Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Całe podium dla Forda w Rajdzie Wielkiej Brytanii 
2011-11-14
Całe podium dla Forda w Rajdz

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila z zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team wygrali Rajd Wielkiej Brytanii, który zakończył się w niedzielę wieczorem, a samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły wszystkie trzy miejsca na podium ostatniej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.


Fińska załoga odniosła swoje piąte zwycięstwo w karierze, pierwsze od lipca ubiegłego roku, a samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły osiem z dziewięciu czołowych miejsc na mecie wyjątkowo trudnej, czterodniowej imprezy.

Latvala był najszybszy na 11 z 23 odcinków specjalnych i wygrał z przewagą 3 minut 42.9 sekundy, a kolejne miejsca zajęli Mads Østberg / Jonas Andersson i Henning Solberg / Ilka Minor w Fordach Fiesta zespołu M-Sport Stobart Ford.

W ten sposób samochody Ford Fiesta RS WRC zakończyły sezon identycznym wynikiem, jak w pierwszej rundzie – lutowym Rajdzie Szwecji, gdzie również zajęły wszystkie trzy miejsca na podium.   Wygrali wtedy Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen.

Ulewne deszcze zamieniły szutrowe trasy w błotną kąpiel.  Pierwsze dwa etapy przebiegały pod znakiem bardzo trudnych warunków drogowych, dopiero w dwa kolejne dni pogoda była nieco łaskawsza dla załóg.  Trasę rajdu wytyczono na znacznej części terytorium Walii – prowadziła ona z północy na południe kraju.  Po starcie w mieście Llandudno w czwartek, załogi pokonały odcinki specjalne o łącznej długości 353,53 km, zanim dotarły do mety w Cardiff w niedzielne popołudnie.

Latvala narzekał na problemy zdrowotne podczas piątkowego etapu, ale na szczęście w miarę, jak dolegliwości ustępowały, jechał coraz szybszym tempem i po pasjonującym pojedynku zakończył drugi dzień ze stratą zaledwie 1,1 sekundy do Loeba.  W sobotę 26-letni Fin awansował na pozycję lidera, ale minimalna przewaga 6,1 sekundy oznaczała, że jeszcze wszystko mogło się zdarzyć podczas ostatnich sześciu OS-ach o długości 84 km w górach Brecon Beacon i na poligonie Epynt.

Latvala powiększył przewagę wygrywając pierwszy odcinek w niedzielę rano, a gdy po tej próbie Loeb wycofał się z rajdu, kierowca zespołu Ford Abu Dhabi kontrolował rywalizację, prowadząc z dużą przewagą. Po drodze do mety wygrał jeszcze dwa OS-y.

“To wspaniałe zakończenie sezonu,” przyznał Fin.  “Długo czekałem na to zwycięstwo.  W międzyczasie przeżyłem sporo trudnych chwil, ale teraz mam to już za sobą.  Druga połowa sezonu była udana.  Jestem bardzo szczęśliwy.  To był mój dziesiąty start w Rally GB.  Tutaj zaczęła się moja kariera w WRC w 2002 roku, dlatego czuję się tu niemal jak w domu.

“Gdy Seb odpadł z rajdu w niedzielę rano, presja ustąpiła.  Mogłem nieco zwolnić i jechać do mety bezpiecznym tempem, chociaż taka zmiana tempa na wolniejsze może być zdradliwa.  Na szczęście udało mi się znaleźć odpowiedni rytm i utrzymać koncentrację, co nie jest łatwe, gdy nie jedzie się maksymalnym tempem.  Zespół spisywał się doskonale przez cały rok.  Zwycięstwo w ostatnim rajdzie to najlepszy sposób zakończenia sezonu,” dodał.

Latvala został nagrodzony trofeum Abu Dhabi Spirit of the Rally w uznaniu jego postawy i tempa podczas rajdu.

Załoga Jewgienij Nowikow / Denis Giraudet ukończyła rajd na siódmym miejscu w swoim debiucie w Fordzie Fiesta RS WRC zespołu Ford Abu Dhabi.  “Z początku warunki były naprawdę trudne i zdradliwe, dlatego moim celem było tylko ukończenie rajdu.  Pomimo problemów udało się dojechać do mety.  Jestem szczęśliwy, że udało mi się uniknąć przygód i dramatów, które spotkały wielu moich rywali,” przyznał Rosjanin.

Dyrektor zespołu Ford Abu Dhabi Malcolm Wilson powiedział, że zwycięstwo Latvali jest wielkim pocieszeniem dla zespołu po piątkowym odpadnięciu z rajdu Hirvonena i Lehtinena, które położyło kres nadziejom na tytuł mistrzowski.  “Jari-Matti pokazał dużą klasę w ten weekend.  Z początku jechał pod wielką presją, ale potem błysnął doskonałą formą.  Nikt nie był w stanie dotrzymać mu kroku.  Wystartowaliśmy do rajdu z nadziejami na tytuł mistrza świata.  Niestety, nie udało nam się osiągnąć tego celu, ale zwycięstwo, całe podium dla Forda Fiesta i aż osiem naszych samochodów w pierwszej dziewiątce jest naprawdę wielkim pocieszeniem”.

Dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe Gerard Quinn powiedział: “Po trudnym sezonie fakt, że Mikko tak szybko odpadł z rajdu jest dużym rozczarowaniem.  Jednakże Jari-Matti pokazał znakomitą formę i odniósł w pełni zasłużone zwycięstwo.  Jestem pełen uznania dla niego, biorąc pod uwagę wyjątkową rolę jaką odegrał wspomagając Mikko w ostatnich rajdach.  Pokazał, że jest bardzo ważną postacią w zespole.

Samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły wszystkie trzy miejsca na podium, powtarzając wynik z otwierającego sezon Rajdu Szwecji.  Można powiedzieć, że zakończyliśmy sezon tak, jak go rozpoczęliśmy.  Gratulacje dla załogi Craig Breen / Gareth Roberts, która wygrała klasyfikację Akademii FIA, jadąc samochodem Ford Fiesta R2,” dodał Quinn.

Wiadomości z innych zespołów Forda
Mads Østberg i Jonas Andersson zajęli po raz drugi w tym roku drugie miejsce, a kolejna załoga zespołu M-Sport Stobart Ford Henning Solberg / Ilka Minor stanęła na najniższym stopniu podium.  Matthew Wilson / Scott Martin ukończyli rajd na piątej pozycji, wyprzedzając estońską załogę Ott Tänak / Kuldar Sikk, która zanotowała debiut marzeń w samochodzie Ford Fiesta RS WRC zajmując szóstą lokatę.  Duet zespołu FERM Power Tools Dennis Kuipers / Frederic Miclotte osiągnął metę na ósmym miejscu, a Ken Block / Alex Gelsomino z Monster World Rally Team zajęli dziewiątą lokatę.  Martin Prokop / Jan Tomanek ukończyli rajd dzięki systemowi SupeRally i zostali sklasyfikowani na 22 pozycji.

 

Klasyfikacja Rajdu Wielkiej Brytanii w zakładce MEDIA (dla zalogowanych)Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.