Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Rewolucja w wytwarzaniu samochodów: produkcja BMW i 
2013-09-25
Rewolucja w wytwarzaniu samoch

BMW Group wprowadza na rynek produkcyjną wersję samochodu elektrycznego, który reprezentuje nową formę zrównoważonej mobilności w aglomeracji miejskiej. Jako pierwszy pojazd elektryczny segmentu premium, BMW i3 wychodzi naprzeciw społecznym, ekologicznym i ekonomicznym wyzwaniom naszych czasów.


Wraz z zastosowaniem przełomowej architektury, w koncepcji auta wykorzystano nowoczesne, lekkie materiały konstrukcyjne, jak również innowacyjne procesy produkcyjne. Zrównoważony rozwój odgrywa dużą rolę również w tym aspekcie. BMW i3 było pierwszym samochodem, dla którego opracowano plan zrównoważonego rozwoju, który z kolei był realizowany równie stanowczo, co zadania związane z kosztami, wagą i jakością. Celem jest maksymalne ograniczenie szkodliwego wpływu, jaki proces produkcji wywiera na środowisko naturalne, skupiając się tym samym na takich aspektach, jak dostarczanie energii, zużycie wody, wydalanie rozpuszczalników i zarządzanie odpadami. Oto cel, do którego dążą wszystkie lokalizacje w sieci produkcyjnej BMW i, łącznie z Moses Lake w stanie Waszyngton (produkcja włókien węglowych) i Wackersdorf (tworzenie laminatów z włókna węglowego). Oba zakłady są prowadzone przez SGL Automotive Carbon Fibers (ACF), spółkę typu joint venture utworzoną przez BMW Group i SGL Group. Do tego dochodzą należące do BMW Group fabryki w Dingolfing, Landshut i Lipsku.

 

Innowacyjna architektura modelu BMW i3 składa się z dwóch elementów: aluminiowego modułu Drive - który obejmuje układ napędowy, podwozie, akumulator oraz funkcje strukturalne i odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas zderzenia - oraz moduł Life, czyli klatkę przedziału pasażerskiego, wykonany z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP). Koncepcja LifeDrive i zastosowanie CFRP pozwala na skrócenie czasu produkcji o połowę w porównaniu z czasem potrzebnym do zbudowania auta na konwencjonalnej linii montażowej. Proces ten wymaga mniejszych nakładów, ponieważ nie ma potrzeby wykorzystywania konwencjonalnej tłoczni i lakierni, a moduły LifeDrive mogą być produkowane obok siebie. Zastosowanie CFRP na taką skalę w przypadku wytwarzania modeli BMW i to ewenement w skali światowej, a firma BMW Group przejęła w tym zakresie wiodącą rolę.

 

Całość w zakładce MEDIA (dla zalogowanych)



Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.