Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Sebastien Ogier Rajdowym Mistrzem Świata 
2013-10-04
Sebastien Ogier Rajdowym Mistr

Rajdowe Mistrzostwa Świata rozstrzygnięte przed czasem: podczas rajdu w swojej ojczyźnie, kierowca fabryczny Volkswagena Sébastien Ogier wraz z pilotem Julienem Ingrassią zapewnili sobie tytuł mistrzów świata w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA WRC 2013.


W roku debiutu Polo R WRC, Francuzi wygrali dotychczas sześć z dziesięciu rajdów i po zakończeniu pierwszego odcinka specjalnego Rajdu Francji przed Parlamentem Europejskim w Strassburgu nic nie może ich już zepchnąć z pierwszego miejsca w klasyfikacji. Zatem znamy już nowych mistrzów świata*.

 

W jedenastej rundzie w tegorocznym sezonie Rajdowych MŚ we Francji, power stage, które otwierało rajd i prowadziło wokół Strassburga, przyniosło przedwczesne rozstrzygnięcie walki o tytuł mistrzowski. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia zakończyli liczący 4,55 kilometra odcinek specjalny na trzeciej pozycji. Ponieważ ich ostatni rywale na drodze do tytułu, Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (B/B, Ford) w tym nadzwyczajnym odcinku specjalnym, w którym przyznawane są dodatkowe punkty dla pierwszych trzech załóg, zajęli drugie, a nie pierwsze miejsce, Ogier i Ingrassia są już pewnymi następcami wielokrotnych mistrzów Sébastiena Loeba i Daniela Elena (F/MC, Citroën). Loeb i Elena po zdobyciu dziewięć razy z rzędu tytułu mistrzowskiego, startują w Rajdzie Francji po raz ostatni w swojej karierze w MŚ. Ci zasłużeni zawodnicy ukończyli power stage na siódmej pozycji. Koledzy z zespołu Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassii – Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (FIN/FIN) oraz Andreas Mikkelsen i Paul Nagle (N/IRL) również zaliczyli bardzo dobry początek Rajdu Francji. W power stage zajęli szóste i piąte miejsce.

Członek Zarządu Volkswagena ds. rozwoju technicznego, dr Heinz-Jakob Neußer oraz jego poprzednik na tym stanowisku, dr Urlich Hackenberg – ojciec projektu udziału Volkswagena w Rajdowych Mistrzostwach Świata i od lipca Członek Zarządu Audi ds. rozwoju technicznego, byli świadkami rozstrzygającej rozgrywki w Strassburgu. „To dla mnie niezwykle emocjonująca chwila” – powiedział dr Neußer. „Cieszę się, że dzisiaj tutaj byłem, gdy Sébastien Ogier zdobył dla Volkswagena tytuł rajdowego mistrza świata już w pierwszym roku startów. Dziękuję wspaniałemu zespołowi, który przez cały rok perfekcyjnie wykonywał swoją pracę.”

„Jestem dumny, że nasz projekt Rajdowych MŚ, który rozpoczęliśmy przed ponad dwoma laty, już dzisiaj został ukoronowany tytułem mistrzowskim” – skomentował dr Ulrich Hackenberg. „Szczególnie cieszy mnie fakt, że Volkswagen jako pierwszy producent w historii Rajdowych Mistrzostw Świata zdobył tytuł mistrzowski już w pierwszym roku startów. Jako obecny członek Zarządu Audi chciałbym pogratulować całej załodze Volkswagena także w imieniu Audi. Ze zdobyciem mistrzostwa DTM przez Audi w niedzielę i tytułu MŚ dzisiaj, był to osobiście mój najbardziej udany sportowy tydzień.”

W najbliższych trzech dniach w Rajdzie Francji rozegranych zostanie kolejnych 19 odcinków specjalnych. Zwycięzca Rajdu będzie znany w niedzielę.

Komentarze w związku ze zdobyciem tytułu mistrzowskiego

Sébastien Ogier, Polo R WRC #8:
„Jestem po prostu przeszczęśliwy! Mógłbym uściskać cały świat, tego uczucia po prostu nie można opisać. Zdobycie tytułu mistrza świata właśnie we Francji to spełnienie marzeń. W ostatnich dniach próbowałem nie myśleć o tym za wiele, aby nie popełnić jakiegoś błędu. Teraz ulga jest ogromna. Jako mały chłopiec podziwiałem z moim ojcem u siebie w Gap samochody i najlepszych kierowców startujących w Rajdzie Monte Carlo. A teraz z Julienem sam jestem rajdowym mistrzem świata. To niesamowite. Ale wiem również, że rajdy to sport zespołowy. Bez wspaniałego teamu Volkswagena sukces ten byłby niemożliwy. Obojętne, czy kierowcy ciężarówek, mechanicy czy inżynier rajdowy, wszystkim chciałbym podziękować. Jedno jest pewne – będziemy to hucznie świętować!”

Julien Ingrassia, Polo R WRC #8:
„To chyba najpiękniejszy dzień w moim życiu, a na pewno w mojej karierze sportowej. Gdyby ktoś na początku sezonu mi powiedział, że Séb i ja na tyle przed końcem sezonu zostaniemy mistrzami świata, powiedziałbym mu, że zwariował. W Australii przed trzema tygodniami byliśmy już bardzo blisko, ale dopiero teraz tytuł mistrzowski stał się faktem.”

Jost Capito, Dyrektor Volkswagen Motorsport:
„Sébastien i Julien przez prawie dwa lata w Volkswagenie bardzo ciężko pracowali na ten sukces i w tym sezonie pokazali, co potrafią. W pełni zasłużenie są nowymi rajdowymi mistrzami świata. Jednocześnie jest to jak na razie największy sukces sportowy w historii Volkswagen Motorsport. Naszej załodze od razu udało się skonstruować rajdowe auto zdolne do odnoszenia zwycięstw i stawienia czoła konkurentom posiadającym o wiele większe doświadczenie.”

* Z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez FIA.Źródło: Volkswagen, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.