwarty 1 maja 1913 r.

2 lutego 1920 r. Fiat i firma Herman Meyer podpisali kontrakt o utworzeniu w Warszawie spóÅ‚ki Polski Fiat, zajmujÄ…cej siÄ™ sprzedażą samochodów. PoczÄ…tkowo Fiat posiadaÅ‚ 51% udziaÅ‚ów, a polski udziaÅ‚owiec, któremu powierzono prowadzenie spóÅ‚ki - 49%.

10 stycznia 1921 r. poÅ‚ożono kamieÅ„ wÄ™gielny pod fabrykÄ™ Fiata w Polsce, jednak kryzys ekonomiczny opóźniÅ‚ jej budowÄ™ o ponad 10 lat. Pod koniec 1921 roku Fiat wykupiÅ‚ od firmy Herman Meyer udziaÅ‚y, przejmujÄ…c 98% kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego.

W drugiej poÅ‚owie lat dwudziestych Fiat byÅ‚ jednÄ… z najbardziej popularnych marek w Polsce. Jego roczna sprzedaż wynosiÅ‚a Å›rednio 450 samochodów (najchÄ™tniej kupowano model Fiat 501), a prowadzona byÅ‚a w niezależnych punktach znajdujÄ…cych siÄ™ w gÅ‚ównych miastach w Polsce, m.in. we Lwowie, Poznaniu czy Krakowie. W 1922 roku Polski Fiat otworzyÅ‚ w Hotelu Europejskim w Warszawie wÅ‚asny salon sprzedaży.

Niepowodzenie krajowych inicjatyw produkcyjnych w latach 20. i późniejszy Å›wiatowy kryzys sprawiÅ‚y, że polski rzÄ…d postawiÅ‚ na produkcjÄ™ licencyjnÄ…. 21 wrzeÅ›nia 1931 roku dyrekcja PaÅ„stwowych ZakÅ‚adów Inżynieryjnych (PZInż.) i dyrektor Inspektoratu Fiat na EuropÄ™ Åšrodkowo-WschodniÄ… podpisali umowÄ™, która zakÅ‚adaÅ‚a, że przez dziesięć lat z linii produkcyjnych fabryki bÄ™dzie zjeżdżać dziesięć samochodów dziennie. To jedna z pierwszych w historii umów, w której turyÅ„ska firma przekazaÅ‚a zagranicznemu partnerowi licencjÄ™ na produkcjÄ™ samochodów. Zakres dziaÅ‚alnoÅ›ci spóÅ‚ki „Polski Fiat SpóÅ‚ka Akcyjna” obejmowaÅ‚ sprzedaż, zapewnienie zaplecza technicznego oraz obsÅ‚ugÄ™ i naprawÄ™ samochodów montowanych i produkowanych na licencji udzielonej przez WÅ‚ochów. Na mocy tej, trwajÄ…cej aż do II wojny Å›wiatowej, umowy zostaÅ‚o wyprodukowanych kilka modeli marki Fiat: 508/III (zwany „Junakiem”) i 518 „Mazur” oraz pojazdy użytkowe 621 L i R, 618, a także caÅ‚a seria modeli pochodnych na użytek cywilny i wojskowy. Przy użyciu części importowanych z WÅ‚och, montowane byÅ‚y tam także modele: 514, 515, 524, 508/I i 508/II, a od 1937 r. również 1500, 500 Topolino, 1100, 2800. Szacuje siÄ™, że od 1935 do 1939 r. PZInż., a w niewielkiej części także Polski Fiat przy ulicy SapieżyÅ„skiej, zmontowaÅ‚y i wyprodukowaÅ‚y w sumie ok. 22 tys. gotowych pojazdów i podwozi. DobrÄ… passÄ™ produkcji samochodów marki Polski Fiat przerwaÅ‚a II wojna Å›wiatowa, podczas której fabryka zostaÅ‚a caÅ‚kowicie zniszczona.

W 1948 r. w Turynie podpisano „Kontrakt o wspóÅ‚pracy technicznej miÄ™dzy Centralnym ZarzÄ…dem PrzemysÅ‚u Metalowego a spóÅ‚kÄ… Fiat w sprawie budowy w Polsce zakÅ‚adu produkcji samochodów”, który zobowiÄ…zywaÅ‚ Fiata do zaprojektowania fabryki o zdolnoÅ›ci produkcyjnej do 10 tys. sztuk rocznie i uruchomienia w niej produkcji samochodu Å›redniolitrażowego. Prace budowlane na Å»eraniu ruszyÅ‚y pod

koniec roku, jednak w 1949 r. doszÅ‚o do zerwania umowy z powodu zaostrzenia zimnowojennych nastrojów.

 

W 1965 r. rzÄ…d polski zdecydowaÅ‚ siÄ™ uruchomić w warszawskiej FSO produkcjÄ™ nowego samochodu na licencji, który nadaÅ‚by impuls gospodarce, zwiÄ™kszyÅ‚by eksport kraju i zaspokoiÅ‚by potrzeby administracji paÅ„stwowej. Umowa z Fiatem, która zostaÅ‚a podpisana 22 grudnia 1965 r., dotyczyÅ‚a modelu 1300/1500. WiosnÄ… 1966 r. Fiat zaproponowaÅ‚ zastÄ…pienie go modelem 125, bÄ™dÄ…cym jeszcze na etapie projektowym. RzÄ…d polski zaakceptowaÅ‚ tÄ™ propozycjÄ™, ale zadecydowaÅ‚ o pozostawieniu silników z Fiata 1300/1500. Z caÅ‚kowitej produkcji 1,45 mln szt. w latach 1967-1991, aż 875 tys. przeznaczono na eksport.

Oprócz modelu Fiat 125p rzÄ…d polski zdecydowaÅ‚ siÄ™ także na uruchomienie produkcji samochodu maÅ‚olitrażowego. Na mocy umowy licencyjnej podpisanej z Fiatem w październiku 1971 roku dwa lata później z linii montażowych Fabryki Samochodów MaÅ‚olitrażowych w Bielsku-BiaÅ‚ej zjechaÅ‚y pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku produkcja zostaÅ‚a uruchomiona także w zakÅ‚adzie w Tychach, który wybudowano w oparciu o projekt zakÅ‚adu Fiata w Cassino.

Od 1991 roku Fiat 126p byÅ‚ produkowany tylko w Bielsku-BiaÅ‚ej, gdzie wytwarzano także silniki.  W tyskim zakÅ‚adzie produkcjÄ™ „Maluchów” zastÄ…piono modelem Cinquecento, produkowanym na ostatniej już umowie licencyjnej podpisanej z Fiatem. To pierwszy raz, kiedy Å›wiatowy producent samochodów wybraÅ‚ jeden z krajów „zza żelaznej kurtyny” do produkcji tak znaczÄ…cego modelu, który miaÅ‚ być przeznaczony do sprzedaży na wszystkich rynkach europejskich.  

28 maja 1992 r., po wyprodukowaniu 3,3 mln samochodów, zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ historia FSM. Fabryka zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w spóÅ‚kÄ™ akcyjnÄ… i sprzedana koncernowi Fiat Auto. Proces ten przyspieszono, by uratować przedsiÄ™biorstwo przed nieuchronnÄ… upadÅ‚oÅ›ciÄ… i utratÄ… pracy przez kilkanaÅ›cie tysiÄ™cy pracowników. W ten sposób powstaÅ‚a Fiat Auto Poland, spóÅ‚ka dziaÅ‚ajÄ…ca oficjalnie od 16 października 1992 r.

Prawdziwym przeÅ‚omem dla polskich fabryk Fiata okazaÅ‚a siÄ™ decyzja o ulokowaniu produkcji Pandy w Tychach, w której produkcjÄ™ zainwestowano 570 mln euro. Model pojawiÅ‚ siÄ™ na rynku jesieniÄ… 2003 roku. NakÅ‚ady kapitaÅ‚owe wielkoÅ›ci 400 mln euro realizowane byÅ‚y także w Bielsku-BiaÅ‚ej, gdzie rozpoczęła siÄ™ produkcja silnika Multijet 1.3.

W 2007 r. w Tychach z linii produkcyjnych zjechaÅ‚ pierwszy Fiat 500, który zostaÅ‚ oficjalnie zaprezentowany w Turynie 4 lipca, dokÅ‚adnie 50 lat po debiucie jego sÅ‚ynnego poprzednika. Oba modele z Tych otrzymaÅ‚y tytuÅ‚ „Car of The Year”. Å»aden zakÅ‚ad w Europie nie produkowaÅ‚ do tej pory jednoczeÅ›nie dwóch „samochodów roku”.

W celu uruchomienia nowego modelu fabryka w Tychach została rozbudowana i zmodernizowana za sprawą dodatkowych inwestycji wynoszących 300 mln euro. Z tyskiej fabryki wyjeżdżały także takie modele Fiata: jak Seicento, Punto, Bravo, Brava, Marea, Ducato, Uno, Siena czy Palio Weekend. Obecnie Zakład FCA Poland produkuje Fiata i Abartha 500 oraz Lancię Ypsilon.

Od 1971 do 2019 roku bielska i tyska fabryka wyprodukowaÅ‚y przeszÅ‚o 12 milionów samochodów, w tym ponad 2 miliony kultowego modelu 500.

DziÄ™ki tak bogatej historii marki Fiat, FCA Poland w roku obchodów NiepodlegÅ‚oÅ›ci Polski zostaÅ‚a doceniona przez wiele mediów za  prawie stuletniÄ… aktywnÄ… obecność w Polsce oraz za szczególny wkÅ‚ad w rozwój polskiej motoryzacji.



Źródło:

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.