Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Puchar BMW Motorrad: bardziej atrakcyjny w sezonie 2015 
2015-02-23
Puchar BMW Motorrad: bardziej

Puchar BMW Motorrad Race Trophy wkracza w swój drugi sezon – i jest dzięki nowym przepisom jeszcze bardziej atrakcyjny.


Seria – jedyna tego typu na świecie, dla prywatnych kierowców BMW Motorrad – została powołana w roku 2014. Ten innowacyjny projekt pozwala BMW Motorrad Motorsport na zaoferowanie swym ścigającym się klientom na całym świecie możliwości rywalizacji o tytuł najlepszego prywatnego kierowcy wyścigowego BMW Motorrad na świecie, i to mimo ścigania się w zupełnie innych mistrzostwach. W inauguracyjnym sezonie Serii w roku 2014, w Pucharze wzięło udział 69 prywatnych zawodników-motocyklistów, startując w sumie w 206 wyścigach w 19 krajach na 6 kontynentach. Zwycięzcą sezonu został Markus Reitenberger (DE), który otrzymał w nagrodę czek na 20 000 euro.

 

Przed sezonem 2015 niektóre fragmenty regulaminów BMW Motorrad Race Trophy przeredagowano. Wśród najważniejszych zmian jest nowy system punktowania, co pozwala m.in. reagować na zmiany w indywidualnych kalendarzach wyścigowych. Do listy wyścigów i serii doszły także dodatkowe mistrzostwa, a na koniec sezonu do rozdysponowania będzie więcej pieniędzy – nie tylko dla kierowców, ale i do triumfujących zespołów prywatnych BMW Motorrad.

 

Najlepsi kierowcy i zespoły BMW Motorrad będą nagradzani na specjalnej ceremonii na koniec sezonu.

 

Szczegóły BMW Motorrad Race Trophy.

 

Okres punktowany sezonu 2015 BMW Motorrad Race Trophy.

Trwa od 17 listopada 2014 do 22 listopana 2015. Wszystkie wyniki uzyskane przez uczestników startujących w mistrzostwach w tym okresie wliczane są do kalkulacji klasyfikacji generalnej. Wczesne rozpoczęcie sezonu (17.11.2014) wiąże się z faktem, że w roku 2014 po zakończeniu okresu punktowanego trwały jeszcze dwie serie sezonu 2014 BMW Motorrad Race Trophy (Brazilian Superbike Championship i South African Motorcycle Championship). Wyniki uzyskane przez kierowców w tych mistrzostwach, które miały miejsce w końcu listopada i początku grudnia 2014, zostaną wliczone do klasyfikacji 2015 BMW Motorrad Race Trophy.

 

Nowy system punktowania.

Nowy system punktowania pozwala na natychmiastową reakcję na wszelkie zmiany w kalendarzu – oraz na odpowiednie przekalkulowanie klasyfikacji. Za podstawę kalkulacji organizatorzy przyjęli zdefiniowaną maksymalną liczbę punktów, jaką może zdobyć każdy z uczestników w okresie punktowanym w ramach 2015 BMW Motorrad Race Trophy. Dla wszelkich kalkulacji minimalną liczbą wyścigów w sezonie jest 8. Jedynym wyjątkiem jest FIM Endurance World Championship.

 

Maksymalnym wynikiem jest 500,00 punktów, dzielących się na punkty wyścigowe i punkty bonusowe. Każdy kierowca może zdobyć 400,00 punktów w okresie punktowanym, niezależnie od liczny przejechanych wyścigów w swoich seriach mistrzowskich. Ponadto można zdobyć 100,00 punktów bonusowych za miejsca startowe pole position (maks. 30,00), zdobyte tytuły mistrzowskie (40,00) i za naklejenie logotypu BMW Motorrad Motorsport na swoim motocyklu (30,00). Punkty bonusowe doliczane są do punktów wyścigowych na koniec sezonu BMW Motorrad Race Trophy.

 

Ponadto w tym roku wprowadzono „wyniki odrzucane” – chodzi o wyścigi, w których uczestnik zdobędzie najsłabszy wynik, są skreślane i nie liczą się w kalkulacji klasyfikacji generalnej. Liczba „odrzuconych wyścigów” jest różna, zależy od mistrzostw i jest definiowana dla każdej serii oddzielnie przez BMW Motorrad – także w zależności od tego, ile wyścigów liczy sobie seria w ciągu sezonu. Np. jeśli mistrzostwa obejmują 16 wyścigów, z czego dwa można wliczyć do „odrzuconych wyścigów”, do kalkulacji klasyfikacji generalnej wliczane są tylko wyniki z pozostałych 14 wyścigów, w których kierowca zdobył lepsze lub najlepsze wyniki. Owe 14 wyścigów to „wyścigi oceniane”.

 

Aby policzyć punkty za każdy z wyścigów, maksymalną liczbę 400 punktów możliwych do zdobycia w ciągu sezony dzieli się przez liczbę „wyścigów ocenianych”. W zależności od miejsca, na którym ukończył wyścig, kierowca otrzymuje określony procent punktów określonych w ten sposób. 100% za miejsce pierwsze, 80 za drugie, 64 za trzecie itd. Jeśli kierowca wyląduje poza pierwszą piętnastką, ale wyścig ukończy, i tak dostaje 4% wyniku maksymalnego za wyścig. Punkty zdobyte w Mistrzostwach Wytrzymałościowych są wyjątkiem od tej reguły: tu liczba możliwych do zdobycia w każdym wyścigu punktów uzależniona jest od długości wyścigu.

