Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Transformacja w toku: fabryka w Zwickau produkuje wyłącznie samochody elektryczne 
2020-06-29
Transformacja w toku: fabryka

W piątek z taśm fabryki samochodów w Zwickau zjechał ostatni pojazd z silnikiem spalinowym. Był to Golf R Variant* siódmej generacji, wyposażony w benzynowy silnik 2.0 i lakierowany w kolorze białym Oryx, który został wyprodukowany dla klienta mieszkającego w Niemczech.


  • zakończenie produkcji Golfa Varianta kończy 116-letnią historię aut spalinowych w fabryce w Zwickau
  • made in Zwickau – od 1990 roku w fabryce tej powstało 6.049.207 samochodów Volkswagena
  • przekształcenie w największy zakład produkcji aut elektrycznych w Europie – w 2021 roku z jego taśm będzie zjeżdżać sześć modeli z napędem elektrycznym marek Volkswagen, Audi i Seat
  • planowana wielkość rocznej produkcji wzrośnie do 330.000 samochodów

 

 

Reinhard de Vries, Dyrektor ds. Techniki i Logistyki w Volkswagen Saksonia: „To dla nas historyczny dzień. Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć, a jednocześnie z radością oczekujemy tego, co przed nami. Elektromobilność będzie się rozwijać coraz bardziej, popyt na samochody elektryczne będziemy zaspokajać stąd, z Zwickau: już w przyszłym roku będziemy w stanie wyprodukować 330.000 aut”.

 

Jens Rothe, Przewodniczący Rady Zakładowej Volkswagen Saksonia, powiedział: „Zwickau to miejsce o najbogatszej tradycji w niemieckim przemyśle samochodowym. Nasza załoga zawsze stawała na wysokości zadania i produkowała auta najwyższej jakości. Zdobyliśmy wewnątrz koncernu duże uznanie i dzisiaj jako pierwsza fabryka rozpoczniemy produkcję modeli z wyłącznie elektrycznym napędem. Dzięki temu zakład w Zwickau jest dobrze zabezpieczony na przyszłość”.

 

Prace adaptacyjne już rozpoczęte

 

Prace w hali nr 6, w której powstawał dotąd Golf Variant, już się rozpoczęły. Po zaplanowanej na kilka letnich tygodni fazie przygotowawczej, w zimie bieżącego roku zostaną w niej wyprodukowane pierwsze samochody elektryczne – obok ID.4** po pewnym czasie również SUV marki Audi. Od połowy listopada 2019 roku w Zwickau trwa seryjna produkcja Volkswagena ID.3 1ST***. W lecie ruszy budowa modelu ID.4.

 

Kursy przygotowawcze dla 8.000 zatrudnionych 

 

Stopniowa transformacja fabryki samochodów w Zwickau to pierwsza w historii Volkswagena przebudowa dużego zakładu samochodowego do potrzeb produkcji aut elektrycznych. Nakłady na tę operację wynoszą 1,2 miliarda euro. W końcowej fazie, od 2021 roku, w Zwickau będzie powstawać sześć modeli skonstruowanych na płycie podłogowej MEB należących do trzech marek koncernu. W ramach kursów przygotowawczych wszyscy członkowie 8-tysięcznej załogi zostaną przeszkoleni w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych i pracy z prądem o dużej mocy. Łącznie do końca 2020 roku załoga z Zwickau weźmie udział w 20.500 dniach szkoleniowych. Dzięki temu w fabryce tej zagwarantowane zostaną trwałe miejsca pracy.

 

Platforma MEB zapewnia upowszechnienie samochodów elektrycznych

 

Volkswagen ID.3 został skonstruowany w oparciu o modułową płytę podłogową MEB. Stworzono ją specjalnie do produkcji aut z napędem elektrycznym, by wykorzystać wszystkie zalety tego rodzaju pojazdów. ID.3 ma duży zasięg, przestronne wnętrze i odznacza się dynamicznymi właściwościami jezdnymi. Podstawowa wersja tego modelu będzie kosztowała mniej niż 130.000 złotych. Od 17 czerwca osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji mogą podpisywać wiążące umowy na zakup auta. ID.3 1ST zostanie wprowadzony do sprzedaży w Europie niemal jednocześnie we wrześniu 2020 roku.

 

Volkswagen Saksonia: popularne modele elektryczne, auta luksusowe i silniki

 

Oprócz fabryki w Zwickau Volkswagen Saksonia ma jeszcze w tym wschodnioniemieckim kraju związkowym dwa inne zakłady. W fabryce silników w Chemnitz powstają między innymi nowoczesne benzynowe jednostki napędowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa, z kolei w Szklanej Manufakturze w Dreźnie do końca roku będzie produkowany e-Golf****, a od 2021 roku model ID.3. Nadwozia luksusowych SUV-ów Lamborghini i Bentleya będą nadal powstawać w Zwickau.

 

Tabela z danymi dotyczącymi produkcji samochodów osobowych z silnikami spalinowymi w fabryce w Zwickau znajduje się w pliku pdf.

 

*Golf 7 Variant R: samochód nie jest już oferowany w sprzedaży w Europie
** ID.4 – model studyjny
*** ID.3 1ST (akumulator: 58 kWh); zużycie energii elektrycznej wg NEDC w kWh/100 km: w cyklu mieszanym 14,5; emisja CO2 w g/km: 0; klasa efektywności: A+
**** E-Golf: zużycie energii elektrycznej, kWh/100 km: w cyklu mieszanym 14,1-13,2; emisja CO2 w cyklu mieszanym, g/km: 0, klasa efektywności: A+Źródło: Volkswagen, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować