Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Grupa Volkswagen planuje, by do 2027 roku centra danych były neutralne dla klimatu 
2022-11-07
Grupa Volkswagen planuje, by d

Grupa Volkswagen ogłosiła, że do 2027 roku jej centra danych staną się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby osiągnąć ten cel, Grupa zwiększyła możliwości obliczeniowe w norweskim centrum w Green Mountain, które już dziś jest neutralne dla klimatu. Dzięki temu jedna czwarta globalnych operacji centrów danych Grupy Volkswagen będzie odbywać się w sposób neutralny dla środowiska. Oznacza to, że rocznie uda się uniknąć emisji na poziomie 10 000 ton CO2.


Przyspieszając działania związane z dekarbonizacją, Grupa Volkswagen postawiła sobie ambitny cel – jej centra danych mają się stać neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla netto do 2027 roku. To trzy lata wcześniej niż przewidziano w Europejskim Green Deal, w ramach którego europejscy operatorzy centrów danych zgodzili się na neutralność dla klimatu do 2030 roku. Aby to było możliwe, Volkswagen rozszerzył działalność centrum danych w Green Mountain – to norweski operator centrów danych neutralnych pod względem emisji CO2. Wszystkie serwery w Green Mountain są zasilane w 100% odnawialną energią, wytwarzaną przez elektrownie wodne i są naturalnie chłodzone przez przylegający fiord.
 
„Neutralne dla klimatu IT to kluczowy obszar na naszej agendzie ESG. Podczas gdy rozwój technologii jest kluczowym czynnikiem zwiększającym wydajność, poprawiającym doświadczenia klientów i pozwalającym stworzyć nowe modele biznesowe, IT odpowiada za około 3 procent globalnej emisji CO2” – wyjaśniła Hauke Stars, członek zarządu ds. IT i cyfryzacji. „Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przechowywanie danych w celu umożliwienia realizacji strategii NEW AUTO Grupy Volkswagen, zrównoważone IT z ambitnymi celami ma kluczowe znaczenie dla systematycznego zmniejszania naszego śladu węglowego. Biorąc pod uwagę, że centra danych są największym źródłem emisji dwutlenku węgla w IT, zwiększenie naszej mocy obliczeniowej w Green Mountain znacząco przyspieszy naszą drogę do centrów danych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla” – dodaje Hauke Stars.
 
Współpraca z Green Mountain rozpoczęła się w czerwcu 2019 r., kiedy to Grupa Volkswagen otworzyła centrum danych w Telemarku w Norwegii. Celem było zlecenie na zewnątrz projektów obliczeniowych innych niż kluczowe, o wysokiej wydajności, takich jak symulacje testów zderzeniowych, aby zwolnić pojemność w centrach danych Volkswagen Group w siedzibie głównej, potrzebną do obsługi krytycznych aplikacji biznesowych. W sumie Volkswagen Group ma sześć centrów danych na całym świecie, trzy w Wolfsburgu, dwa w Norwegii i jedno w Singapurze.
 
Dzięki zwiększeniu mocy obliczeniowej centrum danych w Green Mountain, jedna czwarta globalnego zapotrzebowania Grupy na moc obliczeniową będzie działać w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Odpowiada to zmniejszeniu emisji CO2 o ok. 10 000 ton rocznie. Energia odnawialna wykorzystywana do działania centrum danych Volkswagena w Green Mountain wystarczyłaby do zasilenia 500 gospodarstw domowych.
 
„Doceniamy zaufanie, jakim obdarzyła nas Grupa Volkswagen i cieszymy się, że możemy ją wspierać w drodze do pełnej neutralności węglowej” – powiedział Tor Kristian Gyland, prezes zarządu Green Mountain. „Mamy tę samą wizję bardziej zrównoważonej przyszłości” – podsumował.
 
W przypadku nowej lokalizacji, firma Green Mountain przekształciła były magazyn amunicji NATO w unikatowe centrum danych o powierzchni 22 600 m². Infrastruktura została zaprojektowana tak, aby można ją było rozbudować do 2x26 MW, przy czym Volkswagen wykorzystuje 3 MW. Do chłodzenia, które w tradycyjnych centrach danych pochłania od 40 do 80 procent energii potrzebnej do zasilania serwerów, nowe centrum wykorzystuje przylegający do niego fiord o głębokości sięgającej 100 metrów, w którym woda przez cały rok ma stałą temperaturę – ok. 8 stopni Celsjusza.
 
98,9 procent produkowanej w Norwegii energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a większość z nich pochodzi z elektrowni wodnych. Taka energia ma minimalny ślad węglowy, jak i marginalny wpływ na środowisko. Rząd norweski promuje wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w nowych gałęziach przemysłu, na przykład w neutralnych dla klimatu centrach danych. Ulgi podatkowe, niskie ceny energii i stabilne warunki polityczne sprawiają, że Norwegia jest idealną lokalizacją dla zielonego IT.
 
Grupa Volkswagen była pierwszym producentem samochodów, który zobowiązał się do przestrzegania postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego – w 2018 roku. Do 2050 roku firma chce uzyskać neutralny bilans emisji CO2 netto. W swojej podstawowej działalności koncern zamierza osiągnąć 30% redukcję emisji CO2 do 2030 roku. Już dziś ponad 90% zewnętrznego zasilania europejskich zakładów produkcyjnych Grupy Volkswagen pochodzi ze źródeł odnawialnych.


Źródło: Volkswagen, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.