Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Audi uruchamia zakład przetwarzający prąd elektryczny w e-gaz 
2013-06-26
Audi uruchamia zakład przetwa

Audi uruchomiło wytwórnię e-gazu w miejscowości Werlte. Jako pierwszy producent w branży motoryzacyjnej, koncern Audi tworzy w ten sposób łańcuch zrównoważonych nośników energii. Na jego początku znajdują się: ekologicznie pozyskiwana energia elektryczna, woda oraz dwutlenek węgla. Produktami końcowymi łańcucha są wodór i syntetyczny metan, czyli e-gaz Audi.


„Audi uczyniÅ‚o wielki krok w kierunku zrównoważonej mobilnoÅ›ci przyszÅ‚oÅ›ci” - powiedziaÅ‚ w mowie towarzyszÄ…cej otwarciu zakÅ‚adu Heinz Hollerweger, kierownik DziaÅ‚u Pojazdów Kompletnych. „Audi jest jedynym producentem, majÄ…cym do zaoferowania tak innowacyjne rozwiÄ…zanie techniczne. Badania paliw syntetycznych przyjaznych Å›rodowisku sÄ… jednym z gÅ‚ównych zaÅ‚ożeÅ„ naszej strategii rozwoju e-paliw.” Reiner Mangold, kierownik DziaÅ‚u Zrównoważonego Rozwoju Produktu dodaÅ‚: „Wytwórnia w Werlte, w której prÄ…d elektryczny przetwarzany bÄ™dzie w gaz, ma szansÄ™ stać siÄ™ sztandarowym projektem totalnego przeÅ‚omu energetycznego, siÄ™gajÄ…cego daleko poza nasz koncern.” Peter Altmaier, niemiecki Minister Åšrodowiska, Ochrony Przyrody i BezpieczeÅ„stwa Reaktorów Atomowych, w swoim przemówieniu również poparÅ‚ Å›rodowiskowe zaangażowanie Audi.


Wytwarzanie e-gazu opiera siÄ™ o dwa etapy procesu chemicznego: elektrolizÄ™ oraz metanizacjÄ™. W pierwszym etapie, wytwórnia wykorzystuje ekologicznÄ…, „zielonÄ…” energiÄ™ elektrycznÄ… produkowanÄ… w dużych iloÅ›ciach, by w trzech elektrolizatorach rozÅ‚ożyć wodÄ™ na tlen i wodór. W przyszÅ‚oÅ›ci, pozyskany w ten sposób wodór można bÄ™dzie stosować jako materiaÅ‚ napÄ™dowy w samochodach wyposażonych w ogniwa paliwowe. Obecnie jednak brak odpowiednio rozbudowanej, sÅ‚użącej temu infrastruktury. W zwiÄ…zku z tym, bezpoÅ›rednio po pierwszym, nastÄ™puje drugi etap procesu: metanizacja. W wyniku reakcji tlenu z dwutlenkiem wÄ™gla, powstaje syntetyczny metan – e-gaz Audi. Jest on niemalże identyczny pod wzglÄ™dem struktury chemicznej, z kopalnym gazem ziemnym. Do odpowiednich stacji CNG dostarczany bÄ™dzie przez istniejÄ…cÄ… już infrastrukturÄ™ niemieckiej sieci gazu ziemnego. PoczÄ…tek dystrybucji e-gazu Audi do sieci zaplanowano na jesieÅ„ tego roku.

Rocznie, wytwórnia wyprodukuje ok. tysiÄ…ca ton e-gazu, przetwarzajÄ…c ok. 2800 ton CO₂. To mniej wiÄ™cej taka ilość dwutlenku wÄ™gla, jakÄ… las bukowy skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z ponad 220 000 drzew, wchÅ‚ania na przestrzeni jednego roku. Produktami ubocznymi procesu sÄ… tylko woda i tlen.

Wytwórnia e-gazu powstaÅ‚a przy wspóÅ‚pracy Audi z przedsiÄ™biorstwem zajmujÄ…cym siÄ™ budowÄ… instalacji technicznych ETOGAS GmbH (dawniej SolarFuel) oraz partnerem projektu MT-BioMethan GmbH. CaÅ‚ość wybudowano na dziaÅ‚ce o wielkoÅ›ci 4100 m2, należącej do spóÅ‚ki EWE AG. KamieÅ„ wÄ™gielny pod budowÄ™ poÅ‚ożono we wrzeÅ›niu 2012 r., a ukoÅ„czono jÄ… w grudniu tego samego roku. Najwyższym priorytetem caÅ‚ego procesu produkcyjnego, jest efektywne wykorzystanie przepÅ‚ywu energii. CiepÅ‚o oddawane podczas metanizacji, wykorzystuje siÄ™ jako energiÄ™ procesowÄ… do zasilania poÅ‚ożonej nieopodal biogazowni. W biogazowni z kolei, powstaje wysoko stężony dwutlenek wÄ™gla, bÄ™dÄ…cy podstawowym budulcem e-gazu. CO₂ sÅ‚uży zatem jako surowiec i nie jest wydalany do atmosfery.

