Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Mitsubishi ASX - polska prezentacja 
2010-09-15
Mitsubishi ASX - polska prezen

Mitsubishi ASX to jedyny kompaktowy crossover produkowany w Japonii – zjeżdża z taśm produkcyjnych fabryki Okazaki. Auto jest już dostępne w polskich salonach, a o tym, jak sprawuje się na naszych drogach mogliśmy się przekonać podczas oficjalnej prezentacji zorganizowanej w okolicach Tarczyna.


ASX powstał na płycie podłogowej Project Global- tej samej, którą wykorzystano w modelach Lancer Evolution, Outlander, Lancer Sedan i Sportback oraz Delica D:5.

Dzieląc z Outlanderem 70% komponentów, ASX ma niemal tę samą konstrukcję płyty podłogowej (z wyłączeniem tylnej podłogi, która w przypadku ASX jest nowa) oraz podwozia (zawieszenie, hamulce, system 4WD) ale zmodyfikowaną i dostosowaną do potrzeb mniejszego i lżejszego pojazdu.  Model ten dzieli z Outlanderem także rozstaw osi wynoszący 267 cm, czyli o 4 cm więcej od rozstawu osi najbliższego konkurenta w segmencie i niemal tyle samo, co u większych konkurentów w klasie, co pozytywnie wpływa na stabilność i właściwości jezdne.

Nadwozie

Jedną z najważniejszych cech wyróżniających Mitsubishi ASX od konkurencji jest dynamiczna sylwetka. Przód modelu ASX wyróżnia sugestywna osłona chłodnicy typu Jet Fighter – nawiązanie stylistyczne do myśliwca F-2 produkowanego przez firmę Mitsubishi Heavy Industries, Ltd., która stała się już znakiem rozpoznawczym niemal wszystkich drogowych modeli firmy Mitsubishi Motors w Europie (Colt, Lancer i Outlander). Celem konstruktorów firmy Mitsubishi była sylwetka o prostym, ale dynamicznym zarysie. W porównaniu z modelami Lancer/Lancer Evolution czy Outlander, grill ASX jest bardziej wyrazisty i został idealnie zespolony z kształtem przetłoczeń pokrywy silnika, co zapewnia lepszą ochronę pieszego podczas potrącenia (strefy kontrolowanego zgniotu) – i to mimo krótkiego zwisu – oraz czyni przód auta bardziej widocznym dla kierującego, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie w warunkach miejskich.

Z tyłu głównym założeniem stylistycznym było jednoczesne obniżenie i poszerzenie sylwetki. Chciano przy tym uniknąć wrażenia nadmiernej przysadzistości, które dodatkowo mógłby potęgować krotki tylny zwis. Aby temu zapobiec między wąskimi, „skośnymi” kloszami tylnych lamp poprowadzono wyraziste, aerodynamiczne przetłoczenie oraz umieszczono tam trapezoidalne wgłębienie na tablicę rejestracyjną.

Wnętrze

Wnętrze nowego modelu cechuje nienaganna ergonomia i wyrazista, sportowa elegancja. Jest ono pojemne, komfortowe  i bogato wyposażone. Nacisk położono bardziej na formę, sposób wykończenia oraz jakość użytych materiałów niż na mnogość wymyślnych stylistycznych rozwiązań charakterystyczną dla pojazdów klasy SUV.

Pojemność bagażnika nowego Mitsubishi ASX to 442 litry lub 480 litrów (do linii dachu) nawet przy pięciu pasażerach aż do 1219 litrów, gdy złożone są tylne siedzenia.

Silniki

W Polsce oferowanych jest 21 wersji Mitsubishi ASX z 3 silnikami (Diesel o pojemności 1.8 litra i mocy 116 lub 150 KM i benzynowy 1.6 litra o mocy 117KM) z napędem na jedną (1.8 DID MIVEC i 1.6 MIVEC) lub dwie osie (1.8 DID MIVEC).

Innowacyjny Diesel ze zmiennymi fazami rozrządu

Nowy silnik Diesla 1.8 DID to pionierska konstrukcja - pierwszy na świecie Diesel w pojeździe osobowym, w którym zastosowano system zmiennych faz rozrządu.

Jako najnowszy produkt pro-środowiskowej strategii firmy MMC, ASX wyposażony jest w zupełnie nowe, w całości aluminiowe, czterocylindrowe, 16-zaworowe ekologiczne jednostki wysokoprężne, spełniające rygorystyczne wymogi normy Euro 5*. Oznaczone symbolem 4N13 silniki te – wyposażone w dwa wałki rozrządu w głowicy oraz bezpośredni układ wtryskowy typu Common Rail – powstały przy współpracy Mitsubishi Motors Corporation z firmą Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI).

Ze wszystkich rozwiązań najbardziej wyróżnia się opracowany przez firmę Mitsubishi system zmiennych faz rozrządu i zmiennego skoku zaworów MIVEC, który po raz pierwszy na  świecie zastosowany został w samochodzie osobowym z silnikiem Diesla, a który umożliwia rekordowo niski stopień sprężania oraz wynikające z tego faktu korzyści dla użytkownika.

Ogólne osiągi poprawiono również poprzez zastosowanie turbosprężarki firmy MHI (TF035) o zmiennej geometrii kierownicy dopływu spalin do turbiny. Technologia zmiennej geometrii kierownicy dopływu spalin do turbiny (VG) pomaga osiągnąć optymalny stopień ustawienia przy niskich i wysokich prędkościach, co gwarantuje wysoką wydajność, szczególnie w zakresie emisji spalin i czasu reakcji (brak opóźnienia itd.).

W chwili debiutu silnik 4N13 jest jedynie oferowany z 6-stopniową przekładnią manualną, bowiem początkowo w Europie główny nacisk zostanie położony na bogatą ofertę układów napędowych  (1.8 DiD w wersji Low Power i High Power oraz benzynowy 1.6) oraz rodzajów napędu (2WD lub 4WD).

Pierwsze testy przeprowadzane zarówno przez dziennikarzy, jak i klientów przy wykorzystaniu ASX 1.8 DID o mocy 150 KM dowiodły, że średnie spalanie może spaść nawet do 3,9 litra paliwa na 100 km, co oznacza imponujący zasięg ponad 1600 km na jednym tankowaniu!

Nowy silnik benzynowy

Równocześnie, dla klientów szukających silnika benzynowego przewidziano wersję ASX z nową jednostką 1,6-litra DOHC 16v MIVEC: to kolejna konstrukcja opracowana przez Mitsubishi, którą w tym przypadku zbudowano na bazie silnika o pojemności 1,5-litra znanego z modelu Colt (skok tłoka zwiększony z 84,8 mm do 90,0 mm).

Jednostka benzynowa montowana w ASX oferowana jest z napędem na 1 oś oraz pięciostopniową przekładnią manualną.

Zawieszenie

Zawieszenie Mitsubishi ASX z kolumnami MacPhersona z przodu i układem wielowahaczowym typu wleczonego z tyłu zostało przeprojektowane (m.in. sztywność sprężyn, 18-milimetrowy stabilizator względem 20-milimetrowego w Outlanderze) a tarcze hamulcowe (294 mm wentylowane z przodu / 302 mm lite z tyłu) otrzymały mechaniczny system, który wykrywa gwałtowne wciśnięcie pedału hamulca i zapewnia wspomaganie hamowania w awaryjnych sytuacjach poprzez podciśnieniowy siłownik wspomagający.

4x4

ASX wykorzystuje zoptymalizowaną wersję elektronicznego napędu na cztery koła „AWC”, który oferuje kierowcy wybór trzech trybów pracy dopasowanych odpowiednio do jego preferencji i warunków podróżowania. Centralny dyferencjał oferuje  elektronicznie kontrolowane sprzęgło, które wykorzystuje sterowanie antycypacyjne, aby rozdzielić odpowiednią ilość momentu obrotowego pomiędzy przednią a tylną oś, wykorzystując w tym celu dane z czujnika otwarcia przepustnicy oraz bazując na prędkości pojazdu, warunkach drogowych i działaniach kierowcy:

Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (EPS)

Ważnym udoskonaleniem jest nowe elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (EPS), przyczyniające się do dalszego spadku poziomu emisji i połączone z kolumną kierownicy regulowaną na wysokość (w zakresie 40 mm) i na głębokość (w zakresie 40 mm). Ta ostatnia funkcja została zastosowana po raz pierwszy w obecnej gamie modeli firmy Mitsubishi Motors.

