Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Innowacje roku w kategorii AutoTech według magazynu Pop Science 
2011-12-30
Innowacje roku w kategorii Aut

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w branży motoryzacyjnej pojawiło się wiele nowatorskich rozwiązań, które ukształtują przyszłość rynku pojazdów silnikowych. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie przygotowane przez magazyn Popular Science.


Silnik Ecomotors Opoc
Firma założona przez Petera Hofbauera, byłego inżyniera zatrudnionego w Volkswagenie, specjalizuje się w produkcji wyjątkowego silnika o przeciwstawnych cylindrach, w których pracują przeciwstawnie ułożone do siebie tłoki (OPOC). W każdej jednostce OPOC znajdują się dwa cylindry, a w każdym z nich dwa tłoki. Zaletą takiej konfiguracji jest możliwość dwukrotnego zwiększenia mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi o 30% w porównaniu z najbardziej wydajnymi silnikami wysokoprężnymi oferowanymi obecnie na rynku. Szacuje się, że niewielki samochód wyposażony w taką jednostkę zadowoli się niewiele ponad 2 litrami paliwa na 100 kilometrów.

W 2010 roku Bill Gates oraz Vinod Khosla, współzałożyciel korporacji Sun Microsystem, zainwestowali 23 miliony dolarów w firmę EcoMotors, a w tym roku Hofbauer podpisał umowę z chińskim koncernem Navistar – dostawcą części motoryzacyjnych i producentem samochodów użytkowych. Kolejnym krokiem jest budowa kompaktowego samochodu demonstracyjnego z silnikiem o pojemności 1,2 litra i mocy 160 KM, którego wersja produkcyjna ma szansę wejść na rynek za 5-7 lat.

 

 

Technologie SKYACTIV Mazdy
Mazda również stawia na silniki spalinowe, prezentując technologię Skyactive, dzięki której do roku 2015 wszystkie modele w gamie producenta będą o 30% bardziej wydajne paliwowo. W silnikach benzynowych nowej generacji producent zastosował m.in. wysoki stopień sprężania, zmienne fazy rozrządu w napędzie zaworów dolotowych i wylotowych, a także moment obrotowy zwiększony o 15% w zakresie małych i średnich prędkości obrotowych silnika. Jednostki wysokoprężne to z kolei niski stopień sprężania, zmienny wznios zaworów wylotowych, dwustopniowe turbodoładowanie silnika oraz aktywny ceramiczny filtr cząstek stałych. Do tego dochodzą zoptymalizowane przekładnie ręczne i automatyczne oraz lekkie nadwozie.

 

Ferrari FF
Duże zamieszanie w tym roku wywołało nowe Ferrari FF z napędem na cztery koła. Pod maskę trafił motor V12 z bezpośrednim wtryskiem o mocy 651 KM. Moc ta osiągana jest przy 8 tys. obr./min. Prędkość maksymalna wynosi 334 km/h, a sprint do setki zajmuje 3,7 sekundy. Mechanizm napędu 4x4 zastosowany w tym modelu jest dużo lżejszy od klasycznego napędu 4WD. Jednostka PTU (Power Transfer Unit) jest połączona bezpośrednio z wałem korbowym. Dwa oddzielne sprzęgła wielopłytkowe napędzają przednie osie niezależnie od siebie, a moment obrotowy na tylnej osi rozdziela przekładnia E-Diff. W rezultacie Ferrari FF z systemem 4RM świetnie radzi sobie w każdych warunkach, a także zapewnia doskonały start z miejsca na śliskiej nawierzchni. Cena tego wyjątkowego Ferrari to 295 000 dolarów.

 

 

Audi Connect
Funkcja Audi connect umożliwia korzystanie z interesujących usług - od wyszukiwania celów przy użyciu przeglądarki Google poprzez nawigację ze zdjęciami z Google Earth aż po hotspot WLAN, dzięki któremu pasażerowie mogą dowolnie surfować po Internecie i wysyłać maile. Pierwszym samochodem na świecie, który na życzenie już w fabryce może zostać wyposażony w bezprzewodowy dostęp do internetu to Audi A8. Pasażerowie mogą równocześnie korzystać aż z ośmiu urządzeń typu laptop, Apple iPad czy też netbook połączonych z internetem dzięki modułowi WLAN zamontowanemu w samochodzie i poprzez UMTS. Kolejna usługa - informacja drogowa Audi online – dokładnie informuje kierowcę na bieżąco o natężeniu ruchu na wybranej trasie. Aby korzystać z tych funkcji wystarczy karta SIM z opcją transmisji danych.

