Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Wywiad z szefem działu stylistyki zewnętrznej Audi Philippem Römersem i odpowiadającym za design wnętrza Norbertem Weberem 
2021-07-19
Wywiad z szefem działu stylis

Audi Design pozyskaÅ‚o dwóch nowych liderów zajmujÄ…cych siÄ™ designem zewnÄ™trznym i wewnÄ™trznym nowych modeli Audi. Norbert Weber w październiku 2020 zostaÅ‚ szefem Interior Design – dziaÅ‚u projektujÄ…cego wnÄ™trza samochodów, a Philipp Römers od marca tego roku kieruje Exterior Design – dziaÅ‚em projektowania wyglÄ…du zewnÄ™trznego.


Panie Weber, Panie Römers, jesteÅ›cie nowi na swoich stanowiskach, ale nie nowi w Audi. Co Was Å‚Ä…czy z markÄ… spod znaku czterech pierÅ›cieni? 

Philipp Römers: Z Audi jestem zwiÄ…zany od roku 2014 i dotychczas kierowaÅ‚em jednym ze studiów Exterior Design – stylistyki zewnÄ™trznej. To byÅ‚o siedem lat z wieloma wspaniaÅ‚ymi projektami, a moim osobistym punktem kulminacyjnym w tej pracy byÅ‚o stworzenie Audi e-tron GT. 
 
Norbert Weber: A ja do Audi wÅ‚aÅ›ciwie wróciÅ‚em - wczeÅ›niej pracowaÅ‚em tu od 2007 do 2015 roku, kiedy byÅ‚em szefem dziaÅ‚u Interior Design – designu wnÄ™trza i Design Studio w Pekinie. Wiele znajomych twarzy, ale też wiele nowych – to fantastyczny zespóÅ‚, który powitaÅ‚ mnie ponownie w Design Center w Ingolstadt. 
 

W sumie w Audi Design pracuje teraz 450 kreatywnych osób z 25 krajów. Czy jako gÅ‚ówni projektanci, szefowie, stajecie jeszcze przy desce kreÅ›larskiej?

Weber: Powiem żartem: od czasu do czasu gram jeszcze w tej orkiestrze, ale najczęściej jestem dyrygentem. W ten sposób postrzegam swojÄ… rolÄ™ jako wiodÄ…cej postaci kreatywnej: wyznaczam kierunek i aranżujÄ™ wspóÅ‚pracÄ™ zespoÅ‚ów. To ja motywujÄ™ i zachÄ™cam, a w pojedynczych przypadkach także wprowadzam modyfikacje. Czasami patrzymy na model, który jest już prawie ukoÅ„czony - czy to w glinie, czy w formie danych VR - i stwierdzamy, że coÅ› nadal nie jest spójne. Kiedy tak siÄ™ dzieje, biorÄ™ do rÄ™ki oÅ‚ówek i szkicujÄ™ kilka szczegóÅ‚ów dotyczÄ…cych danego elementu. Zwykle wystarczy kilka szybkich czarnych linii na biaÅ‚ym tle i dochodzÄ™ do rozwiÄ…zania. NajwiÄ™kszym wyzwaniem jest zawsze powstrzymanie siÄ™ od dalszego rysowania, gdy już zacznÄ™. 
 
Römers: Ze mnÄ… jest bardzo podobnie. Jako projektant w ogóle nie wyobrażam sobie pracy bez oÅ‚ówka. W moim biurze i w domu wszÄ™dzie leżą szkicowniki. WyciÄ…gam je podczas rozmów, by móc sobie wyobrazić, poczuć dany projekt. Ale to nie znaczy, że gotowy produkt bÄ™dzie tak wyglÄ…daÅ‚. Jest to wstÄ™pny kierunek, który w nastÄ™pnym kroku zostanie zastÄ…piony przez bardziej kreatywne i znacznie bardziej szczegóÅ‚owe szkice. W Audi mamy najlepszych projektantów koncepcyjnych, a projektowanie to zawsze praca zespoÅ‚owa. 
 

Dla wielu ludzi inspirujący design jest decydującym czynnikiem przy kupnie samochodu. Czy odnosi się to dziś bardziej do wyglądu zewnętrznego czy wewnętrznego?

Römers: PierwszÄ… rzeczÄ…, z jakÄ… stykajÄ… siÄ™ osoby zainteresowane kupnem samochodu, jest jego wyglÄ…d zewnÄ™trzny. On musi wzbudzić pożądanie. W koÅ„cu pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy ktoÅ› zostanie, czy odejdzie, czy powiÄ™kszy obraz na ekranie, czy też bÄ™dzie szybko przeglÄ…daÅ‚ strony. IdeaÅ‚em jest poÅ‚Ä…czenie estetycznej formy i funkcji. ZwÅ‚aszcza w przypadku elektromobilnoÅ›ci potrzebujemy opÅ‚ywowych sylwetek, które pomagajÄ… zwiÄ™kszyć zasiÄ™g. MogÄ… one być jednak niezwykle atrakcyjne - e-tron GT jest tego najlepszym przykÅ‚adem. 
 
Weber: Nasz cel, czyli wzbudzanie emocji poprzez design, przenosi siÄ™ pÅ‚ynnie na wnÄ™trze. Wystrój wnÄ™trza staje siÄ™ coraz częściej kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jakie cyfrowe możliwoÅ›ci oferuje mi samochód? Jakie konkretne korzyÅ›ci zapewnia poÅ‚Ä…czenie w sieć? Takie pytania również decydujÄ…. 
 

Czy to oznacza, że wnÄ™trze staje siÄ™ nowym centrum mocy caÅ‚ego samochodu? 

