Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Kompleksowe systemy chłodzenia w przygotowanym na Rajd Dakar 
2021-12-14
Kompleksowe systemy chłodzeni

Bo przygody nie trzeba szukać. Ona zjawia się sama. Przychodzi w najbardziej nieprzewidzianych momentach i w nieoczekiwanej postaci, najczęściej, gdy nie spodziewamy się jej, nie pragniemy jej, gdy nie jest nam ona potrzebna. Najpierw daje nam znak — że oto jest, przyszła po ciebie, chce cię ogarnąć i wciągnąć w swą grę. Musisz od razu wiedzieć, że to właśnie jej znak, musisz go rozpoznać wśród tysiąca innych znaków. Nie wolno ci zlekceważyć jej wezwania ani odłożyć go na później. Nie lubi leniwych. Pominie cię, odejdzie i więcej po ciebie nie wróci...


„Audi nigdy wcześniej nie startowało w Rajdzie Dakar. Pierwsze pytanie, jakie sobie zadaliśmy, brzmiało: Jak odprowadzić ciepło z samochodu?” - mówi Sebastian Fröber, inżynier odpowiedzialny za systemy chłodzenia. „Zaczęliśmy od symulacji CFD dla aerodynamiki całego pojazdu. Następnie zaprojektowaliśmy poszczególne układy chłodzenia.” W tym procesie pomogło doświadczenie Audi w zakresie skomplikowanych wymagań regulaminowych dotyczących chłodzenia, które cztery pierścienie wyniosły z wyścigu Le Mans i z Formuły E. Tym razem cele były nieco inne: Podczas gdy w sportowym samochodzie Le Mans priorytetem była maksymalna wydajność aerodynamiczna, w pustynnym prototypie chodzi o jak najlepsze odprowadzanie ciepła. Odpowiednią temperaturę zapewni w nim kilka obiegów chłodzących. 
 

Obieg niskotemperaturowy dla akumulatora wysokonapięciowego HVB 

Sercem napędu elektrycznego Audi RS Q e-tron jest system akumulatorów wysokiego napięcia. Aby utrzymać go w odpowiedniej temperaturze, Audi stosuje płyn chłodzący o nazwie Novec, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Ten niskotemperaturowy obieg ma chłodnicę pod przednią maską. 
 

Niskotemperaturowy obieg generatora – rozrusznika MGU 

Silnik spalinowy jest mechanicznie sprzężony z jednostką generatora-rozrusznika MGU, która wytwarza energię elektryczną dla akumulatora wysokiego napięcia. Przekazuje on swoją energię do dwóch innych jednostek MGU - jedna napędza koła tylne, druga przednie. Kiedy przepływ mocy jest odwrócony, np. podczas hamowania, oba zespoły odzyskują energię i przekazują ją z powrotem do akumulatora. Te trzy zespoły MGU są połączone własnym obwodem niskotemperaturowym. Odprowadza on swoje ciepło przez lewą chłodnicę w przedniej części pojazdu. Obwody niskotemperaturowe stanowią szczególne wyzwanie dla inżynierów. Podczas gdy nawet w pełnym słońcu, w znacznie gorętszym obiegu wysokotemperaturowym występuje dobry efekt chłodzenia, a płyn chłodzący nie zaczyna się gotować, praca w układach niskotemperaturowych jest znacznie trudniejsza. „Dzieje się tak dlatego, że powietrze pustynne o temperaturze 40°C tylko w niewielkim stopniu chłodzi płyn chłodzący, który ma wtedy ok. 60°C. Różnica temperatur jest wtedy po prostu zbyt mała” - mówi Fröber. 
 

Obieg wspomagania kierownicy i podnośników 

Obieg chłodzenia oleju znajduje się w lewym przednim kanale powietrznym przed chłodnicą niskotemperaturową. Krąży w nim olej hydrauliczny do wspomagania układu kierowniczego, który jest poddawany dużym obciążeniom podczas jazdy terenowej. System ten zasila również dwa podnośniki - po prawej i lewej stronie pojazdu – zamontowane tam na wypadek gdyby przebicie opony zmusiło załogę do zmiany koła. 
 

Obieg chłodzący klimatyzacji 

W prawym przednim kanale powietrznym znajduje się skraplacz układu klimatyzacji. Wentylator rozprowadza powietrze w kabinie. 
 

Dwa obiegi wysokotemperaturowe płynu chłodzącego i powietrza doładowującego 

W skład układu napędowego Audi RS Q e-tron wchodzi również przetwornik energii. Wysokowydajny silnik TFSI, umieszczony poprzecznie za fotelem pasażera, posiada obieg cieczy z chłodnicą. Obieg oleju silnikowego jest poprzez wymiennik ciepła termicznie połączony z tym systemem. Turbodoładowanie spalin wymaga drugiego systemu chłodzenia: sprężone powietrze dolotowe przepływa do silnika przez chłodnicę międzystopniową. Chłodnica cieczy i powietrza doładowującego znajdują się obok siebie, nad tylną osią. Osłona na dachu rozdziela przepływ powietrza pomiędzy obie chłodnice. „Na trudnych odcinkach, na przykład podczas pokonywania wydm z niewielką prędkością, ten przepływ powietrza może być niewystarczający” - mówi Sebastian Fröber. „Z tego powodu za każdą z dwóch chłodnic umieszczono wentylator, który w razie potrzeby może odprowadzać ciepłe powietrze.” Uchodzi ono z tyłu Audi RS Q e-tron. 
 

Zaprojektowane tak, by wytrzymać najwyższe obciążenia 

Układ chłodzenia Audi RS Q e-tron jest przystosowany do maksymalnych obciążeń. „Ostatnio systemy testowaliśmy w listopadzie w Maroku” - mówi Sebastian Fröber. „Carlos Sainz w długim teście przemierzał miękki piasek wyschniętego koryta rzeki z celowo zaklejonymi wlotami powietrza chłodzącego. Wszystkie systemy działały bez zarzutu". 
 
Mimo wszystkich strat mocy zachodzących przy uwzględnieniu wymagań dotyczących chłodzenia jednostek napędowych, Audi zbudowało rajdowy prototyp o wysokiej wydajności. Dzięki elektrycznemu układowi przeniesienia napędu i przetwornikowi energii, pojazd ten stanowi kamień milowy w świecie sportów motorowych. Silnik TFSI o mocy około 200 kilowatów, jest najbardziej wydajny w zakresie od 4500 do 6000 obr/min. Jego jednostkowe zużycie paliwa wynosi znacznie poniżej 200 gramów na kilowatogodzinę. Dzięki temu załogi Audi: Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger i Carlos Sainz/Lucas Cruz zasiadające za kierownicami Audi RS Q e-tron, nie tylko pokonają pustynię w Rajdzie Dakar w odpowiedniej temperaturze, ale także wyjątkowo sprawnie. 


Źródło: Audi, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.