Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Silnik Chevroleta Corvette 2014 - 450 KM i 610 Nm 
2012-10-30
Silnik Chevroleta Corvette 201

Chevrolet Corvette 2014 zadebiutuje pod koniec przyszłego roku i będzie napędzany zaawansowanym, sprawdzonym w wyścigach silnikiem V8 o pojemności 6,2 litra i szacowanej mocy 450 KM. Samochód będzie przyspieszał od 0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund.


Pracująca pod maską nowego modelu Corvette jednostka napędowa LT1 to pierwszy silnik typu small block piątej generacji. Został on wyposażony w wiele zaawansowanych technologii, jak bezpośredni wtrysk paliwa, funkcję aktywnego zarządzania paliwem AFM (Active Fuel Management) oraz układ zmiennych faz rozrządu, który zwiększa wydajność procesu spalania.

 

„Podczas prac nad LT1 dążyliśmy do stworzenia silnika wyznaczającego nowe standardy w kategorii sportowych jednostek napędowych”, powiedziała Mary Barra, wiceprezes ds. globalnego rozwoju produktu. „Wierzę, że udało nam się osiągnąć cel poprzez opracowanie prawdziwego dzieła sztuki technologicznej, łączącego w sobie zaawansowane technologie, które można znaleźć tylko w nielicznych konstrukcjach na całym świecie”.

 

„Elementem, który wyróżnia nasz silnik na tle konkurencji jest zaawansowany układ spalania, który pozwala wydobyć pełen potencjał z zastosowanych technologii. Wszystko to czyni z jednostki LT1 jedną z najbardziej zaawansowanych konstrukcji V8 na świecie”, dodała Barra.

 

Ostateczne dane dotyczące mocy, osiągów i zużycia paliwa zostaną podane dopiero na początku przyszłego roku, jednak szacuje się, że nowy model będzie:

 

- Najmocniejszym standardowym Chevroletem Corvette w historii, generującym według wstępnych danych 450 KM mocy (335 kW) i 610 Nm maksymalnego momentu obrotowego

- Najszybszym standardowym Chevroletem Corvette w historii, przyspieszającym od 0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund

- Najoszczędniejszym modelem Corvette w historii, osiągającym wydajność paliwową w autostradowym cyklu pomiarowym EPA 2013 na poziomie 26 mpg, co odpowiada zużyciu paliwa wynoszącemu około 9 l/100 km

 

„Największym wyzwaniem podczas prac nad samochodem sportowym jest uzyskanie większej dynamiki oraz wyższej mocy przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa i to właśnie udało nam się osiągnąć”, powiedział Tadge Juechter, główny inżynier modelu Corvette. „Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii mogliśmy w pełni wykorzystać potencjał ukryty w każdej kropli paliwa i dlatego oczekujemy, że nowy Chevrolet Corvette będzie najbardziej wydajnym na rynku samochodem sportowym w klasie mocy około 450 KM”.

 

Zaawansowany układ spalania zoptymalizowany podczas analiz trwających sześć milionów godzin

 

„LT1 reprezentuje największy postęp, jaki dokonał się w blisko 60-letniej historii silników typu small block. Dzięki temu jednostka pracująca pod maską nowego modelu jest jedną z najlepszych konstrukcji tego typu na świecie”, powiedział Sam Winegarden, wiceprezes ds. konstrukcji globalnych silników. „ZL1 będzie odznaczał się wysoką mocą osiąganą w szerokim zakresie prędkości obrotowych. Wartość momentu obrotowego generowanego poniżej 4000 obr./min przez jednostkę napędową nowego Chevroleta Corvette jest porównywalna z wartością osiąganą przez legendarny silnik LS7 o pojemności 7 litrów, montowany w obecnym modelu Corvette Z06. LT1 to wspaniała jednostka, a kierowcy będą mogli doświadczyć jej porywającej mocy i wysokiego momentu obrotowego po każdym naciśnięciu pedału gazu”.

 

Wyższa moc i większa wydajność to zasługa wnikliwych analiz – w tym obliczeniowej mechaniki płynów – przeprowadzonych przez inżynierów Chevroleta, których celem było zoptymalizowanie układu spalania, bezpośredniego wtrysku paliwa, funkcji aktywnego zarządzania paliwem AFM oraz układu zmiennych faz rozrządu. Program rozwoju silnika pochłonął ponad dziesięć milionów godzin analiz komputerowych, w tym sześć milionów godzin przeznaczonych wyłącznie na testy zaawansowanego układu spalania.

 

Nowością w konstrukcji silnika jest bezpośredni wtrysk paliwa, który w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia wydajności procesu spalania poprzez dokładniejsze spalanie paliwa w mieszance powietrzno-paliwowej. Wszystko to zasługa kontrolowanego przepływu mieszanki oraz precyzyjnie ustalonych wtrysków paliwa. Bezpośredni wtrysk utrzymuje również niższą temperaturę w komorze spalania. Kolejnym wymiernym efektem jest redukcja emisji, a w szczególności emisji węglowodoru podczas uruchamiania zimnego silnika, o około 25 procent.

 

Funkcja aktywnego zarządzania paliwem AFM (Active Fuel Management), zastosowana po raz pierwszy w modelu Corvette, pomaga zaoszczędzić paliwo poprzez niezauważalne dla użytkownika odłączenie połowy cylindrów podczas jazdy przy niskim obciążeniu jednostki napędowej.