Weber: Digitalizacja, a przede wszystkim zautomatyzowana jazda, bez wÄ…tpienia sprawiajÄ…, że teraz wnÄ™trze samochodu staÅ‚o siÄ™ centrum uwagi. W przyszÅ‚oÅ›ci chcemy projektować nasze modele w kolejnoÅ›ci: najpierw wnÄ™trze, potem wyglÄ…d zewnÄ™trzny. Mimo to, postrzegamy proces projektowania jako spójnÄ… caÅ‚ość. PomysÅ‚y powstajÄ… wspólnie, problemy sÄ… rozwiÄ…zywane wspólnie. W efekcie koÅ„cowym zapewnia to spójny, kompleksowy rezultat. 
 
Römers: To podstawowe zagadnienie jest dla nas niezwykle ważne. W przeszÅ‚oÅ›ci zazwyczaj najpierw projektowaliÅ›my warstwy zewnÄ™trzne samochodu, a dopiero potem sprawdzaliÅ›my, czy wnÄ™trze i pasażerowie dobrze do niego pasujÄ…. Zautomatyzowana jazda wyznacza pod tym wzglÄ™dem zmianÄ™ paradygmatu. Gdy przestajemy zajmować siÄ™ samym prowadzeniem pojazdu, pojawiajÄ… siÄ™ nowe możliwoÅ›ci. 
 

Jakie sÄ… konsekwencje tej zmiany w Panów sposobie myÅ›lenia o pracy? 

Weber: Najważniejsza jest i pozostanie kreatywność. Już w samym procesie projektowania wykorzystujemy jednak również możliwoÅ›ci jakie daje cyfryzacja. W ostatnich latach pomogÅ‚a nam ona dziaÅ‚ać o wiele szybciej na wielu polach, ponieważ możemy pracować jednoczeÅ›nie w Å›wiecie fizycznym i cyfrowym. 
 
Dzisiaj możemy tworzyć modele danych w oparciu o proste szkice i natychmiast, dziÄ™ki specjalnym komputerom o ogromnej mocy obliczeniowej, przenosić je na grafikÄ™ trójwymiarowÄ…. Ostateczny cyfrowy zestaw danych przeksztaÅ‚camy w model VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość), który jest niezwykle bliski naszemu wyobrażeniu o rzeczywistym wyglÄ…dzie samochodu. Podczas wirtualnego spotkania w okularach VR pracujemy nad nim w czasie rzeczywistym - niezależnie od tego, czy osoba z którÄ… wspóÅ‚pracujemy znajduje siÄ™ w centrum projektowym w Ingolstadt, czy w naszych studiach w Malibu lub Pekinie. JeÅ›li na przykÅ‚ad powstajÄ… wtedy nowe projekty, możemy je wyrzeźbić przez noc w Ingolstadt. Musimy bowiem zawsze pamiÄ™tać, że narzÄ™dzia cyfrowe znacznie przyspieszajÄ… i usprawniajÄ… pracÄ™, ale nie mogÄ… caÅ‚kowicie zastÄ…pić modelu fizycznego. SÄ… rzeczy, których po prostu nie da siÄ™ zobaczyć na komputerze – ujawniajÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na fizycznym modelu. 
 

Notki biograficzne

Philipp Römers, urodzony w roku 1979, po raz pierwszy zetknÄ…Å‚ siÄ™ z projektowaniem samochodów już jako uczeÅ„, podczas praktyk w studiu projektowym Forda. StudiowaÅ‚ projektowanie transportu na Uniwersytecie w Pforzheim i otrzymaÅ‚ stypendium od Volkswagen AG. W 2005 roku rozpoczÄ…Å‚ swojÄ… karierÄ™ w Wolfsburgu jako projektant nadwozia i pracowaÅ‚ nad różnymi samochodami studyjnymi, a także modelami seryjnymi, takimi jak Golf 7 i Passat B8. W 2014 roku, wraz z obecnym szefem Audi Design, Markiem Lichte, przeszedÅ‚ do Audi AG i poczÄ…tkowo kierowaÅ‚ zespoÅ‚em ekspertów od projektowania nadwozi. Pod jego kierownictwem powstawaÅ‚y modele seryjne, takie jak Audi A3, A6 i Q8, a także pojazdy koncepcyjne: Audi Prologue i AI:CON. Römers wspóÅ‚tworzyÅ‚ również Audi e-tron i e-tron GT. Od poczÄ…tku roku kieruje dziaÅ‚em Exterior Design – projektowania wyglÄ…du zewnÄ™trznego, zatrudniajÄ…cym 170 pracowników na caÅ‚ym Å›wiecie. 
 
Norbert Weber urodziÅ‚ siÄ™ w roku 1961. W latach 80. studiowaÅ‚ wzornictwo w Kilonii w Niemczech oraz w ArtCenter College of Design w Vevey w Szwajcarii. Obecnie pracuje w swoim wymarzonym zawodzie, jako projektant samochodów. W 1991 r. rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ jako projektant nadwozi i wnÄ™trz w Mercedes-Benz. Od 2007 roku Weber kierowaÅ‚ Design Center for Interiors and Color & Trim w Audi AG w Ingolstadt, a w 2012 roku przejÄ…Å‚ zarzÄ…dzanie projektami i Design Studio w Pekinie. Po piÄ™ciu latach pracy w Skodzie, Weber powróciÅ‚ do swojej dawnej marki. Na stanowisku szefa dziaÅ‚u Interior Design – stylistyki wnÄ™trza w Audi, kieruje obecnie zespoÅ‚em 160 projektantów i inżynierów. Jak sam mówi, jego najwiÄ™kszym jak dotÄ…d osiÄ…gniÄ™ciem jest projekt wnÄ™trza Audi TT w wersji z 2014 roku. 


Źródło: Audi, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.