ZakÅ‚ada siÄ™, że dziÄ™ki e-gazowi z Werlte, rocznie 1500 egzemplarzy nowego Audi A3 Sportback g-tron bÄ™dzie mogÅ‚o przejechać 15 tys. kilometrów w sposób neutralny pod wzglÄ™dem emisji CO₂. Jednostka napÄ™dowa tego piÄ™ciodrzwiowego samochodu, silnik 1.4 TFSI, spala zarówno gaz ziemny, jak i biometan oraz e-gaz Audi. Silnik może być napÄ™dzany również benzynÄ…, ponieważ skonstruowano go jako jednostkÄ™ zasilanÄ… z dwóch źródeÅ‚. DziÄ™ki temu, jego zasiÄ™g wynosi okoÅ‚o 1300 km.

Przy zakupie samochodu, klient może od razu zamówić dostawÄ™ okreÅ›lonej iloÅ›ci e-gazu. DecydujÄ…c siÄ™ na taki krok, wpisuje siÄ™ w proces majÄ…cy na celu wprowadzenie do sieci gazowniczej takiej iloÅ›ci e-gazu, jaka zostaÅ‚a zadeklarowana. Ma przy tym pewność, że tankowany gaz pochodzi tylko i wyÅ‚Ä…cznie z wytwórni e-gazu Audi. PÅ‚atnoÅ›ci i rozliczenia realizowane sÄ… w oparciu o specjalnÄ… kartÄ™ paliwowÄ….

Åšrednie zużycie paliwa w Audi A3 Sportback g-tron, którego sprzedaż rozpocznie siÄ™ pod koniec tego roku, to mniej niż 3,5 kg e-gazu na 100 km. WedÅ‚ug testów NEDC, emisja CO₂ w tym samochodzie wynosi poniżej 95 g na km. NapÄ™dzanie pojazdów e-gazem ma neutralny wpÅ‚yw na klimat. Emitowany przez auto podczas jazdy dwutlenek wÄ™gla, jest tym samym, który wczeÅ›niej zwiÄ…zano w procesie wytwarzania e-gazu. Nawet w obszernym bilansie Well-to-Wheel, biorÄ…cym pod uwagÄ™ energiÄ™ oraz nakÅ‚ady poczynione w celu budowy i eksploatacji wytwórni e-gazu oraz turbin wiatrowych, emisja dwutlenku wÄ™gla pozostaje na niskim poziomie, rzÄ™du 20 gramów na kilometr. Ten pionierski bilans Å›rodowiskowy uzyskaÅ‚ ostatnio certyfikacjÄ™ TÜV Nord.

Projekt e-gaz koncernu Audi wykracza daleko poza horyzonty branży motoryzacyjnej. Wskazuje jak efektywnie, w dowolnym miejscu, przechowywać duże iloÅ›ci zielonej energii, a później przeksztaÅ‚cić jÄ… w metan i umieÅ›cić w najwiÄ™kszym magazynie energii w Niemczech - w sieci gazu ziemnego. DziÄ™ki projektowi e-gaz, koncern Audi jest częściÄ… oraz siÅ‚Ä… napÄ™dowÄ… rewolucji energetycznej. Również duże niemieckie zakÅ‚ady energetyczne podjęły temat technologii Å‚Ä…czenia prÄ…du i gazu (Power-to-Gas) i podążajÄ… za Audi z pierwszymi wÅ‚asnymi badaniami.

Projekt e-gazu jest częściÄ… kompleksowej strategii Audi dotyczÄ…cej e-paliw. Równolegle do wytwórni e-gazu w Werlte, Audi we wspóÅ‚pracy z firmÄ… Joule, w Hobbs, w amerykaÅ„skim stanie Nowy Meksyk, prowadzi oÅ›rodek badaÅ„ nad produkcjÄ… e-etanolu oraz e-oleju napÄ™dowego. W tamtejszej instalacji, mikroorganizmy z wykorzystaniem wody (sÅ‚onawej, sÅ‚onej lub Å›cieków), Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego i dwutlenku wÄ™gla, wytwarzajÄ… paliwa o wysokim stopniu czystoÅ›ci. Strategicznym celem tych projektów jest wykorzystanie CO₂ jako surowca do produkcji paliw i znaczna poprawa caÅ‚kowitego bilansu energetycznego. Strategia e-paliw to ważny filar inicjatywy zrównoważonego rozwoju Audi.



Źródło: Audi, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.