Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Volkswagen w pełni przygotowany do Rajdu Argentyny 
2015-04-21
Volkswagen w pełni przygotowa

Czwarty pojedynek w tym roku między załogami Volkswagena: dwukrotny mistrz świata Ogier kontra młody-gniewny Mikkelsen.


Poznań, 21 kwietnia 2015 r. Najlepsi rajdowi kierowcy świata zakończą 38-dniowy odpoczynek udziałem w Rajdzie Argentyny (23-26 kwietnia). Zwycięzcy trzech poprzednich rund z rzędu, dwukrotni mistrzowie świata – załoga Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) – startujący w Polo R WRC przewodzą w klasyfikacji mistrzostw. Ich najpoważniejsi konkurenci to koledzy z zespołu – Andreas Mikkelsen/Ola Floene (N/N), którzy zajmują drugie miejsce w punktacji. Po ostatnich dwóch słabszych występach do ataku zamierzają przystąpić zwycięzcy z Argentyny z 2014 roku – Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN).

 

Trzy załogi Volkswagena zmierzą się z jedyną w swoim rodzaju, pełną niespodzianek rajdową trasą. Cztery odcinki specjalne o długości ponad 50 km każdy, czy rajdowy klasyk „EL Condor”, zawsze spowity mgłą, to tylko niektóre wyzwania na trasie z 12 oesami o łącznej długości 345,7 km.

Kibice mogą śledzić zmagania kierowców na antenach Polsat Sport Extra oraz Polsat Sport News. Poniżej znajduje się plan transmisji Rajdu Argentyny. Ze względu na pięciogodzinną różnicę czasu między Polską i Argentyną transmisja z trasy słynnego odcinka „El Condor” rozpocznie się o godzinie 17:00. W sumie, od piątku do poniedziałku, będzie można zobaczyć aż 5 godzin programów z Rajdu Argentyny.

 

„Starty w Argentynie zawsze były udane dla Volkswagena”, stwierdza Jost Capito, dyrektor Volkswagen Motorsport. „To tam nasza marka odnosiła pierwsze sukcesy w WRC, jesteśmy tam niemal niepokonani. Zawsze chętnie startujemy w Argentynie, która jest też ważnym rynkiem sprzedaży dla Volkswagena. Pod względem sportowym nasze zamiary też są ambitne. Zjawimy się tam w roli lidera MŚ i damy z siebie wszystko, żeby znowu wygrać. Jako dyrektor mam prawdziwy luksus wiedząc, że dysponujemy trzema załogami, z których każda ma szansę zwyciężyć – Sebastien Ogier spodziewa się zaciętej walki ze swoimi kolegami z zespołu Jari-Matti Latvalą i Andreasem Mikkelsenem. Wszyscy udowodnili, że Rajd Argentyny bardzo im odpowiada. Ale musimy mieć stale na oku naszych rywali z Hyundaia, M-Sportu i z Citroëna – każdy z nich chce i każdy jest w stanie wygrać. Wspaniała argentyńska publiczność na pewno nie będzie się nudzić”.


Ogier przeciwko Mikkelsenowi, czyli lider mistrzostw świata kontra drugi zawodnik w klasyfikacji

Dwukrotny mistrz świata kontra najmłodszy w zespole – w ostatnich trzech rajdach między załogami Volkswagena rozgorzała zacięta walka o prowadzenie w MŚ. Zarówno Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, jak i Andreas Mikkelsen/Ola Floene w sezonie 2015 stawali trzykrotnie na podium. Ogier/Ingrassia zwyciężyli w Monte Carlo, w Szwecji i w Meksyku, trzy razy obok nich na podium stawali Mikkelsen/Floene. Pojedynek w Argentynie też zapowiada się obiecująco – obydwie załogi zmierzyły się już w Argentynie w 2012 roku podczas przygotowań do rajdowych MŚ, startując jako zespoły Volkswagena w Skodach Fabia S2000. Toczyły widowiskowy pojedynek o zwycięstwo w klasie do czasu, aż z powodu uszkodzenia zawieszenia załoga Mikkelsen/Flone musiała wycofać się z walki.

 

Ogier przeciwko Latvali, czyli pojedynek Francja-Finlandia

Ogier przeciwko Latvali – ten pojedynek trzymał w napięciu widzów na trasie Rajdu Argentyny w 2014 roku i przez cały ubiegły sezon. Duet Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila odniósł zwycięstwo nad swoimi kolegami z Volkswagena. Wznowienie tej walki miałoby w 2015 roku jeszcze większe znaczenie dla klasyfikacji. Wygrywając w Meksyku załoga Sebastien Ogier/Julien Ingrassia sprawiła, że w zestawieniu krajów, które wygrały najwięcej rajdów w historii Mistrzostw Świata Francja uzyskała ten sam rezultat co Finlandia. Obydwa kraje mają na swoim koncie po 172 triumfy. Następny wygrany w pojedynku Ogier kontra Latvala – obaj są jedynymi uczestnikami z Francji i z Finlandii startującymi w kategorii WRC – przechyliłby szalę zwycięstwa na stronę swojego kraju.

 

W przeszłości dla Finlandii rajdy wygrywało 14 zawodników: Pentti Airikkala (1x), Markku Alen (19x), Marcus Gronholm (30x) , Kyosti Hamalainen (1x), Mikko Hirvonen (15x), Juha Kankkunen (23x), Jari-Mati Latvala (12x), Timo Mäkinen (4x), Tommi Mäkinen (24x), Hannu Mikkola (18x), Harri Rovanpera (1x), Tomo Salonen (11x), Henri Toivonen (3x) i Ari Vatanen (10x).

 

Dla Francji rajdy wygrywało 18 kierowców: Alain Ambrosino (1x), Jean-Claude Andruet (3x), Didier Auriol (20x), Bernard Beguin (1x), Philippe Bugalski (2x), Bernard Darniche (7x), Francois Delecour (4x), Guy Frequelin (1x), Sebastien Loeb (78x), Michele Mouton (4x), Jean-Pierre Nicolas (5x), Sebastien Ogier (27x), Alain Oreille (1x), Gilles Panizzi (7x), Jean Ragnotti (3x), Bruno Saby (2x), Patrick Tauziac (1x) i Jean-Luc Therier (5x).

 

Ogier kontra reszta świata, czyli kto może dogonić lidera klasyfikacji?

Koledzy z zespołu, Andreas Mikkelsen i Jari-Matti Latvala, bynajmniej nie są jedynymi groźnymi rywalami dwukrotnego mistrza świata Sebastiena Ogiera – także zawodnicy innych zespołów chcą śmiało sięgnąć po zwycięstwo. Startujący w barwach Hyundaia Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B) zajmują trzecie miejsce w klasyfikacji MŚ kierowców i pilotów, a w Szwecji i w Meksyku toczyli ostrą walkę z załogami Volkswagena. Citroën wysyła na trasę rajdu Argentyny swoich specjalistów od jazdy po szutrze – Krisa Meeke/Paula Nagle (GB/IRL) oraz Madsa Ostberga/Jonasa Anderssona (N/S). M-Sport-Ford zaangażował zaś młodych zdolnych zawodników – Elfyna Evansa (GB) i Otta Tänaka (EST).

 

12 odcinków specjalnych – od klasycznych do nietypowych

Od 2,68 km do 56,77 km długości, w słońcu i we mgle, spektakularne odcinki uliczne w miastach i przejazdy przez pustkowia – Rajd Argentyny jest bardzo urozmaicony i wymaga od kierowców oraz pilotów dopasowania się do zmiennych warunków. W czwartek na zawodników czeka wyznaczony po raz pierwszy odcinek specjalny w Merlo w prowincji San Luis, centrum argentyńskiego sportu samochodowego. Także w piątek zostaną rozegrane dwa nowe oesy, trzeci zaś (klasyk Agua de Oro-Ascochinga) zawodnicy przejadą w odwrotnym kierunku. W sobotę dominują szybkie trasy w dolinie Punilla. Na oesach „Capilla del Monte-San Marcos” i „San Marcos-Characato” kierowcy będą mieli okazję wykazać się dwa razy swoim talentem do jazdy z maksymalną prędkością. W niedzielę w roli finałowego powerstage’u, na którym pierwsza trójka może zdobyć dodatkowe punkty, wystąpi „El Condor-Copina”. Zapewne, jak zawsze spowity mgłą. Odcinek specjalny „El Condor” wiedzie z wysokości 2.138 m serpentyną wśród księżycowego krajobrazu w dół, na wysokość 1.389 m n.p.m.

 

Różnica wysokości 1497 m – wielkie wyzwanie

„Dachem Rajdowych Mistrzostw Świata” jest nazywany Rajd Meksyku, którego trasa wspina się na wysokość 2752 m (najwyższą w całym sezonie RMŚ), z kolei na Rajdzie Argentyny kierowcy pokonują największą różnicę wysokości. Auta wjeżdżają z 641 m n.p.m. aż na 2138 m. O ile w Meksyku różnica wysokości wynosi 952 m, w Argentynie jest to aż 1497 metrów. Inżynierowie muszą opracować specjalny program sterowania silnikiem, pozwalający na sprawną pracę jednostki napędowej w ekstremalnych warunkach. Wraz ze wzrostem wysokości maleje ciśnienie powietrza i zawartość tlenu, z tego powodu spalanie mieszanki jest mniej efektywne, a moc silnika spada.

 

Wypowiedzi przed Rajdem Argentyny

Sebastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC numer 1

„Nigdy dotąd nie wygrałem Rajdu Argentyny, więc oczywiście chciałbym tam po raz pierwszy stanąć na najwyższym stopniu podium. Atmosfera jest świetna, mieszkańcy Ameryki Południowej kochają rajdy. Ten jest chyba jedyny, w którym na odcinkach specjalnych można poczuć w kabinie zapach grilla, którego urządzają sobie widzowie. Słyszałem, że po moim zwycięstwie w Meksyku Francja zrównała się z Finlandią w klasyfikacji krajów. Jasne, że chciałbym, aby objęła prowadzenie! Jednak na poprzednich rajdach było widać, że konkurencja ze strony Hyundaia i Citroëna jest coraz bliżej i walczy o wygraną.
W porównaniu z Meksykiem, nawierzchnia w Argentynie nie jest tak zabójcza dla opon, a temperatury są znacznie niższe. Wszyscy wybierają zazwyczaj miękkie gumy. Taktyczne gry, jakie stosowaliśmy w Meksyku zakładając w aucie na krzyż twarde i miękkie opony, w Argentynie raczej nie będą potrzebne”.

 

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC numer 2

„Bardzo się cieszę na start w Argentynie. To także szutrowy rajd, ale mocno różni się od tego w Meksyku. Nawierzchnia jest o wiele bardziej piaszczysta, nie tak twarda, i przyczepność też jest znacznie lepsza. Mój ulubiony oes to „El Condor”, który tak jak w 2014 r. jest Powerstagem. W zeszłym roku wygraliśmy go z Miikką. Zobaczymy, czy znowu nam się to uda, bo Sebastian Ogier jest teraz w bardzo dobrej formie. Po Rajdzie Meksyku miałem trochę czasu żeby wypocząć. Przez dwa tygodnie byłem w USA, zrobiłem sobie z moją dziewczyną przejażdżkę po Kalifornii i Newadzie. Poza tym miałem okazję do świętowania – okrągłe urodziny, więc zorganizowaliśmy małą imprezę. Małą, bo musiałem zaliczyć testy kondycyjne w Laponii, żeby jak najlepiej przygotować się do Rajdu Argentyny”.

 

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC numer 9

„Rajd Argentyny należy do moich ulubionych. Zawsze miałem tam dobre wyniki i przyzwoite tempo. Spodziewam się, że w tym roku staniemy na podium – tak jak w ostatnich rajdach. To jest absolutnie mój cel. W 2014 roku z powodu kłopotów z alternatorem straciliśmy sporo czasu, a mimo to udało nam się wywalczyć czwarte miejsce. W tym roku jest wiele nowych odcinków, ale jeśli przyjrzeć się poprzednim Rajdom Argentyny, widać, że najczęściej stosowano miękkie opony. Myślę, że mimo nowych oesów to nadal jest najlepsza opcja, ale stwierdzimy to dopiero na miejscu. Oczywiście, jak zawsze musimy się liczyć z mgłą, dlatego już podczas zapoznania z trasą przygotowujemy opis trasy tak, aby uwzględniał jazdę we mgle. Długa przerwa była OK, ale cieszą się, że znowu siadam za kierownicę”.

 

 

 

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja

 

Klasyfikacja kierowców


1. Sébastien Ogier, Volkswagen 81

2. Andreas Mikkelsen, Volkswagen 47

3. Thierry Neuville, Hyundai 35

4. Mads Østberg, Citroën 32

5. Elfyn Evans, Ford 26

6. Jari-Matti Latvala, Volkswagen 19

7. Dani Sordo, Hyundai 18

8. Martin Prokop, Ford 14

9. Ott Tanak, Ford 12

10. Hayden Paddon, Hyundai 10

 

Klasyfikacja producentów


1. Volkswagen Motorsport 99

2. Hyundai Shell World Rally Team 75

3. M-Sport World Rally Team 48

4. Citroën Total Abu Dhabi WRT 42

5. Jipocar Czech National Team 20

6. Volkswagen Motorsport II 15

7. Hyundai Motorsport N 3

8. FWRT 1


 

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Argentyny – harmonogram rajdu

Środa, 22 kwietnia 2015 r.

Odcinek testowy (Garcia-Cabalango), 210 min 04.59 km 15:00

 

Czwartek, 23 kwietnia 2015 r.

Oficjalny start (Carlos Paz) 13:45

Przegrupowanie (San Luis) 239.88 km 18:00

OS 01S Super Especial 1 02.68 km 233.15 km 19:00

Park zamknięty (Carlos Paz) 22:30

472.50 km 02.68 km Σ 475.18 km

 

Piątek, 24 kwietnia 2015 r.

Serwis A (Carlos Paz), 15 min. 06:30

OS 02 Agua de Oro-Ascochinga 1 79.80 km 51.99 km 08:23

OS 03 Villa Bustos-Tanti 1 70.46 km 20.31 km 21.96 km 10:26

Przegrupowanie (Carlos Paz) 11:21

Serwis B (Carlos Paz), 30 min. 11:36


OS 04 Agua de Oro-Ascochinga 2 79.80 km 51.99 km 13:44

OS 05 Villa Bustos-Tanti 2 70.46 km 20.31 km 23.26 km 15:47

Przegrupowanie (Carlos Paz) 16:42

OS 06S Super Especial 2 06.04 km 04.42 km 17:08

Flexi-Serwis C (Carlos Paz), 45 min. 17:43


Park zamknięty (Carlos Paz) 00:00

350.16 km 150.64 km Σ 500.80 km

 

Sobota, 25 kwietnia 2015 r.

Serwis D (Carlos Paz), 15 min. 07:00

OS 07 Capilla del Monte-San Marcos 1 76.22 km 23.10 km 09:08

OS 08 San Marcos-Characato 1 10.89 km 56.77 km 70.19 km 09:51

Przegrupowanie (Carlos Paz) 12:16

Serwis E (Carlos Paz), 30 min. 12:31


OS 09 Capilla del Monte-San Marcos 2 76.22 km 23.10 km 14:54

OS 10 San Marcos-Characato 2 10.89 km 56.77 km 70.19 km 15:37

Flexi-Serwis F (Carlos Paz), 45 min. 18:12


Park zamknięty (Carlos Paz) 00:00

314.60 km 159.74 km Σ474.34 km


Niedziela, 26 kwietnia 2015 r.

Serwis G (Carlos Paz), 15 min. 08:00

OS 11 El Cóndor-Copina 83.95 km 16.32 km 34.92 km 09:58

Przegrupowanie 11:15

OS 12P El Cóndor 16.32 km 39.15 km 12:08

Serwis H (Carlos Paz), 10 min. 00.56 km 13:31

Oficjalna meta (Carlos Paz) 14:40

158.58 km 32.64 km Σ 191.22 km

1,295.84 km 345.70 km Σ 1,641.54 km


 

Transmisje w telewizji

Polsat Sport EXTRA

Piątek, 24.04 22:00 OS-6 Super Especial Parque Tematico 60 min LIVE

Sobota, 25.04 18:10 OS-6 Super Especial Parque Tematico 60 min powtórka

19:20 Skrót dnia (piątek) 30 min premiera

Niedziela, 26.04 16:20 Skrót dnia (sobota) 30 min premiera

17:00 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min LIVE

Poniedziałek, 27.04 18:10 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

20:00 Skrót dnia (niedziela) 30 min premiera

20:40 Podsumowanie rajdu 60 min premiera

Wtorek, 28.04 17:00 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

18:30 Podsumowanie rajdu 60 min powtórka

Środa, 29.04 09:10 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

11:00 Podsumowanie rajdu 60 min powtórka

Piątek, 01.05 13:30 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

 

Polsat Sport NEWS

Piątek, 24.04 01:15 OS-6 Super Especial Parque Tematico 60 min powtórka

Niedziela, 26.04 09:07 OS-6 Super Especial Parque Tematico 60 min powtórka

01:15 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

Wtorek, 28.04 21:07 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

Środa, 29.04 21:07 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka

Czwartek, 30.04 21:30 OS-12 El Condor (Power Stage) 60 min powtórka


 



Źródło: Volkswagen

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.