 

Oto kilka przykładów, jak kalkulowane są punkty za konkretny wyścig: kierowca A startuje w mistrzostwach składających się z 18 wyścigów, z których dwa to „wyścigi odrzucane”. Tak więc mamy 16 „wyścigów ocenianych”. Kierowca A kończy pierwszy wyścig jako zwycięzca, co ma być doliczone do klasyfikacji generalnej. Dostaje więc 400,00:16=25,00 punktów. Kierowca B startuje w serii z 9 „ocenianymi wyścigami” i kończy wyścig na trzeciej pozycji. Tu za zwycięstwo było do zdobycia 400,00:9=44,44 punktu. Jako trzeci na mecie, dostaje 64% z tej kwoty, co daje mu 28,44 p.

 

Zgodnie z tą formułą liczy się także punkty bonusowe za pole position: maksymalnie 30,00 p. możliwych do uzyskania w ciągu sezonu dzieli się przez liczbę punktowanych sesji kwalifikacyjnych. Także tu są „wyniki odrzucane”, których liczba jest definiowana dla każdej serii mistrzowskiej indywidualnie. Tym samym wszyscy uczestnicy mają możliwość zdobycia takiej samej liczby punktów bonusowych w ciągu sezonu (30,00), niezależnie od tego, czy w swoich seriach mają 13 sesji kwalifikacyjnych, czy minimalne 5. Przykładowo: kierowca C startuje w serii z 10 „ocenianymi kwalifikacjami” i zdobywa pole position. Zdobywa za nie 30,00:10=3,00 punkty bonusowe. Gdyby w wyścigu lub kwalifikacjach udział brało mniej niż 12 kierowców, do rozdzielenia jest mnie punktów, w zależności od liczby startujących.

 

Gdyby w kalendarzu wyścigowym jakiejś serii doszło do zmian (np. odwołania wyścigu), system reaguje natychmiast, dokonując rekalkulacji punktów wszystkich uczestników serii, odpowiednio do liczby „ocenianych wyścigów”.

 

W roku 2015 uczestnicy BMW Motorrad Race Trophy mogą znów walczyć w więcej niż jednej serii mistrzowskiej. Jednakże punkty zdobywane w różnych seriach nie są już sumowane, a kalkulowane oddzielnie dla każdej z serii. Do kalkulacji klasyfikacji generalnej zaliczane są punkty z tego występu, w którym dla danej chwili zdobył więcej punktów. Przykład: kierowca D startuje w Brazilian Superbike Championship (BRSBK) oraz we Franch Superbike Championship (FSBK). W dniu 10 lipca zdobywa 97,36 p. pucharowych w BRSBK i 83,45 w FSBK. W klasyfikacji generalnej zostanie sklasyfikowany zgodnie z wyższą zdobyczą, a więc 97,36 z BRSBK. 3 sierpnia zdobywa 101,17p. w BRSBK i 103,65 w FSBK – w tym przypadku do pucharowej klasyfikacji generalnej BMW Motorrad Race Trophy liczy się wynik z FSBK.

 

Więcej serii.

W swym inauguracyjnym sezonie 2014, BMW Motorrad Race Trophy składał się z 15 serii mistrzowskich. W sezonie 2015 liczba serii, w których uczestnicy mogą zdobywać punkty pucharowe, zwiększyła się do 19 – i łącznie 30 różnych klas. Wśród nich jest nowy „BMW Combined Road Race Challenge”, w którym zgrupowane są cztery poważne wyścigi drogowe jako jedna seria: North West 200, Isle of Man TT, Ulster Grand Prix oraz Macau Grand Prix (por. lista poniżej).

 

Bonusowe wypłaty ponad nagrody pieniężne za 2015 BMW Motorrad Race Trophy.

Łączna pula nagród za 2015 BMW Motorrad Race Trophy wynosi 100 000 euro. Na koniec sezonu pieniądze te dzielone są pomiędzy 15 najlepszych uczestników. Zwycięzca otrzymuje czek na 20 000 euro.

 

Poza pieniędzmi z nagród, w tym roku pojawią się nowe bonusowe nagrody za zdobycie tytułu – zarówno dla prywatnych kierowców, jak i dla prywatnych zespołów BMW Motorrad. Każdy triumfator w serii mistrzowskiej dostaje 2500 euro nagrody, niezależnie od ostatecznego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu. Zespół, w którym jeździ zwycięzca, otrzymuje 7500 euro. Nagroda przyznawana jest każdemu zespołowi tylko raz.

 

Lista mistrzowskich serii wyścigowych w ramach 2015 BMW Motorrad Race Trophy.

FIM Superbike World Championship

FIM Endurance World Championship

FIM Sidecar World Championship

FIM Superstock 1000 Cup

FIM CEV Superbike European Championship

Alpe Adria Road Racing Championship *

British Superbike Championship


French Superbike Championship (Championnat de France Superbike)

French European Bike Championship

Superbike IDM, Int. German Championship

Campionato Italiano Velocita (Italian Superbike Championship)

MotoAmerica AMA Pro SuperBike Championship *

Moto 1000 GP (Campeonato Brasileiro de Motovelocidade)


Canadian Superbike Championship

MFJ Superbike, All Japan Road Race Championship

Malaysia Superbike Series *

Super GP Champions Trophy South African Motorcycle Road Racing Championship

AustralAsian Superbike Championship *

BMW Combined Road Race Championship *

* serie dołączone po raz pierwszy w 2015



Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.