Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford i Purdue pracują wspólnie nad patentem przewodu, który może zapewnić tak szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych, jak tankowanie benzyny 
2021-11-17
Ford i Purdue pracują wspóln

Naukowcy Forda i Uniwersytetu Purdue zrealizowali ważny, wczesny etap badań, które mogą sprawić, że ładowanie pojazdów elektrycznych stanie się prostsze i znacznie szybsze.


W ramach kooperacji badawczej, naukowcy z obu grup pracujÄ… nad projektem nowego, zgÅ‚oszonego do patentu przewodu dla stacji Å‚adowania, który mógÅ‚by zostać wykorzystany w rozwijanej obecnie technologii Å‚adowania pojazdów. UÅ‚atwiÅ‚oby to użytkownikom wymianÄ™ pojazdów na znacznie szybsze w Å‚adowaniu modele elektryczne.
 
„WspóÅ‚czesne Å‚adowarki majÄ… ograniczone możliwoÅ›ci szybkiego Å‚adowania akumulatorów pojazdów elektrycznych ze wzglÄ™du na niebezpieczeÅ„stwo przegrzania. Szybsze Å‚adowanie wymaga przepÅ‚ywu prÄ…du wiÄ™kszej mocy przez przewód Å‚adujÄ…cy – mówi Michael Degner, dyrektor techniczny w Ford Research and Advanced Engineering.¹ „Im wyższa moc prÄ…du Å‚adowania, tym wiÄ™ksza ilość ciepÅ‚a musi być odprowadzana, aby przewód zachowaÅ‚ sprawność.”
 
Naukowcy z Purdue koncentrujÄ… siÄ™ na stworzeniu alternatywnej metody chÅ‚odzenia przewodu Å‚adujÄ…cego, zdolnego do przesyÅ‚ania prÄ…du o wyższej mocy. w konstrukcji przewodu jako aktywny czynnik chÅ‚odzÄ…cy stosowana jest ciecz, dla której można jednak zwiÄ™kszyć efektywność radiacyjnÄ… poprzez wykorzystanie procesu zmiany stanu skupienia z ciekÅ‚ego w gazowy – to kluczowa różnica pomiÄ™dzy opracowywanym rozwiÄ…zaniem, a obecnie stosowanÄ… na rynku metodÄ… chÅ‚odzenia cieczÄ….
 
Innowacja ta może pewnego dnia doprowadzić do przepÅ‚ywu prÄ…du o znacznie wiÄ™kszej mocy, niż zdolne sÄ… zapewnić dzisiejsze najsprawniejsze systemy Å‚adowania pojazdów elektrycznych, dziÄ™ki czemu możliwe bÄ™dzie skrócenie czasu potrzebnego na uzupeÅ‚nienie akumulatora, jeÅ›li równolegle wprowadzane bÄ™dÄ… udoskonalenia procesów Å‚adowania i innych technologii. z czasem mogÅ‚oby to doprowadzić do tego, że Å‚adowanie pojazdów elektrycznych odbywaÅ‚oby siÄ™ tak szybko, jak tankowanie na konwencjonalnych stacjach benzynowych.
 
Koncepcja tego rozwiÄ…zania jest wynikiem analizowania przeszkód, zwiÄ…zanych z osiÄ…gniÄ™ciem szybszej prÄ™dkoÅ›ci Å‚adowania, prowadzonych przez zespóÅ‚ Forda, a także wiedzy naukowców z Purdue. ZespoÅ‚y systematycznie wspóÅ‚pracujÄ…, dokonujÄ…c przeglÄ…du najnowszych wyników i przekazujÄ…c informacje zwrotne na temat obszarów, na których należy siÄ™ skupić w miarÄ™ rozwoju tego rozwiÄ…zania.
 