 

Brammo Empulse
Brammo Empulse 10.0 to najszybszy elektryczny motocykl na rynku. Osiąga 160 km/h i może przejechać nawet 160 kilometrów na jednym ładowaniu. Źródłem napędu jest 57-konny silnik elektryczny wspomagany akumulatorem litowo-jonowym 10 kWh. Pełne ładowanie zajmuje 10 godzin (gniazdko prądu 110 wolt). Producent oferuje także dwie tańsze wersje tego motocykla z mniejszymi akumulatorami.

 

 

Porsche Cayenne S Hybrid
Porsche udowadnia, że osiągi i wydajność mogą iść w parze. W modelu Cayenne S Hybrid pracują dwa silniki - spalinowy i elektryczny - osiągając łącznie maksymalną moc 374 KM i 550 Nm momentu obrotowego przy 1 500 obr./min. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 6,8 sekundy, co stawia model hybrydowy na równi z wersją V8. Średnie zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie poniżej dziewięciu litrów na 100 kilometrów.

 

McLaren MP4-12C
Sercem konstrukcji jest jednostka V8 twin turbo o pojemności 3,8-litra. Motor rozkręca się do 7 700 obr./min. i osiąga maksymalną moc 592 KM. Co ciekawe po przekroczeniu tej wartości silnik kręci się dalej, aż do 8 500 obr./min. Moment obrotowy wynosi 599 Nm, ale 479 Nm jest dostępnych już po przekroczeniu 2 000 obr/min. Sprint do 100 km/h trwa około 3 sekund, a prędkość maksymalna przekracza 300 km/h. 7-biegowa przekładnia działa w trybie Normal Sport i Track. Ponadto kierowca może wybierać spośród trybu P i H. Ten pierwszy wzmaga dźwięk silnika, przyśpiesza reakcję gazu i skrzyni biegów, ten drugi odpowiedzialny jest za usztywnienie zawieszenia i siłę wspomagania. McLaren MP4-12C uprościł też cykl produkcji nadwozia pojazdu wykonanego z włókna węglowego, dzięki czemu cena auta to jedynie 229 000 dolarów.

 

Ford Focus
Amerykański Ford Focus jest nie tylko jednym z najbardziej eleganckich samochodów na rynku, ale także reprezentuje nowe podejście do przemysłu motoryzacyjnego w USA. W odnowionej fabryce Forda w Detroit na tej samej linii produkcyjnej będą powstawały wersje Focusa z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, a także hybrydy i hybrydy typu plug-in. Wszystko to sprawi, że w przyszłości kompaktowy Ford będzie mógł konkurować z największymi „zielonymi” graczami na rynku.

 

Czterocylindrowy silnik z technologią BMW Twinpower Turbo
Z uwagi na rosnące ceny paliw, producenci zastępują silniki sześciocylindrowe wysilonymi jednostkami czterocylindrowymi, które przy porównywalnych osiągach zadowalają się mniejszą ilością paliwa. Motor BMW, dzięki turbosprężarce twin-scroll oraz elektronicznie sterowanym wtryskiwaczom, produkuje 245 KM z 2 litrów pojemności skokowej. BMW 528i wyposażone w ten silnik rozpędza się do 100 km/h w 6,2 sekundy (automat: 6,3 sekundy), a maksymalnie może podróżować z prędkością 250 km/h. Spalanie utrzymuje się na zadowalającym poziomie 6,8 - 7,1 l/100 km.

 

Buick eAssist
Samochody hybrydowe są drogie w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników, dlatego stanową zaledwie 3% całkowitej sprzedaży wszystkich nowych aut. Buick zlikwidował tę barierę, wyceniając model 2012 LaCrosse z e-Assist na tym samym poziomie, co wersję z konwencjonalną jednostką V6. System s-Assist wykorzystuje mały akumulator 0,5 kWh, który zwiększa wydajność paliwową o 25% podczas jazdy poza miastem. Buick nie zastosował też dodatkowego silnika elektrycznego i skomplikowanej skrzyni biegów, dzięki czemu samochód kosztuje 29 960 dolarów.

 

Mercedes Spotlight
Systemy wspomagające jazdę nocą wykorzystują kamery na podczerwień do gromadzenia danych i wykrywania pieszych lub innych przeszkód. Większość układów przekazuje jednak obraz z noktowizora do zestawu wskaźników, przez co kierowca nie skupia swojej uwagi na drodze, a na niewielkim ekranie w desce rozdzielczej. Mercedes opracował funkcję Spotlight wchodzącą w skład systemu Night View Assist Plus, która wykorzystuje kamerę do skanowania drogi przed pojazdem. W momencie wykrycia pieszego układ uruchamia cztery sygnały świetlne światłami drogowymi i alarmuje kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie. Mercedes twierdzi, że system wykrywa pieszych o 1,3 sekundy szybciej, niż kierowca.



Źródło: Pop Science, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.