 

Z kolei układ zmiennych faz rozrządu, który koncern GM jako pierwszy opracował dla silników górnozaworowych, został zmodernizowany pod kątem współpracy z funkcją AFM oraz bezpośrednim wtryskiem paliwa, aby zoptymalizować osiągi oraz wydajność paliwową i emisję spalin.

 

Zastosowane technologie stanowią wsparcie dla zaawansowanego układu spalania, który obejmuje nową głowicę cylindrów oraz na nowo wyprofilowane tłoki, które w głównej mierze przyczyniają się do osiągnięcia wysokiego stopnia sprężania oraz optymalnych parametrów przepływu mieszanki.

 

Głowica cylindrów zawiera mniejsze komory spalania, zaprojektowane tak, aby stanowić idealne dopełnienie pojemności denka tłoków o niespotykanej konfiguracji powierzchni. Mniejsza komora oraz wyprofilowane tłoki umożliwiły osiągnięcie stopnia sprężania wynoszącego 11,5:1, natomiast w głowicy zastosowano duże, proste, prostokątne szczeliny wlotowe o nieznacznie skręconym kształcie, który poprawia przepływ mieszanki. Inżynierowie Chevroleta zmodyfikowali również położenie zaworów wlotowych i wylotowych w stosunku do układu znanego z poprzedniego silnika. Zmianie uległ również kąt położenia i głębokość zamontowania świecy zapłonowej, która realizuje teraz wyładowania elektryczne bliżej środka komory, co pozwala zoptymalizować proces spalania.

 

Niespotykana konfiguracja powierzchni tłoków, osiągnięta w wyniku szeroko zakrojonych analiz, sprzyja precyzyjnemu kierowaniu paliwa, co z kolei zapewnia bardziej wydajne spalanie. Kontury denka tłoków zostały obrobione w celu uzyskania idealnych wymiarów, niezbędnych z punktu widzenia precyzyjnej kontroli przepływu mieszanki i stopnia sprężania.

 

Sportowe dziedzictwo, najlepsze osiągi

 

Pierwszy silnik V8 typu small block zadebiutował w modelu Corvette w 1955 roku. Jednostka wyposażona w czterogardzielowy gaźnik miała pojemność 4,3 litra (265 cali sześciennych) i moc 195 KM. Pięć lat później Chevrolet Corvette z silnikiem V8 wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

 

W roku 2012 Chevrolet Corvette Racing C6.R z jednostką small block pokonał modele Ferrari, BMW i Porsche, zdobywając tytuł mistrzowski w klasyfikacji kierowców, zespołów i konstruktorów w amerykańskiej serii wyścigów Le Mans (ALMS – American Le Mans Series) w klasie GT. Corvette Racing jest tym samym najbardziej utytułowanym zespołem w historii ALMS, mającym na swoim koncie łącznie 77 zwycięstw w klasie, osiem tytułów mistrzowskich w klasyfikacji kierowców oraz dziewięć tytułów mistrzowskich w klasyfikacji konstruktorów i zespołów od 2001 roku.

 

„Wymagania w stosunku do silnika dla auta sportowego i seryjnego są podobne”, powiedział Jordan Lee, główny inżynier ds. silnika small block i manager programu. „W obu przypadkach dążymy do opracowania jednostki, która jest mocna, wydajna, kompaktowa, lekka i wytrzymała. Połączenie tych cech było kluczem do sukcesu oryginalnego silnika small block. Dziś, dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym, jeden z najlepszych na świecie silników dla samochodu sportowego jest jeszcze lepszy”.

 

Silnik pracujący w nowym modelu jest na przykład o 18 kilogramów lżejszy od jednostki DOHC V8 twin-turbo o pojemności 4,4 litra i podobnej mocy stosowanej przez konkurencję. Niższa waga przekłada się nie tylko na lepszy stosunek mocy do masy, ale także zapewnia niemal idealny rozkład mas w stosunku 50/50, co pozytywnie wpływa na właściwości jezdne i precyzję kierowania.

 

Nowy silnik jest także o 10 centymetrów krótszy od konkurencyjnego silnika DOHC V8, dzięki czemu samochód lepiej się prowadzi poprzez obniżenie środka ciężkości. Taka konstrukcja pozwala również na niższe poprowadzenie maski silnika i uzyskanie wizerunku typowego dla Chevroleta Corvette, a także zapewnia kierowcy lepszą widoczność.

 

Jednostka LT1 jest trzecim silnikiem w historii modelu Corvette oznaczonym tym symbolem – wcześniejsze wersje pojawiły się na rynku w roku 1970 (pierwsza generacja) i 1992 (druga generacja). Wszystkie generacje silnika LT1 i wszystkie jednostki typu small block dzielą kompaktowe wymiary, które umożliwiają umieszczenie ich pod maskami takich modeli, jak Corvette.

 

„Moc i wydajność silnika V8 small block stały się znakiem rozpoznawczym Chevroleta Corvette”, powiedział Lee. „Kompaktowe rozmiary i doskonały stosunek mocy do masy to także niezaprzeczalne atuty tej konstrukcji. Nowa jednostka LT1 odegra bardzo ważną rolę w budowaniu wizerunku modelu Corvette, jako światowego lidera w kwestii technologii i osiągów”.



Źródło: Chevrolet, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.