Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Wystawa finalistów konkursu Mazdy podczas Łódź Design Festival 
2022-05-11
Wystawa finalistów konkursu M

Już od 12 maja Mazda, wieloletni partner Łódź Design Festival, zaprasza do Łodzi na wystawę „Piknik na skraju drogi” prezentującą prace finalistów konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Goście ŁDF 2022 będą mieli okazję zobaczyć projekty młodych twórców polskiego designu przygotowane z myślą o szeroko rozumianej rekreacji. Wystawę można oglądać do 22 maja w łódzkim Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3.


Wystawa „Piknik na skraju drogi” dobrze wpisuje się w charakter tegorocznej edycji Łódź Design Festival 2022, której hasłem stała się „re:generacja”. Prezentowane obiekty odnoszą się do poprawy kondycji mentalnej i fizycznej człowieka – w tym sensie ekspozycja stanowi jeden z ważnych punktów programu festiwalu.
 
Na wystawie zostaną pokazane prace sześciorga polskich projektantów: Martyny Piątek, Alka Rokosza, Wojciecha Błaszczyka, Karoliny Gardzilewicz, Anny Elizy Gwiazdy i Konstancji Kaźmierczyk. To młode pokolenie polskich projektantów doskonale rozumie wyzwania współczesności, potrzebę nowego podejścia do projektowania i do świata w którym żyjemy. Nieprzypadkowo jury konkursu wybrało ich spośród 150 zgłoszeń młodych, polskich twórców. Wyboru dokonywali wybitni projektanci – Tomek Rygalik, Agnieszka Bar i Alicja Patanowska, redaktor naczelna Magazynu Czas na Wnętrze – Anna Grużewska oraz dyrektor Europejskiego Centrum Designu Mazdy – Jo Stenuit.
 
Zanim doszło do powstania konkursowych projektów, finaliści musieli przejść kilka etapów, między innymi zgodnie z nową formuła konkursu stawiającą na doświadczanie i zdobywanie umiejętności pod okiem mentorów – uczestniczyli w warsztatach organizowanych w Kampusie Kreatywnym „DesignNature” w Sobolach oraz Centrum Designu Mazdy w Oberursel w Niemczech.
 
Przeznaczeniem każdego z przedmiotów prezentowanych na wystawie jest jakiś wymiar rekreacji, dodatkowo każdy z nich musiał być wykonany z użyciem naturalnego korka – materiału całkowicie biodegradowalnego, odnawialnego i podlegającego recyklingowi. Sześcioro twórców specjalizujących się w różnych dziedzinach – architekturze, wzornictwie przemysłowym, biżuterii, ceramice, wyposażeniu wnętrz – wykonało sześć skrajnie różnych obiektów. Zostaną one zaprezentowane w towarzystwie Mazdy MX-30, nieszablonowego modelu, która jest pierwszym modelem elektrycznym japońskiego producenta, a zarazem inspiracją dla zaprojektowanych obiektów.
 
Wśród nich znajduje się zwycięski projekt „for/rest” Martyny Piątek wyróżniony Grand Prix oraz I nagrodą w wysokości 20 tys. złotych. Jest to mobilne siedzisko przeznaczone do wywodzących się z Japonii kąpieli leśnych (jap. „shinrin-yoku”), które ma skłaniać użytkowników do wyciszenia i kontaktu z naturą. Obiekt w całości został wykonany z korka – tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia pochodzącego z recyklingu. Nagradzając Martynę Piątek, jury konkursu było pod wrażeniem prostoty, naturalności i funkcjonalności tego rozwiązania. Poza projektem „for/rest” na wystawie zostaną zaprezentowane również minimalistyczne meble służące do wypoczynku, biżuteria, która ma zbliżać nas do świata natury czy chociażby nowa forma huśtawki, której forma została zainspirowana jazdą konną.
 
Gdzie będziemy szukać odpoczynku w najbliższej przyszłości? Jak będzie się kształtował nasz stosunek do świata natury? Wystawa „Piknik na skraju drogi” stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.
 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie i spotkanie z laureatką I nagrody – 14 maja 2022 r. (sobota), godz. 15:00 – 16:00 w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3.

Mazda szósty rok z rzędu jest partnerem Łódź Design Festival. Wzorem poprzednich lat, poza wsparciem merytorycznym, japoński producent zapewnia najważniejszej polskiej imprezie związanej z designem pomoc logistyczną. Do dyspozycji gości – projektantów i dziennikarzy biorących udział w festiwalu – oddane zostaną najnowsze Mazdy CX-5.
 
Podczas tegorocznego ŁDF fanów motoryzacji i dobrego designu czeka jeszcze jedna niespodzianka – pierwsza w Polsce publiczna prezentacja nowej hybrydowej Mazdy CX-60 – szczytowego osiągnięcia stylistyki KODO. To design polegający na wydobywaniu esencji dynamiki i piękna dzięki perfekcyjnej rzemieślniczej pracy i usuwaniu zbędnych detali. Największy, najmocniejszy i najbardziej kompletny samochód japońskiej marki będzie można zobaczyć podczas trwania Festiwalu w rotundzie łódzkiej Manufaktury.
 
 
 
Wystawa „Piknik na skraju drogi”
 
Prezentacja finałowych prac konkursu Mazda Design Experience 2020/21
 
12-22 maja Łódź Design Festival
 
Łódź, ul. Tymienieckiego 3
 
Art_Inkubator
 
---------------------------------------------------
 
Crafted in Japan – pierwsza publiczna prezentacja Mazdy CX-60
 
14-22 maja Łódź Design Festival
 
Rotunda w Manufakturze,
 
Drewnowska 58


Źródło: Mazda, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze