Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Audi RS Q e-tron podczas Rajdu Dakar 2023 wyemituje o ponad 60 procent dwutlenku węgla mniej 
2022-11-23
Audi RS Q e-tron podczas Rajdu

Już podczas swojego pierwszego startu w Rajdzie Dakar w styczniu 2022 r., Audi RS Q e-tron ustanowiło standardy efektywności i konkurencyjności e-mobilności w sportach motorowych. Teraz przyszedł czas na kolejny krok: Trzy pustynne prototypy z napędem elektrycznym i wyposażone w przetwornik energii, stające na starcie kolejnej edycji Rajdu Dakar, po raz pierwszy zasilane będą innowacyjnym paliwem. Tegoroczny Dakar potrwa od 31 grudnia 2022 r. do 15 stycznia 2023 r.


„W Audi konsekwentnie realizujemy strategię dekarbonizacji” - mówi Oliver Hoffmann, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego. „Pojazdy z napędem elektrycznym i odnawialna energia elektryczna, to dla nas wiodące technologie. Natomiast paliwa odnawialne otwierają możliwość zasilania silników spalinowych w sposób bardziej przyjazny dla klimatu. Audi RS Q e-tron w swoim innowacyjnym napędzie łączy oba te systemy. W efekcie tego, startując w najtrudniejszej imprezie rajdowej jaką można sobie wyobrazić dla napędów elektrycznych, osiągamy jeszcze większą równowagę środowiskową.” By jeszcze bardziej ograniczyć emisję dwutlenku węgla, Audi w zakresie paliwa stosowanego w samochodzie rajdowym stawia na produkty oparte na odpadach, które nie są produktami spożywczymi. Kryje się za tym proces, w którego pierwszym etapie przetwarza się biomasę na etanol. W dalszych etapach procesu wytwarzane jest ostateczne paliwo. Proces ten w skrócie nazywany jest „ethanol-to-gasoline” (ETG). Jako produkt wyjściowy wykorzystywane są w nim biogenne części roślin. 
 
Zawartość zbiornika paliwa RS Q e-tron to w 80 procentach komponenty zrównoważone środowiskowo, w tym ETG i e-metanol. Paliwo jest niezbędne dla pracy konwertera energii, którego pracująca z wysokim sprężeniem część spalinowa bardzo wydajnie dostarcza energię elektryczną do napędu elektrycznego. Zatem, podczas gdy ta koncepcja napędu już z zasady wymaga mniej paliwa niż konwencjonalne systemy, teraz następuje dalsza jej optymalizacja. „Dzięki tej mieszance paliwowej emisja dwutlenku węgla z Audi RS Q e-tron będzie o ponad 60 procent mniejsza” - mówi dr Fabian Titus, z działu rozwoju zastosowań i termodynamiki. 
 
Ta opracowana przez Audi technika spełnia surowe specyfikacje chemiczne przepisów paliwowych FIA i ASO. Są one zbliżone do przepisów dotyczących dostępnych w handlu gatunków paliw o liczbie oktanów 102. Tak wysoka wartość gwarantuje przeciwstukowe właściwości mieszanki paliwowo-powietrznej podczas procesu spalania. Przy zastosowaniu tego innowacyjnego paliwa silnik spalinowy osiąga nawet nieco wyższą sprawność niż w przypadku benzyny uzyskiwanej z paliw kopalnych. Zawartość tlenu w reFuel zmniejsza jednak gęstość energetyczną paliwa, dlatego spada jego wartość opałowa. RS Q e-tron wymaga więc większej objętości zbiornika. Oczywiście nie daje to pojazdowi przewagi regulaminowej, ponieważ przepływomierze paliwa w trosce o równe szanse uczestników wyjątkowo precyzyjnie odmierzają zużycie energii. 
 
W roku 2022, pierwsza generacja RS Q e-tron podczas rajdowych imprez, które odbywały się w styczniu i marcu, dzięki napędowi elektrycznemu z przetwornikiem energii bardzo energooszczędnie pokonywała kolejne etapy rajdowych zmagań. Dodatkowo należy zaznaczyć, że dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu paliw odnawialnych w modelach HEV (Hybrid Electric Vehicles), takich jak RS Q e-tron, oraz ogólnie w wysokowydajnych pojazdach hybrydowych przeznaczonych do normalnego ruchu drogowego, osiąga się znacznie lepszy bilans emisji CO2. 
 
Wizją Audi są starty w najbardziej wymagających wyścigach i rajdach świata przy użyciu w 100 procentach odnawialnego paliwa. Od ponad czterdziestu lat naczelną zasadą Audi jest transfer technologii ze sportów motorowych do samochodów produkowanych seryjnie. Zastosowanie reFuels otwiera teraz dodatkowy wymiar: pojazdy z silnikami spalinowymi i napędami hybrydowymi mogą dzięki reFuels skutecznie przyczyniać się do redukcji gazów cieplarnianych.


Źródło: Audi, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.