„Czas Å‚adowania pojazdu elektrycznego może siÄ™ znacznie różnić – od 20 minut na stacji do godzin z domowej Å‚adowarki. CzÄ™sto jest to źródÅ‚em obaw ludzi, którzy rozważajÄ… zakup pojazdu elektrycznego” – uważa Issam Mudawar, profesor WydziaÅ‚u inżynierii mechanicznej im. Betty Ruth i Miltona B. Hollanderów w Purdue University. „Moje laboratorium znalazÅ‚o sposób rozwiÄ…zania sytuacji, kiedy szybkość wzrastajÄ…cej temperatury przekracza możliwoÅ›ci dzisiejszych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych.”
 
Mudawar dodaje, że jego laboratorium zamierza w ciÄ…gu najbliższych dwóch lat rozpocząć testy prototypowego przewodu Å‚adujÄ…cego, co pozwoli uÅ›ciÅ›lić parametry prÄ™dkoÅ›ci Å‚adowania dla niektórych modeli pojazdów elektrycznych.
 
„Ford dąży do uÅ‚atwienia zmian, idÄ…cych w kierunku elektryfikacji” - powiedziaÅ‚ Degner. „Cieszymy siÄ™, że możemy Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracować z zespoÅ‚em naukowym Purdue, który może sprawić, że posiadanie samochodów elektrycznych i flot pojazdów użytkowych stanie siÄ™ bardziej atrakcyjne i osiÄ…galne”.
 

Młode talenty elektryfikują świat

WspóÅ‚praca Forda i Purdue jest jednym z setek strategicznych sojuszy, jakie firma zawarÅ‚a z profesorami wyższych uczelni na caÅ‚ym Å›wiecie. Studenci otrzymujÄ… możliwość pracy nad najważniejszymi wyzwaniami dla Å›wiata, co pomaga rozwijać ich umiejÄ™tnoÅ›ci, a jednoczeÅ›nie Ford ma szansÄ™ zaprezentować siÄ™ przyszÅ‚ym absolwentom, którzy mogÄ… zdecydować siÄ™ na rozpoczÄ™cie kariery w firmie.
 
„Badania, które prowadzimy w ramach projektu, sÄ… rzeczywiÅ›cie zaawansowane. Postrzegamy je jako korzyść dla nas, dla przyszÅ‚oÅ›ci systemów Å‚adowania pojazdów elektrycznych oraz jako lokomotywÄ™ awansu mÅ‚odych talentów – i mamy w tych dziaÅ‚aniach sukcesy” – powiedziaÅ‚ Ted Miller, kierownik ds. podsystemów elektryfikacji i badaÅ„ nad zasilaniem w Fordzie. „Studenci pomagajÄ… nam rozwiÄ…zywać problemy, a jednoczeÅ›nie angażujÄ… siÄ™, lubiÄ… to co robiÄ… i jest to trwaÅ‚a inwestycja w ich zespoÅ‚y laboratoryjne”.
 
Przewód umożliwiajÄ…cy szybkie Å‚adowanie trafi na rynek dopiero po zakoÅ„czeniu prac badawczo-rozwojowych, jednak przez ostatnie 37 lat Mudawar doskonaliÅ‚ metody efektywnego chÅ‚odzenia elektroniki, wykorzystujÄ…c lepsze wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci radiacyjne cieczy po doprowadzeniu do punktu parowania.
 
„Ford angażuje siÄ™ aktywnie w badania nad akumulatorami i pojazdami elektrycznymi od czasów Henry'ego Forda i Thomasa Edisona” – powiedziaÅ‚ Miller. „ZarejestrowaliÅ›my ponad 2500 amerykaÅ„skich patentów, zwiÄ…zanych z technologiami elektryfikacji napÄ™dów i dysponujemy ponad 4000 kolejnych wniosków patentowych, oczekujÄ…cych na rozpatrzenie. Idealnie uzupeÅ‚niamy siÄ™ we wspóÅ‚pracy z profesorem Mudawarem i jego studentami, którzy pomagajÄ… nam w poszukiwaniu przyszÅ‚ych rozwiÄ…zaÅ„ w zakresie Å‚adowania” – dodaÅ‚ Miller.
 
Aby dowiedzieć się więcej o badaniach Purdue, skorzystaj z linku.


Źródło: Ford, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.