Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Audi Urban Future: Project New York - wizje przyszłości dla Manhattanu 2030 
2011-05-09
Audi Urban Future: Project New

Na hasło „Manhattan” każdemu pojawia się przed oczyma pewien obraz: drapacze chmur, Times Square, Central Park i miasto, które nigdy nie śpi. A hasło „Manhattan 2030”? Jeszcze wyższe wieżowce, jeszcze bardziej zatłoczone ulice? Wszystko jest możliwe.


Pięć pracowni architektonicznych z Nowego Jorku postanowiło w ramach projektu Audi Urban Future Initiative przedstawić swoje wizje organizacji miasta, transportu i ekologii w roku 2030.

Projekt ten jest częścią imprezy pod nazwą „Festival of Ideas for the New City” organizowanej przez nowojorskie New Museum w terminie 4 – 8 maja. Audi Urban Future Initiative jest partnerem tego przedsięwzięcia. We współpracy z platformą architektów Architizer stworzono model w skali 1:1200 zatytułowany „Audi Urban Future: Project New York”, prezentujący pomysły architektów.
 
Koncepcje przedstawione przez pięć pracowni architektonicznych są całkowicie odmienne i bardzo różnorodne. Wzorzec stanowiły prace zaprezentowane w ramach projektu Audi Urban Future Award 2010. W ubiegłym roku biura architektoniczne z Pekinu, Londynu, Barcelony, Kopenhagi i Berlina opracowały swoje wizje indywidualnej mobilności w mieście w roku 2030. Ich projekty stanowiły bazę dla architektów z Nowego Jorku. Warto zauważyć, że wszystkie te koncepcje zostały dopracowane i dostosowane do nowojorskich realiów. Projekt dotyczy pięciu dzielnic Manhattanu – East Side/Turtle Bay, Lower Manhattan, Hudson Yards Area, Washington Heights i Central Park West.

Już od początku kwietnia zespoły architektów z pracowni Leong Leong, Marc Fornes & THEVERYMANY, Matter Practice, Abruzzo Bodziak oraz Peter Macapia/labDora pracowały nad swoimi - jakże różnymi - wizjami. Największe wyzwanie w tej pracy stanowiło dopasowanie wszystkich tych kreatywnych scenariuszy do siebie i połączenie ich w jednym wspólnym modelu Manhattanu przyszłości.

Podobnie, jak przy projektowaniu nowych samochodów, gdzie pomysły różnych zespołów rywalizują ze sobą i ostatecznie najlepsze łączone są w całość; tak i tu na skrzyżowaniach i ciągach ulic spotykają się różne pomysły architektów, wybierane są jedynie te najbardziej perspektywiczne i realne. Tak rodzą się wszechstronne wizje organizacji miejskiej przestrzeni życia i mobilności.

Abruzzo Bodziak Architects
Architekci z pracowni Abruzzo Bodziak Architects zostali zainspirowani wizją Cloud 9 (Barcelona). W tej wyróżnionej nagrodą koncepcji miasto przyszłości to przede wszystkim czysta, odnawialna energia i budynki, które działają jednocześnie jako elektrownie generujące prąd. W koncepcji Emily Abruzzo i Geralda Bodziaka ze względu na brak miejsca domy Nowego Jorku do roku 2030 rosną przede wszystkim w górę, tak, aby uzyskać na ich ścianach możliwie jak najwięcej powierzchni dla instalacji fotowoltaicznych, które tworzą zdecentralizowany system zasilania w energię. Ta energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta. Także te dotyczące indywidualnej mobilności.

LEONG LEONG
Propozycja architektów z LEONG LEONG bazowała na wizjach pracowni z Pekinu. Ta młoda chińska pracownia architektoniczna przygotowała na konkurs Award 2010 wizję ulic, które przekształcają w się w elektryczne „pasy transmisyjne”. Pracownia zaprezentowała credo, które przewiduje przekształcenie przestrzeni odzyskanych w centrach wielkich chińskich megalopolis w pola uprawne. Chris i Dominic Leong poszli jeszcze o krok dalej. Pragną oni przywrócić miastu elementy natury i ukształtować relacje między miastem a naturą na zasadach równowagi - czyniąc w ten sposób miasto bardziej odpornym na wpływy ze strony środowiska. W ich koncepcji staje się to możliwe dzięki sieciom rozpiętym między domami i pokrytym zielenią. W takim mieście mogłyby również swobodnie żyć zwierzęta. Wprawdzie taka wizja jest naprawdę bardzo radykalna, co przyznaje nawet sam Dominic Leong, ale nawet dziś w Nowym Jorku znalazłoby się więcej przestrzeni dla natury.

Marc Fornes & THEVERYMANY™
Miasto jako żyjący organizm – taki holistyczny fundament dla swojej wizji wybrali architekci z Marc Fornes and THEVERYMANY. Inspiracją dla nich był projekt pracowni Jürgen Mayer H. (Berlin), w którym nowa przestrzeń do życia w mieście tworzy się dzięki cyfrowej interakcji między człowiekiem, a infrastrukturą. Budynki i infrastruktura w rejonie Central Park West powstają więc na podstawie skomplikowanych kalkulacji komputerowych. Przypominające gąbkę struktury mają tę zaletę, że dopasowują się dokładnie do potrzeb ludzi i lokalnej rzeczywistości, aby optymalnie wykorzystać dostępną dla nich przestrzeń.

Matter Practice
Pracownia Matter Practice za punkt wyjścia przyjęła projekt pracowni Alison Brooks Architects (Londyn), która w swojej pracy konkursowej podjęła temat miasta wewnątrz miasta. Jest to wizja małych lokalnych społeczności z szeroką ofertą usług znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Ma to na celu zredukowanie ruchu wewnątrz miasta. Architekci z Matter Practice chcieliby zrealizować ten pomysł w rejonie Washington Heights; konkretnie odnosi się on do dwunastopasmowej trasy Trans-Manhattan Expressway, całkowicie przeciążonego tunelu w samym sercu Manhattanu. Według ich zamysłu tunel zostaje otwarty, ruch spowolniony a w mieście tworzy się nowa przestrzeń. Strumień ruchu ulicznego staje się częścią życia miasta: powstają kafejki, przestrzeń publiczna dla pieszych i nowe firmy.

Peter Macapia/labDORA
Zespół skupiony wokół Petera Macapia zdecydował się rozbudować projekt przygotowany przez kopenhaskie biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group (BIG). Ich wizja indywidualnej mobilności w roku 2030 bazuje na pomyśle „smart tiles”, nowego rodzaju inteligentnych nawierzchni. W tym świecie wyeliminowano krawężniki i inne bariery, tak, aby osiągnąć możliwie jak największą elastyczność przestrzeni publicznej. Cyfrowa nawierzchnia uliczna organizuje perfekcyjną współpracę pomiędzy poszczególnymi środkami komunikacji i koordynuje ruch pieszych, rowerów i samochodów. W swojej pracy architekci z labDORA skoncentrowali się na rejonie Lower Manhattan i wdrożyli w tym miejskim mikrokosmosie warunki ramowe opracowane przez BIG.



Źródło: Audi

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.