Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Samochód służbowy: narzędzie motywacji pracowników? 
2014-01-16
Samochód służbowy: narzędz

Pozycja danego przedsiębiorstwa na rynku zależy w głównej mierze od rezultatu działań jego pracowników. Z kolei ogromny wpływ na osiągane przez nich wyniki ma zastosowany system motywacji. Wbrew pozorom płace nie zawsze są najlepszym motywatorem. Po pewnym czasie pracownicy przyzwyczajają się do wysokości zarobków i – choć powinno – nie skłania ich to do efektywniejszej pracy. W dłuższej perspektywie znacznie silniejsze oddziaływanie będą miały różnego rodzaju pozapłacowe systemy motywacji, w tym możliwość korzystania z samochodu służbowego.


Czy udostępnienie auta wybranemu pracownikowi jest wystarczająco skutecznym narzędziem, które zmotywuje go do wydajniejszej i bardziej efektywnej pracy?

 

Odpowiednio dobrane instrumenty motywacji

 

Właściwe motywowanie pracowników jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych obowiązków szefa. Firmy prywatne doskonale zdają sobie sprawę, że umiejętnie dobrane narzędzia motywacji są w stanie obudzić w pracownikach zapał do pracy oraz skłonić ich do podejmowania ambitniejszych, bardziej wymagających zadań. Człowiek, który jest pewny, że wszystkie jego osiągnięcia na tle zawodowym zostaną dostrzeżone, a następnie stosownie wynagrodzone, jest zdecydowanie bardziej skory do włożenia większego wysiłku w podejmowane na rzecz firmy działania.

 

Skuteczność motywacji

 

System motywowania pracowników będzie skuteczny tylko wtedy, gdy nagradzane będą na jasnych zasadach te osoby, które naprawdę na to zasłużyły, a wartość tej nagrody będzie wzbudzać uznanie. Zatem dobrym pomysłem będzie z pewnością umożliwienie najlepszym korzystania ze służbowych samochodów po godzinach pracy. Jednak gdy flota aut, które należą do firmy, nie jest zbyt liczna, nie powinno się w żaden sposób faworyzować wyłącznie wybranych osób. Uczciwe nagradzanie przekłada się bowiem na cały personel. Wybór odpowiednich narzędzi motywacyjnych powinien być dopasowany do rodzaju zadań oraz systemów wartości pracowników. Równocześnie wszystkie zastosowane instrumenty motywowania powinny być spójne oraz wzajemnie się wzmacniać.

 

Kiedy samochód służbowy jest silnym bodźcem motywacyjnym?

 

Wprawdzie pracownicy wszystkich firm cenią sobie ten dodatek, lecz traktują go jako coś oczywistego, co należy się osobie na pewnym szczeblu zawodowym. Samochód służbowy zacznie pełnić rolę skutecznego bodźca motywacyjnego dopiero wtedy, gdy pracownik będzie mógł go użytkować w swoim czasie wolnym. Dopiero wtedy poczuje się naprawdę doceniony – udostępnienie samochodu to nie tylko wygodna i duża oszczędność, ale również ogromny prestiż. Szczególnie gdy umożliwimy pracownikowi wybór konkretnego pojazdu oraz jego wyposażenia, oczywiście w ramach określonego budżetu.

 

Auto służbowe – korzyść obustronna

 

Auto służbowe jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla przedsiębiorstwa, które może stosować różnego rodzaju odpisy i wliczać wydatki na utrzymanie floty do kosztów prowadzonej działalności, jak również dla pracownika, który użytkując na co dzień auto firmowe może poczynić spore oszczędności. Wystarczy zsumować roczne koszty paliwa i usług serwisowych, by urosła z tego pokaźna kwota, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę zniżki czy kupowanie np. opony korzystając z atrakcyjnych ofert sklepów internetowych, takich jak Tirendo.

Dodatkowo każda złotówka, o którą będzie podwyższona pensja pracownika, generuje koszty podatkowe. Koszt wynajmu auta służbowego będzie bardzo zbliżony, a dodatkowo przedsiębiorstwo będzie mogło wliczyć ratę leasingową do swoich kosztów. Nie mówiąc już o tym, że samochód służbowy, który otrzyma pracownik, będzie znacznie lepszym sposobem motywacji, niż nieznaczna podwyżka pieniężna.



Źródło: mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.