Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Często producenci mają zwyczaj zostawiania ogromnej liczby niewykorzystanych zasobów w swoich autach, które ujawniane są dopiero w kolejnych wypuszczanych na rynek modelach. Chiptuning pojazdów stał się przez to jedną z najszybciej rozwijających się branż motoryzacyjnych, zachęcając kierowców do podkręcenia wybranych elementów w ich samochodach. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie oferowane są przez firmy, chociażby w ramach zwiększania domyślnej pracy silników.

Przed działaniem konieczna jest diagnostyka!

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek operacji należy wykonać dokładną diagnostykę całego pojazdu.

Sprawdza się między innymi rezultaty, jakie auto może uzyskać na hamowni, mierząc stan i żywotność silnika, który chce się podkręcić. Testom może też zostać poddane ciśnienie, występujące w cylindrach.

Czasem niedobór mocy da się zwiększyć bez skomplikowanych modyfikacji. Zapchane katalizatory, nieszczelne doloty bądź zanieczyszczone filtry przepływomierzów wpływają na ogólną pracę pojazdu. Jego sprawność, po naprawieniu wszystkiego powinna być zadowalająca dla każdego kierowcy.

Po wstępnych ustaleniach może także okazać się, iż wykonywanie jakichkolwiek tuningów w aucie jest pozbawione sensu, ponieważ uszkodzenia sprawiają, iż jednostka ta jest za mocno osłabiona, by starać się ją modyfikować. Ocena ta jest pozostawiana indywidualnym ekspertom mechanicznym.

Jak wygląda chiptuning silnika?

Najogólniej sercem wszystkiego jest mikromputer odpowiadający, chociażby za częstotliwość obrotów silnika, zużycie paliwa i ogólny przyrost mocy. Doświadczony mechanik powinien zbadać możliwości fabryczne auta, by wiedzieć, jak mocno da się podkręcić zasoby przerobowe konstrukcji, bez uszkodzenia całości. W nieodpowiednich rękach najbardziej skrajny przypadek doprowadzić może nawet do eksplozji silnika, wobec czego takie modyfikacje są też kwestią zdrowia i życia, pozostawające w odpowiedzialności eksperta zajmującego się całym procesem.

Programowanie mikrokomputera kiedyś i dziś

Dawniej by przystąpić do uwolnienia potencjału ukrytej mocy (możliwe, że niekiedy jeszcze dzisiaj stosuje się takie operacje na starszych modelach) należało wylutować z silnika układ scalony, odpowiedzialny u niego za sterowanie i regulacje farbycznie zaprogramowanej pracy. Podczas ponownego składania w całość można było zwykle zastosować inną pamięć, pozwalającą na zmiany albo przeprogramować system oryginalnie dołączony do komputera.

W nowszych modelach proces ten wygląda na szczęście nieco prościej. Do całego układu podpina się specjalnym kablem diagnostycznym, zgrywa całą pamięć fabryczną i modyfikuje moc bez demontażu jakichkolwiek części.

Uwaga na chipboxy do tuningu, dostępne w internecie!

W internecie, przeglądając oferty sklepowe bądź portale aukcyjne, można natknąć się na obietnice bez pokrycia odnośnie sprzedawanych tam tak zwanych chipboxów, oferujących zwiększenie obrotów silnika do nawet 30% procent jego obecnej mocy, bądź też zmniejszenie w podobnej ilości poboru paliwa.

Zasada montowania urządzeń tego typu jest dosyć prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności lutowniczych. Chipy podpina się do wskazanych na instrukcji wtyczek silnika i na tym właściwie cały montaż się kończy. 

Być może użytkownik zauważy przyrosty mocy, jednakże rozregulowany silnik i wiele powstających wad, których samo wyliczenie miałoby podobną długość do tego artykułu, sprawia, że kierowca i tak ostatecznie skończy płacąc więcej za naprawę i zakup nowych auto części, czego mógłby uniknąć, oddając auto od razu do profesjonalisty.

Mimo iż ceny mogą kusić, gdyż najtańsze tego typu rozwiązania dostępne są nawet za 49zł, to patrząc na nie z perspektywy minimalnej oferty firm, trudniących się w tym na co dzień, które rozpoczynają się od minimum 800zł, można łatwo wywnioskować, iż za tak małe pieniądze nie da się stuningować pojazdu, a jedynie mocno mu zaszkodzić.

Podsumowując

Chiptuning nie jest dla każdego. Niektórzy też w ogóle go nie potrzebują. Jeżeli już ktoś się na niego zdecyduje, należy oddać go do firmy, która przed przystąpieniem do modyfikacji podda auto dokładnej diagnostyce. Mimo wszystko w samochodach drzemie ukryta przez producentów moc, którą niektórzy na pewno będą mogli z powodzeniem wykorzystać, ciesząc się szybszą jazdą.

Zaloguj się aby skomentować