Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Jesteś właścicielem uszkodzonego samochodu, który od dawna stoi na pobliskim parkingu? Dopóki auto jest zarejestrowane, musisz opłacać składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Aby uniknąć takich opłat, warto rozważyć zezłomowanie samochodu. Sprawdź, jak dokonać tego legalnie – to jedyny sposób na odzyskanie części pieniędzy z OC.

Decyzja dotycząca złomowania pojazdu należy wyłącznie do ciebie. Warto się na nią zdecydować wówczas, gdy:

  • auto nie jest już w pełni sprawne i nie korzystasz z niego przez dłuższy czas
  • na skutek zdarzenia drogowego ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą.

Złomowanie samochodu pozwoli nie tylko na uzyskanie pieniędzy, ale także zwolni cię z obowiązkowego opłacania składki OC.

Jak zezłomować samochód – krok po kroku?

Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków, a pierwszym i najważniejszym z nich jest wybór stacji demontażu.

  1. Wybór stacji demontażu

Wybór stacji demontażu ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to czy firma posiada stosowne zezwolenia, np. od marszałka województwa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że złomowanie samochodu odbywa się w pełni legalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  1. Dostarczenie pojazdu

Jeśli samochód nie jest w pełni sprawny, nie możesz się nim poruszać po drodze – może bowiem stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W takim przypadku należy wynająć lawetę.

  1. Przekazanie dokumentów

Wraz z samochodem przeznaczonym na złom należy dostarczyć komplet dokumentów. Są to:

  • dowód rejestracyjny
  • dowód osobisty
  • umowę kupna-sprzedaży
  • wpis do ewidencji firmy – jeśli pojazd jest własnością przedsiębiorstwa.

Ponadto może być potrzebne pisemne upoważnienie, jeżeli właściciel auta nie może stawić się osobiście do stacji demontażu.

Po zezłomowaniu ty – jako właściciel lub pełnomocnik – musisz otrzymać dokumenty od pracownika. Są to:

  • zaświadczenie o przyjęciu pojazdu na złom
  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu.

Upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty – to one będą podstawą do wyrejestrowania samochodu i zwrotu składki OC za niewykorzystany okres.

Samochód został zezłomowany – co dalej?

Po wizycie w stacji demontażu masz 30 dni na wyrejestrowanie samochodu. Aby tego dokonać udaj się do wydziału komunikacji urzędu miasta / gminy stosownego dla miejsca zamieszkania. Złóż wymagany wniosek, dostarcz komplet dokumentów.

Zgłoś kasację, aby odzyskać pieniądze z OC

Kolejnym krokiem jest wizyta w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy nie tylko złożyć wypowiedzenie umowy OC, ale również dostarczyć wniosek o zwrot składki OC za niewykorzystany okres. Warto zatem zrobić to jak najszybciej po kasacji – dzięki temu uda Ci się odzyskać możliwie maksymalną kwotę.

Chociaż wniosek o zwrot składki OC możesz przygotować samodzielnie, większość towarzystw ubezpieczeniowych dysponuje gotowymi już drukami. Należy podać m.in. dane właściciela pojazdu, dane samochodu, numer polisy, numer rachunku bankowego. Ubezpieczyciel ma 14 dni na zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.

Legalna stacja demontażu – dlaczego ma to znaczenie?

Wybór legalnej stacji zajmującej się kasacją pojazdów nakładają stosowne przepisy. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług podmiotu nieposiadającego zezwolenia nadawanego przez marszałka województwa, musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami.

 Jeżeli kasacji dokona nielegalna stacja, wówczas – zamiast dokumentu potwierdzającego zezłomowanie auta, możesz otrzymać umowę kupna-sprzedaży. Będzie to miało daleko idące konsekwencje, które dla ciebie mogą oznaczać straty finansowe. Dlaczego?

  • Nielegalna stacja będąca w posiadaniu twojego wraka sama może zezłomować pojazd i uzyskać pieniądze za kasację.
  • Dysponując dokumentami potwierdzającymi zezłomowanie, może wystąpić o zwrot niewykorzystanej części składki OC, co przełoży się na dodatkowy zysk.

Nie daj się namówić na kasację pojazdu w nielegalnej stacji demontażu. Skorzystaj z usług podmiotów mających stosowne zezwolenie. Dzięki temu zabezpieczysz swoje interesy i możesz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Artykuł partnera

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.