Bezpieczeństwo

Za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów odpowiadają system aktywnej kontroli trakcji (TCL) i stabilizacji pojazdu (ASC), system wspomagający ruszanie pod górę (HSA), układ ABS z elektronicznym rozdziałem siły hamowania (EBD), układ wspomagania hamowania, system ostrzegania o nagłym hamowaniu i 7 poduszek bezpieczeństwa – przednie dwustopniowe, boczne i kurtynowe wraz z poduszką kolanową kierowcy, 3- punktowe pasy bezpieczeństwa i 2 mocowania fotelików dziecięcych ISO-FIX.

ASX został także wyposażony w nowoczesną technologię bezpieczeństwa kabiny RISE („Reinforced Impact Safety Evolution”), która ma na celu integrację elementów strukturalnych w celu zapewnienia pasażerom aktywnej ochrony podczas kolizji. Technologia ta zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa, rozpraszając i pochłaniając energię uderzenia w czasie zderzenia bocznego lub najechania na tył pojazdu, oraz kontrolując proces odkształcania kabiny.

Inne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa pasywnego zastosowane w ASX:

- System zapobiegający wypchnięciu pedału hamulca:
Mechanizm zapobiega wypchnięciu pedału hamulca do wnętrza kabiny pasażerskiej podczas zderzenia z dużą prędkością, co pozwala ograniczyć obrażenia nóg kierowcy.

- Siedzenia redukujące obrażenia odcinka szyjnego kręgosłupa:
Umiejscowienie i rozmiar zagłówków umożliwia szybsze zagłębienie się ciała pasażera w fotel oraz ograniczenie odchylenia głowy do tyłu poprzez jednoczesne wsparcie głowy i pleców o zagłówek i oparcie fotela, co redukuje siły działające na odcinek szyjny podczas uderzenia w tył pojazdu.

Jednocześnie, ze względu na bezpieczeństwo pieszych zastosowano kolejne elementy, takie jak:

- Maskę silnika z podwójnym wybrzuszeniem, które tworzy skuteczną strefę zgniotu,
- Wspornik przedniej szyby o otwartej konstrukcji,
- Plastikowe przednie błotniki,
- Przedni zderzak absorbujący energię (ogranicza obrażenia nóg pieszego).

Komfort i wyposażenie

Mitsubishi ASX w podstawowej wersji jest wyposażony w 7 poduszek bezpieczeństwa, wyżej wymienione systemy odpowiadające za bezpieczeństwo (TCL, ASC, HSA, ABS z EBD, ESS i układ wspomagania hamowania), elektroniczny immobiliser, klimatyzację z kanałami grzewczymi dla drugiego rzędu siedzeń, radio CD/MP3, wejście AUX, 4 głośniki, tylne lampy zespolone w technologii LED, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka boczne, przednie i tylne szyby sterowane elektrycznie z systemem zapobiegającym przycięciu, gniazdo 12V czy liczne podświetlane i chłodzone schowki, uchwyty na kubki i butelki oraz uchwyty do mocowania w przestrzeni bagażowej.

Na liście wyposażenia nowego Mitsubishi ASX znajdują się też pozycje właściwe dla aut wyższej klasy,  takie, jak reflektory ksenonowe 160° Super-HiD Wide Vision , tylna kamera parkowania, system łączności kompatybilny z technologią Bluetooth™ z wbudowanym portem USB, panoramiczny, szklany dach
z oświetleniem diodowym Moonlight, system audio najwyższej klasy 710W Rockford Fosgate, wbudowany układ nawigacji z dyskiem twardym i 7-calowym wyświetlaczem LCD, czy system ETACS.

Ceny bez VAT

ASX jest dostępny z homologacją ciężarową na 4 osoby. Pozwala to na odliczenie 100% podatku VAT przy zakupie tego auta. Dzięki temu crossover ASX kupowany przez właścicieli firm jest tańszy o 22%. Dopłata za homologację ciężarową wynosi 2 500 PLN brutto.

Gama Mitsubishi ASX obejmuje  21 wersji a najtańsza z nich kosztuje 57 540 zł netto (cena zawiera wspomnianą powyżej dopłatę za tę homologację).


Źródło: MMC Car Polska, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.