Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Kierowcy coraz częściej wybierają samochody z automatyczną skrzynią biegów 
2020-08-04
Kierowcy coraz częściej wybi

Według nowych danych sprzedaży Forda, coraz więcej europejskich kierowców wybiera pojazdy z automatycznymi skrzyniami biegów.


(Grafikę w pełnej rozdzielczości można zobaczyć tutaj.)

 

Tylko w ciągu ostatnich trzech lat liczba sprzedawanych przez Forda samochodów osobowych i dostawczych z automatyczną skrzynią biegów wzrosła ponad trzykrotnie z 10,4 procent w 2017 r. Do 31,3 procent w pierwszym miesiącu 2020 r.

 

– Wśród wielu zalet automatycznych przekładni, jedną z najważniejszych jest to, że umożliwiają klientom korzystanie z najnowszych systemów wspomagania kierowcy, dzięki czemu łatwiejsze i wygodniejsze jest parkowanie czy jazda w miejskich korkach – powiedział Roelant de Waard, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i serwisu w Ford of Europe.– Oczekujemy, że ten trend się utrzyma, ponieważ w przyszłości coraz więcej osób będzie zmieniać samochody na elektryczne – co spowoduje, że automatyczne skrzynie biegów staną się normą.

 

Ford oferuje automatyczne skrzynie biegów od prawie 70 lat. Ale dzisiejsza wyrafinowana przekładnia odeszła daleko od pionierskiej Ford-O-Matic, która miała tylko trzy przełożenia do przodu.

 

Współczesne automatyczne skrzynie biegów oferują wiele korzyści, m.in. zmniejszają hałas w kabinie, łagodzą też objawy choroby lokomocyjnej. Są bogatsze o rozwiązania, które pozwalają kierowcom podczas korzystania z adaptacyjnego tempomatu zatrzymać pojazd w gęstym ruchu miejskim, a następnie automatycznie ruszyć z miejsca lub zaparkować bez udziału kierowcy po naciśnięciu jednego przycisku.

 

Dzięki aplikacji FordPass kierowcy modeli Forda z automatyczną skrzynią biegów mogą zdalnie uruchomić silnik pojazdu, a więc również schłodzić lub rozgrzać kabinę przed wyjazdem do komfortowej temperatury i odmrażać przednią szybę w chłodne poranki.

 

Trend wzrostowy dla segmentów małych i średnich samochodów

 

Trend ten kształtuje rosnąca liczba kierowców wybierających małe i średnie samochody z automatyczną skrzynią biegów.

 

Forda Focus jest modelem, wybierany coraz częściej z automatycznymi skrzyniami biegów. W styczniu tego roku 30,9 procent klientów wybrało wersje z automatyczną skrzynią biegów, podczas gdy w 2017 roku było to tylko 7 procent.

 

W gamie modeli Fiesta i Puma klienci znajdą również wersje z automatyczną skrzynią biegów, oferujące nawet o 15 procent mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z analogicznym modelem Fiesty poprzedniej generacji.

 

Coraz więcej samochodów dostawczych z automatyczną przekładnią

 

Podobnie ma się sytuacja w grupie samochodów dostawczych Forda, gdzie aż 31 procent sprzedanych w styczniu egzemplarzy miało automatyczne skrzynie biegów, podczas gdy w 2017 roku było to 13,4 procent.

 

W tym samym miesiącu wśród klientów kupujących Transita 19 procent wybrało wersje wyposażone w automatyczne przekładnie, analogicznie, w roku 2017 było to tylko 4,7 procent klientów.

 

Na pięciu dużych rynkach europejskich w roku 2019 najwyższy odsetek modeli sprzedanych z automatycznymi skrzyniami biegów odnotowano w Niemczech i kolejno: we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech.

 

Droga przed nami

 

Automatyczne skrzynie biegów wskazują kierunek, w jakim zmierza motoryzacja stawiająca na pojazdy elektryczne, nie wymagające od kierowców zmiany biegów oraz na pojazdy autonomiczne.

 

W nowym, w pełni elektrycznym Mustangu Mach-E kierowca może przyspieszać i zwalniać za pomocą jednego pedału, ponieważ układ regeneracyjnego odzysku energii powoduje wystarczające spowolnienie, aby po zdjęciu nogi z pedału gazu musiał być używany pedał hamulca.

 Źródło: Ford, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować