Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford na targach Mobile World Congress 2015 
2015-03-02
Ford na targach Mobile World C

Firma Ford Motor Company rozszerza swój globalny plan Ford Smart Mobility o nowy eksperyment mający na celu ustalenie, czy elektryczne rowery mogą współpracować z samochodami osobowymi i środkami transportu publicznego, aby zaoferować szybszy i łatwiejszy sposób na codzienne pokonywanie drogi do pracy oraz pomóc firmom działającym w centrach miast.


Szczegóły eksperymentu o nazwie Handle on Mobility zostały ujawnione dziś podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. To najnowszy projekt z zakresu mobilności, który Ford ogłosił w tym roku na całym świecie w ramach planu Ford Smart Mobility, mającego na celu zmianę sposobu funkcjonowania nowoczesnego świata za sprawą innowacji z zakresu łączności, mobilności, samochodów autonomicznych, satysfakcji klientów oraz przetwarzania dużych zbiorów danych.

 

Eksperymenty prowadzone przez Forda pomogą przetestować zagadnienia związane z transportem, aby zaoferować klientom wyższą jakość obsługi, bardziej wszechstronne i przyjazne użytkownikowi modele oraz nowy rodzaj współpracy społecznej, który przyniesie korzyści wszystkim klientom.

 

„Zmiana sposobu, w jaki myślimy, współpracujemy i zachowujemy się będzie podstawą do zapewnienia swobody przemieszczania się społeczeństwa i gospodarki,” powiedziała Barb Samardzich, dyrektor zarządzająca, Ford of Europe. „Plan Ford Smart Mobility potwierdza nasze dążenie do wprowadzania innowacji i skupia się głównie na opracowaniu inteligentnych systemów transportu, które przejmą na siebie obowiązki związane z planowaniem podróży i podniosą jakość życia ludzi w dużych miastach.”

 

Gęsty ruch uliczny oraz wydłużający się czas dojazdu do pracy to jedne z wielu problemów, które mają znaczący wpływ na sytuację ekonomiczną i społeczną w metropoliach. Zdaniem Komisji Europejskiej, zatory uliczne w krajach Unii Europejskiej kosztują około 100 miliardów euro rocznie*. Z badania przeprowadzonego przez brytyjskie biuro zajmujące się zbieraniem informacji statystycznych na poziomie narodowym Office of National Statistics wynika, że każda dodatkowa minuta przeznaczona na dojazd do pracy wzmaga niepokój i negatywnie wpływa na poczucie zadowolenia i komfortu wśród podróżujących.**

 

Handle on Mobility.

Eksperyment Handle on Mobility rozszerza zakres rozwiązań z dziedziny transportu w celu stworzenia modelu skomunikowanej podróży, która jest bardziej wydajna, bezpieczna, zdrowsza i mniej stresująca.

 

W pierwszej fazie eksperymentu, Ford poprosił swoich pracowników z całego świata o stworzenie projektów rowerów elektrycznych. Prototypy MoDe:Me i MoDe:Pro zaprezentowane podczas targów Mobile World Congress to jedne z najlepszych prac z ponad 100 złożonych propozycji.

 

Oba rowery elektryczne zostały wyposażone w 200-watowy silnik oraz akumulator o pojemności 9 amperogodzin, który wspiera napęd na pedały do prędkości 25 km/h. Prototypowe rowery oferują rozwiązania inspirowane branżą motoryzacyjną, jak na przykład skierowany do tyłu czujnik ultradźwiękowy. Czujnik tworzy podstawę systemu ostrzegania, który ostrzega rowerzystę w momencie, gdy wyprzedza go inny pojazd poprzez wprawianie kierownicy
w wibracje. System ostrzega również innych użytkowników drogi o obecności roweru elektrycznego poprzez włączenie świateł na kierownicy.

 

Rowery, które można z łatwością przewieźć na pokładzie modeli Forda, spełniają potrzeby różnych użytkowników:

 

·           Rower elektryczny MoDe:Me – zbudowany przy współpracy firmy Dahon – jest przeznaczony dla osób dojeżdżających do pracy w mieście, umożliwiając im łatwy przejazd przez zatłoczone ulice. Rower posiada system łatwego składania, dzięki czemu użytkownik może zaparkować swoje auto na przedmieściach, zabrać ze sobą rower na pokład komunikacji miejskiej i dojechać do centrum, a następnie dojechać rowerem do miejsca docelowego.

 

·           Rower elektryczny MoDe:Pro– zbudowany przez zespół Forda – jest przeznaczony do wykorzystania w celach komercyjnych przez kurierów oraz firmy świadczące klientom usługi związane z dostawą towarów. Rower mieści się w samochodach użytkowych, takich jak Ford Transit Connect, które mogą pełnić rolę samochodu wsparcia i mogą zostać połączone z więcej, niż jednym rowerem elektrycznym.

 

Prototypy MoDe:Me i MoDe:Pro współpracują z prototypową aplikacją o nazwie MoDe:Link, która jest kompatybilna z iPhonem 6. Informacje dostarczane przez aplikację w czasie rzeczywistym oferują:

 

·         Nawigację: Wibracje uchwytów kierownicy sygnalizują rowerzyście moment, w którym musi skręcić. Kierunkowskazy włączają się automatycznie ze względów bezpieczeństwa. Aplikacja identyfikuje trasy rowerowe, niebezpieczeństwa i ostrzeżenia, a także wykrywa
i komunikuje się z innymi pojazdami.

 

·         Nawigację multimodalną i inteligentne planowanie trasy: Zintegrowanie funkcji planowania trasy z siecią transportu osobistego i publicznego, co umożliwi filtrowanie wyników według kosztów, czasu i liczby kilometrów przejechanych na rowerze. Mapy zawierają informacje
o pogodzie, cenach parkingów i lokalizacji stacji ładowania.

 

·         Szybkość i komfort: Wsparcie napędu na pedały silnikiem elektrycznym może zostać dostosowane do zakresu tętna rowerzysty; tryb No Sweat ogranicza konieczność pedałowania, dzięki czemu użytkownik dojeżdża do celu zrelaksowany.

 

·         Kompatybilność z systemem SYNC: W momencie, gdy rower elektryczny znajduje się wewnątrz samochodu i jest ładowany, opracowany przez Forda system SYNC wyświetla aplikację na ekranie pokładowym.

 

Po wprowadzeniu przez użytkownika punktu docelowego, aplikacja MoDe:Link wyświetla możliwe trasy, a następnie prowadzi do celu, podając na bieżąco informacje o kolejnych etapach podróży. Może to oznaczać konieczność dojechania do stacji kolejowej, umieszczenia roweru w pociągu, a po dojechaniu do odpowiedniej stacji wykorzystanie roweru do dotarcia do celu. Aplikacja potrafi też zmodyfikować zaplanowaną trasę w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Na przykład w momencie odwołania usługi przewozu kolejowego, aplikacja zasugeruje skorzystanie z samochodu.

 

„Istnieje wiele sposobów na poruszanie się po mieście, jednak chodzi o to, aby je wszystkie ze sobą połączyć,” powiedział Ken Washington, wiceprezes, Ford Research and Advanced Engineering. „Możliwość swobodnego wykorzystywania samochodów, autobusów, pociągów i rowerów elektrycznych oraz reagowania na zmieniającą się sytuację drogową zapewni osobom dojeżdżającym do pracy oraz firmom świadczącym usługi w mieście nową jakość przemieszczania się.”

 

Eksperyment Info Cycle.

Podczas targów Mobile World Congress Ford prezentuje po raz pierwszy w Europie eksperyment Info Cycle. Jest to inicjatywa badawcza typu open-source, mająca na celu zebranie informacji na temat wykorzystywania rowerów w różnych częściach miasta. Projekt pomoże lepiej poznać warunki, w jakich eksploatowane są rowery i podniesie bezpieczeństwo rowerzystów, jak również przyczyni się do opracowania systemów oferujących dokładniejsze mapy i możliwość inteligentnego planowania tras. W tym celu specjalne czujniki umieszczone na ramie roweru będą gromadziły dane dotyczące prędkości obrotowej kół, przyspieszenia, pogody oraz wysokości.

 

Globalne eksperymenty z zakresu mobilności.

Podczas targów Consumer Electronic Show, które odbyły się w styczniu 2015 roku, Ford poinformował o rozpoczęciu na całym świecie 25 eksperymentów z dziedziny mobilności, z których każdy został skonstruowany tak, aby przewidzieć przyszłe potrzeby i wymagania klientów dotyczące transportu. Obecnie eksperymenty są prowadzone w Europie, Ameryce Północnej, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Poniżej pełna lista eksperymentów:

 

·           Big Data Drive: Dearborn, Michigan

·           Fleet Insights: Stany Zjednoczone

·           Data Driven Insurance: Londyn

·           Remote Repositioning: Atlanta

·           City Driving On-Demand: Londyn

·           Dynamic Social Shuttle: Nowy Jork, Londyn

·           Car Swap: Dearborn, Michigan

·           Ford Carsharing: Niemcy

·           Share-Car: Bangalore, Indie

·           Rapid Recharge & Share: Dearborn, Michigan

·           Data Driven Healthcare: Gambia, Afryka Zachodnia

·           Parking Spotter: Atlanta

·           Info Cycle: Palo Alto, Kalifornia

·           Painless Parking: Londyn

 

Kolejne globalne eksperymenty obejmują serię Innovate Mobility Challenge Series. Ford zaprosił innowatorów i deweloperów z całego świata do zaproponowania konkretnych rozwiązań problemów z zakresu mobilności w Anglii, Portugalii, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Indiach, Chinach i Australii. Zadania polegały na stworzeniu rozwiązań umożliwiających kierowcom odnajdywanie parkingów w mieście, łatwiejsze odnajdywanie drogi w zatłoczonych miastach oraz wykorzystywanie nawigacji i innych narzędzi, aby pomóc użytkownikom w uzyskaniu dostępu do opieki medycznej w odległych miejscach.

 

W ubiegłym miesiącu, podczas międzynarodowego sympozjum International CAR Symposium w Bochum w Niemczech, prezes i dyrektor zarządzający Ford Motor Company,  Mark Fields ogłosił również, iż Ford weźmie udział w następujących inicjatywach:

 

·         Personal Mobility Innovation Experience: Najnowszy projekt ma na celu identyfikację elementów, technologii, usług i rozwiązań, które pozwolą Fordowi spełnić zróżnicowane wymagania i oczekiwania klientów z zakresu osobistej mobilności, a także stawić czoła wyzwaniom społecznym, takim jak zagęszczenie ruchu czy ochrona środowiska. Partnerstwo naukowo-badawcze pomiędzy Fordem i Europejskim Centrum Badań
i Innowacji w niemieckim Akwizgranie oraz Instytutem Innowacji i Technologii przy Uniwersytecie RWTH Akwizgranie przeanalizuje przykładowe firmy Apple i Amazon, które z dostarczycieli pojedynczych produktów i usług stały się nośnikiem całego ekosystemu platform i usług hardware’owych i software’owych. Projekt ma na celu identyfikację sposobu, w jaki takie podejście może przyczynić się do spotęgowania wrażeń wynikających z użytkowania samochodu, a także stworzenie nowego podejścia do kwestii współdzielenia pojazdów i personalizacji rozwiązań mobilnych oraz tworzenia innowacyjnych usług i nowych możliwości biznesowych.

 

·         UK Autodrive: Ford wspiera również inicjatywę badającą możliwość zintegrowania samochodów autonomicznych i skomunikowanych w życiu codziennym. Firma dostarczy również dwa prototypy aut z systemem komunikacji pomiędzy pojazdami (V2V), które pomogą przetestować innowacyjny system transportu publicznego.

 

„W Fordzie wprowadzamy innowacje we wszystkich naszych działaniach biznesowych i jesteśmy otwarci na oferowanie inteligentnych rozwiązań usprawniających mobilność na świecie,” powiedziała Samardzich. „Nasze zaangażowanie wykracza daleko poza kwestię pojazdów i obejmuje inwestycje w szereg projektów i eksperymentów z zakresu mobilności. Realizowane projekty badawcze pozwalają nam sprawdzać działanie wielu różnych systemów
i opracowywać bardziej inteligentne i skomunikowane rozwiązania mobilne.”

 

* “Clean Transport, Urban Transport,” ze strony Komisji Europejskiej dotyczącej mobilności w mieście i transportu: http://ec.europa.eu/transport/themes/urban/urban_mobility/index_en.htm

** “Does Commuting Affect Well-being?” Office of National Statistics: http://www.ons.gov.uk/ons/rel/wellbeing/measuring-national-well-being/commuting-and-personal-well-being--2014/sty-commuting-and-well-being.html



Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.